TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали етничката графа во личните карти ќе прави проблем во ЕУ интеграциите? Одговара евроамбасадорот Гир

ТВ21 - 03.03.2021

Евроамбасадорот Дејвид Гир одговори на прашањето од ТВ21 дали етничката графа во личните карти ќе прави проблем во ЕУ интеграциите. Гир вечерва гостуваше во „10 МИНУТИ“ на ТВ21 со кого разговаравме на различни теми.

Што вели амбасадорот Гир, дали е фер С.Македонија да не добие датум за преговори поради Бугарија?

ТВ21 - 03.03.2021

Евроамбасадорот Дејвид Гир зборуваше во „10 МИНУТИ“ на ТВ21 вечерва на различни теми. Го прашавме евроамбасадорот дали е фер Северна Македонија поради Бугарија да остане без членство во европското семејство и зошто поради прашања кои не се директно ...

Амбасадорот Гир за бегството и појавувањето на Сашо Мијалков

ТВ21 - 03.03.2021

Во „10 МИНУТИ“ на ТВ21, гостин ни беше евроамбасадорот во Скопје, Дејвид Гир. Разговаравме на различни теми, а евроамбасадорот даде свој коментар околу бегството и појавувањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков.

Гир: Ја гледаме одговорноста за погрешните постапки за случаите покренати од СЈО, каков што е случајот Мијалков

Локално - 03.03.2021

Во своето гостување на Тв21, евроамбасадорот Дејвид Гир даде свое мислење и видување врзано за бегството и појавувањето на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. Имено, тој општо се осврна на ова случување, преку коментар за владеењето на правото во ...

„Ако етничка припадност во лична карта е пречка за ЕУ, ќе се бара подобра варијанта етничката припадност да стои во ...

365 - 03.03.2021

Ако има некаква забелешка дека етничката графа ја попречува интеграцијата во ЕУ, ќе се бара „подобра варијанта за етничката припадност да стои во личните карти“, вели во изјава за „ТВ21“ лидерот на БЕСА – Биљал Касами .

Гир за ТВ21: За ЕУ се важни реформите – „Знам дека фрустрира, но одлуките во ЕУ се носат едногласно“

ТВ21 - 03.03.2021

Македонија треба да продолжи да бара решение за отворените прашања со Бугарија, но истовремено да ги спроведува и неопходните реформи. Ова во интервју за ТВ21 го изјави евроамбасадорот Дејвид Гир.

Беса и СДСМ се координираат за етничка графа – Гир: Европската регулатива не предвидува такво нешто

ТВ21 - 03.03.2021

Коалиционите партнери, СДСМ и Движење Беса, се уште се координираат за тоа каква ќе биде конечната верзија за етничката графа во личните карти. Лидерот на Беса, Биљал Касами верува дека ова ќе се случи наскоро, а додава дека се подготвени да се ...

Сотировски – Гир: Меѓуверските односи во државата се стабилни и квалитетни

Слободен Печат - 03.03.2021

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска оствари средба со амбасадорот на Европската унија Дејвид Гир на која тој се запознал со проектите и целите на кои Комисијата работи периодов, а ...

Сотировски – Гир: Меѓуверските односи во државата се стабилни и квалитетни

Frontline - 03.03.2021

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска оствари средба со амбасадорот на Европската унија Дејвид Гир на која тој се запознал со проектите и целите на кои Комисијата работи периодов, а ...

Сотировски – Гир: Меѓуверските односи во државата се стабилни и квалитетни

24Инфо - 03.03.2021

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска оствари средба со амбасадорот на Европската унија Дејвид Гир на која тој се запознал со проектите и целите на кои Комисијата работи периодов, а ...

Сотировски – Гир: Меѓуверските односи во државата се стабилни и квалитетни

Канал5 - 03.03.2021

На средбата се разговараше за повеќе актуелни прашања, за меѓуверските односи во државата кои се оценуваат како стабилни и квалитетни. Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска оствари ...

Сотировски – Гир: Меѓуверските односи во државата се стабилни и квалитетни

MakPress - 03.03.2021

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска оствари средба со амбасадорот на Европската унија Дејвид Гир на која тој се запознал со проектите и целите на кои Комисијата работи периодов, а ...

Сотировски – Гир: Меѓуверските односи во државата се стабилни и квалитетни

Граѓански збор - 03.03.2021

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска оствари средба со амбасадорот на Европската унија Дејвид Гир на која тој се запознал со проектите и целите на кои Комисијата работи периодов, а ...