TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ивајло Дичев: Владата во Софија манипулира со македонското прашање за политички поени

24 Вести - 12.10.2019

Декларацијата на бугарската Влада со која се бара Македонија меѓудругото да се откаже од македонскиот јазик во рамките на ЕУ, како и тоа да ги отстрани сите написи во кои стои дека Бугарија била на страната на фашистите во Втората светска војна, за ...

Декларацијата од Бугарија создава горчина во душите но ќе се најде решение, вели Заев

Сител - 12.10.2019

Декларацијата од бугарските власти предизвикува горчина кај Македонците, потврди премиерот Заев, но е оптимист дека тие проблеми ќе бидат надминати. Заев ја очекува поддршката од Бугарија за отпочнување на преговорите а за реализацијата на договорот ...

Кои се намерите на Бугарија?

Телма - 12.10.2019

Македонија не смее да влезе во преговарачки процес со Европската унија пред да го надмине проблемот со употребата на македонскиот јазик кој минатата недела Бугарија го нагласи но и усвои како декларација во парламентот, предупредува политичкиот ...

Перин: Очекував и знаев дека Бугарија максимално ќе го искористи т.н Договор за добрососедство

iPortal - 12.10.2019

Ицо Најдовски Перин, историчар и долгогодишен активист за правата на Македонците низ светот, запрашан за коментар за последните услови од Совет на министри на бугарската влада кои се однесуваат на евроинетративните перспективи на нашата земја вели ...

Ивајло Дичев: За пактот со Хитлер нема што да се навредувам, треба да се срамиме

Press24 - 12.10.2019

Ивајло Дичев професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција, е еден од луѓето од интелектуалниот свет во Бугарија, кој има европски мислења и ставови во поглед на македонското прашање и ...

Александра Ѓуркова: За дискриминацијата и негаторската бугарска политика во 21 век

Expres - 12.10.2019

Овие денови од Софија се огласија барањата на бугарските политичари и на т.н. Македонски научен институт во врска со главните обележја на македонската држава: македонската историја и македонскиот јазик односно нивното целосно негирање како предуслов ...

Македонските власти се откажаа од македонското малцинство во Бугарија и Грција

МКД - 12.10.2019

Со договорите со Бугарија и Грција, за добрососедство и за промена на името, актуелната македонска власт всушност потпиша дека во тие земји не постои македонско национално малцинство. Ваквата нивна согласност Софија и Атина упорно ја истакнува во ...

Што Македонија веќе исполни од условите кои ги бара Бугарија, согласно Договорот за добрососедство

еМагазин - 12.10.2019

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија, кој беше потпишан од двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов во 2017 година, повторно е во фокусот откако бугарската Влада, но и бугарското Собрание испорачаа ...

Српски медиуми: Бугарија преку Македонија си ја чисти својата историја

ММС - 12.10.2019

Последните бугарски уцени и услови кон Македонија во врска со очекуваните идни преговори за прием на земјава во ЕУ, наидоа на одгласи, коментари, но и шегобијни текстови во повеќе балкански медиуми.

Зошто само Македонија се условува да интервенира за „бугарскиот фашистички окупатор“, а не и Грција и Србија

еМагазин - 12.10.2019

„Бугарија повторно на погрешната страна на историја“, “Македонија не е и е виновна на Бугарија зошто за време на Втората светска војна, тогашната бугарска влада одлучи да се здружи со фашистичка Германија на Адолф Хитлер “… се дел од бројните ...

СЕ БУДИ ЛИ СТАРИОТ СУДИР: Бугарите во клинч со Македонија-се нижат закани и уцени

Фактор - 12.10.2019

По објавувањето на бугарската декларација, во која Софија упати бројни барања од Северна Македонија како услов за почеток на преговорите за влез во ЕУ, не се стишува бурата, а сега интелектуалците од обете држави се побунија.

Љубчо Георгиевски: Ултиматум од Бугарската влада е суспендирање на Договорот за добрососедство

еМагазин - 12.10.2019

Во врска со најновите случувања повразни со условите кои бугарската Влада ги постави за Македонија на нејзиниот пат до зачленување во Европската Унија, на својот Фејсбук профил коментираше поранешниот македонски премиер и лидер на ВМРО НП, Љубчо ...

Што точно сака Бугарија од С. Македонија?

