TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Софија и натаму со реакции околу Договорот за добрососедство

Канал5 - 22.11.2019

Продолжува пинг-понг реториката на двете страни за средбата Мицковски- Борисов. Во дебатата се вклучи и бугарската шефица на дипломатијата Екатерина Захариева, која во интервју за тамошните медиуми ја коментира изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Зиро Македонци

Призма - 22.11.2019

Кај власта завладеа еуфорија околу начинот на кој Бојко Борисов го соголе ВМРО-ДПМНЕ – објави видео, кое беше нострифицирано како доказ за двојните аршини на опозицијата – дека едно да зборуваат дома, друго гугукаат во странство.

Мицкоски од состанокот од германски автомоблиски гиганти порача да се спречи одливот на мозоци и да се зајакне ...

Нетпрес - 22.11.2019

Денешниот престој во Лајпциг на конгресот на германската владејчја Хрисијанско-демократска унија (CDU), покрај политичките состаноци, делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од лидерот Христијан Мицкоски остварува и средби со извршните директори и ...

Костадинов: Мицкоски го лажеше Борисов дека докторирал во Италија

Локално - 22.11.2019

Мицкоски го лажеше Борисов дека докторирал во Италија, магистрирал во Германија, пишува денеска портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, нарекувајќи го лидерот на опозицијата „патолошки лажго“.

Средба Мицкоски – Фреи: Македонија се соочува со сериозен проблем, висока стапка на криминал и корупција во највисоките ...

Курир - 22.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска (22.11.2019) оствари средба со заменик-координатор на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ, Торстен Фреи. На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, одличните односи ...

Костадинов: Мицкоски излажа дека докторирал во Италија и дека магистрирал во Германија

Centar - 22.11.2019

– Лажењето го наследил од неговиот шеф Груевски. Колку лаже Мицкоски е доказ и средбата со Борисов каде што, практично го излажа на Борисов ама буквално се што кажа, напиша на Фејсбук портпаролот на СДСМ Коста Костадинов. -Ова е една од многуте лаги.

Фактите се факти

+инфо - 22.11.2019

Бурните реакции после средбата Борисов-Мицкоски само ме потсетија дека има потреба од мала ретроспектива на тоа како се одвиваа македонско-бугарските односи, како и каква е улогата на СДСМ и ДПМНЕ и тоа како после официјални средби на македонски ...

Мицкоски на состанок со претставници на „Ауди“: Да спречиме одлив на мозоци и да зајакнеме економската соработка

Република - 22.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе ја искористи посетата на Лајпциг на Конгресот на Германската демократска унија, покрај политичките состаноци, да оствари состаноци со извршните директори и претставници на најголемите германски ...

„Завидлизмот“ на Заев во полн израз, кавгата со ДУИ и ослободувањето на Катица го покрива со ширењето лажни вести, но ...

Курир - 22.11.2019

Сакам да порачам дека во полн израз доаѓа завидлизмот на Заев. Откако виде дека и последната негова теза, неговиот меур како сапуница се распрсна дека ВМРО-ДПМНЕ практично имала неуспешен конгрес во рамките на ЕПП во Загреб.

Огромна е поддршката на нашите сестрински партии за ВМРО-ДПМНЕ и патот на Македонија кон ЕУ

Република - 22.11.2019

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од претседателот на партијата Христијан Мицкоски, денеска e во Лајпциг на Конгресот на сестринската партија Германската Демократска Унија (ЦДУ). изјави Мицкоски од Лајпциг.

Борисов не сака да ја нарекуваат Бугарија фашистички окупатор

PressingTV - 22.11.2019

Премиерот Бојко Борисов изјави дека ако Северна Македонија сака да стане членка на ЕУ и НАТО треба да заборави на антибугарската реторика, пишува софиски Дневник. Вчера имав средба со таканаречените сестрински партии и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Мицкоски од Лајпциг: Лобирање за Македонија, јакнење на економската и политичка соработка

Република - 22.11.2019

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски, која учествуваше на Конгресот на ЕПП во Загреб ја продолжи меѓународната активност во Германија на Конгресот на германската владејачка партија ЦДУ, сестринска партија на ...

