TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неизвесни датумот за избори и продолжувањето на вонредната состојба

Бизнис Вести - 29.05.2020

Советот за безбедност в сабота на пладне во претседателската вила „Водно” ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Сабота е последниот ден кога истекува третата – двонеделната вонредна состојба што ја прогласи претседателот ...

Фрчкоски: Веројатно има договор, и во јули одиме на избори!

ТВ21 - 28.05.2020

„Веројатно во сабота ќе дојде до договор околу избори. Претседателот ќе им понуди ако треба уште една вонредна состојба, и ќе имаме избори некаде кон средината на јули“, рече Љубомир Фрчкоски во вечерашното издание на „Клик Плус“.

Фрчкоски: Ќе воведат уште една вонредна состојба за да го испеглаат датумот за избори

ТВ21 - 28.05.2020

Професорот Љубомир Фрчкоски во вечерашното издание на ТВ21 рече дека е убеден дека ќе биде донесена уште една вонредна состојба, за да биде испеглан датумот за избори. „Ќе воведат уште една вонредна состојба, за потоа да го испеглаат датумот за ...

Фрчкоски: Со престанок на вонредната состојба, престануваат да важат уредбите со законска сила

ТВ21 - 28.05.2020

„Со престанок на вонредната состојба, престануваат да важат уредбите со законска сила“, рече професорот Фрчкоски во вечерашното гостување на „Клик Плус“. Фрчкоски дебатира со адвокатот Александар Тортевски во ...

Опцијата за нова вонредна состојба ќе се разгледува в сабота

Р.С.Европа - 28.05.2020

Советот за безбедност в сабота напладне во претседателската вила Водно ќе заседава и се очекува да донесе одлука за евентуалното продолжување или прекинување на вонредната состојба. Од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски велат дека Советот ...

Советот за безбедност ќе заседава во сабота за вонредната состојба

24 Вести - 28.05.2020

На 30 ти овој месец и официјално завршува вонредната состојба. Ќе има ли ново продолжување ќе се знае по закажаниот Совет на безбедност кај шефот на државата Пендаровски кој ќе заседава во сабота .

Совет за безбедност во сабота на пладне ќе одлучува дали ќе биде продолжена вонредната состојба

Телма - 28.05.2020

Советот за безбедност во сабота напладне ќе одлучува дали ќе биде продолжена вонредната состојба, која завршува истиот ден. Техничкиот премиер Оливер Спасовски најави можно продолжување, доколку се оцени дека има таква потреба врз основа на ...

Советот за безбедност ќе заседава в сабота

360 степени - 28.05.2020

Советот за безбедност ќе заседава в сабота, кога е последниот од 14 дена што ги одреди претседателот Стево Пендаровски со третата одлука за прогласување вонредна состојба. Од кабинетот на Пендаровски потврдуваат за „360 степени“ дека претседателот ...

Во сабота ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

А1 On - 28.05.2020

Во сабота напладне е закажан состанок на Советот за безбедност во Вила Водно, по што, шефот на државата, Стево Пендаровски, ќе треба да одлучи дали ќе ја укине вонредната состојба или ќе воведе нова, четврта по ред, дознава „А1он“.

Советот за безбедност ќе заседава во сабота- ќе се укине ли вонредната состојба?!

Вечер Прес - 28.05.2020

Советот за безбедност ќе заседава во сабота, кога на полноќ истекува и вонредната состојба во земјава, дознава весникот ВЕЧЕР од официјални извори од Кабинетот на претседателот Пендаровски.

Пендаровски утре ќе одлучи за вонредната состојба, ќе свика лидерска ако Заев и Мицкоски ги приближат ставовите

Фокус - 28.05.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски утре ќе одлучи дали ќе донесе одлука за продолжување на траењето на вонредната состојба, откако претходно ќе се одржи седница на Советот на безбедност, велат извори од претседателскиот кабинет.

