TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Фактор - 21.02.2020

Додека од надлежното министерство за финансии тврдат дека јавниот долг е стабилизиран и умерен, дополнителната заменичка обвинува дека државата урива рекорди во задолженост. По изборите, земјава се подготвува да ја издаде седмата еврообврзница а ...

За четри години Македонија по основ на обврзници треба да врати 1,6 милијарди евра

24 Вести - 20.02.2020

Македонија и годинава ќе издаде еврообврзница во висина од 500 милиони евра, но тоа нема да се случи пред изборите на 12 април. Министерката за финансии не даде прецизен термин, кога земјата ќе ја издаде, седмата по ред еврообврзница, но вели дека ...

Годинава нова еврообврзница од 500 милиони евра, открива алатката за следење на јавниот долг

Вечер - 20.02.2020

Преку алатката може да се види дека јавниот долг на државата лани бил 48,9 проценти од БДП. Од тоа 41,2 процента се државен долг, а останатите 8,7 отсто се долг на јавните претпријатија и акционерски друштва кои се под капата на државата или ...

Јавниот долг ќе стаса до 6 милијарди евра, за министерката долгот се стабилизира, за заменичката расте

Сител - 20.02.2020

Вкупниот долг до крајот на годината ќе стигне до 6 милијарди евра. Според владините проекции во следните 10 месеци тој ќе се зголеми за уште половина милијарда евра., или ќе се зголеми за 1,5 %.

Јавниот долг годинава ќе стигне 6 милијарди евра – еврообврзница од 500 милиони евра ќе се издаде после избори

Телма - 20.02.2020

Јавниот долг годинава ќе стигне 6 милијарди евра – еврообврзница од 500 милиони евра ќе се издаде после избориЈавниот долг на земјава година ќе достигне 50,4 проценти од БДП и ќе изнесува околу 6 милијарди евра.

Јавниот долг ќе се зголеми за 500 милиони евра!

Алсат-М - 20.02.2020

Јавниот долг годинава ќе се зголеми за околу 500 милиони евра, но министерката за финансии Нина Ангеловска смета дека состојбата полека се стабилизира. Битно според неа е како ќе се инвестираат позајмените пари.

Јавниот долг достигна 5,54 милијарди евра, презентирана нова алатка за транспарентност „Јавен долг“

Канал5 - 20.02.2020

Јавниот долг ќе биде ставен на увид на граѓаните, преку новата алатка презентирана од министерката за финансии Нина Ангеловска. Јавниот долг не може да се намалува кога се води развојна политика.

Димитриеска Кочоска: Алатките за транспареност добредојдени, но податоците да се презентираат објективно и точно

А1 On - 20.02.2020

„Алатките за транспарентност се секогаш добредојдени но податоците треба да се презентираат секогаш објективно и точно, бидејќи граѓаните заслужуваат да знаат дека јавниот долг во Македонија расте, а не се стабилизира како што изјави министерката ...

ВИДЕО: Податоците за јавниот долг отворени за јавноста, презентирана нова алатка за транспареност

А1 On - 20.02.2020

Податоците за тоа колку изнесува јавниот долг од денеска се достапни на јавноста преку новата алатка што ја презентираше министерката за финансии Нина Ангеловска. Преку новата алатка ќе се има увид во тоа колку изнесува јавниот долг како процент од ...

Ангеловска: Преку алатката за јавниот долг ќе се бориме против погрешното информирање

Макфакс - 20.02.2020

Од денес граѓаните имаат можност да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност javendolg.open.finance.gov.mk , која ја изработи Министерството за финансии со поддршка на ИРИ и УСАИД.

Јавниот долг достигна 5,54 милијарди евра, презентирана нова алатка за транспарентност „јавен долг“

+инфо - 20.02.2020

Сите податоци поврзани со јавниот долг: колкав е јавниот долг, движењетона јавниот долг, хартиите од вредност, јавен долг за 2020 година од денеска може да ги види секој преку новата алатка презентирана од Министерството за финансии „Јавен долг“.

Ангеловска го стави јавниот долг на увид на јавноста – достигна 5,54 милијарди евра

Независен - 20.02.2020

Јавниот долг во моментов изнесува 5,54 милијарди евра или 48,9 отсто од Домашниот бруто-производ, а до крајот на годинава се предвидува да се зголеми за уште речиси 600 милиони евра и да достигне 50,4 отсто од БДП, како што е и предвидено во ...

Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

Канал5 - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти. Тоа го оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе ...

