TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ниска соработка на домашните со странските фирми

Телма - 20.04.2018

Ниското ниво на соработка на домашните компании со фабриките во ТИРЗ зоните е резултат на недостигот на соодветна технологија, непочитување на стандардите и времето на испорака како и начинот на плаќање .Анкетата направена од страна на Машинскиот ...

Македонските компании немаат доволно квалитетни суровини за да можат да ги користат странските инвеститори

24 Вести - 20.04.2018

Странските директни инвеститори користат храна и вода во Македонија и плаќаат сметки за струја, но за целото производство увезуваат репроматеријали од странство. Анализите покажуваат дека македонските компании најчесто не нудат квалитетни и евтини ...

ВИДЕО: Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

А1 On - 20.04.2018

Унапредување на соработката на домашните компании и странските директни инвестиции преку подигање на нивото на компетитивност на домашните компании за да стигнат на соодветно ниво и да можат да бидат локални добавувачи на странските компании е целта ...

Анѓушев: Странските компании во земјата тешко се поврзуваат со домашните доставувачи

Макфакс - 20.04.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференцијата за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија во организација на Стопанската комора на Македонија, Советот на странски инвеститори и ...

Неквалитет и високи цени не поминуваат кај странските инвеститори (ВИДЕО)

+инфо - 20.04.2018

Вратите на странските инвеститори во ТИРЗ се отворени за соработка. Треба да се излезе од канцеларија да се чукне на нив и да се понуди нешто што другите не го понудиле, вали претседателот на Соватот на странски инвестиори Штефан Петер.

Поголема инклузивност на домашните компании во локалните и регионалните синџири на снабдување со цел да се ...

Фактор - 20.04.2018

Бенефитите од странските инвестиции во една земја се пред се` директно отворање нови работни места и генерирање доход, зголемување на извозот и негова диверзификација, прилив на странски капитал, создавање додадена вредност и пошироки позитивни ...

Домашните компании немаат квалитет и конкурентни цени за да бидат добавувачи на странските инвеститори

еМагазин - 20.04.2018

Домашните компании немаат квалитет и конкурентни цени за да бидат дел од ланецот на добавувачи за странските инвеститори кои што работат во земјата. Исто така имаат недостаток на технологија како и соодветни кадри за да одговорат на потребите на ...

Поголема конкурентност за соработка со странските инвеститори

Локално - 20.04.2018

Во организација на Советот на странски инвеститори и Стопанската комора на Македонија, заедно со Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, денеска ќе се одржи Меѓународна конференција на тема „Зголемување на ...

Анѓушев: Странските компании во земјава тешко се поврзуваат со домашните добавувачи

Денар - 20.04.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференција за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија, во организација на Стопанската комора на Македонија, Советот на странски инвеститори и ...

Лоша соработка меѓу странските и домашните компании во Македонија

Алсат-М - 20.04.2018

Високи цени, низок квалитет. Домашните компании не се конкурентни да бидат добавувачи за странските инвеститори. Проблем е застарената технологија и недостатокот на соодветни кадри, покажува анкетата спроведена меѓу странските инвеститори кои што ...

Поголема конкурентност за соработка со странските инвеститори

CivilMedia - 20.04.2018

Во организација на Советот на странски инвеститори и Стопанската комора на Македонија, заедно со Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, денеска ќе се одржи Меѓународна конференција на тема „Зголемување на ...

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Слободен Печат - 20.04.2018

Унапредување на соработката на домашните компании и странските директни инвестиции преку подигање на нивото на компетитивност на домашните компании за да стигнат на соодветно ниво и да можат да бидат локални добавувачи на странските компании е целта ...

Анѓушев: Странските компании во земјата тешко се поврзуваат со домашните доставувачи

Точка - 20.04.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференцијата за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија во организација на Стопанската комора на Македонија, Советот на странски инвеститори и ...

Поголема конкурентност за соработка со странските инвеститори

А1 On - 20.04.2018

Во организација на Советот на странски инвеститори и Стопанската комора на Македонија, заедно со Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, денеска ќе се одржи Меѓународна конференција на тема „Зголемување на ...

Анѓушев: Странските компании во земјата тешко се поврзуваат со домашните доставувачи

Sky - 20.04.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на конференцијата за зголемување на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија во организација на Стопанската комора на Македонија, Советот на странски инвеститори и ...

Ќе се дебатира за соработката на домашните со странските инвеститори

+инфо - 20.04.2018

Ќе се дебатира за можностите за поголема соработка меѓу странските инвеститори и домашните компании, со цел да се зацврстат меѓусебните врски, а ќе бидат презентирани и успешни приказни на веќе воспоставената соработка.