TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието ги изгласа уставните измени

Окно - 12.01.2019

Со 81 глас, Собранието синоќа ги изгласа уставните амандмани, што беше предвидено со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови тие станаа дел од Уставот. Станува збор за четири амандмани, со кои, меѓу другото, името на државата се менува од ...

Собранието ги усвои уставните измени, Македонија го менува уставното име

Сител - 11.01.2019

Парламентот ги донесе историските измени на Уставот согласно Догворот од Преспа. Република Македонија станува Република Северна Македонија, се прават измени во Преамбулата. Македонија ќе го штити македонскиот идентитет, ќе ги гарантира и негува ...

„Преспа“ помина во Скопје, на ред е Атина

Deutsche Welle - 11.01.2019

Со 81 глас „за“ вечерва беа изгласaни амандманите за промена на Уставот. Со тоа од македонска страна нема пречка за имплементација на Договорот од Преспа. Сега следува негово гласање во грчкиот парламент.

Уставните измени усвоени, ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори

Р.С.Европа - 11.01.2019

Со 81 глас "за" помина последната фаза од уставните измени што произлегуваат од Договорот од Преспа. ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше на седницата и побара предвремени парламентарни избори. Со прегратки и честитки заврши седница та на Собранието на која со ...

Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот

ТВ21 - 11.01.2019

Со 81 глас и бојкот од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ги изгласа уставните измени.Со тоа се даде зелено светло на Преспанскиот договор за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Собранието ги усвои уставните измени, Македонија Станува Република Северна Македонија

Сакам да кажам - 11.01.2019

Со 81 глас „за“, Собранието денеска ги усвои уставните амандмани, што беше предвидено со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови тие станаа дел од Уставот. Станува збор за четири амандмани, со кои, меѓу другото, името на државата се менува ...

Собранието ги усвои уставните измени со 81 глас „за“ република Северна Македонија

Сакам да кажам - 12.01.2019

Собранието со 81 глас „за“ ги усвои четирите уставни амандмани предвидени со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови донесе одлука за прогласување на амандманите 33, 34, 35 и 36 со што тие стануваат дел од Уставот.

Собранието ги усвои уставните амандмани

Алсат-М - 11.01.2019

Собранието со 81 гласови – ЗА ги изгласа амандманите за промена на Уставот на Република Македонија, со што се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. Сега на потег е Грција, каде на потег е Ципрас и владејачката ...

Со 81 глас „за“ Собранието изгласа промена на Уставот

Радио МОФ - 11.01.2019

Со 81 глас “за”, ниту еден против и воздржан, македонското Собрание ги прогласи четирите уставни амандмани со кои ќе се промени уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија по стапување во сила на Договорот од Преспа.

Постигнат е договор со Беса, има двотретинско мнозинство за уставните измени, потврди Владата

Сакам да кажам - 11.01.2019

Владата соопшти дека е постигнат договор со Беса за уставните измени предвидени со Договорот од Преспа што значи дека е обезбедено двотретинско мнозинство за нивно усвојување во Собранието.

Уставните измени изгласани со 81 глас „за“

Фокус - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од Договорот со Грција. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „за“, со што се разреши дилемата дали власта ќе успее да обезбеди двотретинско ...

Александрова: Се што е договорено веќе е во согласност со постојните уставни и законски решенија

Канал5 - 11.01.2019

Осумтемина пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе ги поддржат уставните измени и се надеваат дека е можно тие да биде изгласани уште вечерва. Во преговорите со власта, како што соопшти вечерва на прес-конференција ...

Победија разумот и дијалогот, на ред е Грција

CivilMedia - 11.01.2019

По долги преговарања и несогласувања, со опозиција надвор од Собранието и протести пред пратеничкиот дом, конечно долго очекуваните уставни измени се изгласаа со 81 глас „за“ и ниту еден против.

Успех за Преспанскиот договор, пораз и маргинализација за ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 11.01.2019

Со 81 глас „за“ и ниту еден против, Собранието на Република Македонија денеска ги изгласа уставните измени кои произлегуваат од Преспанскиот договор. Преговорите околу барањата на Беса продолжија и во текот на денешниот ден, што повторно беше ...

(ВИДЕО) Александрова: Ќе гласаме за уставните промени, договорот со Касами е прифатлив за нас

А1 On - 11.01.2019

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата информираше дека во преговори со Владата и Беса на Касами нормативно е допрецизиран начинот на кој ќе биде напишано државјанството на другите етнички ...

Помина амандманот на Села за Преамбулата на Уставот

+инфо - 11.01.2019

Собранието го усвои видоизменетиот амандман на Преамбулата на Уставот на Република Македонија, предложен од Алијансата за Албанците. – Со овој амандман се подобри преамбулата на Уставот. Зборовите „како и граѓаните кои живеат во границите на ...

Собранието го изгласа амандманот за дијаспората

+инфо - 11.01.2019

Собранието го изгласа и видоименетиот амандман за дијаспората, односно предлогот за кој претходно запнаа преговорите помеѓу Заев и Касами. Видоизменетиот амандман е дека „Републи се грижи за дијаспората на македонскиот народ , албанскиот, турскиот…“ ...

