TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Брановите го фрлаа крузерот како играчка, внатре патниците во паника бараа спас

А1 On - 24.03.2019

Крузерот „Викинг Скај“ на кој имапе 1373 патници и членови на екипажот испрати повик за помош во саботата. Бродот немоќно се нишаше во морето додека бурата го несеше кон карпите. Акцијата за спасување ја отежнуваше силното невреме и немирното море ...

Норвешкиот брод пристигна во пристаниште по драматичната евакуација на стотици патници

Сакам да кажам - 24.03.2019

Бродот за крстосување кој имаше проблеми близу брегот во Норвешка пристигна во пристаништето во Молде по драматичното спасување на стотици патници. „Викинг Скај“ остана без погон во саботата и испрати сигнал за опасност откако почна да се приближува ...

Норвешкиот крузер „Викинг скај“ пристигна во пристаништето во Молде

Нетпрес - 24.03.2019

Норвешкиот крузер „Викинг скај“, кој поради дефект повеќе од 24 часа мина на отворено море, доцна попладнево вплови во пристаништето во Молде. Крузерот, на кој се наоѓаа над 900 лица, до Молде го довлекоа еден реморкер и два брода.

Воспоставена контрола над крузерот – проработија три од четирите мотори

Нова ТВ - 24.03.2019

Воспоставена е контрола над крузерот чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег. Според норвшеката крајбрежна стража, ставени се во функција три од четирите мотори и бродот со помош полека се доближува до пристаништето.

Евакуирани 1.300 патници од крузерот во Норвешка сред невреме (ВИДЕО)

МКД - 24.03.2019

На норвешкиот крузер му откажал моторот во водите во близина на западниот брег на Норвешка сред силни ветрови, по што е започната евакуацијата на 1.373 патници и екипаж. Операцијата за спасување со висок ризик е спроведена сред бура и силни ветрови, ...

Проработеја три од четири мотори на норвешкиот крузер, евакуацијата прекината

+инфо - 24.03.2019

Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот.

Спасени сите 1300 патници во бродската несреќа крај брегот на Норвешка

Р.С.Европа - 24.03.2019

Норвешките власти утрово соопштија дека сите 1.300 патници и членови на екипажот кои се наоѓале на крузерот, чиј мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени. Во несреќата на крузерот „Викинг скај“, на кој најголем дел од ...

Спасувањето нa патниците од норвешкиот крузер се уште трае

Нова ТВ - 24.03.2019

Неколку стотини луѓе се евакуирани од норвешкиот крузер на кој му откажаа моторите, но акцијата за спасување се уште трае. Во текот на ноќта и покрај силното невреме спасувачките екипи ги евакуираа патниците.

Спасени патниците од крузерот во близина на брегот на Норвешка (видео)

Канал5 - 24.03.2019

Сите 1.300 луѓе кои се наоѓале на крузерот на кој му откажал моторот недалеку од западниот брег на Норвешка, се спасени, соопштија норвешките власти. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, пренесува „БиБиСи“.

Евакуирани патниците од крузерот во Норвешка: „И патувањето со хеликоптерот не беше забавно“ (ВИДЕО)

365 - 24.03.2019

Акцијата за евакуација на 1373 патници (сосе екипаж) на закотвениот дефектен крузер до самиот брег на Норвешка продолжила и во текот на ноќта. Утрово норвешките власти соопштија дека сите патници се евакурани.

ВИДЕО од драмтичното откажување на моторот на луксузниот норвешки крузер

ММС - 24.03.2019

Видеото го снимил патник, кој се нашол на палубата, кога му откажал моторот сред невреме на крузерот „Викинг скај“, сопственост на норвешкиот милијардер Торстен Хаген. Повредени се 18 лица, кои биле евакуирани веднаш, додека повеќе од 900 патници и ...

(Видео) Драматична спасувачка акција: Извлечени сите патници од крузерот во Норвешка

Макфакс - 24.03.2019

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени, соопштија властите во Норвешка. Eдинаесет лица се повредени, пренесе „Би-би-си“, повикувајќи се на „НРК“.

