TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Велес до 11 часот излезноста на изборите е 16,34, во Чашка 15,27, во Градско 20,62 проценти

Сител - 24.04.2024

Во Велес и велешко на 84 избирачки места до 11 часот денеска од вкупно 44 858 на единствениот избирачки список на гласање за првиот круг од Претседателските избори излегле 7329 гласачи или 16,34 проценти, информира за МИА, Ребека Бајдевска Ѓошева од ...

ДИК: Излезноста до 11 часот е 12,78%

МКД

МВР: Утрово состојбата е стабилна, без сериозни нарушувања на изборниот процес

Телма

Одзивот на гласачите до 11 часот е 12,78 проценти

А1 On

До денес немам промашено избори, вели 87-годишната Вера Димитровска од Битола

Сакам да кажам

(ВИДЕО) Еве што очекуваат жителите на Куманово од изборите

Алсат-М

Прв круг претседателски избори: За гласање во државата се запишани 1.713.758 избирачи

Канал5

Алсат-М Битола Њуз Кумановски м. Сакам да кажам 24 Вести Алсат-М Бриф Курир

Претседателски избори: Гласањето тече, седум кандидати го трчаат првиот круг

Deutsche Welle - 24.04.2024

Денешниот изборен процес се одвива во присуство на голем број домашни и странски набљудувачи. На избирачките места отворени од 7 часот тече гласањето на седмите претседателски избори во Северна Македонија, на кои што е најголем број споредено со кои ...

Македонија избира претседател

Вести плус

Северна Македонија избира претседател

Р.С.Европа

Македонија бира претседател на седми претседателски избори од осамостојувањето

Телма

Кои се правилата за избор на „татко“ или „мајка“ на нацијата

Скопје1

За победа во прв круг потребни 907.159 гласови, во вториот 362.864

Курир

Претседателски избори 2024 – За победа во прв круг потребни се 907.159 гласови, а за вториот, 362.864.

Нова ТВ

еМагазин Нова ТВ Мета ТВ21 Kumanovo News Независен А1 On 24 Вести

Непречено се гласа на територија на цела држава, регистрирани се помали технички проблеми

Телма - 24.04.2024

Денеска во Македонија се одржуваат претседателските избори, а граѓаните може да гласаат за еден од седумте кандидати. Во скопските општини излезноста на граѓаните се менува од час во час. Досега во Аеродром излезноста е 5,14 посто , гласањето ...

Гласањето на претседателските избори - мирно и без проблеми

Р.С.Европа

Македонија гласа на прв круг претседателски избори: Гласачките места ќе бидат отворени до 19Ч

Канал5

Мирно и без проблеми тече гласачкиот процес, 4 отсто излезност до 9 часот

Мета

До 9 часот во Битола гласале 4,55 проценти од гласачите

Тера

ДИК: Заврши гласањето на болните, немоќните и затворениците- во дијаспората и натаму се гласа

Канал5

ДИК со последни подготовки пред утрешниот изборен ден

Канал5

24 Вести Сител Сител 360 степени Телма Телма Алсат-М Сакам да кажам

Скопските општини во 11 часот: Карпош со најголема излезност, Шутка со слаб интерес за гласање

Република - 24.04.2024

Од Скопските општини до 11 часот утринава најголема излезност има во општина Карпош каде своето право на глас го оствариле 17,95% отсто од избирачите. Следува Ѓорче Петров со 17,80 отсто па Кисела Вода со 17,56.

Во Општина Чашка до 9 часот излезноста е 4,9 проценти, во Градско околу 5 отсто

Курир

Сите 117 избирачки места во Тетово отворени навреме, гласањето без проблеми

Алсат-М

Во Гостивар гласањето почна навреме на сите 121 избирачко место

Бизнис Вести

Сите избирачки места во Гостивар отворени навреме, гласањето тече

Gostivarpress.mk

За претседател на државата денеска гласаа изнемоштените, осудениците и иселениците

Фокус

Во Југоистокот на државата запишани 1547 болни и изнемоштени лица

Сител

Канал5 Алсат-М Zoom Н.Македонија Н.Македонија Бизнис Вести Курир Алфа

До 11 часот во Прилеп гласале 17,26 проценти од избирачите

Курир - 24.04.2024

Непречено, без проблеми се одвива процесот на гласање во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и во Крушево, информираат од општинските изборни комисии. До 11 часот во Прилеп своето право на глас го остварите 17,26 проценти од вкупно запишаните 62 082 ...

