TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белградска арена станува болница за пациенти со ковид-19, Вонредна состојба во четири градови во Србија

Сакам да кажам - 04.07.2020

Најголемата спортско-концертна сала во Србија, „Штарк арена“ во Белград, од понеделник ќе биде претворена во привремена болница за пациентите со ковид-19 по последното зголемување на бројот на заразени во земјата.

Шест починати од корона вирус во изминатите 24 часа

Фокус - 04.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се починати шест пациенти од корона вирус. Тројца од нив се од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

Охрид и Струга во препирка за болните од коронавирусот

Алсат-М - 04.07.2020

Од болницата во Струга се жалат дека речиси секој ден најмалку по еден нивен пациент со симптоми на Ковид-19 го враќаат од Охридската болница зашто одбиваат да го примат. Станува збор за проблем кој се случува веќе подолго време.

Нови 147 случаи со Ковид-19, шестмина починати, 111 оздравени

Канал5 - 04.07.2020

Министерството за здравство излезе со денешните бројки .. Регистрирани се нови 147 случаи со коронавирусот , од кои 64 се во Скопје, починале шест лица...Од болницата ,,Осми септември” велат дека сепак расте и бројот на оздравени.

Двајца пациенти со Ковид починале при прием во Ургентен центар во „8 Септември“

Нова ТВ - 04.07.2020

Двајца пациенти со Ковид-19 починале синоќа при прием во Ургентниот центар на ГОБ“8 Септември“. Пациентите биле донесени со возила на Итната медицинска помош, а се лекувале дома. Лекарите ги реанимирале, но залудно и двајцата починале.

По две недели одмор ќе добијат преморените здравствените работници во ГОБ „8 Септември“

Нова ТВ - 04.07.2020

По две недели одмор ќе добијат здравствените работници во ГОБ “8 Септември“која веќе четири месеци функционира како Ковид центар. Ова за НОВА го изјави проф.др. Христијан Костов, директор на болницата.

Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Опсервер - 04.07.2020

Берово, 4 јули 2020 () – Прва жртва на коронавирус во Малешевијата. Шеесет и деветгодишен пациент од Берово почина, откако пред неколку дена бил хоспитализиран во Штипската клинична болница, а веста денес и официјално беше потврдена од ...

Ковид-19: Во болниците во земјава лежат 419 пациенти

360 степени - 04.07.2020

Во болниците во земјава во моментов се хоспитализирани 419 пациенти, покажуваат податоците од Министерството за здравство. Од нив, најмногу се во Градската општа болница „8 Септевмри“ во Скопје – 120 пациенти од кои 16 се примени во последното ...

Чаир, Гази Баба и Бутел на чело по бројот на активни случаи

Локално - 04.07.2020

Во изминатите 24 часа од направени 1296 тестирања регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19. Институтот за јавно здравје регистрира и 111 оздравени пациенти. Од КОВИД-19 во овој период починале шест лица.

Болницата во Гостивар се организира за евентуален наплив на пациенти

Телма - 04.07.2020

Откако почна да расте бројот на заразени со коронавирус на гостиварското подрачје, болницата во Гостивар се организира за евентуален наплив на пациенти. Пред Инфективното одделение поставен е шатор, кој ќе служи како мобилна амбуланта за тријажа на ...

Белградската арена повторно станува ковид-болница

360 степени - 04.07.2020

Белградската „Штарк арена“ од понеделник повторно ќе биде претворена во привремена ковид-болница која ќе има капацитет од 500 легла и ќе биде наменета за примен на заболените со ковид-19, соопшти српското Министерство за здравство.

Бројот на заразени во Србија расте, денеска нови 325, осум починаа

Независен - 04.07.2020

Во последните 24 часа во Србија од Ковид-19 починаа осум пациенти, а регистрирани се нови 325 случаи на заразени од корона вирус Во моментот на респиратор се 86 пациенти. Вчера беше најтрагичниот ден во Србија кога починаа 11 пациенти, пренесува ...