ВИДЕО: Спасени патниците од крузерот крај брегот на Норвешка

А1 On - 24.03.2019

Сите 1.300 луѓе кои беа на крузерот на која му откажа моторот недалеку од западниот брег на Норвешка се спасени, соопштија норвешките официјални претставници. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, јави Би-Би-Си.

Драма на норвешки крузер, евакуирани 1.300 патници(видео)

AKO - 24.03.2019

Норвешкиот крузер ,,Викинг скај“ доживеа хаварија на отворено море. Имено, при силни веетрови откажал еден од главните мотори, па големиот движечки хотел се претвори во лесна мета на огромните бранови. Веднаш започна спасувачка акција.

На норвешки крузер му откажал моторот, 1300 луѓе чекаат на евакуација

Нова ТВ - 23.03.2019

Околу 1300 луѓе чекаат да бидат евакуирани, откако на норвешкиот крузер “Viking Sky” на сред невреме му откажал моторот во водите во близина на западниот брег на Норвешка. Во тек е акција на спасување на патниците.

1.300 се евакуираат од брод за крстосување во Норвешка поради проблем со моторите

Сакам да кажам - 23.03.2019

Околу 1.300 луѓе се евакуираат од брод за крстосување близу западниот брег на Норвешка, соопштија властите. Полицијата во Море ог Ромсдал вели дека бродот имал проблем со моторите и дека патниците се пренесуваат на копно.

Крузер остана без погон, започна евакуација на 1300 патници (видео)

Канал5 - 23.03.2019

Крузерот „Вајкинг Скај“ имал проблеми со моторот во близина на западниот брег на Норвешка и 1300 патници ќе бидат евакуирани, соопшти денеска норвешката полиција. Во соопштението на Поморската служба на Норвешка, соопштеное е дека туристичкиот брод ...

Спречена е катастрофа буквално во последен момент: Големиот крузер се движел кон карпите, а потоа се случило чудо

Точка - 24.03.2019

Голем крузер со 1300 патници во последен момент избегнал катастрофа – бродот “Viking Sky” се најде во големи проблеми кога за време на бура му откажале сите мотори, па започнал да плови кон копното.

(Видео) Норвешка: Мотор на крузер откажа на немирно море, евакуација на 1.300 патници

Макфакс - 23.03.2019

Околу 1.300 патници, колку што се наоѓаат на крузер на кој во лоши временски услови му се расипал главниот мотор во билизина на норвешкиот брег, ќе бидат евакуирани, објави норвешката полиција.

ВИДЕО: Итна евакуација на крузер, 1300 патници во паника

А1 On - 23.03.2019

Екипажот на крузер во близина на брегот на Норвешка испрати повик за помош за итна евакуација на околу 1300 луѓе. Хеликоптери летаат над крузерот и успешно авакуираа 100 патници во првиот налет.

Итна евакуација на крузер кај Норвешка! Пратиле повик за помош, 1.300 луѓе во паника! Ги спасуваат со хеликоптери

Точка - 23.03.2019

Крузерот кој се наоѓа во близина на брегот на Норвешка пратил повик за помош за што побрзо да се евакуираат 1.300 патници. Досега безбедно со хеликоптери биле префрлено околу 100 луѓе. Крузерот "Викинг Скај" одел кон брегот кога пратил сигнал за ...

Норвешка: Во тек е евакуација на 1.300 патници откако на крузер му откажа мотор

Опсервер - 23.03.2019

На норвешкиот крузер „Викинг скај“ му откажал мотор во водите во близина на западниот брег на Норвешка, по што во тек е акција на спасување на 1.300 лица, соопшти локалната полиција. Поморската спасувачка служба информираше дека бродот пловел кон ...

Во тек драматично спасувње на 1.300 патници од крузер

Локално - 23.03.2019

Крузер што се наоѓа во близина на норвешкиот брег прати повик за помош што побрзо да се евакуираат 1.300 патници кои се наоѓаат на него, пренесе Еуроњуз. На крузерот му откажал моторот поради што посадата започна со драматична операција за спасување ...

