TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев се откажа од средба со Мицкоски, сам ќе бара гласови за Законот за обвинителство

Алсат-М - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се уште не обезбедил 80 гласови потребни за донесување на Предлог-законот за јавното обвинителство. Тој својот оптимизам го влече од мнозинството за уставните измени, иако засега е нејасно дали сите 80 пратеници ќе го ...

Експертски тимови наместо лидерска за законот за ЈО

Република - 20.01.2020

Претставници од експерти на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете партии. Разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на Зоран Заев и Тимчо ...

Пропадна планот за лидерска средба, партиски претставници ќе ги договараат измените на законот за ЈО

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете партии. Според досегашните информации разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на ...

Нов обид за договор за законот за ЈО, ќе се гласа ли до 11-ти февруари?

Нетпрес - 20.01.2020

Преговарачките тимови на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ повторно на маса во обид да се постигне договор за Законот за јавно обвинителство. Бојан Маричиќ од владејачката партија и Тимчо Муцунски од опозицијата ќе го разгледуваат последниот четврти предлог за ...

Двотретинско мнозинство за Законот за ЈО се бара без ВМРО ДПМНЕ

Телма - 20.01.2020

Дали осуммината пратеници од независната пратеничка група ќе ја решаваат и судбината на Законот за ЈО?Заев денеска потврди дека веќе преговара со нив, да помогнат да се обезбедат 80 гласа “за” и без ВМРО ДПМНЕ.

Мицкоски ќе ја „обновува“ Македонија враќајќи ја години наназад!

CivilMedia - 20.01.2020

коментира: Во недостаток од вистински проекти и програма со која ќе им се овозможи подобар живот на граѓан(к)ите, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најавува поништување на Преспанскиот договор.

Утре ќе се сретнат работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за Законот за ЈО

Канал5 - 20.01.2020

Неофицијално утре продолжуваат со работа работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за Предлог законот за Јавно обвинителство кој од Европската Унија го потенцираа како услов за отворање на пристапните преговори.

Заев во потрага по двотретинско мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара европски Закон за јавно обвинителство

Алфа - 20.01.2020

Заев почна да работи на двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство. Ако не успее да обезбеди 80 пратеници со ВМРО-ДПМНЕ, негов адут слично како и за уставните измени ќе бидат и осуммината независни пратеници.

Неизвесен договорот за законот за ЈО

+инфо - 20.01.2020

Засега нема изгледи дека владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ би можеле деновиве да постигнат договор за новиот предлог за законот за јавно обвинителство. За утре се најавува средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ ...

Заев бара двотретинско мнозинство за Законот за Јавно обвинителство

А1 On - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес- конференција изјави дека почнал да разговара и се труди да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за носење на Законот за јавно обвинителство.

Утре средба на претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Закон за обвинителство

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ - Бојан Маричик, советник на првиот човек на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се сретнат за договорат нова динамика на разговори меѓу власта и опозцијата за новиот закон за ...

Утре средба Маричиќ - Муцунски да се договорат како ќе се договараат за Законот за ЈО

24 Вести - 20.01.2020

Бојан Маричиќ и Тимчо Мицунски утре на средба за Законот за ЈО, ќе ја договараат динамиката на преговорите, потврдуваат за ТВ 24 од двете партии. Од СДСМ велат дека тие биле подготвени за средба уште денеска, но од ВМРО-ДПМНЕ им кажале дека се уште ...

Заев разговара за двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

Р.С.Европа - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција во партиското седиште рече дека почнал да разговара и се трудел да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за носење на Законот за јавно обвинителство.

Пропадна лидерската средба, спас за Законот за јавното обвинителство ќе се бара во осумте пратеници

Слободен Печат - 20.01.2020

Пропадна лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски за Законот за јавно обвинителство. По вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека не сака да се гледа со Заев се додека нема конкретни резултати од работните групи, ...