Deutsche Welle - 11.10.2019

По реакцијата на бугарските интелектуалци на декларацијата на официјална Софија, професорот по културна антропологија, Ивајло Дичев во колумна за ДВ оценува: Премиерот Борисов сака само да им угоди на националистите. Бугарија го фрли камчето.

Протести во Скопје за барањата на Софија, премиерот вели дека за идентитетот не се преговара

Сител - 11.10.2019

Бугарија да прекине да ја краде македонската историја. Ваква порака до бугарските власти испратија група граѓани кои денеска протестираа пред амбасадата на Бугарија во Скопје. Ги осудија условите за поддршка на земјава кон ЕУ интеграциите.

Бугарски участок

Сакам да кажам - 11.10.2019

1 Како мал, секој 11 Октомври се чудев што значи фразата „импровизиран напад на участокот“ што оди во пакет со „пукна првата пушка“. Два непознати збора во иста реченица – импровизиран и участок.

Бугарски интелектуалци со петиција бараат повлекување на условите за Македонија

Сител - 11.10.2019

Софија промовира потценувачки однос кон официјално Скопје и го враќа јазикот на национал-комунизмот, смета група македонски и бугарски интелектуалци кои најавуваат дека со петиција ќе се борат против декларацијата на Бугарија во врска со ...

Ѓоргиев: Ако од било која страна има историски жртви тогаш договор не е постигнат

Телма - 11.10.2019

Пратеникот во европскиот парлемент од бугарската партија ГЕРБ, Андреј Ковачев оценува дека декларацијата која ја усвои парламентот во Софија е по терк на Северна Македонија. Тој во изјава за Радио Фокус вели дека е тешко да се надмине пропагандата ...

Дел од интелектуалците во Бугарија се против условувањата за Македонија

Канал5 - 11.10.2019

Бугарските интелектуалци против бугарските власти. Самоиницијативно започнаа петиција со која ги остро ги критикуваат условите на бугарската Влада за членство на Македонија во Европската Унија.

Реакции за декларацијата во бугарскиот парламент

Алсат-М - 11.10.2019

Барањата на Бугарија се спротивни на ветеното од Софија дека нема да ја блокира одлуката за давање на датум за преговори на Македонија со Европската Унија. Ова е ставот на Институтот за европска политика.

Заев за забелешките од Бугарија: Во 21 век не се преговара за идентитет

Нова ТВ - 11.10.2019

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија и Грција да бидат предводници во поддршката за добивање датум за нашата земја за почеток на преговорите со ЕУ, одлука што земјите на ЕУ ќе ја носат на 17 октомври.

11 октомври одбележан во Прилеп

Канал5 - 11.10.2019

Аманетот од илјадниците борци кои ги дадоа своите животи во четири годишната битката против бугарскиот окупатор,мора да се исполни. Тоа е обврска на оваа генерација. Членство во ЕУ и НАТО.

Георгиевски: Најновиот ултиматум од Бугарија е суспендирање на Договорот за добрососедство

Фокус - 11.10.2019

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски денеска преку својот Фејсбук профил го искажа ставот за најновите услови кои ги постави бугарската Влада. Според него, новиот ултиматум значи укинување на Договорот за добрососедство.

Вистинското лице на „добрососедството“

Н.Македонија - 11.10.2019

Во пресрет на македонскиот државен празник 11 Октомври, кој се одбележува како ден на македонското востание против фашистичката окупација од 1941 година, соседна Бугарија испорача низа услови што Македонија треба да ѝ ги задоволи, за да ја добие ...

Група интелектуалци: Рамковната позиција на Софија за преговорите на Скопје е понижувачка

Press24 - 11.10.2019

Група интелектуалци од Република Бугарија и од нашата земја, преку отворено писмо денеска изразија, како што се наведува, разочараност и длабока загриженост од објавената „рамковна позиција“ на бугарската влада за преговорите на Република Северна ...

Георгиевски: Бугарскиот ултиматум значи укинување на Договорот за добрососедство

Р.С.Европа - 11.10.2019

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски денеска на својот Фејсбук профил ги коментираше најновите услови кои ги постави Бугарија за поддршка на Македонија за добивање датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија.

11 октомври 1941, почеток на НОБ на Македонија

Кајгана - 11.10.2019

За почеток на востанието против фашизмот во Македонија се смета нападот кој Прилепскиот партизански одред „Гоце Делчев“ го извршува во Прилеп на 11 октомври 1941 година. Во нападот учествуваат 16 партизани распределени во три групи.

