TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никола Димитров денеска во Софија

Канал5 - 27.06.2019

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска патува за бугарската престолнина каде очекува да најде решение во духот на добрососедството на темата за Гоце Делчев. Во меѓувреме стишува острата реторика меѓу двете земји Борисов денеска на ...

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите односи

Р.С.Европа - 27.06.2019

„Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов: Гоце Делчев е бугарскиот Че Гевара

Република - 27.06.2019

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов во Пловдив зборувајќи на економскиот форум го спореди Гоце Делчев со Ернесто Че Гевара. Борисов рече дека Делчев е цел на коментари, што како што рече, било жално. , рече Борисов.

„Дојче Веле“: За споредбата на Гоце со Че Гевара, Борисов ќе добиеше „ќец“ по историја

Expres - 27.06.2019

Доколку Бојко Борисов беше кандидат-студент и одговараше на тема по историја за националноосвободителните борби на Бугарите во Македонија и во Одринско и Тракија, ќе добиеше двојка (незадоволно 1 по бугарскиот систем) поради споредбата на Гоце ...

Бојко Борисов го спореди Гоце Делчев со Че Гевара

Алсат-М - 26.06.2019

Околу темата со Гоце Делчев денеска свој коментар имаше бугарскиот премиер Бојко Борисов. Според него, Делчев е бугарски херој кој се борел за слободата на Македонија и го спореди со Ернесто че Гевара.

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

Канал5 - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов го спореди Делчев со Че Гевара: Тој е бугарски херој што се жртвувал за слободата на Македонија

Фокус - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „ 360 Степени “.

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

Сител - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов: Нашиот херој Гоце Делчев наместо да нѐ обединува, нѐ разделува

МКД - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов смета дека на Балканот има разумни и искусни политичари, па се надева дека проблемите ќе бидат надминати. На меѓународниот економски форум во Пловдив, говорејќи за односите со Македонија, тој рече дека наместо да нѐ ...

Борисов: Делчев е бугарскиот Че Гевара

Телма - 26.06.2019

Нова порака од Бугарија околу Гоце Делчев, но со малку посмирен тон. Откако минатата недела недела бугарскиот премиер Бојку Борисов се заканите дека земјава ќе треба да направи компромис околу Делчев ако сака датум во октомври за ЕУ, денеска од ...

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

Нова ТВ - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов го спореди Делчев со Че Гевара

Р.С.Европа - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска, зборувајќи на економскиот форум во Пловдив, Бугарија, го спореди Гоце Делчев со Ернесто Че Гевара. Според бугарскиот премиер Делчев е цел на коментари, што како што рече, било жално.

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

А1 On - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов: Гоце Делчев се борел за Македонија како Че Гевара за Куба ВИДЕО

+инфо - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов смета дека на Балканот има разумни и искусни политичари, па се надева дека проблемите ќе бидат надминати. На меѓународниот економски форум во Пловдив, говорејќи за односите со Македонија, тој рече дека наместо да нѐ ...

Борисов: Балканот е натопен со крв - Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите односи

Press24 - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов: Гоце Делчев се борел како Че Гевара за Македонија

Press24 - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на отворањето на економскиот форум во Пловидв, изјави дека Гоце Делчев е бугарски херој кој се борел за Македонија исто како што Че Гевара се борел за Куба, пренесуваат бугарските медиуми.

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

Вечер - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

Опсервер - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

И Димитров се сложува со Борисов: Потребно е „зреење на македонскиот народ“

Магазин - 26.06.2019

Никола Димитров во целост се сложува со мислењето на бугарскиот премиер Бојко Борисов, дека е потребно „зреење на македонскиот народ“. Борисов ваква изјава даде пред неколку дена во Брисел, каде посочи дека Македонците треба уште да зреат за да ...

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

Либертас - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

1tv - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

Борисов: Гоце Делчев е бугарски херој кој вложил сѐ за слободата на Македонија

Слободен Печат - 26.06.2019

Борисов ги повикал балканските држави на повеќе разум и взаемна економска соработка, а не на продолжување на конфликтите. Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на меѓународниот економски форум во Пловдив, истакна дека хероите како Гоце Делчев треба ...

(ВИДЕО) Бoрисов го спореди Гоце Делчев со Че Гевара

24Инфо - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „ 360 Степени “.

(ВИДЕО) Борисов: Гоце Делчев е како Че Гевара

Локално - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „ 360 Степени “.

(ВИДЕО) Димитров со идентитечн став како и Борисов ‘за зреењето’ на македонскиот народ

Нетпрес - 26.06.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во текот на гостувањето на телевизијата Канал 5 во средата изнесе став со којшто се чини потполно се согласува со мислењето на бугарскиот премиер Бојко Борисов, дека е потребно „зреење на ...