Белградската „Арена“ станува ковид-болница

Макфакс - 04.07.2020

Од понеделник спортската „Арена“ ќе се користи како ковид-болница во која ќе има 500 болнички кревети и сите услови за прием на заразените. Ортопедската клиника на Бањица ќе биде вратена во Ковид системот и ќе биде пак Ковид болница, најави ...

Состојбата е сериозна! Нема веќе концерти, Арена во Белград станува Ковид болница

ММС - 04.07.2020

Од понеделник, спортската сала во Арена ќе се отвори привремена Ковид болница, во која ќе има 500 болнички кревети и сите услови за примање пациенти со коронавирус, а од вторник, Клиниката за ортопедски клиники во Бањица ќе биде вратена во системот ...

Во Врање се отвора и третата Ковид-болница

А1 On - 04.07.2020

Поради зголемување на бројката на заболени кои имаат потреба за хоспитализација, во Врање ќе биде отворена и третата Ковид-болница на Одделението за физијатрија, пренесуваат српските медиуми.

Починаа уште двајца во Нови Пазар, на боледување 70 здравствени работници

Независен - 04.07.2020

Во претходните 24 часа во оптата болница во Нови Пазар во Србија починаа две лица. Примени се нов 13 пациенти, па сега во болницата се згрижени вкупно 209 пациенти, па сега во болницата има пациенти од Сеница и Тутин.

Белградска „Арена“ се претвара во Ковид-болница

Независен - 04.07.2020

Србија – Од понеделник спортската „Арена“ се претвара во времена Ковид-болница во која ќе има 500 болнички кревети и сите услови за прием на заразените од Ковид-19, а Ортопедската клиника на Бањица ќе биде вратена во Ковид системот и ќе биде пак ...

Над 100 болни од рак чекаат интервенција во „8 Септември“, за да се ослободи место треба сите болници да имаат ...

Сакам да кажам - 04.07.2020

Потребна е итна внатрешна реорганизација на сите болници во земјава, со што тие треба да одвојат одреден процент од своите болничките кревети само за лекување на болни од коронавирус, а притоа да се остави простор и право за лекување на сите оние ...

Во понеделник се отвора ковид-болница во белградска „Арена“ со 500 кревети

Република - 04.07.2020

Од понеделник во спортска сала „Арена“ во Белград ќе биде отворена привремена ковид-болница во која ќе има 500 кревети. Од вторник Ортопедската клиника на Бањица повторно ќе биде ковид-болница, најави српскиот министер за здравство Златибор Лончар, ...

Драматична исповед на излечена сестра од Лесковац: Најужасен е стравот од респиратор

Локално - 04.07.2020

Главната медицинска сестра на одделот за инфективни заболувања во Лесковац, Сузана Митровиќ (50), која ги лекувала пациентите, сама станала ковид пациент. Досега третирав пациенти со коронавирусна инфекција, а потоа и сама легнав во кревет во ...

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита

Опсервер - 04.07.2020

Скопје, 4 јули 2020 () – Бројот на заразени со коронавирус во државава и натаму е висок. Според вчера објавените податоци, нови 165 случаи со Ковид-19, седум починати и 128 оздравени се регистрирани во државава.

Денеска ќе се одлучува за затворање на границите со Србија и Косово

Магазин - 03.07.2020

Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. Регистрирани се и 150 оздравени пациенти, и од нив најголем дел – 105 од Скопје.

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Вечер - 03.07.2020

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со ковид-19. Според последните податоци, На Инфективната клиника вкупно се примени 90 лица. На кислородна поддршка се 44 пациенти, a нема пациенти на механичка вентилација.

Втора жртва со коронавирус во Тиквешко

Либертас - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

24Инфо - 03.07.2020

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со ковид-19. Според последните податоци, На Инфективната клиника вкупно се примени 90 лица. На кислородна поддршка се 44 пациенти, a нема пациенти на механичка вентилација.

Втора жртва со коронавирус во Тиквешко

Опсервер - 03.07.2020

Кавадарци, 3 јули 2020 () – Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во ...

Втора жртва од коронавирус во Тиквешко

Сител - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на КОВИД-19.