Тодор Петров: Никогаш северна, само Македонија! Амин!

Опсервер - 11.10.2019

ФАШИСТИЧКА БУГАРИЈА Пишува Тодор ПЕТРОВ Ако Германците им се извинија на Пољаците и Евреите за злосторствата во Втората Светска Војна, зошто Бугарија да не им се извини на Македонците за злосторствата во Балканските војни, Првата и Втората Светска ...

Ќе стане ли Бугарија нова Грција? Нема македонски јазик, малцинство, нема фашистичка Бугарија

ТВ21 - 11.10.2019

Еден од најчувствителните услови е делот во кој се бара да не се споменува дека постои македонски јазик, да нема македонско малцинство во Бугарија, да нема бугарска фашистичка окупација, а Гоце Делчев да биде Бугарин.

Бугарија „по балкански“ извади црвен картон за евроинтеграциите на Северна Македонија

Мета - 11.10.2019

Изминативе седум дена во поглед на надворешната политика, беа меѓу „најжешките“ седмици што Македонија ги имала од осамостојувањето досега. Во исчекување на тоа што ЕУ ќе го реши следната седмица за доделување датум за почеток на преговорите за ...

Бугарските интелектуалци со осуда на декларацијата на Софија: Поттикнувате омраза

Либертас - 11.10.2019

Група бугарски интелектуалците започнаа петиција против декларацијата на бугарската влада во однос на ЕУ интеграциите на Северна Македонија, која предизвика шок во Скопје. Сметаат дека Софија промовира потценувачки однос Бугарските интелектуалци го ...

Бугарските и македонски интелектуалци ја осудија декларацијата на Софија

Локално - 11.10.2019

На само една недела пред Европскиот совет да донесе конечна одлука дали Северна Македонија и Албанија ќе добијат датум за почеток на преговорите, источниот сосед донесе одлука за поддршка на интеграциите на нашата земја во европското семејство, но ...

Георгиевски: Ултиматумот од Бугарија го суспенира Договорот за добрососедство

+инфо - 11.10.2019

„Најновиот ултиматум од Бугарската влада го доживувам како суспендирање на Декларацијата за пријателство од 1999 година и Договорот за добрососедство од 2017 година“, напиша поранешниот премиер Љубчо Георгиевски на Фејсбук.

Бугарските интелектуалци со осуда на декларацијата на Софија

Алфа - 11.10.2019

Неприфатливо е враќањето на јазикот на националкомунизмот, предупредуваат бугарски интелектуалци кои отворено се спротивставија на условите и заканите за блокада кои ги испорача нивната влада во однос на европската интеграција на земјава.

Твитер: Фотографии од „бугарските туристи“ во Македонија во 1941 година

365 - 11.10.2019

И додека Македонија го слави големиот државен празник 11 октомври и 78 години од почетокот на народноослободителната борба против, пред сѐ, бугарскиот фaшиcтички oкyпатop, Бугарија е зафатена со поставување услови, од чие исполнување ќе зависи ...

Нека е честит 11 Октомври – денот на македонската борба за слобода и своја држава!

Опсервер - 11.10.2019

На денот на големиот македонски празник – 11 Октомври, ГЛАС ЗА МАКЕДОНИЈА остро реагира на изјавите кои деновиве доаѓаат од неофицијални и официјални бугарски чинители во однос на македонскиот народ, неговата историја, јазик и посебност воопшто.

Георгиевски: Ултиматумот од Бугарија значи суспендирање на Договорот за добрососедство

365 - 11.10.2019

Дека Бугарија отиде предалеку со поставените „црвени линии“ со кои ќе ја условува земјава при преговорите за членство во Европска унија, говори и гласната реакција меѓу македонските политичари, која овојпат е и подиректна, но и покритичка.

Љубчо Георгиевски: Најновиот ултиматум од Бугарија го суспендира Договорот за добрососедство

OhridNews - 11.10.2019

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, потоа на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски, на својојот Фејсбук профил ја коментираше одлуката на бугарскиот државен врв кој деновиве постави нови услови во процесот на пристапување на Македонија во ...

Седумдесет и осум години од почетокот на народноослободителната војна

Точка - 11.10.2019

Седумдесет и осум години од почетокот на антифашистичкото востание и почетокот на народноослободителната војна ќе бидат одбележани денеска во Куманово, Прилеп и во Скопје, во присуство на членови на Владата, Собранието, претставници на политичките ...

