TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарите ја притискаат преодната влада за независност од рускиот гас

Р.С.Европа - 11.08.2022

Стотици луѓе учествуваа на вториот протест со барање Бугарија да го продолжи патот кон независност од рускиот гас. Демонстрантите се собраа пред претседателската зграда во Софија и рекоа дека сакаат сегашната преодна влада на земјата да го отфрли ...

Бугарија со поглед кон Москва и со грб кон ЕУ

Н.Македонија - 10.08.2022

Новата привремена бугарска влада не ја исклучува можноста да преговара за новиот долгорочен договор со рускиот „Газпром“, изјави Еленко Божков, привремениот заменик-министер за енергетика во Бугарија, во интервју за „Нова ТВ“.

Петков: Би било трагично да се откажеме од течен гас и да платиме во рубли

4NEWS - 10.08.2022

Течниот гас од САД е најдобрата опција за Бугарија. Ова го изјави поранешниот премиер Кирил Петков во студиото на „ Ало, Бугарија “. Според него, тој лично преговарал со добавувачите, без посредници.