Со 81 глас ЗА донесени се измените на Уставот со кои РМ се преименува во Република Северна Македонија

AKO - 11.01.2019

Со двотретинско мнозинство, пратениците ги донесоа измените на Уставот на Република Македонија, со кои се вградуваат новите амандмани согласно Договорот од Преспа постигнат за името со ...

Со 81 глас „за“, изгласани уставните измени

Мета - 11.01.2019

Со 81 глас „за“, гласа „против“ и гласа „воздржани“ вечерва пратениците во Собранието ги изгласаа уставните измени, односно амандманите 33 до 36, кои се обврска за Македонија според Преспанскиот договор што беше потпишан на 17 јуни минатата година.

Пратениците ги изгласаа измените на Уставот со кои стануваме Северна Македонија

OhridNews - 11.01.2019

Со 81 глас „За“ Собранието вечерва ги изгласа уставните амандмани, со кои државата се преименува во Република Северна Македонија. За уставните измени да станат конечни, потребно е и Република Грција да го ратификува во парламентот Договорот од ...

Со 81 глас ЗА Собранието ги усвои уставните амандмани – Македонија цврсто чекори кој НАТО и ЕУ

1tv - 11.01.2019

Со 81 гласови „За“ Законодавниот дом даде зелено светло за амандманите со кои се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. Гласањето беше обезбедено по неколку дневно натегање и политички договарања меѓу лидерите на СДСМ и на ...

Со 81 глас изгласани уставните амандмани

iPortal - 11.01.2019

Предмалку заврши собраниската седница на која беа изгласани со 81 глас уставните амандмани. Со ова името на државата ќе биде Република Северна Македонија, а беше зачуван националниот идентите на македонците.

Во собраниската сала „Македонија“ изгласан амандманот за промена на името во Република Северна Македонија

ТВ21 - 11.01.2019

Со 81 гласа ЗA и ниту еден воздржан или против, вечерва во Собранието во салата „Македонија“ беше изгласан амандманот кој како предлог беше поднесен од страна на Владата. Со овој амандман во Уставот зборовите „Република Македонија“ се заменуваат со ...

Исполнет македонскиот дел од Преспанскиот договор

CivilMedia - 11.01.2019

Со двотретинско мнозинство се излгасаа уставните амандмани со кои се исполнува макеоднскиот дел од Преспанскиот догвор меѓу Грција и Македонија, потпишан на 18 јуни 2018 година. За сите амандмани се гласаше ос 81 глас „за“ и ниту еден ...

Заврши Седницата за Уставните измени, амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната одлука

Бриф - 11.01.2019

Заврши 75. Седница на Собранието на Република Македонија на која беа изгласани Уставните измени. Амандманите влегуваат во сила со донесувањето на конечната ...

„Зборовите Република Македонија се заменуваат со зборовите Република Северна Македонија“

Република - 11.01.2019

Со двотретинско мнозинство, со 81 глас за, без против и воздржани Собранието го донесе Амандманот 33. Во моментов трае гласањето и за другите амандмани, Собранието ги донесува со молскавична брзина и со 81 глас „ЗА“.

Македонија станува Северна Македонија: Гласаа 81 пратеник

еМагазин - 11.01.2019

Македонија станува Северна Македонија. За уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија станува Северна Македонија, денеска во Собранието гласаа 81 пратеник. Воздржани и против немаше.

Во живо: Во Собранието започна последната фаза од Уставните измени

1tv - 11.01.2019

Во Законодавниот дом започна седницата на која се очекува да се даде зелено светло за амандманите со кои се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. 1ТВ во живо ви ја пренесува ...

Заедничко соопштение на Владата и новата пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и колицијата

ТВ21 - 11.01.2019

„Ја информираме јавноста дека со заедничко учество успеавме да постигнеме договор за конечноста на уставните амандмани и уставниот законик со што се обезбедува најмалку 2/3 мнозинство во Парламентот.

Со 81 глас “за” изгласани сите амандмани кои произлегуваат од договорот од Преспа

Скопје1 - 11.01.2019

Пратениците со 81 глас “за” донесоја одлука за прогласување на сите амандмани кои произлегуваат од договорот од Преспа. Тие ги изгласаа уставните измени, кои ќе бидат составен дел од Уставот. Амандманите 33, 34,35 и 36 влегуваат во сила.

Уставните измени поминаа, стануваме Северна Македонија

Фактор - 11.01.2019

Пратениците во Собранието попладнево со двотретинско мнозинство ги усвоија уставните измени. 81 пратеник гласаа „За“, воздржан нема, против нема. Прифатени се амандманите на БЕСА, со што етничката припадност влегува во личните карти.

Аирлија Република Северна Македонија – Собранието донесе одлука за промена на Уставот

Centar - 11.01.2019

Собранието со 81 гласа ЗА ги потврди амандманите за промена на Уставот на Република Македонија, со што се оди кон испочитување Преспанскиот договор склучен меѓу Македонија и Грција. Со ова заврши исцрпувачката Собраниска драма која траеше со месеци, ...

