TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

9: Филипче посака брзо закрепнување на пациентите и очекува позитивни вести, се формира фонд за туризам, одјавата од ...

Frontline - 09.04.2020

Утрински преглед на настаните. МИНИСТЕРОТ за здравство Венко Филипче со порака на Фејсбук им посака брзо закрепнување на сите пациенти и истакна дека очекува сè почесто да слушаме позитивни вести, откако вечерва беше објавено дека од корона вирусот ...

Николов: Убава маска носите министре

Република - 08.04.2020

Деновиве се соочуваме со раст на бројот на позитивни случаи на корона вирус и се повеќе пациенти кои манифестираат симптоми на КОВИД-19. Бројот на тестирани во текот на 24ч се зголемува, а со тоа станува јасно дека вирусот е повеќе присутен помеѓу ...

(ФОТО) Филипче неуморен, и на фејсбук одговара на коментари

24Инфо - 08.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче неуморно одговара на коментари на фејсбук. Тој е активен и се појавува секој ден во јавноста со нови инфорамции во врска со коронавирусот. Покрај сите прес-конференции и ангажмани што ги има министерот одговара ...

Филипче на ТЕЛМА: Истражувања покажуваат дека и респираторите не помагаат!

Пулс24 - 08.04.2020

Дури до 90 отсто од пациентите со тешка клиничка слика кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави вечерва во „Топ-тема“ на телевизија Телма, Филипче. „За жал, од повеќе истражувања излегуваат информации дека во таков случај ниту ...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат извршил 91 надзор

Макфакс - 07.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, на денешната редовна прес-конференција информираше дека Државниот здравствен и санитарен инспекторат бил на увид на терен во повеќе јавно-здравствени установи во изминатиот период согласно одлуката и ...

Светски ден на здравјето-Филипче: Вие сте пиедесталот, Мицкоски: Голораки се борите со пандемијата

Сител - 07.04.2020

Македонско лекарско друштво на Светскиот ден на здравјето повикува на максимална заштита на здравствените работници во ова време на пандемијата која го парализира светот. За првпат во своето 75-годишно постоење организацијата нема традиционално да ...

(Видео) Светски ден на здравјето: Ви благодариме што се грижите за нас, но чувајте се и вие

Нова ТВ - 07.04.2020

Здравстените работници денеска го одбележуваат Светскиот ден на здравјето (7 април). Но, за разлика од изминатите години, овојпат го дочекуваат на првата борбена линија на фронтот против невидливиот непријател наречен коронавирус или ковид-19 кој е ...

Во Владата нема заболени од корона вирус

Фокус - 07.04.2020

Во Владата нема ниту еден член кој е во било која група на индикација за тестирање од ковид 19, рече министерот за здравствот, Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање дали меѓу политчарите и функционерите има некој заболен или се наоѓа во ...

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници, од нив зависи јавното здравје

Локално - 07.04.2020

„Апелирам до сите граѓани – да ги заштитиме здравствените работници. Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите животи. Тие за сите нас, ние за сите нив“, сподели вечерва министерот за здравство Венко Филипче.

Бројот на пациенти со сезонски грип скокнал за 80-90 проценти, може да се испита дали некои имале коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Бројот на пациенти со сезонски грип скокнал за 89-90 проценти, може да се испита дали е некои имале коронавирус Министерот Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма ТВ рече дека годинава бројот на лица кои имале ...

Филипче: Излегуваат информации дека респираторот не им помага на пациентите со корона вирус

Фокус - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека неколку нови истражувања покажуваат дека респираторната машина не им помага на пациентите кои се со тешка клиничка слика со корона вирус.

Филипче: Нема заразени од коронавирус во Владата

360 степени - 07.04.2020

Нема заразени од коронавирус во македонската Влада, информира, на денешната прес-конференција, министерот за здравство Венко Филипче. Одговарајќи на новинарско прашање дали има информации за заразени од ковид-19 меѓу политичарите во земјава и меѓу ...

Вработен на дигестивна клиника се сомнева дека има заболен во семејството, дел од вработените во изолација

Фокус - 07.04.2020

Вработен од средно техничкиот кадар на Клиниката за дигестивна хирургија кажал дека се сомнева дека има заболени од корона вирус во семејството, па дел од вработените на клиниката се во самоизолација.

Почина 45-годишен скопјанец заразен од коронавирус на пат кон болницата „8 септември”

Канал5 - 07.04.2020

Министерот Венко Филипче попладнево излезе со последните информации.. Што вели тој за бројката на починати и на заболени и дали може да се очекуваат нови мерки покрај досега најавените? Пред Владата е Андријана ...

Дел од персоналот на Дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус

360 степени - 07.04.2020

Утре дел од персоналот на Клиниката за дигестивна хирургија ќе се тестира за коронавирус, најави министерот Венко Филипче. Тоа следува откако вработен кажал дека има заболени членови на неговото семејство, кои сè уште не се потврдени дека имаат ...