Љубчо Георгиевски: Бугарија со ултиматум го суспендира договорот за добрососедство

Фактор - 11.10.2019

Љубчо Георгиевски, поранешниот македонски премиер и добар познавач на македонско-бугарските односи, изрази длабок песимизам и разочарување од условите кои ги наметна Бугарија за Македонија штом започнат преговорите, односно отворањето на поглавјата ...

Бугарски интелектуалци се против условите кои бугарската Влада ги бара од нашата земја

Република - 11.10.2019

Бугарската интелектуална елита со сопствена Декларација се спротивставува на „Рамковната позиција“, односно условите кои бугарската Влада ги бара од нашата земја. На Декларацијата во која се објаснува зошто „Рамковната позиција“ оди предалеку со ...

Македонските и бугарските интелектуалци со осуда на декларацијата на Софија

iPortal - 11.10.2019

На само една недела пред Европскиот совет да донесе конечна одлука дали Северна Македонија и Албанија ќе добијат датум за почеток на преговорите, источниот сосед донесе одлука за поддршка на интеграциите на нашата земја во европското семејство, но ...

Георгиевски: Ултиматумот од Бугарската влада е суспендирање на Договорот за добрососедство

Локално - 11.10.2019

На само една недела пред Европскиот совет да донесе конечна одлука дали Северна Македонија и Албанија ќе добијат датум за почеток на преговорите, источниот сосед донесе одлука за поддршка на интеграциите на нашата земја во европското семејство, но ...

Георгиевски: Најновиот ултиматум од Бугарија е суспендирање на Договорот за добрососедство

Либертас - 11.10.2019

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски денеска преку својот Фејсбук профил го искажа ставот за најновите услови кои ги постави бугарската Влада. Според него, новиот ултиматум значи укинување на Договорот за добрососедство.

Георгиевски: Ултиматумот од Бугарската влада го доживувам како суспендирање на Декларацијата за пријателство

iPortal - 11.10.2019

На само една недела пред Европскиот совет да донесе конечна одлука дали Северна Македонија и Албанија ќе добијат датум за почеток на преговорите, источниот сосед донесе одлука за поддршка на интеграциите на нашата земја во европското семејство, но ...

Георгиевски: Најновиот ултиматум од Бугарската влада го доживувам како суспендирање на Декларацијата за пријателство од ...

Скопје1 - 11.10.2019

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски денеска на својот Фејсбук профил ги коментираше најновите услови кои ги постави Бугарија за поддршка на Македонија за добивање датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија.

Група интелектуалци: Рамковната позиција на Софија за преговорите на Скопје е понижувачка

24Инфо - 11.10.2019

– Група интелектуалци од Република Бугарија и од нашата земја, преку отворено писмо денеска изразија, како што се наведува, разочараност и длабока загриженост од објавената „рамковна позиција” на бугарската влада за преговорите на Република Северна ...

Група интелектуалци: Рамковната позиција на Софија за преговорите на Скопје е понижувачка

Независен - 11.10.2019

Група интелектуалци од Република Бугарија и од нашата земја, преку отворено писмо денеска изразија, како што се наведува, разочараност и длабока загриженост од објавената „рамковна позиција“ на бугарската влада за преговорите на Република Северна ...

Група интелектуалци: Рамковната позиција на Софија за преговорите на Скопје е понижувачка

А1 On - 11.10.2019

Група интелектуалци од Република Бугарија и од нашата земја, преку отворено писмо денеска изразија, како што се наведува, разочараност и длабока загриженост од објавената „рамковна позиција“ на бугарската влада за преговорите на Република Северна ...

Група интелектуалци: Рамковната позиција на Софија за преговорите на Скопје е понижувачка

Вечер Прес - 11.10.2019

Група интелектуалци од Република Бугарија и од нашата земја, преку отворено писмо денеска изразија, како што се наведува, разочараност и длабока загриженост од објавената „рамковна позиција” на бугарската влада за преговорите на Република Северна ...

Бугарски и македонски интелектуалци: Рамковната позиција на Софија за преговорите со ЕУ на Скопје е понижувачка

еМагазин - 11.10.2019

Група интелектуалци од Република Бугарија и од нашата земја, преку отворено писмо денеска изразија, како што се наведува, разочараност и длабока загриженост од објавената „рамковна позиција“ на бугарската влада за преговорите на Република Северна ...