Милошоски: Денеска нема да има средба на работните групи за Законот за обвинителство

МКД - 20.01.2020

Нема ништо договорено од работни средби за денес, изјави за МКД.мк Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и член на работната група на за преговори за измените во Законот за обвинителство.

Заев прво ќе ги убедува независните за законот за ЈО, утре ќе се договара темпото на разговори со ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, прво ќе се обиде да ги договори осумте независни пратеници исклучени од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, за да гласаат за Законот за јавно обвинителство. Негови и претставници на Христијан Мицкоски, пак, утре ќе се сретнат да ...

Заев ќе бара двотретинско мнозиство за Законот за ЈО

ТВ21 - 20.01.2020

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска истакна дека ќе бара двотретинско мнозиство за Законот за ЈО, откако од ВМРО-ДПМНЕ не доби поддршка. „Со осумте пратеници од независната група ќе пробаме да издејствуваме двотретинско мнозиство за Законот за ...

Заев собира двотретинско мнозинство за Законот за обвинителство, во игра се независните пратеници

+инфо - 20.01.2020

„Се надевам дека ќе успееме да го донесеме законот до распуштањето на парламентот, што ќе значи силен аргумент за земјава пред идните состаници на ЕУ“, рече лидерот на СДСМ Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, почнал консултации со политичките партии ...

„На ВМРО-ДПМНЕ му е поважен имотот и одбраната на криминалот, од реформите во судството“

Centar - 20.01.2020

-ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски уште еднаш покажаа дека ги ставаат своите партиски интереси и одбраната на криминалот пред доброто на државата и на граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ го поврзува Законот за Јавно обвинителство со имотот на партијата и сака да се ...

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе разговараат за Законот за обвнителство

Локално - 20.01.2020

Работните групи на владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да ги почнат усогласувањата на ставовите поврзани со Законот за Јавно обвинителство. Фото: Борче Поповски По неколкумесечен молк, по ставот на еврокомесарот за проширување, ...

Македонија ја гледам со германски систем, американско образование, француска култура и македонски менталитет

Курир - 20.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски гостуваше во шоуто „Еден на Еден“, но во вчерашната епизода не беа објавени сите разговори со водителот Жарко Димитриоски. На „Фејсбук“ е објавен дел од разговорот што не го гледавме во етер, а во него ...

Мицкоски спинува: Гласајте за ВМРО-ДПМНЕ, па ќе ви кажеме кој му помогна на Груевски да избега

Окно - 19.01.2020

Христијан Мицкоски во ТВ интервју изрече тврдење во кое се препознава извртување на вистината, т.е. спин: Спин: (Кога ќе формираме влада – н.з.) со фанфари ќе објавиме кој му помогна да отиде таму (во Будимпешта-н.з).

Мицкоски не ја прифаќа поканата на Заев за лидерска: „Закон кој штити криминални структури“

ТВ21 - 19.01.2020

Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев очекува до распуштањето на парламентот да биде донесен Законот за Јавно обвинителство. Изрази надеж дека опозициската со ВМРО-ДПМНЕ ќе биде постигнато конечно решение и дека заедно и со независната пратеничка ...

„Бог се јави!“: Мицкоски од Струга прати пораки за промени и обнова

Република - 19.01.2020

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во Охрид на осветувањето на водите на Охридското Езеро, а потоа се упати и во Струга, каде присуствуваше на тамошната манифестација на фрлањето на светиот крст во водите на Црн Дрим.

Ќе има ли лидерска средба? Спасовски ги повика ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на одговорно однесување

Сител - 19.01.2020

Нема лидерска средба се додека работните групи не ги доближат ставовите за Законот за јавно обвинителство. лидерот на опозициската партија вели дека нема намера да присуствува на средба која нема да има никаков ефект без претходно усогласување.