Ангеловска: Граѓаните добиваат увид за што државата се задолжува

Мета - 20.02.2020

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска ја презентираше алатката за зголемување на транспарентноста на јавните финансии односно платформата преку која граѓаните во секое време ќе може да го следат јавниот долг.

Министерката Ангеловска со линк за јавниот долг ќе се бори против лажните вести

Фактор - 20.02.2020

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска на прес конференција ја претстави новата алатка за транспарентност, односно линк преку кој во секое време ќе се следи движењето на јавниот долг.

Презентација на новата платформа за транспарентност на податоците за јавниот долг

Канал5 - 20.02.2020

Новата платформа за транспарентност за прикажување на податоците на јавниот долг ќе биде презентирана денеска во медија центарот на Владата. Како што информираат од Министерството за финансии, платформата на прес-конференција ќе ја презентира ...

Долговите на Владата, општините, претпријатијата ќе бидат на увид на јавноста

еМагазин - 20.02.2020

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска ја презентираше алатката за зголемување на транспарентноста на јавните финансии односно платформата преку која граѓаните во секое време ќе може да го следат јавниот долг.

(ВИДЕО) Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

А1 On - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може да ...

Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

Press24 - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може да ...

Ангеловска: До крајот на годинава е планирано јавниот долг да достигне 50,4 проценти од БДП

Локално - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може да ...

Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

iPortal - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може да ...

Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

Frontline - 20.02.2020

Буџетот е во одлична кондиција има одлична ликвидност и реализација во првиот месец, рече Ангеловска, додавајќи дека планираното задолжување за годинава од 600 милиони евра е за раздолжување и за покривање на буџетскиот дефицит.

Ангеловска: Стабилизиран е долгот во последните три години (ВИДЕО)

Слободен Печат - 20.02.2020

Според министерката, важно е дека јавниот долг се стабилизира и дека и меѓународните организации во нивните извештаи кажуваат дека се стабилизира. Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се ...

Ангеловска: Преку алатката за транспарентност за јавен долг, ќе се бориме против погрешното информирање

Денар - 20.02.2020

Од денес граѓаните имаат можност да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност javendolg.open.finance.gov.mk, која ја изработи Министерството за финансии со поддршка на ИРИ и УСАИД.

Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

CivilMedia - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може да ...

Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

Опсервер - 20.02.2020

– Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може ...

Јавниот долг изнесува 5,54 милијарди евра, а министерката Ангеловска убедува дека тоа било добро

Курир - 20.02.2020

Јавниот долг во моментов изнесува 5,54 милијарди евра или 48,9 отсто од Домашниот бруто-производ. Податоците ги објави министерката за финансии Нина Ангеловска, која најави дека до крајот на годинава се предвидува долгот дополнително да се зголеми ...

Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

Либертас - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може да ...

Ангеловска: Преку алатката за јавниот долг ќе се бориме против погрешното информирање

Точка - 20.02.2020

Од денес граѓаните имаат можност да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност javendolg.open.finance.gov.mk, која ја изработи Министерството за финансии со поддршка на ИРИ и УСАИД.

АНГЕЛОВСКА: Долгот го стабилизиравме, годинава ќе се задолжиме уште 600 милиони евра, буџетот е во одлична кондиција

Денешен - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може да ...

Ангеловска: Стабилизан е долгот во последните три години

Нова ТВ - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, е пораката што министерката за финансии, Нина Ангеловска ја испрати од денешната прес-конференција на која беше ...

Јавниот долг изнесува 5,54 милијарди евра, за Ангеловска тоа е добро

Нетпрес - 20.02.2020

Јавниот долг во моментов изнесува 5,54 милијарди евра или 48,9 отсто од Домашниот бруто-производ. Податоците ги објави министерката за финансии Нина Ангеловска, која најави дека до крајот на годинава се предвидува долгот дополнително да се зголеми ...

Податоците за јавниот долг отворени за јавноста, презентирана нова алатка за транспареност

Опсервер - 20.02.2020

– Податоците за тоа колку изнесува јавниот долг од денеска се достапни на јавноста преку новата алатка што ја презентираше министерката за финансии Нина Ангеловска. Преку новата алатка ќе се има увид во тоа колку изнесува јавниот долг како процент ...

Преку новата алатка граѓаните сега ќе имаат увид во Јавниот долг (ВИДЕО)

Слободен Печат - 20.02.2020

На страната се детално прикажани долгот, неговото движење по години, раздолжувањата, повлекувањата за 2020 и како ќе се финансира. Министерството за финансии со поддршка на ИРИ и УСАИД ја изработи новата алатка за транспарентност со што граѓаните ќе ...

