TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина едно лице од коронавирус од Кочани

Слободен Печат - 06.04.2020

Едно лице од Кочани починало од коронавирус потврди за „Слободен печат“ градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев. Веста ја добил утринава од член на потесното семејство на починатиот. Семејството е во изолација и барало помош да се организира ...

Тетово бара превентивни мерки како во Куманово

Алсат-М - 05.04.2020

Кризниот штаб во Тетово бара владата да воведе превентивни мерки од Ковид-19 слични на рестрикциите што се во сила во Куманово. Барањето го темелат на фактот што последниве денови се бележи пораст на бројот на заболени во градот.

Koчани, Подлог и Зрновци – три нови жаришта на Ковид 19 во истокот

Бриф - 05.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие во Кочани регистрирани се седум новозаболени од коронавирус, со што вкупната бројка на заразени се искачи на 14 лица. Според последните информации од Општинскиот кризен штаб, во Кочани активни се три жаришта на ...

Едно лице од Радовиш, сместено во државен карантин на Попова Шапка е позитивно на коронавирусот

Република - 05.04.2020

Едно лице од Радовиш, сместено во државен карантин на Попова Шапка, е позитивно на коронавирусот, објави Општина Тетово. Медицински екипи од тетовската државна болница ја следат состојбата на граѓаните сместени во хотелите за изолација.

Лице сместено во карантин на Попова Шапка е позитивно на коронавирус

360 степени - 05.04.2020

Едно лице од Радовиш сместено во државен карантин на Попова Шапка е позитивно на коронавирусот, информираат од кризниот штаб на Општина Тетово, чии медицински екипи од тетовската државна болница ја следат состојбата на граѓаните сместени во хотелите ...

Седумте ново заболени од Ковид-19 го вклучија алармот во Кочани

Алфа - 05.04.2020

Седумте ново заболени од Ковид-19 го вклучија алармот во Кочани. На итна вонредна седница Општинскиот кризен штаб денес донесе одлука да побара од Владата и во Кочани да се воведат мерки по примерот на Куманово.

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово

Алсат-М - 05.04.2020

Од 29 заболени од коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово, информираше Кризниот штаб при општината. – Во општина Теарце има пет заболени, во општина Брвеница четири, во општина Боговиње два (од кои еден починат) во општина Желино еден и ...

Лице од Радовиш сместено во карантинот на Попова Шапка позитивно на ковид-19

Сакам да кажам - 05.04.2020

Oд Кризниот штаб за спречување на ширење на КОВИД19 на Општина Тетово информираат дека денес во Тетово и околните општини се рагистирани 12 нови случаи инфицирани лица со КОВИД19. Меѓу ние е и едно лице од Радовиш кое е повратник од странство и како ...

Во Кочани регистрирани три жаришта, кризниот штаб бара мерки како во Куманово

360 степени - 05.04.2020

Кризниот штаб од Кочани бара да се воведат мерки во градот како во Куманово со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев, да свика итна седница на Општинскиот кризен штаб откако за два дена бројот ...

Објавени телефонски броеви за набавка на намирници за социјално загрозените кумановци

360 степени - 05.04.2020

И денеска тимовите од општинскиот кризен штаб и Црвен крст Куманово, продолжуваат да дистрибуираат пакети на социјално најзагрозени семејства, со прехранбени производи и пијалоци, средства за лична заштита, хигиена и дезинфекција, соопшти ...

Koчани: Општинскиот кризен штаб донесе дополнителни мерки за заштита од КОВИД-19

Бриф - 05.04.2020

Задолжително користење на првиот дел од годишниот одмор за 2020 година, односно задолжително доискоростување на годишниот одмор од минатата година заклучно со мај 31.мај 2020 година во јавната администрација, формирање на Кризни штабови во месните ...

Општински кризен штаб во Кочани бара дополнителни ограничувања како во Куманово

Frontline - 05.04.2020

Новите шест случаи на лица од Кочани заразени од коронавирусот беа повод градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев да свика итна седница на Општинскиот кризен штаб. „Кризниот штаб побара да упатиме писмено барање до надлежните, во Кочани да ...

Да се скенира состојбата во Кумановската болница Поради бројот на заболени здравствени работници, бара Општинскиот штаб

Сакам да кажам - 05.04.2020

Министерството за здравство да направи целосен увид во состојбата во Општа болница Куманово и да процени дали таа може да функционира со толкав број на заболени здравствени работници, побара Општинскиот штаб за заштита и спасување на денешниот ...

