TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Без прогресивна младина нема ни силна држава

Press24 - 24.01.2020

Образованието е клучно за градење на националната економија и за развивање на критичката мисла. Без силна економија и прогресивна младина нема ни силна држава. Ова го напиша Зоран Заев на Фејсбук.

Нов меѓународен одбор за доверба на Универзитетот ФОН - придонес кон задржување на младите и одржување на квалитетот на ...

Фактор - 24.01.2020

По повод прославата на Меѓународниот ден на образованието – 24 јануари, Титаниум Капитал заедно со Фондацијата Џон Брадемас и Универзитетот ФОН, ја има честа да го претстави новиот универзитетски Одбор за доверба, кој вклучува еминентни поединци од ...

Симпозиум на ФОН: Образованието клучно за глобалниот мир и одржливиот развој

MakPress - 24.01.2020

Образованието да биде апсолутен приоритет на сите политички агенди, а не само кога се одбележува неговиот меѓународен ден. Една од улогите на образованието некогаш и денес е што суштествено придонесува за мирот и развојот, две работи кои не одат ...

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид: СДСМ и Заев застанаа на патот на иднината на младите и развојот на образованието во Охрид

Курир - 24.01.2020

СДСМ и Зоран Заев застанаа на патот на иднината на младите и развојот на образованието во Охрид и Македонија, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

Важноста на образованието за мирот и развојот истакната на симпозиумот на ФОН

Н.Македонија - 24.01.2020

Еминентни академски имиња од светски ранг, добитници на Нобелова награда, бивши и сегашни политичари од повеќе земји од светот земаа учество на симпозиумот на тема „Образованието како фактор за мир и одржлив развој“, одржан денеска на универзитетот ...

Пендаровски: Образованието суштествено придонесува за мирот и развојот

Press24 - 24.01.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на симпозиумот „Образованието како фактор за мир и одржлив развој“, што по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на образованието, се одржува на универзитетот ФОН во ...

Образованието е сила, образованието е (не)моќ

AKO - 24.01.2020

Пишува: проф.д-р Катерина Тодороска Ова е еден од оние пропагандни трикови кои на неговиот најдоследен практикувач, но во спротивна насока, му донесе 11 години моќ за бескрупулозно уништување на македонската држава. Ајде од почеток.

Зоран Заев од ФОН: дел од програмата која ќе ја презентираме пред гласачите е интернационализација на образованието

Centar - 24.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес учествуваше на меѓународната конференција на ФОН Универзитет посветена на улогата на високото образование и градењето на одржлив мир и развој. На својот панел Заев се осврна на значењето на високото образование ...

Заев: Вложуваме во квалитетно образование, во нашите млади и нашата иднина

Бриф - 24.01.2020

Вложуваме во квалитетно образование, во нашите млади и нашата иднина, пишува лидерот на СДСМ, Зоран Заев по повод Меѓународниот ден на образование „Со Буџетот за 2020 инвестираме вкупно 154 милијарди денари за здравство, образование и социјална ...

Заев на ФБ: Вложуваме во квалитетно образование, во нашите млади и нашата иднина!

Centar - 24.01.2020

Фејсбук статус на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Вложуваме во квалитетно образование, во нашите млади и нашата иднина! ✅ Го укинавме екстерното тестирање ✅ Донесовме нов Закон за високо образование ✅ Ги зајакнуваме стручното и дуално образование ...

Алтернатива: На Денот на образованието потсетуваме на големата негрижа која државата ја покажува

MakPress - 24.01.2020

На Денот на меѓународното образование, што е одреден од Организацијата на обединетите нации, денес сме овде да се потсетиме на големата негрижа која нашата држава ја покажува за образованието, воопшто, и за образованието на албански јазик, посебно.

Меѓународниот ден на образованието – најголем обновлив ресурс на човештвото

CivilMedia - 24.01.2020

Темата на годинешното одбележување на Меѓународниот ден на образованието, 24 јануари, „Учење за луѓето, планетата, просперитетот и мирот“, ја истакнува интегрираната природа на образованието, нејзините хуманистички цели, како и нејзината централност ...

На едно место утре на „ФОН“ неколку нобеловци и личности од светската економија и политика

24 Вести - 23.01.2020

Универзитетот ФОН денеска претстави дел од членовите на новиот универзитетски одбор на доверба (Board of trustees) кои утре ќе земат учество на симпозиумот што ФОН ќе го организира по повод Меѓународниот ден на образованието .

ВМРО ДПМНЕ за како што вели партизираното образование

Тера - 23.01.2020

На вчерашната прес конференција на битолската СДСМ, денеска со писмена реакција се огласи битолската ВМРО ДПМНЕ. Во реакцијата меѓу другото се вели дека актуелната власта образованието го партизирала, уназадила и без срам зборува, заборавајќи ...

ФОН го промовираше Меѓународниот универзитетски одбор за доверба

Н.Македонија - 23.01.2020

Меѓународниот универзитетски одбор за доверба на универзитетот ФОН, составен од еминентни добитници на Нобелови награди, сегашни и поранешни министри за образование и политичари, беше промовиран вчера во просториите на универзитетот.

Симпозиум на ФОН за улогата на образованието во глобалниот мир и одржливиот развој

24Инфо - 23.01.2020

Универзитетот ФОН денеска претстави дел од членовите на новиот Универзитетски одбор за доверба (Board of Trustees), кои утре ќе учествуваат на симпозиум што ФОН ќе го организира по повод Меѓународниот ден на образованието востановен од Генералното ...

Симпозиум на ФОН за улогата на образованието во глобалниот мир и одржливиот развој

Канал5 - 23.01.2020

Универзитетот ФОН денеска претстави дел од членовите на новиот Универзитетски одбор за доверба (Board of Trustees),. Тие утре ќе учествуваат на симпозиум што ФОН ќе го организира по повод Меѓународниот ден на образованието востановен од Генералното ...

Пендаровски: Севкупниот развој и напредок на човековата цивилизација се темели на образованието и науката

CivilMedia - 24.01.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на с импозиумот „Образованието како фактор за мир и одржлив развој“ , што по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на образованиет о, се одржува на универзитетот ...

Зоран Заев од ФОН: Дел од програмата која ќе ја презентираме пред гласачите е интернационализација на образованието

Бриф - 24.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес учествуваше на меѓународната конференција на ФОН Универзитет посветена на улогата на високото образование и градењето на одржлив мир и развој. На својот панел Заев се осврна на значењето на високото образование ...

Зоран Заев од ФОН: дел од програмата која ќе ја презентираме пред гласачите е интернационализација на образованието

Frontline - 24.01.2020

На својот панел Заев се осврна на значењето на високото образование во градењето на националната економија. Како дел од владата која ја предводев и дел од програмата која ќе ја презентираме пред гласачите е интернационализација на образованието.

Заев од ФОН: Дел од програмата која ќе ја презентираме пред гласачите е интернационализација на образованието

Локално - 24.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес учествуваше на меѓународната конференција на ФОН Универзитет посветена на улогата на високото образование и градењето на одржлив мир и развој. На својот панел Заев се осврна на значењето на високото образование ...