Борисов го спореди Гоце Делчев со Че Гевара

Фактор - 26.06.2019

Премиерот на соседна Бугарија, Бојко Борисов на меѓународниот економски форум во Пловдив, изјави дека наместо да нѐ обединуваат, хероите како Гоце Делчев нѐ разделуваат. Како што пренесува БТВ , Борисов ги повикал балканските држави на повеќе разум ...

Борисов: Гоце Делчев е бугарски херој!

Магазин - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на отворањето на економскиот форум во Пловидв, изјави дека Гоце Делчев е бугарски херој кој се борел за Македонија исто како што Че Гевара се борел за Куба, пренесуваат бугарските медиуми.

Гоце Делчев е бугарскиот Че Гевара

Република - 26.06.2019

Откако минатата недела недела бугарскиот премиер, Бојкo Борисов упати заканувачки изјави дека земјава ќе треба да направи компромис околу Делчев ако сака датум во октомври за ЕУ, денеска од економскиот форум во Пловдив тој испрати за малку поумерена ...

Борисов: Гоце Делчев се борел за Македонија како Аргентинецот Че Гевара што се борел за Куба

365 - 26.06.2019

„Историски ние сме си соседи и сме си мили. Резултатот е – дека Западниот Балкан заостанува. Се надевам дека колегите од Северна Македонија ќе ги прифатат неопходните заклучоци за да се запази договорот за добрососедство и да продолжиме да ги ...

(ВИДЕО) Борисов: Гоце Делчев е како Че Гевара

Либертас - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева на договор во заедничката комисија за историја за, како што рече, да можат максимално да продолжат со поддршка на Северна Македонија за членство во НАТО и ЕУ, пренесе „ 360 Степени “.

И Никола Димитров се сложува со Бојко Борисов: Потребно е „зреење на македонскиот народ“ (ВИДЕО)

Курир - 26.06.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во целост се сложува со мислењето на бугарскиот премиер Бојко Борисов, дека е потребно „зреење на македонскиот народ“. Борисов ваква изјава даде пред неколку дена во Брисел, каде посочи дека ...

Борисов: Очекувам Бугарија и Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи

Независен - 26.06.2019

Очекувам Бугарија и Република Северна Македонија да ги задржат добрите соседски односи, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Пловдивскиот економски форум. Борисов изрази надеж дека на претстојната средба на земјите од ...

(Видео) Борисов го поистовети Гоце Делчев со Че Гевара: Наместо да не обединуваат, овие херои не разделуваат

еМагазин - 26.06.2019

Хероите како Гоце Делчев нѐ разделуваат, наместо да не обединуваат, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов од Пловдив споредувајќи го Делчев со Че Гевара, објави БТВ . „Нашиот херој Гоце Делчев стана повод за коментари во сите насоки.

Гоце се борел за Македонија, како Че Гевара за Куба, вели Борисов

Expres - 26.06.2019

„Нашиот херој Гоце Делчев стана повод за коментари во сите насоки. Тој е херој кој вложил сѐ за слободата на Македонија. На истиот начин Че Гевара, Аргентинец, се борел за Куба, а загинал во трета држава.

БОРИСОВ: Гоце Делчев е бугарски Че Гевара

Денешен - 26.06.2019

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов денеска во Пловдив зборувајќи на економскиот форум го спореди Гоце Делчев со Ернесто Че Гевара. Борисов рече дека Делчев е цел на коментари, што како што рече, било жално.

Борисов: „Нашиот херој Гоце Делчев, како и хероите како него, наместо да нѐ обединуваат, стануваат јаболко на раздорот“

Скопје1 - 26.06.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на меѓународниот економски форум во Пловдив, говорејќи за односите со Македонија, тој рече дека наместо да нѐ обединуваат, хероите како Гоце Делчев нѐ разделуваат.

Борисов го чека Заев во Пловдив

Expres - 26.06.2019

На Вториот економски форум, кој денеска и утре ќе се одржи во овој бугарски град, ќе се сретнат Бојко Борисов и Зоран Заев. Ова е прва средба откако дојде до „искричење’ помеѓуј меѓу двете земји поради историскиот спор околу ликот на Гоце Делчев, ...

Борисов: Делчев се борел за Македонија исто како што Че Гевара се борел за Куба

PressingTV - 26.06.2019

Деновиве улогата на Гоце Делчев стана повод за коментари. Тоа е жално, зашто тоа е еден бугарски херој, кој се жртвувал и вложил се за слободата на Македонија. На ист начин еден Че Гевара, по народност Аргентинец, отишол да се бори за слободата на ...

Власта прво се спротивставува а потоа ретерира на секој напад од Бугарија

MakPress - 24.06.2019

Зошто после речиси секоја изјава што нема да и се допадне на официјална Софија , премиерот Зоран Заев се извинува или се предомислува? Па дури и кога е во право и настапува како заштитник на државните интереси.