Општинскиот Кризен штаб на Кочани бара ограничување на движењето како во Куманово

ММС - 05.04.2020

Општинскиот Кризен штаб на Кочани на денешната итна седница донесе одлука да побара од Владата исти заштитни мерки како што важат во Куманово, односно за дополнително ограничување на движењето на граѓаните од понеделник до петок во периодот од 16 до ...

Ефтимов: Во Струмица кризата во државата и Кризниот штаб на општината се користат за политички популизам и партиска ...

Курир - 05.04.2020

Дејанчо Ефтимов од ВМРО-ДПМНЕ преку видео порака потенцира дека во Струмица кризата во државата и Кризниот штаб на општината се користат за политички популизам и партиска промоција. -ВМРО- ДПМНЕ водена од Претседателот Христијан Мицкоски преку ...

Куманово бара помош од Владата

Р.С.Европа - 05.04.2020

Кумановскиот кризен штаб бара од Комисијата за заразни болести во министерството за здравство да направи пресек на состојбата во Општа болница Куманово за бројот на позитивни случаи од персоналот во болницата по одделенија и да даде свое видување за ...

Општина Куманово: МНР да ни достави список на лица кои се најавени да се вратат во градот

Локално - 05.04.2020

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста КОВИД-19 (коронавирус).

Се почитува полицискиот час во Куманово

Сител - 04.04.2020

Куманово го живее својот прв ден под постојан полициски час. Студен и врнежлив, им помогна на жителите во неговото почитување, а забраната за движење ќе трае до пет часот изутрина во понеделник.

Општинскиот кризен штаб Куманово со препорака аптеките да воведат дежурства, загрозените семејства да побараат ...

Алсат-М - 04.04.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната седница ги повика граѓаните да ги добиваат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни ...

Куманово бара Владата да донесе мерка за работа на маркети и продавници за он-лајн продажба и достава на прехранбени ...

ТВ21 - 04.04.2020

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус).

Важни информации за граѓаните на Куманово од Општинскиот штаб за заштита и спасување

Кумановски м. - 04.04.2020

Во просториите на Општина Куманово денеска се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус).

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Фактор - 04.04.2020

Во Куманово има уште седум нови инфицирани пациенти со Ковид-19, но меѓу нив нема ниту медицинско лице, велат од Центарот за јавно здравје на Куманово , за разлика од вчера кога беа регистрирани дури 11 на инфективното одделение во кумановската ...

Волонтери ќе доставуваат храна од маркетите до граѓаните

Kumanovo News - 04.04.2020

За оваа цел, се задолжува Општинскиот кризен штаб на општина Куманово, во соработка со Министерството за внатрешни работи да го организира движењето на лицата волонтери што ќе ги доставуваат најнеопходните намириници до домовите на граѓаните, - ...

Седум новозаболени од корона вирус во Куманово

Frontline - 04.04.2020

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста КОВИД-19 (корона вирус).

Општина Куманово: Владата да донесе итна мерка и да овозможи работа на маркети кои ќе вршат телефонска и онлајн ...

Локално - 04.04.2020

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста КОВИД-19 (коронавирус).

Куманово со итно барање до Владата: Маркети да вршат телефонска и онлајн продажба и дистрибуција за време на ...

Фокус - 04.04.2020

Општина Куманово денеска во просториите одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со преземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус) на Куманово денеска одржа состанок и побара под итно Владата ...

Кризниот штаб на Општина Куманово апелира повеќе аптеки да воведат дежурства

Република - 04.04.2020

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста КОВИД-19 (коронавирус).

Општинскиот кризен штаб Куманово со препорака аптеките да воведат дежурства, загрозените семејства да побараат ...

ТВ21 - 04.04.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната седница ги повика граѓаните да ги добиваат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни продукти.

Седум новозаболени од коронавирус во Куманово, Кризниот штаб побара маркетите да вршат онлајн продажба и повеќе дежурни ...

Сакам да кажам - 04.04.2020

Седум новозаболени од коронавирус се регистиррани во Куманово. Од нив шест се од Куманово и еден од Липково, информираат од Центарот за јавно здравје од Куманово. „Во текот на изминатите 24 часа, имаме нови 7 случаи заболени од коронавирус.

Општинарите бараат да им се овозможи на маркетите преку нарачки да вршат достава до кумановчани

еМагазин - 04.04.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната седница ги повика граѓаните да ги следат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни продукти.

Куманово со итно барање до Владата: Маркети да вршат телефонска и онлајн продажба и дистрибуција за време на ...

