TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кардинале, Дикинс и Стојанова на црвениот килим во Битола: Отворен 39. ИФФК „Браќа Манаки“ (галерија)

Република - 23.09.2018

На црвениот килим, вечерва пред Центарот за култура во Битола, заедно со битолската публика продефилираа Оскаровецот Роџер Дикинс и актерската дива Клаудија Кардинале. Битола вечерва беше центар на филмскиот свет.

ФОТО: Битолчани само за на црвен тепих – првата проекција пред полу празна сала

ТВ21 - 22.09.2018

Вечерва стартуваше 39. издание на ИФФК “Браќа Манаки” во Битола. Со црвен тепих и доделување на наградите на овогодинешните лауреати беше отворен фестивалот. На фестивалската сцена во Битола, италијанската филмска дива со светска кариера Клаудија ...

Битола вечерва најзагаден град во Македонија: Гневни граѓани ја пречекаа градоначалничката на црвениот тепих на „Браќа ...

Курир - 22.09.2018

Легендарната актерка Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс денеска се гости во Македонија, но за жал гости во најзагадениот град во Македонија, со ниво на загаденост далеку од нормално за временски услови какви што во моментов ги има во ...

Фотогалерија од црвениот тепих на 39. ИФФК „Браќа Манаки“ Битола

Шеталиште - 23.09.2018

Ви ја пренесуваме атмосферата на црвениот тепих пред Центарот за култура Битола пред официјалното отвпрање на 39.издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Погледнете ја ...

На црвениот тепих на 39 Манаки во Битола

Тера - 22.09.2018

Вечерва во Битола по 39 пат започна Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Преку фотографии Ви ја пренесуваме атмосферата од Црвениот тепих на ...

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Локално - 22.09.2018

Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300“, вечерва во Битола почна 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. На фестивалската сцена во Битола, италијанската филмска дива со светска кариера ...

Иванов за прв пат не присуствуваше на отворањето на “Манаки”

ТВ21 - 22.09.2018

Претседателот на државата Ѓорге Иванов за прв ова година не беше присутен на свеченото отворање на 39. издание на филмскиот фестивал “Браќа Манаки”. Причината за недоаѓањето на Иванов не беше откриена, но тој испратил порака која беше прочитана на ...

ФОТО: Транспаренти за воздухот и идентитетот на “Манаки”

ТВ21 - 22.09.2018

Пред црвениот тепих се појавија два транспаренти на кои имаше испишано две пораки. “Да го зачуваме македонскиот идентитет” и “Како беше она, каков воздух дишат битолчани”. Ова не е прв пат да се појават транспаренти на отварање на овој ...

Под мотото „Симнуваме капа“ започнува 39 - тото издание на „Браќа Манаки“

24 Вести - 22.09.2018

Под мотото „Симнуваме капа“ вечерва во Битола започнува 39тото издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Светски познатата филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс се лауреатите кои со своето присуство ...

Послан е црвениот килим во Битола-Почнува фестивалот „Браќа Манаки“

Телма - 22.09.2018

Од денеска до следната сабота Битола ќе живее во магијата на филмот. Пред свеченото отворање на фестивалот „Браќа Мнаки“ вечерва, во градот веќе пристигнаа двајцата годинешни лауреати. Познатата актерка Клаудија Кардинале, е добитник на златната ...

Ходник на Манаки по урнекот на холивудскиот булевар на ѕвездите во битолскиот хотел „Епинал“

Сакам да кажам - 22.09.2018

Интернационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки“, по урнекот на Булеварот на ѕвездите во Холивуд, по 39 годишно постоење, за првпат доби постојана фотографска поставка која говори за богатата историја и плејадата светски филмаџии кои продефилирале ...

Renault е партнер на фестивалот Браќа Манаки

24auto - 22.09.2018

Соработката што има традиција трае и годинава. Renault повторно е официјален превозник на најзначајниот филмски фестивал во Македонија „Браќа Манаки”. Долгогодишната соработка со фестивалот не е случајна, Renault на светско ниво е партнер на ...

„Љубовникот“ на Изи и „Истребувач 2049“ го отвораат „Браќа Манаки“

Н.Македонија - 22.09.2018

Во Битола сѐ е подготвено за вечерашното свечено отворање на 39. издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Во градот веќе се чувствува фестивалска атмосфера.

Вечерва во Битола започнува ИФФК “Браќа Манаки“

Алфа - 22.09.2018

Со доделувањето на “Златната камера 300“ за животен опус на англискиот кинематографер и оскаровец Роџер Дикинс, како и специјалната “Златна камера 300“ на големата италијанска дива Клаудија Кардинале за особен придонес во светската филмска уметност, ...

Срѓан Јаниќијевиќ го режира отворањето на 39. Фестивал „Браќа Манаки“

Шеталиште - 22.09.2018

За гала отварањето на фестивалот „Браќа Манаки“ вечерва ќе се одржи перформанс во режија на познатиот македонски режисер Срѓан Јаниќијевиќ. Објаснуваќи го концептот, тој ги поставува прашањата: Што е филм? Сон, огледало во кое се огледува нашата ...

Во Битола почнува фестивалот „Браќа Манаки“. Перформанс за гала-отворањето

Факултети - 22.09.2018

Фестивалот ќе трае до 29 септември, а публиката ќе може да види 95 филма, поделени во повеќе филмски програми Со премиера на краткиот филм „Љубовникот“ во режија на Игор Иванов-Изи и проекција на филмот „Истребувач 2049“ во чест на оскаровецот Роџер ...

