TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Манчевски: Јавната администрација брои 139 илјади луѓе

24 Вести - 30.03.2018

Вкупно 139.009 лица се вработени во јавниот сектор и тоа во 1.299 институции – обелодени денеска министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски. Вкрстената анализа на институциите покажува дека од нив дури 128.722 лица имаат засновано работен ...

Владата обзнани: 139 илјади луѓе работат во јавниот сектор!

Телма - 30.03.2018

129 илјади вработени земаат месечна плата од државниот буџет и буџетот на општините. 1600 се привремно вработени, а до конечната бројка од 139 000 вработени во јавниот сектор Владата за прв пат ја објави и листата со 8600 лица на платен список во ...

Само 19% од вработените во јавниот сектор се Албанци

Алсат-М - 30.03.2018

Стапката од 20% на застапеност на Албанците во јавниот сектор се уште не е достигната. Ова беше соопштено денеска кога Владата за време на годишниот извештај, за прв пат ги објави податоците од регистарот на Министерството за информатичко општество.

Манчевски призна, СДСМ ги лажеше граѓаните: 128.722 лица, а не 180.000 се вработени во јавниот сектор

Курир - 30.03.2018

Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, а не 180.000 како што СДСМ ги лажеше граѓаните пред изборите, велат од ...

Во јавната администрација има родов дисбаланс во многу сектори

Нова ТВ - 30.03.2018

Податоците кои денеска ги објави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски за вработените во јавната администрација покажуваат родов дисбаланс во многу сектори.

ЈАВЕН СЕКТОР: Жените најзастапени во јавните обвинителства, а мажите во јавните претпријатија

Академик - 30.03.2018

Во однос на половата структура на вработените во јавниот сектор, во Извештајот за вработените во јавниот сектор се вели дека од вкупно 109.304 вработени во јавниот сектор жени се 58.564, односно 53,58 %, додека мажи се 50.740, односно 46,42 %.

Во јавниот сектор вработени околу 139 илјади лица

Р.С.Европа - 30.03.2018

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на денешна прес-конференција изјави дека бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 во 1304 институции согласно состојбата до 31 декември минатата година.

Македонија има 139.000 административци

Сител - 30.03.2018

Има превработеност во јавниот сектор ама недостасуваат менаџери, вели Министерот за јавна администрација Дамјан Манчевски. Според него, пополнувањето на раководните места ќе зависи од тековната анализа која ќе утврди колку вработени се потребни за ...

Во јавниот сектор 139 илјади вработени

МРТ - 30.03.2018

139.000 вработени во јавниот сектор, објави министерот за информатичко општество и администрација, Манчевски. Тука спаѓаат и вработените во акционерските друштва и оние преку агенциите... Со вкрстени податоци од неколку министерства и институции се ...

Македонски јавен сектор: Највозрасните работат информатика, најмладите делат правда

Радио МОФ - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на пресконференција Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски , презентирајќи го Годишниот извештај од ...

Во образованието работат повеќе жени, Албанците застапени со 27 отсто

Факултети - 30.03.2018

Повеќе жени, на возраст меѓу 46 и 55 години, од нив 27 отсто Албанци, работат во дејноста образование во јавниот сектор на Република Македонија. Ова е дел од годишниот извештај од Регистерот за вработени во јавниот сектор кој денеска го соопшти ...

Кој лаже, Кирацовски или Манчевски?

Курир - 30.03.2018

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денес излезе со информација дека во Република Македонија во јавниот сектор вработени се 128.722 лица, преку Агенциите за привремени вработувања.

Во јавниот сектор работат 140.000 лица во 1.300 институции

Сакам да кажам - 30.03.2018

Во јавниот сектор на Македонија вкупно работат 139.009 лица во 1.304 институции, покажа Годишниот извештај од регистарот на вработените во јавниот сектор за 2017 година, презентиран денеска од министерот за информатичко општество и администрација ...

Во јавниот сектор во Македонија има 128.722 вработени

+инфо - 30.03.2018

Во јавниот сектор во Република Македонија работат 128.722 лица, вработени преку Агенциите за привремени вработувања. Дополнителни 8.6333 лица се вработени во акционерските друштва кои се во 100 отсто државна сопственост.

МИОА: Во администрацијата се вработени 140 000 лица

24 Вести - 30.03.2018

Во јавниот сектор се вработени 140 000 административци - министерството за информатичко општество и администрација го објави извештајот за вработените во јавниот ...

Вкупно 139.009 вработени во јавниот сектор

Мета - 30.03.2018

Во државната администрација, во локалната самоуправа, во јавните претпријатија, во акционерските друштва во државна сопственост вкупно се евидентирани 139.009 вработени. Без привремените вработувања и без вработените во акционерските друштва, има ...

Владата со прецизни бројки: Армија од 139.009 административци на државни јасли

Слободен Печат - 30.03.2018

Во 1.299 државни институции работат 128.728 лица, во акционерските друштва кои се во целосна сопственост на државата 8.633 и 1.624 лица се ангажирани преку агенциите за привремено вработување, со што се доаѓа до вкупна бројка на вработени во ...

Во јавниот сектор работат 82.375 Македонци и 21.112 Албанци

еМагазин - 30.03.2018

Според Годишниот извештај од Регистарот на вработени во јавниот сектор, најмногу вработени има во секторите образование и здравство. Во поглед на половата застапеност во јавниот сектор 54 проценти се жени, а 46 отсто се мажи.