Се гласа амандман по амандман

Фактор - 11.01.2019

Пратениците во Собранието попладнево гласаат амандман по амандман. Премиерот Зоран Заев и подносителите даваат појаснување. Се очекува за еден час да заврши седницата. Денеска решение е најдено со БЕСА, чии гласови претходно висеа.

Денеска нов обид за почеток на финалната фаза од уставните измени

Мета - 11.01.2019

Откако вчера два пати беше одложуван почетокот на собраниската седница за финалната фаза од уставни измени, денеска во 12 е закажан нов обид за гласање на уставните амандмани кои произлегуваат од Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција.

Собранието во уште еден обид за изјаснување за уставните амандмани

Р.С.Европа - 11.01.2019

Македонските пратеници денеска би требало дарасправаат за уставните измени за промена на името на државата, додека премиерот Зоран Заев се обидува да најде доволно гласови за да бидат тие усвоени.

Продолжува собраниската седница за уставните амандмани

Алсат-М - 10.01.2019

Седницата на Собранието на Македонија на која треба да бидат донесени уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа со Грција продолжува денеска во 13 часот. Пратениците треба да го утврдат предлогот на амандманите кој се донесува со ...

Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре, пишува „Катимерини“

Фокус - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува „Катимерини“. Како што наведува грчкиот дневен весник во статија објавена утринава, се очекува ...

Седницата за уставните измени одложена за 15 часот

Р.С.Европа - 10.01.2019

Продолжението на седницата на која треба да се усвојат уставните амандмани е одложена за во 15 часот, јавува известувачот на Радио Слободна Европа од Собранието. Премиерот Зоран Заев претходно денеска изјави дека сè уште се во разговори со БЕСА на ...

Од „Нема чепкање на уставот“ преку исполнување сечии желби до целосно обезличување на државата

Алфа - 10.01.2019

Од „нема човек кој ќе се осмели да го менува уставот заради промена на името“, до исполнување практично на сите грчки барања, но и условувања та на Албанците и на ВМРО-вските ренегати, за да се добие нивниот глас и да се обезбеди двотретинско ...

„Катимерини“: Уставните измени ќе бидат изгласани денеска, или најдоцна утре

Либертас - 10.01.2019

Прашање на часови, а не на денови, е кога ќе бидат изгласани уставните амандмани согласно договорот од Преспа, велат извори од Владата, пренесува ...

Опструирањето на Преспанскиот договор не е патриотски чин!

CivilMedia - 10.01.2019

ЦИВИЛ – Центар за слобода најостро ги осудува партиите, односно пратениците што намерно и од позиции на теснопартиски и/или лични интереси го опструираат процесот на спроведување на Преспанскиот договор од кој произлегува потребата за уставните ...

Уставните измени ќе бидат изгласани денеска или најдоцна утре

ТВ21 - 10.01.2019

Гласањето за уставните амандмани во врска со Договорот од Преспа треба да заврши денес, иако може да се одолговлекува неколку дена, велат извори од Владата, а пренесува „Катимерини“. Грчкиот дневен весник наведе дека се очекува уставните измени да ...

Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот

4NEWS - 12.01.2019

Со 81 глас и бојкот од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ги изгласа уставните измени.Со тоа се даде зелено светло на Преспанскиот договор за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од „Преспанскиот договор“.

Тера - 11.01.2019

Собранието со 81 глас „за“ ги усвои четирите уставни амандмани предвидени со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови донесе одлука за прогласување на амандманите 33, 34, 35 и 36 со што тие стануваат дел од Уставот.

Собранието ги усвои уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

Македонскиот парламент ги усвои уставните амандмани со двотретинско мнозинство согласно Договорот од Преспа според кој Република Македонија ќе се преименува во Република Северна Македонија.

Изгласани уставните амандмани со 81 глас „За“

Телма - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од Договорот со Грција. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „За“, со што се разреши дилемата дали власта ќе успее да обезбеди двотретинско ...

Александрова: Вистинското место за заштита на националните интереси на РМ се случи во Собранието

Бриф - 11.01.2019

Осумтемина пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе ги поддржат уставните измени и се надеваат дека е можно тие да биде изгласани уште вечерва. Во преговорите со власта, како што соопшти вечерва на прес-конференција ...

(Видео) Осумтемина независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе гласаат за уставните амандмани

Макфакс - 11.01.2019

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата информираше дека во преговори со Владата и Беса на Билал Касами нормативно е допрецизиран начинот на кој ќе биде напишано државјанството на другите етнички ...

Усвоен амандманот на Села за Преамбулата на Уставот

Слободен Печат - 11.01.2019

Собранието го усвои видоизменетиот амандман на Преамбулата на Уставот на Република Македонија, предложен од Алијансата за Албанците. – Со овој амандман се подобри преамбулата на Уставот. Зборовите „како и граѓаните кои живеат во границите на ...

Собранието го изгласа амандманот за дијаспората

Слободен Печат - 11.01.2019

Собранието го изгласа и видоименетиот амандман за дијаспората, односно предлогот за кој претходно запнаа преговорите помеѓу Заев и Касами. Видоизменетиот амандман е дека „Републи се грижи за дијаспората на македонскиот народ , албанскиот, турскиот…“ ...