Можна лидерска средба за Законот за обвинителство

Телма - 19.01.2020

Можна лидерска средба за Законот за обвинителство. Заев очекува аргументите да ги соочат наредната недела. Мицковски му одговори – лидерска ДА, но откако работните групи ќе ги усогласат ставовите и обвини дека државниот обвинител Јовески добивал ...

Мицкоски одбива да се сретне со Заев за Законот за обвинителство

Алсат-М - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја одби поканата на неговиот политички противник Зоран Заев за лидерска средба со цел да се постигне консензус за Законот за јавно обвинителство.

СДСМ: На Мицкоски поважен му е имотот на партијата отколку Законот за ЈО

Канал5 - 19.01.2020

На Мицкоски поважен му е имотот на партијата отколку Законот за ЈО, затоа на 12 април граѓаните повторно ќе го поразат ВМРО-ДПМНЕ. Христијан Мицкоски уште еднаш покажа дека ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, опозициската партија се уште е во ...

Мицкоски: Оваа година да биде година на победи, да биде година на обнова

Канал5 - 19.01.2020

Денеска сме овде во Охрид, ќе ми дозволите од мое име од името на ВМРО-ДПМНЕ да им го честитам овој ден на православните христијани Бог се јави, Навистина се јави, да им посакам многу здравје среќа, бериќет, за нив и нивните семејства.

Реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на изјавата на Христијан Мицкоски

Опсервер - 19.01.2020

На Заев му е поважно да се спаси од одговорност за криминалите, од закон за Јавно обвинителство СДСМ се радува да нема решение или ако има да биде во целосна функција на заштита на криминалот на власта. На тоа работи и тоа го посакува Заев.

(Видео) Мицкоски: Не одам на лидерски средби на кои СДСМ предлага закон за заштита на своите криминали

Макфакс - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска по повод празникот Водици приуствуваше на чинот на положување на светиот крст во водите на Охридското езеро, исто како и претседателот на владејачката СДСМ, Зоран Заев.

Мицкоски против лидерска додека работните групи не ги приближат ставовите

Алсат-М - 19.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Охрид изјави дека ако има лидерска средба со претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Мицкоски, тоа би било наредната недела за да има време потоа да се донесе законот за Јавно обвинителство во собранието, за кој очекува ...

Мицкоски: Ако треба да се одржи лидерска средба, колку ради ред, немам намера да го губам времето на господинот Заев

24 Вести - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски днеска од охрид порача дека нема намера да го губи времето на господинот Заев ако треба да се одржи лидерска средба колку да се одржи. - законот за јавно обвинителство е многу често коментиран, работните ...

Мицкоски гостин во „Еден на Еден“: Има еден Никола во Кисела вода, не се слушам со него (видео)

Нетпрес - 19.01.2020

Христијан Мицкоски ќе биде гостин во новата епизода на „Еден на Еден“, во недела од 18.30 на Канал 5 телевизија. Жарко Димитриоски, Жаре, и Мицкоски ќе изиграат фудбалче, еден на еден, но, тоа не е единствениот предизвик кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе ...

Заев оптимист дека ќе се донесе законот за јавно обвинителство, Мицкоски бара прво реформски закон

OhridNews - 19.01.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е оптимист дека до 12 февруари, во парламентот ќе се донесат сите неопходни законски решенија, меѓу кои и законот за јавно обвинителство. Во таа насока очекува дека во текот на следната недела, ќе се одржи и ...

Заев и Мицкоски се сретнаа за Водици во Охрид

Локално - 19.01.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски се сретнаа на пристаништето во Охрид, каде двајцата присуствуваа на осветувањето на водите на Охридско Езеро по повод празникот Богојавление Водици, објави Охрид1 .

Мицкоски конечно кажа дали се слуша со Никола

Република - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва е гостин во емисијата „Еден на еден“. Во опуштено издание тој одговараше на повеќе прашања а неизбежно беше и прашањето дали се слуша со поранешниот премиер Никола Греувски.