Скопје24 - 04.04.2020

Општина Куманово денеска во просториите одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со преземање на активности и мерки од ширење на болеста на Куманово денеска одржа состанок и побара под итно Владата да донесе мерка со која ...

Општинскиот кризен штаб Куманово со препорака аптеките да воведат дежурства, загрозените семејства да побараат ...

Вечер - 04.04.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната седница ги повика граѓаните да ги добиваат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни продукти.

Општинскиот кризен штаб Куманово со препорака аптеките да воведат дежурства, загрозените семејства да побараат ...

Слободен Печат - 04.04.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната седница ги повика граѓаните да ги добиваат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни продукти.

Општинскиот кризен штаб Куманово со препорака аптеките да воведат дежурства

Press24 - 04.04.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната седница ги повика граѓаните да ги добиваат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни продукти.

Посебно определени маркети ќе вршат достава со намирници во домовите на кумановци за време на полицискиот час

AKO - 04.04.2020

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на општина Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење на ...

Маркетите да вршат онлајн продажба, побара кризниот штаб во Куманово

Kumanovo News - 04.04.2020

- Бараме од Владата под итно да донесе мерка со која ќе овозможи работа на маркети и продавници кои ќе вршат телефонска и он лајн продажба на прехранбени продукти и диструбуција до купувачите на домашна адреса во деновите кога трае целодневниот ...

Шест новозаболени од коронавирус во Куманово, еден во Липково

Kumanovo News - 04.04.2020

- Во текот на изминатите 24 часа, имаме нови 7 случаи заболени од коронавирус. Од нив 6 се на подрачје на општина Куманово и еден на ниво на подрачје на Липково. Возрасните групи се движат од 27 најмалиот пациент па до најстарата возрасна група 70 ...

Куманово бара маркети да вршат он-лајн продажба, а аптеките да воведат дежурства

+инфо - 04.04.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово ги повика граѓаните да ги добиваат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни продукти.

Општинскиот кризен штаб Куманово со препорака аптеките да воведат дежурства, загрозените семејства да побараат ...

Либертас - 04.04.2020

– Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната седница ги повика граѓаните да ги добиваат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни продукти.

Седум нови случаи во Куманово, аптеките да воведат дежурства, маркетите он-лајн продажба

Нова ТВ - 04.04.2020

Седум нови случаи на заболени од коронавирус се регистиррани во Куманово. Од нив шест се од Куманово и еден од Липково, информираат од Центарот за јавно здравје од Куманово. „Во текот на изминатите 24 часа, имаме нови 7 случаи заболени од ...

Седум новозаболени од коронавирус во Куманово, кризниот штаб побара маркетите да вршат онлајн продажба и повеќе дежурни ...

Скопје инфо - 04.04.2020

Седум новозаболени од коронавирус се регистрирани во Куманово. Од нив шест се од Куманово и еден од Липково, информираат од Центарот за јавно здравје од Куманово. „Во текот на изминатите 24 часа, имаме нови 7 случаи заболени од коронавирус.

Кризен штаб Куманово: Аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на ...

Република - 04.04.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната седница ги повика граѓаните да ги добиваат информациите од штабот, аптеките да воведат дежурства, а згрозените семејства да побараат асистенција за набавка на неопходни продукти.

Општински кризен штаб Куманово да определи маркети за обезбедување намирници за време на викендите

ТВ21 - 04.04.2020

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење на подрачјето на ...

Спасовски: Да се определат маркети за обезбедување намирници за време на викендите во Куманово

еМагазин - 04.04.2020

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење на подрачјето на ...

Спасовски : Општински кризен штаб Куманово да определи маркети за обезбедување намирници за време на викендите

Канал5 - 04.04.2020

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење во Куманово.

Владата го задолжи Општински кризен штаб Куманово да определи маркети за обезбедување намирници за време на викендите

Press24 - 04.04.2020

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење на подрачјето на ...

Општински кризен штаб Куманово да определи маркети за обезбедување намирници за време на викендите

Вечер - 04.04.2020

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење на подрачјето на ...

Влада: Кризниот штаб на Куманово да определи маркети за набавка на најнеопходните намирници

Алсат-М - 04.04.2020

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на општина Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење на ...

Влада: Општина Куманово да определи маркет кој ќе ги снабдува граѓаните со намирници

+инфо - 04.04.2020

Владата го задолжи Општинскиот кризен штаб на општина Куманово да определи економски оператор/и – маркет/и од каде ќе се обезбедуваат само најнеопходните намирници, согласно приоритетните барања на граѓаните за време на забраната за движење на ...