Утврдена точната бројка на вработени во јавната администрација

Фактор - 30.03.2018

Во јавната администрација, или севкупно во сите органи и тела со јавни овластувања, има вкупно 139 илјади вработени, од кои помал дел се со привремено решение, а дел се од акционерските друштва со државен капитал.

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

Стандард - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

Манчевски: Бројот на вработени во јавниот сектор за прв пат се намалува

24Инфо - 30.03.2018

Министерството за информатичко општество и администрација, денеска го објави Извештајот за вработени во јавниот сектор за 2017 година. Според овие податоци во 2017 година имало 1.299 институции и 128.722 лица со работен ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги лажеше граѓаните – 128.722 лица, а не 180.000 се вработени во јавниот сектор

А1 On - 30.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. „Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во ...

МИОА: Родов дисбаланс во јавниот сектор

Локално - 30.03.2018

Родов дисбаланс кај вработените во јавниот сектор покажуваат податоците кои денска ги објави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. Најизразена е ситуацијата во Уставниот суд каде што 90 проценти од вработените се ...

Во јавниот сектор вработени околу 139 илјади лица

ТВ21 - 30.03.2018

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на денешна прес-конференција изјави дека бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139 илјади во 1304 институции согласно состојбата до 31 декември минатата година.

Манчевски: Во јавниот сектор работат скоро 140.000 луѓе

Канал5 - 30.03.2018

Во јавниот сектор во Македонија работат вкупно 139.009 лица, покажа извештајот од регистарот на вработените во јавниот сектор за 2017 година. Според анализите на Министерството за информатичко општество и администрација, Агенцијата за вработување, ...

Владата со молење, инспекции и стимулации изброја 139.009 вработени во јавниот сектор

Фокус - 30.03.2018

Во државната администрација, во локалната самоуправа, во јавните претпријатија, во акционерските друштва во државна сопственост вкупно се евидентирани 139.009 вработени и привремено вработени, соопшти министерот за информатичко општество и ...

Манчевски: Бројот на вработени во јавниот сектор за првпат се намалува

Макфакс - 30.03.2018

Министерството за информатичко општество и администрација денеска го објави Извештајот за вработени во јавниот сектор за 2017 година. Според овие податоци, во 2017 година имало 1.299 институции и 128.722 лица со работен однос.

Во јавниот сектор во Македонија има речиси 140.000 вработени

24 Вести - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лажеше, во администрацијата се вработени 128.722, а не 180.000 лица

Макфакс - 30.03.2018

„Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, а не 180.000 како што СДСМ ги лажеше граѓаните пред изборите“, се вели ...

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

Курир - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

ВМРО-ДПМНЕ Манчевски призна, СДСМ ги лажеше граѓаните 128.722, а не 180.000 лица се вработени во јавниот сектор

Алфа - 30.03.2018

Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор.

Конечно ја избројавме администрацијата - 139.009 вработени

МКД - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манчевски призна, СДСМ ги лажеше граѓаните за вработените во јавниот сектор

Стандард - 30.03.2018

„Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, а не 180.000 како што СДСМ ги лажеше граѓаните пред изборите“, реагираат ...

МИОА: Во администрацијата се вработени 140 000 лица

Press24 - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

ВМРО-ДПМНЕ Манчевски призна, СДСМ ги лажеше граѓаните 128.722, а не 180.000 лица се вработени во јавниот сектор

Канал5 - 30.03.2018

- Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, а не 180.000 како што СДСМ ги лажеше граѓаните пред изборите.

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

Канал5 - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Манчевски призна дека ја лажеше јавноста

Сител - 30.03.2018

Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, а не 180.000 како што СДСМ ги лажеше граѓаните пред изборите, велат од ...

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

А1 On - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ вработи 13.000 лица во администрација за само шест месеци

Фокус - 30.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека министерот Дамјан Манчевски признал дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. -Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, а не 180.000 како што ...

Во јавниот сектор во Македонија има над 139.000 вработени

Скопје инфо - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

Македонија има 139.000 вработени во администрација

Нетпрес - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лажеше, во администрацијата се вработени 128.722, а не 180.000 лица

Sky - 30.03.2018

„Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, а не 180.000 како што СДСМ ги лажеше граѓаните пред изборите“, се вели ...

Во јавниот сектор вработени околу 139 илјади лица

Тера - 30.03.2018

Во јавниот сектор на Македонија вкупно работат 139.009 лица во 1.304 институции, покажа Годишниот извештај од регистарот на вработените во јавниот сектор за 2017 година, презентиран денеска од министерот за информатичко општество и администрација ...

Во јавниот сектор има вкупно 139.009 вработени

МРТ - 30.03.2018

Министерот истакна дека вкрстената анализа на МИОА, Агенцијата за вработување на РМ, Министерството за финансии и Фондот за здравствено осигурување покажува дека јавниот сектор на Македонија има 1.299 институции во кои работен однос имаат засновано ...

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

CivilMedia - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

Во јавниот сектор има вкупно 139.009 вработени

Република - 30.03.2018

Министерот истакна дека вкрстената анализа на МИОА, Агенцијата за вработување на РМ, Министерството за финансии и Фондот за здравствено осигурување покажува дека јавниот сектор на Македонија има 1.299 институции во кои работен однос имаат засновано ...

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

Сител - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

Бриф - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

Во јавниот сектор во Македонија има 139.009 вработени

Локално - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, презентирајќи го Годишниот извештај од ...

Во јавниот сектор има 140.000 вработени во 1300 институции

Независен - 30.03.2018

Бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 139.009 согласно состојбата до 31 декември 2017 година, изјави денеска на прес-конференција министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски , презентирајќи го Годишниот извештај ...