TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Издадена наредба за апсење на Путин

ММС - 21.03.2023

Налогот за апсење на Путин е издаден поради неговата одговорност за воено злосторство илегална депортација на деца и незаконско преселување на деца од окупираните територии на Украина во Русија.

“ИМА 23 ДЕЦА!“ – Ја нарекуваат ‘пин-ап девојката на Кремљ’ и е најбараната Русинка во светот: Ја прогонуваат за воено злосторство што го шокираше светот

Во Центар

Што зборуваше Путин во Хаг за важноста на Меѓународниот кривичен суд (Видео)

Независен

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

Фактор

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

Фактор

Москва планира состанок на Советот за безбедност на ОН за украинските деца префрлени во Русија

Кумановски м.

Собрани 4,9 милиони долари за истрагите на Меѓународниот кривичен суд во Украина

Глас на Америка

Слободен Печат 360 степени Телма Нетпрес Слободен Печат Нетпрес Слободен Печат 360 степени

‘ПРОДОЛЖЕНАТА РАКА НА КРЕМЉ ВО ЕУ’ – Унгарија ја блокираше заедничката изјава на земјите-членки за хашкиот налог за ...

Во Центар - 21.03.2023

Унгарија го блокираше заедничкото соопштение на земјите-членки на Европската унија за налогот за апсење на претседателот на Русија, Владимир Путин издаден од Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, пишуваат украинските медиуми.

Унгарија ја блокираше заедничката изјава на ЕУ за налогот за апсење на Путин

МКД

Унгарија ја отфрли заедничката изјава на ЕУ за потерницата за Путин

Независен

Унгарија го блокираше заедничкото соопштение на ЕУ за налогот за апсење на Путин од МКС

Локално

Блумберг: Унгарија го блокира заедничкото соопштение на ЕУ за налогот за апсење на Путин

Слободен Печат

Унгарија го блокирала заедничкото соопштение на ЕУ за налогот за апсење на Путин, Борел „во свое лично име“ потврдил дека е прифатена

365

Блумберг: Унгарија го блокираше заедничкото соопштение на ЕУ за налогот за апсење на Путин

Во Центар

Опсервер Либертас Република Денешен

Зеленски - Се шири поддршката за создавање на трибунал за руската агресија

Р.С.Европа - 21.03.2023

Се зголемува бројот на земји кои го поддржуваат создавањето на специјален трибунал со поддршка на Обединетите нации (ОН) кој ќе ја смета Русија одговорна за агресијата врз Украина, изјави на 20 март украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Меѓународниот кривичен суд бара дополнителни пари за гонење на Путин

Локално

Во Лондон меѓународна конференција за воени злосторства во Украина

Бизнис Вести

Во Лондон меѓународна конференција за воени злосторства во Украина

Опсервер

Во Лондон меѓународна конференција за воени злосторства во Украина

Независен

Во Лондон меѓународна конференција за воени злосторства во Украина

Курир

Во Лондон меѓународна конференција за воени злосторства во Украина

Сител

Н.Македонија А1 On Либертас Frontline Канал5 Република CivilMedia Денешен

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд ја повикува Русија да ги врати децата во Украина

А1 On - 21.03.2023

На Конференцијата на министри за правда во Лондон, претставници на 40 земји дадоа поддршка на Меѓународниот кривичен суд (МКС), чиј буџет станува сè потешко за исполнување поради зголемениот обем на работа.

Русија отвори кривична постапка за судиите и обвинителот во Хаг кои го издадоа налогот за апсење на Путин

МКД

Москва отвори кривична постапка за хашките судии што побараа апсење на Путин

Кајгана

„Контраудар“: Русија отвори постапка против Меѓународниот кривичен суд во Ден Хаг

Deutsche Welle

Путин го возврати ударот – кривични постапки против судиите и обвинителот кои издадоа налог за негово апсење

Фокус

Русија отвори кривична постапка против обвинителите и судиите на Хашкиот трибунал

Макфакс

Русија отвори кривична истрага против Меѓународниот кривичен суд

А1 On

MakPress +инфо Опсервер Н.Македонија еМагазин Либертас Р.С.Европа MTM

Кој е човекот кој сака да го уапси Путин – го следи обезбедување, но тој вели дека не се плаши

А1 On - 20.03.2023

Може ли Владимир Путин да биде уапсен? Одговорот на тоа прашање го бара адвокатот кој се бори да го стави на обвинителна клупа – Карим Кан, главниот обвинител на МКС. Тој го обвини рускиот лидер за воени злосторства и го опиша случајот како ...

Кан: Налогот за апсење на путин е мрачно сценарио, не е време за триумфализам

Frontline

Кан: Повод за налогот за апсење на Путин од МКС е мрачен, не е време за триумфализам

Република

Кан: Повод за налогот за апсење на Путин од МКС е мрачен, не е време за триумфализам

Н.Македонија

Кан: Повод за налогот за апсење на Путин од МКС е мрачен, не е време за триумфализам

Опсервер

Кан: Повод за налогот за апсење на Путин од МКС е мрачен, не е време за триумфализам

4NEWS

Кан: Повод за налогот за апсење на Путин од МКС е мрачен, не е време за триумфализам

365

Вечер Прес MakPress