TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорите со Бугарија и со Грција дел од преговарачката рамка

Алфа - 01.07.2022

Со игра на зборови, францускиот предлог не е ништо ново од она што како ултиматум го бара Бугарија. Билатералните протоколи за кои власта потврди дека се усогласени со Софија стануваат годишни прегледи, но тоа не ја менува суштината дека сите ...

Официјална Софија тврди нема нов француски предлог - Борисов повика Софија да го финализира истиот

Сител

ОБЈАСНЕТИ СЕ РАЗЛИКИТЕ ВО ПРЕДЛОЗИТЕ Јазикот беше најголемиот проблем во преговорите

+инфо

Прво Бугарите во Уставот, па финализација на почетокот на преговорите со ЕУ

Фокус

Амбасадорот на Чешка во Бугарија: Францускиот предлог е единствена шанса за Македонија

А1 On

Во Бугарија без многу врева околу новиот француски предлог

Канал5

Македонскиот јазик e македонски во францускиот предлог, но се зема предвид и позицијата на Бугарија

Фокус

Алфа Независен Press24 PressingTV Скопје1 Локално Независен +инфо

Павле Трајанов: Без објавување на Францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

Канал5 - 01.07.2022

Во врска со најновиот Француски предлог, како основа за деблокада на евроинтеграциските процеси на Македонија, Демократскиот сојуз го нагласува следното: Прво, полноправното членство на Македонија во ЕУ е од стратешки и национален интерес и за тоа ...

ДС: Без објавување на францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

Локално

Павле Трајанов: Без објавување на францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

Слободен Печат

Трајанов: Без објавување на францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

Макфакс

Трајанов: Без објавување на францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

Нетпрес

Трајанов: Без објавување на францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

Точка

Павле Трајанов: Без објавување на Францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

Опсервер

МКД Н.Македонија Мак. Весник

Каракачанов за францускиот предлог: Капитулација на бугарската државност, потребна е национална револуција

Бриф - 01.07.2022

Бугарските националистички партии сметаат дека пратениците кои гласаа за „францускиот предлог“ направиле предавство бидејќи директно го признале постоењето на македонскиот јазик а не обезбедиле никакви гаранции дека ќе се препрочитува историјата, ...

Каракачанов повика на национална револуција: Сведочиме на капитулација на бугарската државност

Centar

Борисов повика Бугарија да го финализира францускиот предлог за Македонија

Курир

Борисов повика да се финализира францускиот предлог за Македонија

МКД

Борисов повика: Да го финализираме „францускиот предлог“ за Северна Македонија

Press24

Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за С. Македонија

Локално

Борисов очекува успех по новиот предлог за Македонија

Скопје1

А1 On +инфо Фокус Либертас Нетпрес еМагазин Канал5 Сител

Преродба бара поништување на одлуката на бугарското собрание за дигање на ветото

360 степени - 01.07.2022

Партијата Преродба ќе бара поништување на одлуката на бугарското Народно собрание со која владата доби мандат да го поддржи францускиот предлог за С Македонија и укинување на ветото за почнување преговори за членство во Европската Унија, пренесува ...

Бугарски пратеници бараат поништување на одлуката за кревање на ветото за Македонија

Скопје1

Бугарската „Преродба“ поднесува предлог да се ​​укине „зеленото светло“ за Македонија во ЕУ

Локално

Николоски: Со овој предлог Македонија нема никогаш да стане членка на ЕУ, не нуди гаранции дека Бугарија нема повеќе да не блокира во преговорите, а се газат и македонските позиции

Lider

Николоски: Со овој предлог Македонија нема никогаш да стане членка на ЕУ, не нуди гаранции дека Бугарија нема повеќе да не блокира во преговорите, а се газат и македонските позиции

Курир

Николоски: Со овој предлог Македонија нема никогаш да стане членка на ЕУ,  не нуди гаранции дека Бугарија нема повеќе да не блокира во преговорите, а се газат и македонските позиции

Опсервер

Николоски: Со овој предлог Македонија нема никогаш да стане членка на ЕУ и нема гаранции дека нема да има ново вето

MakPress

Сител Алсат-М Фактор 24Инфо Бриф

Завршува француското претседателство без информации за дополнет предлог за бугарското вето

Р.С.Европа - 30.06.2022

Денеска е последен ден од ротирачкото претседателство на Франција со ЕУ и засега нема нова иницијатива за тргање на бугарското вето за старт на преговори меѓу Македонија и Унијата. Франција пред две недели даде предлог како да се тргне ветото, но ...

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на бугарското вето

Опсервер

Завршува француското претседателство, за Чешка, новиот претседавач со ЕУ, приоритет е Украина

МКД

Од утре е Чешка: Последен ден Ковачевски да го прифати францускиот предлог

Курир

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на бугарското вето

24Инфо

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на бугарското вето

Слободен Печат

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на бугарското вето

Алсат-М

Нова ТВ Zoom Сител Frontline Н.Македонија CivilMedia Република Канал5