TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дронови над Русија – што ризикува Киeв?

Deutsche Welle - 03.06.2023

Во руската војна против Украина се забележува нов тек. Сѐ позачестени се воени акции и на руска територија. Што се крие зад тоа и како реагира Западот? Спиралата продолжува да се врти. Како и во изминатите денови, и во четвртокот ноќта Русија ...

Украина тврди дека соборила повеќе од 30 руски ракети и беспилотни летала над Киев

Глас на Америка - 02.06.2023

Официјални лица во Украина велат дека војската соборила повеќе од 30 руски ракети и беспилотни летала над Киев во петокот. Во соопштението на воздухопловните сили се вели дека воздушната одбрана соборила 15 крстаречки проектили и 21 беспилотно ...

Украина соборила 33 руски ракети и дронови, пет експлозии во Курск

Р.С.Европа - 02.06.2023

Украинската противвоздушна одбрана собори 15 крстосувачки ракети и 18 ирански беспилотни летала Шахед кои Русија ги истрела кон Киев, соопшти Генералштабот на украинските сили. Украинската армија и градското собрание на Киев не известија за жртви.

Русија тврди дека одбила украински напад, нов удар со дронови врз Киев

Р.С.Европа - 02.06.2023

Русија соопшти дека „одбила нов украински напад“ врз пограничниот регион Белгород, откако Киев повторно бил цел на напади со беспилотни летала рано наутро во петокот, 2 јуни, пренесува Ројтерс.

Нови воздушни напади врз Киев: Соборени повеќе од 30 проектили и дронови

24 Вести - 02.06.2023

Рано утринава во Украина беше прогласено предупредување за опасност од воздушен напад поради руските ракетни напади, но беше укинато неколку часа по нападите во поголемиот дел од земјата, вклучително и во Киев, чии официјални лица соопштија дека ...

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Точка - 02.06.2023

Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата. За неколку часа по нападот, заканата беше укината за поголемиот дел од земјата, вклучувајќи го и главниот град Киев, чии власти соопштија дека ...

Русија тврди дека одбила украински напад

Кумановски м. - 02.06.2023

Русија објави дека одбила нов украински напад на пограничната област Белгород, бидејќи од петокот рано наутро Киев повторно бил цел на напад со дрон во кој, според градоначалникот Виталиј Кличко, нема повредени.

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Скопје1 - 02.06.2023

Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата. За неколку часа по нападот, заканата беше укината за поголемиот дел од земјата, вклучувајќи го и главниот град Киев, чии власти соопштија дека ...

Прогласена воздушна опасност низ цела Украина: Нови напади врз Киев!

Кумановски м. - 02.06.2023

Воздушна тревога беше прогласена низ Украина рано утринава поради руските ракетни напади, но таа беше укината неколку часа по нападот за поголемиот дел од земјата, вклучително и главниот град Киев, чии власти соопштија дека одбраната соборила повеќе ...