TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција тврди дека повеќе од 76.000 мигранти тргнале кон ЕУ

Макфакс - 01.03.2020

Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, утрово на „Твитер“ напиша дека повеќе од 76.000 мигранти ја минале турската граница кон ЕУ. „Бројот на мигранти кои ја напуштија Турција во правец на Европа е 76.358. Ја отворивме вратата.

Ситуацијата на бугарско-турската граница е мирна

24Инфо - 01.03.2020

Ситуацијата на бугарско-турската граница денеска е мирна, а бугарската Влада тврди дека не ја минал ниту еден илегален мигрант. Спречени се само спорадични обиди за преминување на границата, пренесува БГНЕС.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се наоѓаат на турско-грчката граница

24 Вести - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 13.000 лица се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека веќе нема да ги спречува мигрантите да тргнуваат кон Европа.

ОН: Најмалку 13.000 мигранти се собрани на турско-грчката граница

Макфакс - 01.03.2020

Обединетите нации денеска соопштија денеска дека најмалку 13.000 луѓе се собрани на границата на Турција со Грција, откако Анкара соопшти дека повеќе нема да ги спречува мигрантите на турско тло да се упатат кон Европа.

СОЛЈУ: Турција ја напуштиле 36 776 мигранти преку Едрене!

Денешен - 01.03.2020

„До 21.02 часот по локално време (сабота) преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36 776 мигранти“, навел во порака на Твитер, турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу. Турскиот претседател Ердоган претходно изјави дека Турција и порано ...

Илјадници мигранти тргнаа кон Европа

AKO - 01.03.2020

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во одвоени телефонски разговори со рускиот и со турскиот претседател, побара итно запирање на воените активности во Сирија. Тој потоа изјави дека се очекува нова хуманитарна катастрофа и хаос во Европа, ...

Сојлу: Турција ја напуштиле 36.776 мигранти

Опсервер - 01.03.2020

– Турција досега преку Едрене ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти синоќа турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Солју. „До 21.02 часот по локално време преку Едрене нашата земја ја напуштиле 36.776 мигранти“, наведе Солју на Твитер, ...

Над 76.000 сириски мигранти ја напуштиле Турција на пат кон ЕУ!

Expres - 01.03.2020

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјавил дека 76.358 мигранти ја напуштиле Турција по изјавата на турскиот претседател Таип Ердоган дека Анкара одлучила да ги отвори границите кон ЕУ за сдириските бегалци, јавува БГНЕС.

13.000 мигранти на турско-грчка граница

ТВ21 - 29.02.2020

Илјадници мигранти, меѓу кои и семејства со мали деца, поминуваат студена ноќ по должината на границата меѓу Турција и Грција, објави Меѓународната организација за миграција. Масовното движење на мигрантите во Европа започна откако официјална Анкара ...

Од Турција досега излегле скоро 37.000 мигранти, објави министерот Сојлу

Макфакс - 29.02.2020

Досега преку Едрене, Турција ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти вечерва турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу. „До 21 часот по локално време преку Едрене, 36.776 мигранти ја напуштија нашата земја“, изјави Сојлу во порака на ...

Турско МВР: Земјата досега ја напуштија 36.776 мигранти

Слободен Печат - 29.02.2020

Турција досега ја напуштиле 36.776 мигранти, соопшти вечерва турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу. – До 21.02 часот по локално време преку Одрин (Едрене) нашата земја на ја напуштија 36.776 мигранти, наведе Сојлу на Твитер, а пренесе ...

Курц – Австрија ќе ги заштити своите граници од мигрантите

Р.С.Европа - 29.02.2020

Австрискиот канцелар Себастијан Курц најави можност за затворање на границите поради новиот прилив на мигранти од Турција, пренесува Ројтерс. „Ние сме во постојан контакт со нашите партнери од ЕУ и долж балканската рута.

Пленковиќ за мигрантскиот бран: Се консултираме со ЕУ и НАТО

А1 On - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Тензии на грчко турската граница- Бегалците тргнаа кон Европа

Алфа - 29.02.2020

Бран мигранти се поблиску до македонската граница, околу 18 000 бегалици кои моментално се наоѓаат на грчко турската граница тргнаа на пат кон Европа. Тензијата и притисокот од мигрантите расте.

Австрија поради новиот мигрантски бран размислува да ги затвори границите

Слободен Печат - 29.02.2020

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја најави можноста за затворање на границите поради новиот прилив на мигранти од Турција. – Ние сме во целовремен контакт со нашите партнери во ЕУ и долж „балканската рута“.

Борисов: Нулта миграција во моментов на нашата граница

ММС - 29.02.2020

Нулта миграција во моментов на нашата граница. Ништо не се разликува од пред една, две, три години. Бугарските граѓани да бидат уверени дека нашите морнари и граничари се на своите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов за ...