Петмина починати и 29 нови заболени од коронавирусот

Канал5 - 07.04.2020

Петмина починати и 29 ново заболени од коронавирусот е црниот биланс за изминатите 24 часа... Министерот Венко Филипче пред малку информираше дека најголемиот дел од новозаболените се од Скопје, и апелираше до граѓаните да бидат одговорни и да ги ...

Филипче им го честиташе Светскиот ден на здравјето на своите колеги, апелираше да го чуваат своето здравје

Вечер - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција, на Светскиот ден на здравјето упати првенствено честитки до своите колеги, до сите здравствени работници: Во овие улови на пандемија од вирусот корона кој претставува најголема ...

Филипче: Пациентите кои се на апарати за дишење најчесто завршуваат фатално

Република - 07.04.2020

Последните нови студии од странство покажуваат дека дури до 90 отсто од пациентите кои се ставени на апарати за дишење завршуваат фатално, изјави вечерва во „Топ-тема“ министерот за здравство Венко Филипче, кој говори за состојбата со коронавирусот ...

Филипче: Вработени на Дигестивна хирургија ќе се тестираат на коронавирус

Вечер - 07.04.2020

Вработен на Клиниката за Дигестивна хирургија рекол дека има заболени во семејството, се уште непотврдени за корона вирусот. Утре ќе се тестираат сите кои биле во изминативе два-три дена со него на работно место, сите тие се автоизолација.

Лице од техничкиот персонал од Дигестивна сомнителен на коронавирусот, ќе се тестираат вработените

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференција информира дека лице техничкиот персонал од Дигестивната хирургија во Скопје пријавил дека дома има заболен, но дека се уште нема податоци дали болниот е позитивен на коронавирусот.

ВО ЖИВО: Прес конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Република - 08.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе одржи прес-конференција. Истата може да ја следите во живо ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

Слободен Печат - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одржува прес-конференција за состојбата со Ковид-19 во ...

ВО ЖИВО Прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче

+инфо - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на прес конференцијата во 17 часот се очекува да ги соопшти најновите случувања со коронавирусот во ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот за здравство

Бриф - 07.04.2020

Мминистерот за здравство, Венко Филипче, денеска со почеток во 17:00 часот, ќе одржи ...

Филипче: Седете дома! Вакви клинички слики ниту најискусните анестезиолози и интензивисти не виделе досега!

iPortal - 07.04.2020

Запрашан да се обрати до нацијата, министерот за здравство Венко Филипче, во “Топ тема” на Телма телевизија, вечерва ја пренесе сликата од болниците и упати силна порака до граѓаните: “Сите имаме многу голема одговорност.

Филипче до здравствените работници: Вашиот труд и пожртвуваност спасуваат животи

MTM - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешниот Меѓународен ден на здравјето им оддаде признание на здравствените работници за клучната улога која ја имаат тие во здравствената нега и грижата за нашето здравје.

Филипче: Не сум се тестирал за коронавирус и немам навика да пијам витамини!

iPortal - 07.04.2020

Во вечерашното издание на “Топ тема” министерот за здравство Венко Филипче на прашањето дали досега е тестиран за присуство на коронавирус, со одговор: “Не, не сум се тестирал бидејќи не сум имал никакви симптоми.

45-годишен скопјанец заразен од корона вирусот починал на пат кон болница

еМагазин - 07.04.2020

45-годишен скопјанец заразен со корона вирус починал на пат кон болницата „8 Септември“, соопшти владината прес-служба повикувајќи се на дополнителната информација од Институтот за јавно здравје.

Бројот на заболените од грип од 20.000 годинава скокнал на 37.000, можно е тестирање од корона вирус

еМагазин - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ информираше дека вообичаено во сезона бројот на заболени од грип е 20.000, а годинава тој изнесувал 37.000, што е речиси за 80 проценти зголемување во ...

Филипче: Не сум се тестирал од корона вирусот и вообичаено не пијам витамини

еМагазин - 07.04.2020

Министерот за здравсто, Венко Филипче во гостувањето на „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ на прашањето дали се тестирал од корона вирус, одговори дека не се тестирал, бидејќи немал симптоми.

Филипче нема информации за заболен политичар од корона вирус или некој од извршната власт

еМагазин - 07.04.2020

На новинарско прашање за тоа дали има евентуално заболен политичар или некој од извршната власт од корона вирусот, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека засега нема таква информација.

Дали во Македонија има заразени функционери?

Фактор - 07.04.2020

Во Владата нема лица коишто би имале индикации за тестирање, вели министерот за здравство, Венко Филипче. Министерот вели дека има линеарно зголемување на бројот на заразени со Ковид 19 во земјата.