Втора жртва со коронавирус во Тиквешко

Канал5 - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Втора жртва со коронавирус во Тиквешко

+инфо - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Втора жртва со коронавирус во Тиквешко

А1 On - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56-годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Втора жртва со коронавирус во тиквешко

Курир - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Почина пациент со ковид-19 од Неготино

360 степени - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Коронавирусот однесе уште еден живот: Починало 56 – годишно лице од Неготино

Press24 - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Хоспитализирани над 400 пациенти поради корона вирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Скопје инфо - 03.07.2020

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со ковид-19. Според последните податоци, На Инфективната клиника вкупно се примени 90 лица. На кислородна поддршка се 44 пациенти, a нема пациенти на механичка вентилација.

Коронавирусот ја зеде втората жртва во Тиквешко

Локално - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Тиквешијата регистрира втора жртва од Ковид-19

Слободен Печат - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Втора жртва со коронавирусот во Тиквешко, почина 56 – годишно лице од Неготино

еМагазин - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирусот во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски , специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Шест деца меѓу хоспитализираните 407 пациенти со коронавирус

Н.Македонија - 03.07.2020

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со ковид-19. Според последните податоци, На Инфективната клиника вкупно се примени 90 лица. На кислородна поддршка се 44 пациенти, а нема пациенти на механичка вентилација.

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Точка - 03.07.2020

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со ковид-19. Според последните податоци, На Инфективната клиника вкупно се примени 90 лица. На кислородна поддршка се 44 пациенти, a нема пациенти на механичка вентилација.

ВТОРА ЖРТВА НА КОРОНАВИРУС во тиквешкиот регион

Вечер - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Денар - 03.07.2020

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90 лица. На кислородна поддршка се 44 пациенти, a нема пациенти на механичка вентилација.

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

MakPress - 03.07.2020

Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. Регистрирани се и 150 оздравени пациенти, и од нив најголем дел – 105 од Скопје.

Ковид-19 во Тиквешко: 56-годишен неготинец е втората жртва во овој регион

Денешен - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

MTM - 03.07.2020

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90 лица. На кислородна поддршка се 44 пациенти, a нема пациенти на механичка вентилација.

Втора жртва со коронавирус во Тиквешко

MakPress - 03.07.2020

Регистрирана е втората жртва со коронавирус во Тиквешко. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, утринава за МИА потврди дека починало 56 – годишно лице од Неготино, кое претходно се лекувало неврохируршки во Скопје, а било позитивно на ...

БЕСПЛАТНА КОРОНАРОГРАФИЈА ВО СИСТИНА за пациентите кај кои е утврдена ДОПОЛНИТЕЛНА ИНТЕРВЕНЦИЈА

Вечер - 03.07.2020

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ воведува нова бенефиција за кардиолошките пациенти. Со овој новитет, пациентите кај кои при коронарографија е утврдено дека е потребно да се направат и дополнителни интервенции – стентирање или одреден ...

Почина 34 годишен штипјанец од коронавирус

Либертас - 03.07.2020

Триесет и четиригодишен штипјанец кој бил хоспитализиран неколку дена во Скопје, починал од коронавирусот. Тој бил на респиратор некое време. Како што претходно објавивме, за овој пациент на социјалните мрежи беа упатени бројни апели за дарување ...

КИЧЕВСКАТА БОЛНИЦА ВО КОЛАПС: Во градот нема ниту еден инфектолог, но Филипче и Заев убедени дека здравството е во ...

Курир - 03.07.2020

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан дефицит на медицински персонал. Поради Ковид-19 инфектолозите станаа најбарани лекари, но кичевската болница не располага со ниту еден инфектолог.

Бројот на новозаразени и натаму висок, Филипче информира дека секаде каде се попуштаат мерките пандемијата не спласнува

Слободен Печат - 04.07.2020

Бројот на заразени со коронавирус во државава и натаму е висок. Според вчера објавените податоци, нови 165 случаи со Ковид-19, седум починати и 128 оздравени се регистрирани во државава. Вкупниот број дијагностицирани од почетокот на емидемијата, ...