Советот за безбедност во сабота ќе заседава дали ќе ја продолжи вонредната состојба

+инфо - 28.05.2020

Советот за безбедност во сабота напладне ќе одлучува дали ќе биде продолжена вонредната состојба, која завршува ноќта. Од кабинетот на шефот на државата Стево Пендаровски потврдуваат дека седницата на Советот за безбедност е закажана за в сабота ...

Советот за безбедност в сабота ќе одлучува за вонредната сотојба

iPortal - 28.05.2020

Советот за безбедност в сабота напладне во претседателската вила Водно ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба, потврдија за МИА од Кабинетот на шефот на државата. Сабота е последниот ден кога истекува третата – двонеделната ...

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

Фактор - 28.05.2020

Во сабота кај претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи состанок на Советот за безбедност, по кој шефот на државата ќе ја соопшти својата одлука дали ќе се продолжи траењето на вонредната состојба во земјава.

Нема продолжување на вонредната состојба!?

Expres - 28.05.2020

Според неофицијални информации на „360 степени“, во владејачкиот табопр преовладува ставот да нема ново продолжување на вонредната состојба. По три дена, на 30 мај, истекува третата одлука за вонредна состојба во траење од 14 дена, што ја донесе ...

Изборите нема да се одложуваат преку продолжување на вонредната состојба?

360 степени - 27.05.2020

Соговорници од владејачкиот табор велат дека вонредната состојба не треба да се продолжува од политички причини, така што ако има простор за договор за новиот изборен датум ќе се бараат други правни механизми како да се вратат во колосек ...

Нема да се менува уредбата за избори 22 дена по крајот на вонредната состојба

Алсат-М - 27.05.2020

Владата нема да ја смени изборната уредба за да ја прилагоди со евентуалниот датум на изборите. Премиерот Оливер Спасовски најавува дека уредбата која беше донесена во март ќе остане во сила и оти роковите за организирање на изборите ќе продолжат ...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

ТВ21 - 27.05.2020

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите со промена на уредбата, поради тоа што, како што рече, Владата не е било ...

Медицина базирана на докази, избори базирани на компромис

Deutsche Welle - 27.05.2020

Засега нема потврда на неофицијалните најави дека партиите може да се најдат на „половина пат“ околу изборниот датум: не во јуни, не во август, туку во јули. Од денеска не важи посебениот режим на движење , од утре ќе започнат со работа ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

Алсат-М - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Пендаровски ќе одлучи дали ќе се продолжи вонредната состојба

+инфо - 27.05.2020

Одлуката за продолжување на кризната осстојба е на претседателот Стево Пендаровски, а владата се уште прави анализа дали ќе има потреба за нејзино продолжување, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски.

Момироски: Државата може да функционира и без вонредна состојба

Локално - 27.05.2020

Новинарот Горан Момироски во гостувањето во „Само вистина“ истакна дека државата може да функционира и без вонредна состојба и изборите да бидат легитимни. – Не гледам зошто треба да има вонредна состојба, може да функционира државата и без вонредна ...

Медицина базирана на докази, избори базирани на компромис

Либертас - 27.05.2020

Засега нема потврда на неофицијалните најави дека партиите може да се најдат на „половина пат“ околу изборниот датум: не во јуни, не во август, туку во јули Од денеска не важи посебениот режим на движење (полицискиот час), од утре ќе започнат со ...

Спасовски: Пендаровски ќе одлучи дали ќе се продолжи вонредната состојба

Нетпрес - 27.05.2020

Одлуката за продолжување на кризната осстојба е на претседателот Стево Пендаровски, а владата се уште прави анализа дали ќе има потреба за нејзино продолжување, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Пендаровски ќе одлучи дали ќе се продолжи вонредната состојба

Press24 - 27.05.2020

Одлуката за продолжување на кризната осстојба е на претседателот Стево Пендаровски, а владата се уште прави анализа дали ќе има потреба за нејзино продолжување, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски.