Податоците за јавниот долг отворени за јавноста, презентирана нова алатка за транспареност

Локално - 20.02.2020

Податоците за тоа колку изнесува јавниот долг од денеска се достапни на јавноста преку новата алатка што ја презентираше министерката за финансии Нина Ангеловска. Преку новата алатка ќе се има увид во тоа колку изнесува јавниот долг како процент од ...

Ангеловска: Долгот во последните три години стабилизиран

MakPress - 20.02.2020

Долгот во последните три години е стабилизиран за разлика од периодот 2008-2016 година, кога нагло се зголемил за 23 проценти, оцени министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната презентација на нова платформа преку кога граѓаните ќе може да ...

Димитриеска Кочоска: Алатките за транспареност добредојдени, но податоците да се презентираат објективно и точно

Локално - 20.02.2020

Алатките за транспарентност се секогаш добредојдени но податоците треба да се презентираат секогаш објективно и точно, бидејќи граѓаните заслужуваат да знаат дека јавниот долг во Македонија расте, а не се стабилизира како што изјави министерката ...

Димитриеска Кочоска: Алатките за транспареност добредојдени, но податоците да се презентираат објективно и точно

Опсервер - 20.02.2020

Алатките за транспарентност се секогаш добредојдени но податоците треба да се презентираат секогаш објективно и точно, бидејќи граѓаните заслужуваат да знаат дека јавниот долг во Македонија расте, а не се стабилизира како што изјави министерката ...

Податоците за тоа колку изнесува јавниот долг од денеска се достапни на јавноста

MakPress - 20.02.2020

Податоците за тоа колку изнесува јавниот долг од денеска се достапни на јавноста преку новата алатка што ја презентираше министерката за финансии Нина Ангеловска. Преку новата алатка ќе се има увид во тоа колку изнесува јавниот долг како процент од ...

Податоците за јавниот долг отворени за јавноста, презентирана нова алатка за транспареност

ММС - 20.02.2020

Податоците за тоа колку изнесува јавниот долг од денеска се достапни на јавноста преку новата алатка што ја презентираше министерката за финансии Нина Ангеловска. Преку новата алатка ќе се има увид во тоа колку изнесува јавниот долг како процент од ...

Ангеловска: Преку алатката за транспарентност за јавен долг, ќе се бориме против погрешното информирање

Банкарство.мк - 20.02.2020

Од денес граѓаните имаат можност да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност javendolg.open.finance.gov.mk , која ја изработи Министерството за финансии со поддршка на ИРИ и УСАИД.

Јавниот долг се зголемува за 500 милиони евра

Фокус - 20.02.2020

Како ќе се инвестираат позајмените пари е многу важно иако јавниот долг годинава ќе се зголеми за околу 500 милиони евра, но министерката за финансии Нина Ангеловска смета дека состојбата полека се стабилизира.

Димитриеска - Кочоска: Факт е дека јавниот долг расте секоја година, а оваа Влада не знае како да го стабилизира

MakPress - 20.02.2020

Алатките за транспарентност се секогаш добредојдени но податоците треба да се презентираат секогаш објективно и точно, бидејќи граѓаните заслужуваат да знаат дека јавниот долг во Македонија расте, а не се стабилизира како што изјави министерката ...

Јавниот долг ќе стигне до 6 милијарди евра годинава, за власта тоа не било страшно

Алфа - 20.02.2020

Владата преку графички приказ и „црташе“ на јавноста колкав ќе биде јавниот долг и ја уверуваше дека бројката од 6 милијарди евра колку би стасал годинава не била толку страшно. Министерката за финансии објасни дека јавниот долг за 2020 ќе стигне до ...

Презентација на новата платформа за транспарентност на податоците за јавниот долг

Вечер - 20.02.2020

Новата платформа за транспарентност за прикажување на податоците на јавниот долг ќе биде презентирана денеска во медија центарот на Владата на Република Северна Македонија. Како што информираат од Министерството за финансии, платформата на ...

Информации за јавниот долг достапни за граѓаните

Н.Македонија - 21.02.2020

Граѓаните можат да се информираат за јавниот долг преку новата алатка за транспарентност изработена од Министерството за финансии со поддршка на ИРИ и од УСАИД. Министерката Нина Ангеловска посочи дека преку целосна фискална транспарентност ...