Нема индикација за тестирање на владини функционери за коронавирус, вели Филипче

Локално - 07.04.2020

Ниту едно именувано или избрано лице во Владата не е во групата кај кои постои индикација за тестирање за Ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање.

Филипче: Вкупно 91 инспекциски надзор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, во јавни и приватни здравствени ...

Frontline - 07.04.2020

Констатирани се доволни количини на заштитна опрема во здравствените установи, како и средства за дезинфекција на работни површини и дезинфициенци за ...

ВО ЖИВО: Детали за состојбата со коронавирусот ќе соопшти Филипче

Фактор - 07.04.2020

Mинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во 17:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Во Македонија има нови пет починати луѓе од коронавирусот. За 24 часа има нови 29 ...

(ВО ЖИВО) Филипче со најновите информации за корона вирусот

iPortal - 07.04.2020

Проследете ја во живо најновата прес-конференција на министерот за здравство Венко ...

Филипче до здравствените работници: Вие сте хероите во оваа битка

Независен - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео порака на здравствените работници им го честита Меѓународниот ден на здравјето 7 април, оддавајќи им признание за клучната улога која тие ја имаат во здравствената нега и грижата за нашето ...

Филипче до здравствените работници: Вашата пожртвуваност спасува животи, вие сте хероите во оваа битка

iPortal - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео порака на здравствените работници им го честита Меѓународниот ден на здравјето 7 април, оддавајќи им признание за клучната улога која тие ја имаат во здравствената нега и грижата за нашето ...

Филипче до здравствените работници: Вашиот труд и пожртвуваност спасуваат животи

Точка - 07.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешниот Меѓународен ден на здравјето им оддаде признание на здравствените работници за клучната улога која ја имаат тие во здравствената нега и грижата за нашето здравје.

Филипче до здравствените работници: Вашиот труд и пожртвуваност спасуваат животи

Н.Македонија - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешниот Меѓународен ден на здравјето, 7 април, им оддаде признание на здравствените работници за клучната улога која ја имаат тие во здравствената нега и грижата за нашето здравје.

Филипче до здравствените работници: Вашата пожртвуваност спасува животи, вие сте хероите во оваа битка

Нетпрес - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео порака на здравствените работници им го честита Меѓународниот ден на здравјето 7 април, оддавајќи им признание за клучната улога која тие ја имаат во здравствената нега и грижата за нашето ...

Филипче до здравствените работници: Нè чекаат тешки денови, вие сте на пиедесталот

Скопје24 - 07.04.2020

По повод, Меѓународниот ден на здравјето, 7 април, со обраќање до здравствените работници, Министерот за здравство, Венко Филипче им оддава признание за клучната улога која ја имаат тие во здравствената нега и грижата за нашето здравје: „Драги ...

Вие сте хероите на оваа битка – Филипче им го честита светскиот ден на здравјето на медицинските лица

Сакам да кажам - 07.04.2020

Денес вие сте на пиедесталот. Бидете горди на тоа што го работите, на тоа кои сте и колку сте значајни за секој од нас, вели министерот за здравство д-р Венко Филипче во честитката до здравствените работници во чест на 7 Април, Меѓународниот ден на ...

Филипче до здравствените работници: Вашата пожртвуваност спасува животи, вие сте хероите во оваа битка

Република - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видеопорака на здравствените работници им го честита Меѓународниот ден на здравјето 7 април, оддавајќи им признание за клучната улога која тие ја имаат во здравствената нега и грижата за нашето ...

Филипче до здравствените работници: Вашата пожртвуваност спасува животи, вие сте хероите во оваа битка

CivilMedia - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео порака на здравствените работници им го честита Меѓународниот ден на здравјето 7 април, оддавајќи им признание за клучната улога која тие ја имаат во здравствената нега и грижата за нашето ...

Филипче: На Светскиот ден на здравјето упатувам посебно признание до сите здравствени работници

Скопје1 - 07.04.2020

По повод, Меѓународниот ден на здравјето, 7 април, со обраќање до здравствените работници, Министерот за здравство, Венко Филипче им оддава признание за клучната улога која ја имаат тие во здравствената нега и грижата за нашето здравје: „Драги ...

Филипче до здравствените работници: Вашата пожртвуваност спасува животи, вие сте хероите во оваа битка

MakPress - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во видео порака на здравствените работници им го честита Меѓународниот ден на здравјето 7 април, оддавајќи им признание за клучната улога која тие ја имаат во здравствената нега и грижата за нашето ...

(ВИДЕО) Филипче објави емотивно видео со силна порака

iPortal - 07.04.2020

Драги колеги здравствени работници, Ви оддавам посебно признание за клучната улога која ја имате во здравствената нега и грижата за нашето здравје, посочи министерот за здравство Венко Филипче.