TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче најави мобилизација на здравствениот кадар

Deutsche Welle - 23.10.2020

Здравствениот систем се наоѓа пред најголемиот предизвик досега - како да се справи со пандемијата и напливот на пациенти, кои ги исполнија речиси сите болнички кревети. 518 нови случаи на Ковид-19 и деветмина починати, меѓу кои и 36-годишно лице.

518 позитивни случаи на Ковид-19, деветмина починати во последното деноноќие

Канал5 - 23.10.2020

Министерството за здравство соопшти дека во последново деноноќие се регистрирани 518 новозаразени лица во Македонија. Повторно на врвот е Скопје со 261 новодијагностициран случај, во Тетово се регистрирани 30 заразени, во Струмица има 23, а над 20 ...

Филипче за Сител: Ќе се зголеми бројот на тестови и капацитетот за третман на Ковид-19

Сител - 23.10.2020

Сите интерни одделенија во болниците низ државата ќе станат ковид центри. Интернистите и останатиот медицински персонал ќе третираат тешко болни од корона кои имаат потреба од хоспитализација а во овој момент поради преполнетост не можат да бидат ...

Филипче: Правиме план за зголемување на капацитетите во интерните одделенија низ земјата

Канал5 - 23.10.2020

Здравствениот систем застана пред најголемиот предизвик, најголем дел од досегашните болнички капацитети, предвидени за третман на ковид пациенти се речиси пополнети. Модуларната болница до Инфективната клиника згрижи нови 30-ина пациенти.

Се мобилизира цел Клинички центар за да помага на Инфективна клиника

Сакам да кажам - 23.10.2020

Ќе се прави реорганизација на Интерните одделенија во болниците во земјава и ќе се активира медицинскиот кадар од скопскиот Клинички центар „Мајка Тереза“, како дополнителна помош во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби каде се ...

Се реорганизираат клиниките и кадарот за помош на Инфективната клиника

+инфо - 23.10.2020

Ова е договорено денеска на средба на Министерот за здравство со директорите на клиниките и медицинскиот кадар од клиниките во скопје и низ ...

Филипче: Правиме целосна мобилизација на здравствените работници

360 степени - 23.10.2020

Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија, вели министерот Венко Филипче кој денеска заедно со претседателот на Комисијата за заразни болести, докторот Жарко Караџовски, имал средби со директорите на ...

Се прави план за зголемување на капацитетите на интерните одделенија низ земјата

Вечер - 23.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со ...

Филипче: Секаде во светот бројот на новозаразни и хоспитализирани се зголемува

Слободен Печат - 22.10.2020

Министерот за здравство на Република Северна Македонија доц. д-р Венко Филипче и министерот за здравство на Република Бугарија д-р Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес, преку ...

Состанокот на министрите за здравство во рамките на Берлинскиот процес

Макфакс - 22.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, и министерот за здравство на Република Бугарија, Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со состанокот на министрите за здравство во рамките на Берлинскиот процес преку видеоконференциска врска, кој првпат ...

Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес

Опсервер - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и министерот за здравство на Република Бугарија Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес, преку видеоконференциска врска, кој за првпат оваа ...

Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес

Вечер - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и министерот за здравство на Република Бугарија Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес, преку видеоконференциска врска, кој за првпат оваа ...

Состанок на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес

Канал5 - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес. Министрите Филипче и Ангелов копретседаваа со Состанокот на министрите ...

Одржан состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес

Н.Македонија - 22.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, и министерот за здравство на Република Бугарија, Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес, преку видеоконференциска врска, кој за првпат ...

Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес, размена на искуства и подобра координација

Скопје1 - 22.10.2020

Министерот за здравство на Република Северна Македонија доц. д-р Венко Филипче и министерот за здравство на Република Бугарија д-р Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес, преку ...

Филипче: Потребна е подобра координација меѓу земјите од Западен Балкан за справување со ковид-19

+инфо - 22.10.2020

На министерскиот состанок, покрај министерот Филипче, во Владата биле присутни и германската амбасадорка Анке Холштајн, претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски и членот на Комисијата Сузана Маневска.

Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес

Точка - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и министерот за здравство на Република Бугарија Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес, преку видеоконференциска врска, кој за првпат оваа ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

Press24 - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

Вечер Прес - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

Frontline - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

Сител - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

Либертас - 22.10.2020

– Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

iPortal - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

Кумановски м. - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

24Инфо - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Се надевам на воспоставување на систем на подобра размена на искуствата меѓу земјите од регионот

Фокус - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче: Земјите од Западен Балкан да воспостават подобра координација за справување со Ковид

4NEWS - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Филипче бара Западен Балкан да воспостави подобра координација за справување со Ковид

Независен - 22.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и неговиот бугарски колега Костадин Ангелов денеска преку видеоконференциска врска копретседаваа со состанокот на министри за здравство во рамки на Берлинскиот процес, кој годинава за првпат на агендата го ...

Венко штотуку соопшти: Со бугарскиот министер за здравство разговаравме за координиран приатап за слободно движење на ...

Поглед - 22.10.2020

Со бугарскиот министер за здравство д-р Костадин Ангелов, денеска копретседававме со Состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес, преку видеоконференциска врска. За првпат оваа година на агендата се вклучи и секторот ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

Centar - 23.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

Сител - 23.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

ТВ21 - 23.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со ...

Филипче на состаноци со директорите на клиники: Се бара простор за ковид пациенти

Фактор - 23.10.2020

Сите директори да направат дополнителна реорганизација на просторот за да се обезбеди дополнителни капацитети во интерните одделенија и како и оптимизација на медицинскиот кадар од Клиниките во Скопје кој ќе биде активиран за дополнителна помош во ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

А1 On - 23.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со ...

Доктори и сестри од другите клиники на испомош во Инфективната клиника

Фокус - 23.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните ...

Филипче: Правиме план за зголемување на капацитетите во интерните одделенија низ земјата

Макфакс - 23.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети

Канал5 - 23.10.2020

„Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата“ Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

Тера - 23.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со ...

Филипче: Правиме план за зголемување на капацитетите во интерните одделенија низ земјата

Опсервер - 23.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

Мета - 23.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните ...

Филипче: Правиме план за зголемување на капацитетите во интерните одделенија

Н.Македонија - 23.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, и претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните ...

Филипче: Правиме план за зголемување на капацитетите во интерните одделенија низ земјата

Вечер - 23.10.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

Press24 - 23.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија

Либертас - 23.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствени капацитети во интерните одделенија низ земјата

Скопје1 - 23.10.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствените капацитети во интерните одделенија низ земјата

Слободен Печат - 23.10.2020

Во периодот кој претстои ги зајакнуваме сите здравствени капацитети во земјава. Правиме целосна мобилизација на здравствените работници од јавното здравство, кои ќе бидат вклучени во лекувањето на пациентите со коронавирусот, а исто така ќе им бидат ...

Филипче: Ќе има целосна мобилизација на здравствените работници и капацитети

еМагазин - 23.10.2020

Во периодот кој претстои ги зајакнуваме сите здравствени капацитети во земјава. Правиме целосна мобилизација на здравствените работници од јавното здравство, кои ќе бидат вклучени во лекувањето на пациентите со коронавирусот, а исто така ќе им бидат ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствените капацитети во интерните одделенија низ земјата

24Инфо - 23.10.2020

Во периодот кој претстои ги зајакнуваме сите здравствени капацитети во земјава. Правиме целосна мобилизација на здравствените работници од јавното здравство, кои ќе бидат вклучени во лекувањето на пациентите со коронавирусот, а исто така ќе им бидат ...

Филипче: Правиме план за зголемување на здравствените капацитети во интерните одделенија низ земјата

iPortal - 23.10.2020

Во периодот кој претстои ги зајакнуваме сите здравствени капацитети во земјава. Правиме целосна мобилизација на здравствените работници од јавното здравство, кои ќе бидат вклучени во лекувањето на пациентите со коронавирусот, а исто така ќе им бидат ...

Мобилизација на Клинички: Реорганизација на клиниките за помош за Инфективна

Курир - 23.10.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, денеска одржаа работни состаноци со директорите од Универзитетските клиники, Клиничките и општите болници ширум државата, како и со главните ...