Во Делчево изборниот процес почна навреме, гласањето се одвива во најдобар ред

24 Вести

До 9 часот во Скопје најголема излезност има во Ѓорче Петров

24Инфо

Во Брисел до 14 часот гласаа над 38 отсто од регистрираните гласачи за Претседателските избори

Либертас

Што треба да знаете во текот на гласањето? Овие се упатствата за гласање на претседателските избори

ТВ21

ДИК објави упатство за гласање на изборите

360 степени

Последни митинзи на кандидатите за претседател на државата

Алфа

Frontline Република Слободен Печат Курир Телма +инфо Gostivarpress.mk Во Центар

Во Скопје до 11:00 часот најголема излезноста во Карпош, а најмала во Арачиново

Алсат-М - 24.04.2024

Според податоците објавени на интернет страната на ДИК, меѓу скопските општини најголема излезност до 11:00 часот е регистрирана во општините Карпош (17,95%) и Кисела Вода (17,56%), а најмала во Арачиново (4,73%) и Шуто Оризари ...

Ѓорче Петров со најголема излезност во скопските општини

Република

До 9 часот излезноста во Куманово е 3,02 проценти, во Липково 1,93 во Старо Нагоричане 3,98 проценти

Република - 24.04.2024

Според податоците на Државната изборна комисија во Куманово до 9 часот гласале 3, 02 проценти од обработените 99,85 отсто. Во Куманово право на глас имаат 93.364 гласачи, кои гласаат на 167 избирачки места.

Навреме отворени гласачките места во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Бизнис Вести

Започна гласањето во Куманово, Старо Нагоричане и Липково

Кумановски м.

Тековно се спроведува гласањето на болните и немоќните лица во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Курир

Завршено е гласањето на болни во Липково и Старо Нагоричане, во Куманово изборите се одвиваат тековно

Kumanovo News

Над 3.000 лица со право на глас во Старо Нагоричане

Кумановски м.

Во Липково утре гласање на 36 избирачки места

Кумановски м.

Кумановски м. Курир А1 On Алсат-М Press24 Вечер Прес

Над 70.000 граѓани го оствариле своето право на глас до 9 часот, поголем одѕив од минатите избори

Република - 24.04.2024

Околу 70.000 граѓани утрово до 9 часот го оствариле своето право на глас. Според податоците на ДИК, до 9 часот излегле нешто повеќе од 4 отсто од запишаните 1.814.317 гласачи. Демир Капија, Крива Паланка и Крушево се местата каде има излезност над 8 ...

Громогласноста на изборниот молк

Н.Македонија

Белгиските 16 – годишници се среќни што ќе гласаат на изборите за Европски парламент

Градска

Парламентарните избори продолжуваат и покрај утрешниот молк

Алфа

Започна изборниот молк за претседателските избори

Кумановски м.

Молк пред утрешните претседателски избори, гласаат болните, затворениците, лицата во старските домови, тече кампањата за пратеници

OhridNews

Денеска молк за претседателските избори

МКД

360 степени MakPress Бриф CivilMedia Фокус А1 On 24Инфо +инфо

Во Неготино навреме стартуваше гласањето за претседател на државата

24 Вести - 24.04.2024

Сите избирачки места се навремено отворени, успешно стартуваше изборниот процес за претседателските избори, информираше утринава, претседателката на Општинска изборна комисија Неготино, Елизабета Камчева.

Во Неготино утре ќе гласаат 142 болни и немоќни лица во домашни услови и осум во дом за стари лица

Zoom

Во Неготино во вторник ќе гласаат 142 болни и немоќни лица во домашни услови и осум во дом за стари лица

Нетпрес

Во Неготино утре ќе гласаат 142 болни и немоќни лица во домашни услови и осум во дом за стари лица

Република

До девет часот гласале 5.83 проценти од гласачите во Неготино

Курир

Во Неготино навреме стартуваше гласањето за претседател на државата

Канал5

Во Неготино до девет часот гласале 5.83 проценти од гласачите

Република

Сител А1 On Lider Бриф Вечер Прес Курир Бриф Lider

Започнува одбројувањето: Кампањата за претседателските избори влегува во последните часови, изборниот молк почнува од ...

Lider - 22.04.2024

Како што часовникот отчукува кон полноќ, се повлекуваат завесите на кампањата за првиот круг од претседателските избори. Со полноќ, изборниот молк се спушта, фрлајќи тишина врз политичкиот пејзаж до завршувањето на гласањето во среда во 19 часот.

Од полноќ почнува молк – претседателските кандидати уште денеска со пораки до граѓаните

ТВ21

Почна предизборниот молк

Centar - 07.05.2024

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануваат сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања, информираат од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Почна предизборниот молк

Вести плус

„Зошто да гласам?“ воопшто не смее да биде прашање

Centar - 23.04.2024

„Зошто да гласам?“ воопшто не смее да биде прашање Сите неопределени и апстиненти мора да разберат дека ако нема масовна излезност на гласање ќе се случи една шестина или петтина од гласачкото тело, да ја определи иднината на останатото мнозинство ...

„Зошто да гласам?“ воопшто не смее да биде прашање

Вести плус