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

Опсервер - 29.02.2020

– Нулта миграција во моментов на нашата граница. Ништо не се разликува од пред една, две, три години. Бугарските граѓани да бидат уверени дека нашите морнари и граничари се на своите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов за ...

Ердоган: 18.000 сириски бегалци преминаа во Европа

Макфакс - 29.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека 18.000 бегалци и мигранти преминале од неговата земја во Европа, откако Турција ги отвори своите граници кон европските земји, пренесуваат агенциите.

Ердоган: На границата со Европа има 18.000 мигранти, денес би можеле да бидат 30.000

Локално - 29.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во саботата вети дека ќе им дозволи на бегалците да патуваат во Европа од Турција, додавајќи дека неговата земја не може повеќе да се справи со нови бранови на луѓе што бегаат од Сирија, опустошена од војната, ...

Унгарија поради мигрантите ја зајакнува заштитата на јужната граница

Канал5 - 29.02.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан наваци денес дека неговата земја ќе ја зајакне заштитата на својата јужна граница, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ергдоган го информирал дека Турција не може повеќе да го спречува приливот на мигранти.

ЕРДОГАН: 18 000 мигранти веќе ја поминаа границата со Грција

Денешен - 29.02.2020

Го замолив Путин Русија да стои настрана од борбите што ги води во Сирија со владините сили, истакнал Ердоган во говорот во Истанбул пред приврзеници на неговата партија. „Го замолив Владимир Путин да ги остави турските сили да се борат против ...

Борисов: Имаме „нула“ бегалски притисок на границите

Expres - 29.02.2020

Бугарските граѓани се мирни, имаме нула миграција, изјавил денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во Пловдив, околу актуелниот наплив на сириски бегалци откако Анкара најави дерка ќе ги отвори границите и тие слободно да заминат во ЕУ.

На границата со Бугарија нема поголем прилив на бегалци од Турција

МКД - 28.02.2020

Бугарскиот министер за внатрешни работи изјави дека денес немало поголем прилив на емигранти од Турција, и тоа по најавите од Анкара дека нема да ги спречува бегалците на патот кон Европа, јавува Ројтерс.

ЕК: Турција не соопшти дека ќе ја смени политиката за мигрантите

Макфакс - 28.02.2020

Европската комисија соопшти дека Турција официјално не ја најавила промената на својата политика кон мигрантите и додава дека очекува Анкара да се придржува кон обврските прземени за контролата на протокот на мигрантите во ЕУ.

Европската унија се огласи за мигрантите од Турција

Press24 - 28.02.2020

Турција се обврза дека ќе го прекине нерегуларниот мигрантски проток од Турција кон Европската унија, соопшти Европската комисија. Според ЕК, Турција официјално не најави промена на својата политика кон бегалците во својата земја и додаде дека ...

Борисов по телефонскиот разговор со Ердоган: Нема закана за Бугарија од мигрантите од Турција

Опсервер - 28.02.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска имаше телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кој двајцата лидери ја разгледале ситуацијата во Сирија и ситуацијата со мигрантите.

Каракачанов: Запревме 60 мигранти, армијата подготвена да испрати уште 1000 војници на границата со Турција

Опсервер - 28.02.2020

Утрово бугарската погранична полиција реагираше и спречи две групи, од по околу 30 мигранти да ја преминат турската граница, изјави бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов. – Изразувам категоришна решителност во однос на тоа дека ...

Турција ги крева границите за мигрантите, балканските држави стравуваат од нов бран бегалци

Сител - 28.02.2020

Стотици мигранти преку Турција се движат кон Бугарија и Грција. Анкара порача дека нема веке да ги запира оние кои од Сирија бегаат кон Европа. Борисов и Мицотакис веднаш воведоа вонредни мерки на границите.

Каракачанов: Запревме 60 мигранти, армијата подготвена да испрати уште 1000 војници на границата со Турција

MakPress - 28.02.2020

Утрово бугарската погранична полиција реагираше и спречи две групи, од по околу 30 мигранти да ја преминат турската граница, изјави бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов. – Изразувам категоришна решителност во однос на тоа дека ...

ЕК: Турција не соопшти дека ќе ја смени политиката за мигрантите

Точка - 28.02.2020

Европската комисија соопшти дека Турција официјално не ја најавила промената на својата политика кон мигрантите и додава дека очекува Анкара да се придржува кон обврските прземени за контролата на протокот на мигрантите во ЕУ.

ЕК: Турција не соопшти дека ќе ја смени политиката за мигрантите

Н.Македонија - 28.02.2020

Европската комисија соопшти дека Турција официјално не ја најавила промената на својата политика кон мигрантите и додава дека очекува Анкара да се придржува кон обврските прземени за контролата на протокот на мигрантите во ЕУ.