Истрага за инцидентот со норвешкиот крузер „Викинг скај”

24Инфо - 24.03.2019

Норвешките власти соопштија денеска дека покренале истрага за крузерот „Викинг скај”, кој превезува повеќе од 1.300 луѓе, за тоа зошто испловил и покрај предупредувањата за невреме, што доведе до инцидент и евакуација на голем број луѓе чии животи ...

Проработеја три од четири мотори на норвешкиот крузер, евакуацијата прекината

24Инфо - 24.03.2019

– Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот.

Спасени патниците од крузерот кај Норвешка

Тера - 24.03.2019

Сите 1.300 луѓе кои се наоѓале на крузерот на кој му откажал моторот недалеку од западниот брег на Норвешка се спасени. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, пренесува „БиБиСи“.

Извлечени 1300 лица: Драматична спасувачка акција на крузерот во Норвешка (ВИДЕО)

Курир - 24.03.2019

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузерот, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени, соопштија властите во Норвешка. Eдинаесет лица се повредени, пренесе „Би-би-си“, повикувајќи се на „НРК“.

Спасени патниците од крузерот крај брегот на Норвешка

Либертас - 24.03.2019

Сите 1.300 луѓе кои беа на крузерот на која му откажа моторот недалеку од западниот брег на Норвешка се спасени, соопштија норвешките официјални претставници. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, јави Би-Би-Си.

На норвешки крузер му откажал моторот, 1300 луѓе чекаат на евакуација

Либертас - 23.03.2019

Околу 1300 луѓе чекаат да бидат евакуирани, откако на норвешкиот крузер “Viking Sky” на сред невреме му откажал моторот во водите во близина на западниот брег на Норвешка. Во тек е акција на спасување на патниците.

На крузер му откажа мотор сред немирно море – се евакуираат 1.300 патници/Видео

Вечер - 23.03.2019

Поради проблеми со моторот кај западниот брег на Норвешка од крузерот „Viking Sky“ ќе бидат евакуирани сите 1300 патници, соопшти денеска норвешката полиција. Во соопштението на Поморската служба на Норвешка, соопштеное е дека туристичкиот брод ...

(Видео) Норвешка: Мотор на крузер откажа на немирно море, во тек е евакуација на 1.300 патници

24Инфо - 23.03.2019

Околу 1.300 патници, колку што се наоѓаат на крузер на кој во лоши временски услови му се расипал главниот мотор во билизина на норвешкиот брег, ќе бидат евакуирани, објави норвешката полиција.

Откажа моторот на крузерот „Викинг скај“, се евакуираат патниците

+инфо - 23.03.2019

Поморската спасувачка служба информираше дека бродот пловел кон копно кога испратил сигнал за помош. На норвешкиот крузер „Викинг скај“ му откажал мотор во водите во близина на западниот брег на Норвешка, по што во тек е акција на спасување на 1.300 ...

Покрената истрага за инцидентот со норвешкиот крузер „Викинг скај“

А1 On - 24.03.2019

Норвешките власти соопштија денеска дека покренале истрага за крузерот „Викинг скај“, кој превезува повеќе од 1.300 луѓе, за тоа зошто испловил и покрај предупредувањата за невреме, што доведе до инцидент и евакуација на голем број луѓе чии животи ...

Проработеја три од четири мотори на норвешкиот крузер, евакуацијата прекината

Телма - 24.03.2019

Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот.

Евакуација на патници од крузер чиј мотор откажал

OhridNews - 24.03.2019

Сите 1.300 лица кои се наоѓале на крузер, чијшто мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, се спасени. Во спасувачката акција учествувале неколку спасувачки бродови во текот на цела ноќ, а еден од бродовите имал проблеми со моторот, ...

Спасени патниците од крузерот крај брегот на Норвешка

Сител - 24.03.2019

Сите 1.300 луѓе кои беа на крузерот на која му откажа моторот недалеку од западниот брег на Норвешка се спасени, соопштија норвешките официјални претставници. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, јави Би-Би-Си.

Норвешка: Во тек е евакуација на 1.300 патници откако на крузер му откажа мотор

Сител - 23.03.2019

Околу 1300 луѓе чекаат да бидат евакуирани, откако на норвешкиот крузер “Viking Sky” на сред невреме му откажал моторот во водите во близина на западниот брег на Норвешка. Во тек е акција на спасување на патниците.