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

Frontline - 27.05.2020

Нам ни преостануваат уште 22 дена во рамки на Уставниот рок од 60 дена од распуштање на Парламентот до одржување на изборите, така што вонредната состојба го детерминира датумот на изборите, рече Спасовски.

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

24Инфо - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

Слободен Печат - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

Телма - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

Сител - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: При утврдување на датум за избори да се почитуваат роковите од уредбата за запирање на изборите

+инфо - 27.05.2020

Изборните дејствија ќе продолжат во моментот кога ќе заврши вонредната состојба, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски. – Нам ни преостануваат уште 22 дена во рамки на Уставниот рок од 60 дена од распуштање на Парламентот до одржување на ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

Опсервер - 27.05.2020

Скопје, 27 мај 2020 () – Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

Press24 - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

А1 On - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

ТВ21 - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

Либертас - 27.05.2020

– Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

CivilMedia - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

iPortal - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

24 Вести - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија

4NEWS - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

СПАСОВСКИ: Крајот на вонредната состојба значи одење на избори

Денешен - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Спасовски: Рестриктивните мерки не се врзани со вонредната состојба, се прави анализа дали ќе се побара нова

MakPress - 27.05.2020

Со завршување на вонредната состојба продолжуваат сите изборни дејствија. Одлуката е на претседателот дали ќе продолжи. Ние до крајот на неделата мораме да ги завршиме тие анализи и да одлучиме дали ќе бараме или не продолжување на вонредната ...

Вонредната состојба завршува за 3 дена, ќе се бара друг начин за одложување на изборите?

Фокус - 27.05.2020

Три дена пред истекувањето на третата одлука на претседателот Стево Пендаровски, во владејачкиот табор преовладува ставот да не се бара ново продолжување на вонредната состојба. Според информации на „360 степени“ , голема е веројатноста вонредната ...

Пендаровски нема да ја продолжи вонредната состојба?

Република - 27.05.2020

Три дена пред истекувањето на третата одлука на претседателот Стево Пендаровски, во владејачкиот табор, според неофицијални информации на „ 360 степени “ оттаму, преовладува ставот да не се бара ново продолжување на вонредната состојба.

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

4NEWS - 28.05.2020

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите со промена на уредбата, поради тоа што, како што рече, Владата не е било ...

Пендаровски утре ќе одлучи за вонредната состојба, лидерска ќе има ако Заев и Мицкоски ги приближат ставовите

Република - 28.05.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски утре ќе одлучи дали ќе донесе одлука за продолжување на траењето на вонредната состојба, откако претходно ќе се одржи седница на Советот на безбедност.

Пендаровски утре ќе одлучи за вонредната состојба, ќе има лидерска ако Заев и Мицкоски ги приближат ставовите

Нетпрес - 28.05.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски утре ќе одлучи дали ќе донесе одлука за продолжување на траењето на вонредната состојба, откако претходно ќе се одржи седница на Советот на безбедност.

Во сабота напладне ќе се одлучува дали ќе се укине вонредната состојба или ќе се воведе нова

Press24 - 28.05.2020

Во сабота напладне е закажан состанок на Советот за безбедност во Вила Водно, по што, шефот на државата, Стево Пендаровски, ќе треба да одлучи дали ќе ја укине вонредната состојба или ќе воведе нова, четврта по ред, дознава „А1он“.

Советот за безбедност ќе заседава в сабота

Република - 28.05.2020

Советот за безбедност ќе заседава в сабота, кога е последниот од 14 дена што ги одреди претседателот Стево Пендаровски со третата одлука за прогласување вонредна состојба. Од кабинетот на Пендаровски потврдуваат за „360 степени“ дека претседателот ...

За укинување или воведување нова вонредна состојба ќе се одлучува в сабота

Макфакс - 28.05.2020

В сабота напладне е закажан состанок на Советот за безбедност во Вилата „Водно“ по што, шефот на државата, Стево Пендаровски, ќе треба да одлучи дали ќе ја укине вонредната состојба или ќе воведе нова, четврта по ред, дознава „Макфакс“.