Мицкоски на средба со германскиот пратеник Питер Бајер

Курир - 22.11.2019

Во Лајпциг пред Конгресот на ЦДУ остварив средба со Питер Бајер, пратеник во Германскиот Бундестаг и Национален Координатор на Германија за Трансатланска Соработка. Разговаравме за Македонските прашања и предизвици, за поддршката која ни треба да ...

Со сведната глава пред Борисов, Мицкоски го „подкрепи“ договорот со Бугарија

CivilMedia - 22.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на многу јавни, домашни настапи, остро се противеше на договорот за добрососетство со Бугарија, со сведната глава и сосема спротивен од, вообиачаениот за него, вокабулар, зборуваше на бугарски ...

Мицкоски на конгрес на ЦДУ: Присуството искористено за лобирање за Македонија

Курир - 22.11.2019

На Конгресот на ЦДУ, Лајпциг, Германија. Присуство искористено за лобирање за Македонија, јакнење на економската и политичка соработка. Македонија на брза патека, обнова за подобар живот на сите ...

Мицкоски со Бајер разговараше за македонските прашања и перспективите кои ќе ги отвори идната Влада

Република - 22.11.2019

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски, која учествуваше на Конгресот на ЕПП во Загреб ја продолжува меѓународната активност во Германија на Конгресот на германската владејачка партија ЦДУ, сестринска партија на ...

Кога Мицко го сретна Бојко…

CivilMedia - 22.11.2019

пишува: Објективно, се чини дека г. Мицкоски нема за што да се лути: целата епизода од средбата со бугарскиот премиер Борисов е една „тврда“ лекција за тоа како изгледа да си играш – добро, се извинувам, да водиш – „висока политика“, а да сакаш да ...

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски ја продолжува меѓународната активност, најавени повеќе средби

Курир - 22.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес заедно со потпретседателот Александар Николоски, членот на Извршниот Комитет Владимир Ѓорчев и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски ја продолжуваат својата меѓународна активност ...

За Договорот со Бугарија се објаснува Мицкоски

Алсат-М - 21.11.2019

Многу реакции по синоќешната средба меѓу лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и бугарскиот премиер, Бојко Борисов. Мицкоски тврди дека не го променил ставот во однос на Договорот меѓу Македонија и Бугарија.

Бојко Борисов со закана до Македонија: Да заборавите дека Бугарија е фашистички окупатор!

Канал5 - 21.11.2019

Малку му беше ова, па дополни и дека не само што треба да заборавиме, туку и да почнеме да веруваме дека Бугарија не била на страната на фашизмот овде во Македонија во Втората светска војна! Коментарите но и статусите на социјалните мрежи на ...

Борисов: Никаде не сме биле окупатори, антибугарската реторика треба да биде забранета

AKO - 21.11.2019

По вчерашната средба со лидерот на ВМРО ДПМНЕ во Загреб, денеска бугарскиот премиер порача дека во Македонија треба да биде забранета антибугарската реторика, но важное е луѓето и да знаат дека Бугарите не биле окупатори таму за време на Втората ...

Борисов се налути: Штом Бугарија е фашистички окупатор, заборавете на нашата помош

Независен - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов уште еднаш апелираше Северна Македонија да се откаже од, како што вели, антибугарската реторика, доколку сака да влезе во Европската унија. Според неговите зборови, тој за тоа зборувал и со лидерот на македонската ...

СДСМ: На самитот на ЕПП Мицкоски доживеа дебакл, целосен меѓународен пораз на лажните и лицемерни политики

Centar - 21.11.2019

На самитот на ЕПП Мицкоски доживеа дебакл, целосен меѓународен пораз на лажните и лицемерни политики, соопштија од СДСМ. повеќе во ...

Само гаранција за членство во ЕУ може да ги одложи изборите

Слободен Печат - 21.11.2019

Во утрешниот број на печатеното издание на весникот „Слободен печат“ читајте: Во утрешниот број на изданието на „Слободен печат“ читајте за средбата на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со бугарскиот премиер Бојко Борисов на ...

Борисов-Мицкоски: Позитивен став за договорот за добрососедство на сестринските партии?

24 Вести - 21.11.2019

Во јавно испрашување за време на состанокот на европските народни партии во Загреб бугарскиот премиер Бојко Борисов прво го праша Христијан Мицкоски дали неговата партија е за ЕУ и НАТО, по што доби одговор на бугарски јазик. Борисов не застана тука.