Борисов по телефонскиот разговор со Ердоган: Нема закана за Бугарија од мигрантите од Турција

MakPress - 29.02.2020

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска имаше телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кој двајцата лидери ја разгледале ситуацијата во Сирија и ситуацијата со мигрантите.

Орбан ја зајакнува контролата на границата поради мигрантите

Макфакс - 29.02.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата земја ќе ја зајакне заштитата на својата јужна граница, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ергдоган го информирал дека Турција не може повеќе да го спречува приливот на мигранти.

Ердоган: 18.000 сириски бегалци преминаа во Европа

24Инфо - 29.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека 18.000 бегалци и мигранти преминале од неговата земја во Европа, откако Турција ги отвори своите граници кон европските земји, пренесуваат агенциите.

Орбан ја зајакнува контролата на границата поради мигрантите

24Инфо - 29.02.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата земја ќе ја зајакне заштитата на својата јужна граница, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ергдоган го информирал дека Турција не може повеќе да го спречува приливот на мигранти.

18.000 сириски бегалци од Турција преминаа во Европа

Н.Македонија - 29.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека 18.000 бегалци и мигранти преминале од неговата земја во Европа, откако Турција ги отвори своите граници кон европските земји, пренесуваат агенциите. – Ја отворивме вратата.

Ердоган: 18.000 сириски бегалци преминаа во Европа

Точка - 29.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека 18.000 бегалци и мигранти преминале од неговата земја во Европа, откако Турција ги отвори своите граници кон европските земји, пренесуваат агенциите.

Орбан ја зајакнува контролата на границата поради мигрантите

Точка - 29.02.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата земја ќе ја зајакне заштитата на својата јужна граница, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ергдоган го информирал дека Турција не може повеќе да го спречува приливот на мигранти.

Ердоган: 18.000 сириски бегалци преминаа во Европа

MTM - 29.02.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека 18.000 бегалци и мигранти преминале од неговата земја во Европа, откако Турција ги отвори своите граници кон европските земји, пренесуваат агенциите.

Орбан ја зајакнува контролата на границата поради мигрантите

MTM - 29.02.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата земја ќе ја зајакне заштитата на својата јужна граница, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ергдоган го информирал дека Турција не може повеќе да го спречува приливот на мигранти.

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

Слободен Печат - 29.02.2020

Борисов истакна дека вчера министерот за внатрешни работи ја посетил бугарско-турската граница, а денеска вицепремиерот и министер за одбрана ќе изврши увид со хеликоптер на подрачјето над грчката граница, затоа што токму таму е главната тензија во ...

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

24Инфо - 29.02.2020

Нулта миграција во моментов на нашата граница. Ништо не се разликува од пред една, две, три години. Бугарските граѓани да бидат уверени дека нашите морнари и граничари се на своите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов за ...

Орбан ја зајакнува контролата на границата поради мигрантите

Centar - 29.02.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека неговата земја ќе ја зајакне заштитата на својата јужна граница, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го информирал дека Турција не може повеќе да го спречува приливот на мигранти.

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

+инфо - 29.02.2020

В понеделник ќе одам со Ердоган да ги преговарам неговите услови за долгорочно се реши овој процес – и со враќање на мигрантите, и со непријателствата во Сирија, и со оваа хуманитарна криза и со интервенцијата на НАТО, вели Борисов.

Борисов: Нулта миграција во моментов на нашата граница

Локално - 29.02.2020

Нулта миграција во моментов на нашата граница. Ништо не се разликува од пред една, две, три години. Бугарските граѓани да бидат уверени дека нашите морнари и граничари се на своите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов за ...

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

MakPress - 29.02.2020

Нулта миграција во моментов на нашата граница. Ништо не се разликува од пред една, две, три години. Бугарските граѓани да бидат уверени дека нашите морнари и граничари се на своите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов за ...

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

Вечер Прес - 29.02.2020

Нулта миграција во моментов на нашата граница. Ништо не се разликува од пред една, две, три години. Бугарските граѓани да бидат уверени дека нашите морнари и граничари се на своите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов за ...

БОРИСОВ: Бугарија нема никаква закана од нов миграциски бран, но ние ја сакаме и нашата соседка Грција и сакаме да и ...

Денешен - 29.02.2020

Нулта миграција во моментов на нашата граница. Ништо не се разликува од пред една, две, три години. Бугарските граѓани да бидат уверени дека нашите морнари и граничари се на своите позиции, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов за ...

Пленковиќ за мигрантскиот бран: Се консултираме со ЕУ и НАТО

Република - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...

Пленковиќ: Се консултираме со ЕУ и НАТО за новиот бран мигранти

Локално - 29.02.2020

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за ...