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Локално - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Во живо од Битола – сите детали за овогодинешното издание на ИФФК „Браќа Манаки“

ТВ21 - 21.09.2018

Екипата на ТВ 21 веќе започна да го следи гламурозниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола. Јовица Пауноски во живо се јави од пред Центарот за култура во Битола со сите детали за утрешното свечено отварање на фестивалот.

Оскаровецот Дикинс со маичка од фестивалот на свеченото отворање

Тера - 23.09.2018

На црвениот килим, вечерва пред Центарот за култура во Битола, заедно со битолската публика продефилираа Оскаровецот Роџер Дикинс и актерската дива Клаудија Кардинале. Перформансот, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, на отворањето, годинава помина во ...

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки”

Слободен Печат - 22.09.2018

Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300“, вечерва во Битола почна 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. На фестивалската сцена во Битола, италијанската филмска дива со светска кариера ...

Се е подготвено за стартот на фестивалот „Браќа Манаки“

Н.Македонија - 21.09.2018

Во Битола се е подготевно за денешното свечено отворање на 39 издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Во градот под Пелистер веќе се чувствува фестивалска атмосфера.

Перформанс за луцидните браќа Манаки на отворањето на битолскиот фестивал

Н.Македонија - 21.09.2018

Подготовките за гала-отворањето на 39-то издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, во Центарот за култура во Битола, се при крајот. – Градот веќе се полни со филмаџии и почнува да дише со фестивалот.

На 39-тото издание на „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Нетпрес - 22.09.2018

Од денеска до следната сабота Битола ќе живее во магијата на филмот. Пред свеченото отворање на фестивалот „Браќа Мнаки“ вечерва, во градот веќе пристигнаа двајцата годинешни лауреати. Познатата актерка Клаудија Кардинале, е добитник на златната ...

Ходник на Манаки по урнекот на холивудскиот булевар на ѕвездите во битолскиот хотел „Епинал“

Либертас - 22.09.2018

Интернационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки“, по урнекот на Булеварот на ѕвездите во Холивуд, по 39 годишно постоење, за првпат доби постојана фотографска поставка која говори за богатата историја и плејадата светски филмаџии кои продефилирале ...

Рено - официјален превозник на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“

МКД - 22.09.2018

Брендот Рено (Renault) традиционално и оваа година е официјален превозник на најзначајниот филмски фестивал во Македонија „Браќа Манаки”. Рено на светско ниво е партнер на најголемите фестивали вклучувајќи го Канскиот филмски фестивал и многу други ...

Вечерва во Битола почнува филмскиот фестивал „Браќа Манаки“

МКД - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки", на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа" ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

ГАЛЕРИЈА: Со спектакуларен преформанс на Јаниќијевиќ – отворено 39. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

ТВ21 - 23.09.2018

Со свечен црвен тепих пред Центарот за култура во Битола, вечерва започна 39. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Битолската публика заедно со Оскаровецот Роџер Дикинс и актерската дива Клаудија Кардинале продефилираа низ црвениот тепих.

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Вечер - 22.09.2018

Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300“, вечерва во Битола почна 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. На фестивалската сцена во Битола, италијанската филмска дива со светска кариера ...

При крај се подготовките за утрешното издание на „Манаки“

Тера - 21.09.2018

При крај се подготовките за отворањето на 39-то издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, во Центарот за култура во Битола. Нашиот град веќе се полни со филмаџии и веќе живее во духот на филмот.

Свечено отворен филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ во Битола

Н.Македонија - 22.09.2018

Во Битола вечерва свечено е отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Врачена наградата Златна камера 300, официјално започна фестивалот

MTM - 22.09.2018

Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300“, вечерва во Битола почна 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. На фестивалската сцена во Битола, италијанската филмска дива со светска кариера ...

Почнува ИФФК „Браќа Манаки”, 12 филма во трка за наградите „Камера 300″

Вечер - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Либертас - 22.09.2018

Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300“, вечерва во Битола почна 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. На фестивалската сцена во Битола, италијанската филмска дива со светска кариера ...

Две големи светски ѕвезди во Македонија: Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Курир - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почна ИФФК „Браќа Манаки“, Кардинале, Дикинс и Стојнова ги добија наградите (ФОТО)

МКД - 23.09.2018

Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300", вечерва во Битола почна 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки". На фестивалската сцена во Битола, италијанската филмска дива со светска кариера ...

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

А1 On - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува ИФФК „Браќа Манаки", 12 филма во трка за наградите „Камера 300"

Канал5 - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивал на кој до затворањето идната сабота под слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Стандард - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Сител - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува ИФФК „Браќа Манаки”, 12 филма во трка за наградите „Камера 300″

Слободен Печат - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Либертас - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

CivilMedia - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува „Браќа Манаки“

Р.С.Европа - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува „Браќа Манаки“

24 Вести - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

1tv - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.

Дванаесет филма во трка за наградите „Камера 300“

+инфо - 22.09.2018

Покрај познатите филмски програми (Документарни, Кратки филмови, Перспективи на европскиот филм, МК поинт...) годинава ИФФК ќе има и нова програма - „Полноќен јавач“ со полноќни проекции на филмски класици - мајстори на хоророт.

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Телма - 22.09.2018

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95 филма во 14 програми.