Борисов: Уште еднаш го повторив мојот став и ги натерав и нив да се декларираат

Локално - 21.11.2019

Вчера имав средби со нашите така наречени сестрински партии, зборував и со колегата Мицкоски и со албанскиот колега. За Северна Македонија, Мицкоски кажа дека Европската Унија и НАТО се приоритет за ВМРО-ДПМНЕ, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов ...

Котеска контра Борисов: Вие сте фашистички окупатори

Expres - 21.11.2019

Реакција на заканата на бугарскиот премиер Борисов кој порача дека ако некој некој каже дека Бугарија е фашистички окупатор, тогаш нема да добие бугарска помош! Откако денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му врати дека Гоце Делчев е ...

ЕФТОВ: Мицкоски и ЗАЕВ се ГРЕВОВИ кои се лигават пред Борисов- Овие ли ќе ги гласате за ПРЕМИЕРИ?

Магазин - 21.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Софија се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов и претседателот на Европската народна партија Жозеф Дол. Како што соопшти ВМРО-ДПМНЕ, средбата доаѓа на покана на бугарскиот премиер и е дел од ...

Маричиќ: На самитот на ЕПП Мицкоски доживеа дебакл, целосен меѓународен пораз на лажните и лицемерни политики

Канал5 - 21.11.2019

На самитот на Европската народна партија во Загреб се случи целосен меѓународен пораз на лажните и лицемерни политики на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, рече на прес конференција, Бојан Маричиќ, претседател на Комисија на СДСМ за Европски прашања.

Контраспин: Што ако Мицкоски бил германски стипендист – и Орбан бил стипендист на Сорос, па го избрка од Унгарија

Мета - 21.11.2019

На средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, која се случи во рамките на Конгресот на Европската народната партија (ЕПП) во Загреб, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на прашањето на Борисов за ставот во однос на ...

Борисов: Бугарски градови се нарекуваат Гоце Делчев и Сандански и нема да има компромис со тоа

Expres - 21.11.2019

За да може една земја да се движи уверливо кон ЕУ и НАТО, сите најголеми парламентарни партии мора не само да заборават на антибугарската реторика, туку и да се убедат дека таа не е точна, изјави бугарскиот пемиер Бојко Борисов околу европската ...

Борисов до Македонија: Не сме биле окупатор на никого, со антибугарска реторика нема ЕУ (ВИДЕО)

Expres - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов уште еднаш побара од Македонија да се откаже од „антибугарската реторика“ ако сака да оди напред и притоа да ја има поддршката од Бугарија. „Антибугарската реторика што тие ја користат треба не само да биде ...

Борисов по средбата со Мицкоски: Ако некој од нив каже дека Бугарија е фашистички окупатор, тогаш нема да добијат наша ...

Фокус - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов синоќа оствари средба со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, за време на состанокот во Загреб. Тој апелираше до Македонија да се откаже од антибугарската реторика, доколку нашата држава сака да влезе во ЕУ.

Мицкоски: Ќе подржиме се што е добро за Македонија и за Бугарија

Телма - 21.11.2019

ВМРО ДПМНЕ поддржува се што е добро за Македонија и за Бугарија, вели лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Мицкоски е лицемер-пред странските политичари го поддржува договорот со Бугарија, а во земјата го негира, смета СДСМ.

Борисов: Антибугарската реторика е недозволива

Канал5 - 21.11.2019

Прв пат по француското вето, Софија потсети на бугарските барања, кои се услов за членството на Македонија во ЕУ. Бугарскиот премиер Бојко Борисов од Загреб упати нови предупредувања за земјава, иако исполнувањето на овие барања се директно поврзани ...

ВИДЕО: Пред Борисов наведната глава и договорот важи, во Скопје не важи

А1 On - 21.11.2019

За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, до вчера „штетниот договор со Бугарија“, стана пријателски, па дури прозборе и на бугарски на средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов на состанокот на сестринските партии во Загреб.

