TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кочница за берзите, инвеститорите чекаат податоци за вработеноста

Фактор - 02.12.2022

Нов пад на берзите. Волстрит, Dow Jones и S&P 500 индексот паднаа во четвртокот, по силниот скок претходниот ден, бидејќи инвеститорите не сакаат да преземат дополнителни ризици пред објавувањето на американскиот извештај за вработување, што може ...

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОПА СЕ НАМАЛУВА, НО СÈ УШТЕ Е БОЛНА: Еве детален преглед за секоја земја посебно

Фактор - 01.12.2022

Зголемувањето на цените на храната и енергијата се меѓу факторите кои придонесуваат за рекордна инфлација во Европа Инфлацијата во еврозоната благо се намали во ноември за прв пат од јуни 2021 година, но таа и понатаму е двоцифрена бидејќи ...

ФЕД КОНЕЧНО ГО НАМАЛУВА ПРИТИСОКОТ: Од декември помали зголемувања на каматните стапки во САД

Пари - 01.12.2022

Банката на федерални резерви на САД би можела да го намали темпото на своите агресивни зголемувања на каматните стапки веднаш во декември, изјави во средата претседателот на ФЕД Џером Пауел на економски форум.

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ЕУ: Инфлацијата во Европа опаѓа за прв пат по 17 месеци

Пари - 01.12.2022

Инфлацијата во еврозоната благо забави во ноември, според прелиминарните податоци објавени во средата, при што цените достигнаа рекордно ниво и ги загубија очекувањата на аналитичарите. Потрошувачките цени се високи во ЕУ веќе неколку месеци.

Јенот расте, доларот опаѓа, пазарот под влијание на протестите во Кина

Пари - 01.12.2022

Зелената банкнота се намали во однос на јапонскиот јен во вторникот, во очекување на говорот на претседателот на Федералните Резерви Џером Пауел, додека австралискиот долар скокна бидејќи расположението се подобри поради надежите дека Кина повторно ...

Волстрит силно порасна по коментарите на првиот човек на ФЕД

Независен - 01.12.2022

На Волстрит, цените на акциите силно пораснаа во средата, бидејќи претседателот на американската централна банка (ФЕД) Џером Пауел сигнализираше забавување на каматните стапки, веројатно веќе во декември.

Доларот слабее, благ пад на цената на нафтата

Кајгана - 01.12.2022

На азиските берзи пораснаа цените на акциите, како и на Волстрит ден претходно, откако претседателот на американската ФЕД, Џером Пауел изјави дека веќе во декември може да има забавување на темпото на зголемување на каматните стапки.

СТИГНА ПРВИОТ ПОГОЛЕМ ЦЕХ ОД МОНЕТАРНОТО ЗАТЕГАЊЕ - каматите на новите кредити скокнаа на 4,44 отсто

Фактор - 30.11.2022

Стигна првиот позначаен „цех“ од зголемувањето на основната камата на Народна банка на Македонија, која веќе достигна 4,25 отсто, откако пред околу десетина дена НБМ ја зголеми за 0,75 процентни поени.

Пад на инфлацијата во Еврозоната првпат после 17 месеци

Вечер Прес - 30.11.2022

Инфлацијата во еврозоната падна за првпат во последните 17 месеци, што ги зголеми надежите дека најголемиот пораст на цените за една генерација го достигна врвот и Европската централна банка ќе може да се префрли на помали зголемувања на каматните ...

Каматите почнаа да растат, новоодобрените кредити поскапи за 0,5 процентни поени од лани

Независен - 30.11.2022

Во октомври годинава просечната каматна стапка на вкупните кредити е зголемена за 0,05 п.п. и изнесувала 4,40%. На годишна основа, оваа каматна стапка е пониска за 0,05 п.п. Просечната каматна стапка на вкупните депозити, пак, изнесува 0,74% и ...

Европската централна банка би можела да ја заврши годината со загуба

Независен - 30.11.2022

Европската централна банка (ЕЦБ) предупреди дека може да ја затвори годината со загуба, бидејќи со зголемувањето на каматните стапки за да се ограничи инфлацијата, ги зголеми и сопствените обврски кон комерцијалните банки.

Прв пад на инфлацијата во еврозоната во последните 17 месеци

Денар - 30.11.2022

За прв пат во последните 17 месеци е забележан пад на инфлацијата на европскиот континент, поточно во земјите кои се во еврозоната. Потрошувачките цени се зголемија за 10 отсто во годината заклучно со ноември, според првиот преглед на официјалните ...

Просечната камата на вкупните кредити во октомври 4,40%, на депозитите 0,74%

еМагазин - 30.11.2022

Во октомври годинава просечната каматна стапка на вкупните кредити е зголемена за 0,05 п.п. и изнесувала 4,40%. На годишна основа, оваа каматна стапка е пониска за 0,05 п.п. Просечната каматна стапка на вкупните депозити, пак, изнесува 0,74% и ...

Просечната камата на вкупните кредити во октомври 4,40%, на депозитите 0,74%

24 Вести - 30.11.2022

Во октомври годинава просечната каматна стапка на вкупните кредити е зголемена за 0,05 поени и изнесувала 4,40%. на годишна основа. Просечната каматна стапка на вкупните депозити пак, изнесува 0,74% , додека на годишно ниво бележи пад од 0,03 п.п.

ЕБЦ можно е да ја затвори годината со загуба

Вечер Прес - 30.11.2022

Европската централна банка (ЕЦБ) предупреди дека може да ја затвори годината со загуба, бидејќи со зголемувањето на каматните стапки за да се ограничи инфлацијата, ги зголеми и сопствените обврски кон комерцијалните банки.

ЕЦБ би можела да ја заврши годината со загуба

Пулс24 - 01.12.2022

[ Европската централна банка (ЕЦБ) предупреди дека може да ја затвори годината со загуба, бидејќи со зголемувањето на каматните стапки за да се ограничи инфлацијата, ги зголеми и сопствените обврски кон комерцијалните банки.

Инфлацијата во Европа опаѓа за прв пат по 17 месеци

Алсат-М - 01.12.2022

Инфлацијата во еврозоната благо забави во ноември, според прелиминарните податоци објавени во средата, при што цените достигнаа рекордно ниво и ги загубија очекувањата на аналитичарите. Потрошувачките цени се високи во ЕУ веќе неколку месеци.

Инфлацијата во Европа опаѓа за прв пат по 17 месеци

Zoom - 01.12.2022

Инфлацијата во еврозоната благо забави во ноември, според прелиминарните податоци објавени во средата, при што цените достигнаа рекордно ниво и ги загубија очекувањата на аналитичарите. Потрошувачките цени се високи во ЕУ веќе неколку месеци.

Инфлацијата во Европа опаѓа за прв пат по 17 месеци

Канал5 - 01.12.2022

Инфлацијата во еврозоната благо забави во ноември, според прелиминарните податоци објавени во средата, при што цените достигнаа рекордно ниво и ги загубија очекувањата на аналитичарите. Потрошувачките цени се високи во ЕУ веќе неколку месеци.

НАФТАТА ВО БЛАГ ПАД, ДОЛАРОТ ВО ЗАГУБА: Еве каква е вредноста на еврото на светскиот девизен пазар

Денар - 02.12.2022

На девизните пазари, доларот остро падна во однос на кошницата валути втор ден по ред, спуштајќи се близу тримесечните најниски нивоа. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски ...