TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИЗЛЕЗНОСТА Е ПОГОЛЕМА за 6% ВО ОДНОС НА 2019 Претседателот на ДИК ги спореди обработените податоци од сегашните и од ...

+инфо - 24.04.2024

Најголема излезеност до 13 часот има во општина Новаци – 42,87% , а најмалку гласачи досега излегле да гласаат во Врапчиште – 10,11%. Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски соопшти дека излезноста до 13 часот изнесува ...

Излезноста до 13 часот е 26,3 проценти, поднесени 140 приговори до ДИК за заштита на избирачкото право

Слободен Печат

ДИК: Гласањето е мирно на сите избирачки места, до 13 часот гласале 26.35 отсто граѓани

365

До ДИК се доставени 12 приговори за заштита на личното избирачко право

Канал5

3,85 отсто е одѕивот за гласање во првите два и пол часа, 12 приговори пристигнале во ДИК

Макфакс

До 9 часот излезноста на претседателските избори е 3,85 отсто

Сакам да кажам

Даштевски: До 9 часот мала излезност на изборите, нема проблеми на гласачките места

МКД

Слободен Печат Фактор Курир Алсат-М Кумановски м. 24Инфо Р.С.Европа Фокус

Излезеноста до 13 часот е за околу четири процентни поени поголема од локалните избори во 2021 г.

360 степени - 24.04.2024

Според јавно достапните информации, во првиот круг од локалните избори кои се одржаа на 17 октомври 2021 г. излезеноста изнесувала 20,5 отсто до 13 часот од над 90% обработени гласови Излезеноста на овие избори до 13 часот е поголема за околу четири ...

Даштевски: Излезеноста до 13 часот е за шест проценти поени поголема во споредба со претседателските избори во 2019 година

360 степени

За шест проценти зголемена излезноста во првата половина од денот споредено со изборите во 2019

Zoom

Излезеност до 11 часот: 12,78 отсто или 229 417 гласачи

360 степени

(ОБНОВЕНИ ПОДАТОЦИ) Излезеноста до 9 часот е 4,06% по обработени 94% од избирачките места

360 степени

(ОБНОВЕНИ ПОДАТОЦИ) Излезеноста до 9 часот е 4,06% по обработени 94% од избирачките места

Либертас

Даштевски: Излезеноста до 13 часот е за шест отсто поголема во споредба со претседателските избори во 2019 година

Либертас

Алсат-М ТВ21 Press24 Сител Глас на Америка Градска

Излезноста до 13 часот е 26,35 отсто, што е за 6 отсто поголема споредено со изборите во 2019 година

Телма - 24.04.2024

Одзивот на гласачите до 13 часот е 26,35 отсто, соопшти претседателот на ДИК Александар Даштевски. Овој процент е извлечен од податоците што ги доставиле избирачките одбори од 1720 избирачки места.

Одѕивот до 13 часот е 26,35 отсто – најмногу гласале во Новаци, а намалку во Врапчиште

Макфакс

Одзивот до 13 часот е 26,35 отсто – најмногу гласале во Новаци, а намалку во Врапчиште

Опсервер

[ВИДЕО] Одѕивот до 13 часот е 26,35 отсто – најмногу гласале во Новаци, а намалку во Врапчиште

Точка

(ВИДЕО) Одѕивот до 13 часот е 26,35 отсто – најмногу гласале во Новаци, а намалку во Врапчиште

MTM

ДИК: Гласањето е мирно на сите избирачки места, до 13 часот гласале 26,35 отсто граѓани

24Инфо

Најголема излезност во Новаци, а најмала во Врапчиште

Скопје инфо

Кајгана

Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората е околу 50 отсто до 17 часот

Р.С.Европа - 23.04.2024

Мирно помина денешниот изборниот ден на кој гласаа болните и изнемоштените, затворениците во казнено-поправните домови и лицата во притвор, во старските домови и македонските државјани во странство, оцени Александар Даштевски, претседател на ...

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

Либертас

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа изнемоштените, осудениците и иселениците, гласањето помина мирно

Фактор

Даштевски: Гласањето помина мирно, во дијаспората излезноста до 17 часот е околу 50 отсто

Слободен Печат

Даштевски: Гласањето помина мирно, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

4NEWS

До 17 часот половина од запишаните избирачи во дијаспората го дале својот глас на изборите

МКД

Мирен изборен ден, излезноста во дијаспората до 17 часот околу 50 отсто

ММС

+инфо Локално Н.Македонија Press24 ТВ21 Zoom Нетпрес MakPress