Мицкоски: Лажни се вестите дека ВМРО ДПМНЕ ќе го поддржи Договорот за добрососедство со Бугарија

Телма - 21.11.2019

По објавата на видеото од средбата меѓу лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,со бугарскиот премиер Бојко Борисов, на која Мицкоски вели дека ќе поддржи се што е добро за Македонија и за Бугарија, се огласи самиот Мицкоски од Самитот на ЕПП кој ...

Поткрепиме Госп Борисов, поткрепиме сичко

Deutsche Welle - 21.11.2019

Што му е дозволено на Јупитер, тоа не му е дозволено на волот. Вол ко вол, нема зошто да размислува кога ќе му се јави нашиот Господ. Што им кажа Мицкоски на Борисов, Мицотакис и Ахмети, според Ерол Ризаов. Драма во три чина.

Мицко, дај уозбили се жити сè!

Слободен Печат - 21.11.2019

Да не беше смешно, ќе беше трагично. Мицко, дај уозбили се. Сега го поддржуваш договорот или не го поддржуваш? Договори се, па кажи. Не нè оставај нас новинарите во заблуда. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера во Загреб се сретна со ...

СДСМ: Мицкоски да каже кого лаже за Договорот со Бугарија, граѓаните или Борисов

Сител - 21.11.2019

Дебаклот на Мицкоски не може да се покрие За само две минути Мицкоски вчера го потврди своето лицемерие и лажен патриотизам. Иако дома се противеше на Договорот за добрососедство со Република Бугарија, Мицкоски вчера рече дека Договорот е добар и ...

Борисов ја коментира израснатата брада на Мицкоски

Канал5 - 21.11.2019

На средбата во Загреб бугарскиот премиер Бојко Борисов на претседателот на ВМРО – ДПМНЕ му даде сугестија и за негова брада. Што меѓу другото зборуваат политичарите на меѓусебните средби на кои задолжителен е дипломатскиот речник покрај што е ...

Мицкоски: Ќе поддржам се што е добро за Македонија и за Бугарија

Телма - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, одби да каже дали ќе го поддржи Договорот за добрососедсто и рече дека ќе стори се што е позитивно за Македонија и Бугарија.

Мицкоски: „Сичко ќе поткрепиме“ – Пред Борисов го поддржува договорот, а потоа се предомисли

ТВ21 - 21.11.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика изјавата на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски на вчерашната средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов во Загреб, дека ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија.

Мицкоски негира дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи договорот за добрососедство со Бугарија

Слободен Печат - 21.11.2019

Вчера вечер беше објавена снимка каде Мицкоски имаше средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, а на снимката лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека ќе поддржи се што е добро за Македонија за Бугарија.

Борисов го праша Мицкоски за договорот со Бугарија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека поддржува се што е позитивно за ...

24 Вести - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува договорот за добрососедство со Бугарија. Видеото на кое се слуша како тој зборува и бугарски, на „фејсбук“ го ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во очај единствен спас бараат во лажните вести кои што ги креираат и лиферуваат

24Инфо - 21.11.2019

Соопштение до јавноста на ВМРО-ДПМНЕ, реакција на соопштението на СДСМ „СДСМ во очај единствен спас бараат во лажните вести кои што ги креираат и лиферуваат. ВМРО-ДПМНЕ и претседателот Христијан Мицкоски имаат принципиелен став кој го презентираат ...

Мицкоски ги урна лажните вести на владата, Гоце и јазикот се македонски

Алфа - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Загреб ги демантираше и урна лажните вести кои како што вели се шират од Владата дека наводно го прифатил договорот со Бугарија, потенцирајќи дека неговиот став во однос на договорот е непроменет.

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Макфакс - 21.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува Договорот за добрососедство со Бугарија. Вчера од ВМРО-ДПМНЕ испратија соопштение од средбата , но никаде ...

Јас бев стипендист на италијанската влада, Влатко е женет за Американка, го убедуваше Мицкоски Борисов дека е за ...

Сакам да кажам - 21.11.2019

На Конгресот на Европската народната партија во Загреб, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се сретна со бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој го праша што мисли за членството во Европската Унија.

(ВИДЕО) Борисов: Мицкоски рече дека го поддржува договорот со Бугарија

Бриф - 21.11.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук објави видео од средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Загреб. Ви видеото Мицкоски му потврдува на Борисов дека ВМРО ДПМНЕ го поддржува Договорот за ...