Норвешка: Во тек е евакуација на 1.300 патници откако на крузер му откажа мотор

24 Вести - 23.03.2019

На норвешкиот крузер „Викинг скај“ му откажал мотор во водите во близина на западниот брег на Норвешка, по што во тек е акција на спасување на 1.300 лица, соопшти локалната полиција. Поморската спасувачка служба информираше дека бродот пловел кон ...

Норвешкиот крузер „Викинг скај“ пристигна во пристаништето во Молде

Вечер - 24.03.2019

Норвешкиот крузер „Викинг скај“, кој поради дефект повеќе од 24 часа мина на отворено море, доцна попладнево вплови во пристаништето во Молде. Крузерот, на кој се наоѓаа над 900 лица, до Молде го довлекоа еден реморкер и два брода.

Проработеа три од четири мотори на норвешкиот крузер, евакуацијата прекината

А1 On - 24.03.2019

Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот.

Спасени сите патници во бродската несреќа крај норвешкиот брег

Пулс24 - 24.03.2019

Норвешките власти утрово соопштија дека сите 1.300 патници и членови на екипажот кои се наоѓале на крузерот, чиј мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени. Во несреќата на крузерот “Викинг скај“, на кој најголем дел од ...

Спасени сите патниците од крузерот крај брегот на Норвешка (видео)

Локално - 24.03.2019

Сите 1.300 луѓе кои беа на крузерот на која му откажа моторот недалеку од западниот брег на Норвешка се спасени, соопштија норвешките официјални претставници. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, јави Би-Би-Си.

Норвешка: Во тек е евакуација на 1.300 патници откако на крузер му откажа мотор

ТВ21 - 23.03.2019

Околу 1300 луѓе чекаат да бидат евакуирани, откако на норвешкиот крузер “Viking Sky” на сред невреме му откажал моторот во водите во близина на западниот брег на Норвешка. Во тек е акција на спасување на патниците.

Во тек е спасување на 1.300 патници во Норвешка- на крузер му откажа мотор

Телма - 23.03.2019

На норвешкиот крузер „Викинг скај“ му откажал мотор во водите во близина на западниот брег на Норвешка, по што во тек е акција на спасување на 1.300 лица, соопшти локалната полиција. Поморската спасувачка служба информираше дека бродот пловел кон ...

Проработеја три од четири мотори на норвешкиот крузер, евакуацијата прекината

Опсервер - 24.03.2019

Екипажот на бродот за крстосување, чии мотори откажаа вчера во близина на норвешкиот брег, успеа да стави во функција три од четири мотори и според одредени извештаи, воспоставена е контрола над бродот.

Брановите и до 10 метри: Крузер откажа среде бура во Норвешка, вистинска драма

Press24 - 24.03.2019

Вистинска драма се одвиваше од вчера во Норвешка каде крузер откажа на немирно море. Норвешките власти утрово соопштија дека сите 1.300 патници и членови на екипажот кои се наоѓале на крузерот, чиј мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на ...

(Видео) Спасени сите 1300 патници од норвешкиот крузер

Магазин - 24.03.2019

Норвешките власти утрово соопштија дека сите 1.300 патници и членови на екипажот кои се наоѓале на крузерот, чиј мотор откажа вчера недалеку од западниот брег на Норвешка, биле спасени. Eдинаесет лица се повредени, пренесе „Би-би-си“, повикувајќи се ...

Спасени патниците од крузерот крај брегот на Норвешка

24Инфо - 24.03.2019

Сите 1.300 луѓе кои беа на крузерот на која му откажа моторот недалеку од западниот брег на Норвешка се спасени, соопштија норвешките официјални претставници. Осум лица се повредени, а тројца се во критична состојба, јави Би-Би-Си.

Норвешка: Во тек е евакуација на 1.300 патници откако на крузер му откажа мотор

4NEWS - 23.03.2019

Околу 1300 луѓе чекаат да бидат евакуирани, откако на норвешкиот крузер “Viking Sky” на сред невреме му откажал моторот во водите во близина на западниот брег на Норвешка. Во тек е акција на спасување на патниците.