(ФОТО) Мицкоски и Заев се сретнаа на Водици во Охрид

Либертас - 19.01.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски се сретнаа на пристаништето во Охрид, каде двајцата присуствуваа на осветувањето на водите на Охридско Езеро по повод празникот Богојавление Водици, објави Охрид1 .

Ќе се сретнат ли Мицкоски и Заев на Водици во Охрид?

+инфо - 19.01.2020

Манифестации по повод православниот празник се одржуваат низ целата земја, а на дел од настаните ќе присуствуваат и претставници на техничката влада. Лидерите на двете најголеми партии и најголеми политички ривали Зоран Заев (СДСМ) и Христијан ...

Мицкоски денес гостин во „Еден на еден“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во поинакво светло

Курир - 19.01.2020

Денес на Канал 5 телевизија од 18:30 нѐ чека уште една забавна „Еден на Еден“ емисија. Гостин ќе биде Христијан Мицкоски. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе го видиме во поинакво светло, кратката најава погледнете ја во ...

Мицкоски присуствуваше на спуштањето на крстот во водите на Црн Дрим

Курир - 19.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес присуствуваше на спуштањето на крстот во водите на Црн Дрим, Струга. -Да се избориме за промени и обнова, за нова надеж и шанса. Бог се јави! За многу години, порача ...

Мицкоски во Охрид за Богојавление

Курир - 19.01.2020

Бев во Охрид, на осветувањето на водите на Охридското езеро. Оваа година да биде година на победи, да биде година на обнова, да престанат неправдите, да престанат понижувањата, да престане срамот.

Неизвесен законот за ЈО пред распуштање на Парламентот, СДСМ подготвен за разговор, ВМРО анализира

Опсервер - 19.01.2020

– По пораките на еврокомесарот Оливер Вархеј дека сегашниот парламентарен состав ќе даде приоритет на законот за јавно обвинителство, во земјава не стивнуваат реакциите околу тоа дали е можно законот да биде донесен пред распуштање на Парламентот.

Мицкоски: Со вековната традиција, на овој ден ја потврдуваме нашата верба во Бога и посветеноста на традиционалните ...

Курир - 19.01.2020

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, по повод денешниот празник испраќа честка до граѓаните и до Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан.

Преговорите за новиот закон за ЈО се поместуваат од мртва точка

MakPress - 18.01.2020

СДСМ и ДУИ испорачаа до ВМРО-ДПМНЕ нов предлог-закон за Јавно обвинителство, што најголемата опозициска партија ќе го анализара деновиве. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, истакна дека неговата партија и коалицијата се подготвени за тој чекор, а ...

Заев остави простор за лидерска средба со Мицкоски за Законот за ЈО

MakPress - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е подготвен да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за да се изнајде решение за Законот за јавното обвинителство. Тој денеска повика на одговорност од политичките субјекти и изрази уверување дека во следните три недели може ...

Неизвесен законот за ЈО пред распуштање на Парламентот

Сител - 19.01.2020

По пораките на еврокомесарот Оливер Вархеј дека сегашниот парламентарен состав ќе даде приоритет на законот за јавно обвинителство, во земјава не стивнуваат реакциите околу тоа дали е можно законот да биде донесен пред распуштање на Парламентот.

Неизвесен законот за ЈО пред распуштање на Парламентот, СДСМ подготвен за разговор, ВМРО анализира

Канал5 - 19.01.2020

По пораките на еврокомесарот Оливер Вархеј дека сегашниот парламентарен состав ќе даде приоритет на законот за јавно обвинителство, во земјава не стивнуваат реакциите околу тоа дали е можно законот да биде донесен пред распуштање на Парламентот.

Неизвесен законот за ЈО пред распуштање на Парламентот, СДСМ подготвен за разговор, ВМРО анализира

Frontline - 19.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера изјави доколку е потребно подготвен е да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски се со цел да се донесе овој суштински закон. Тој изрази уверување дека е можно во следните три недели да се донесе ...