TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јордананова: Макрон тешко ќе го промени ставот за проширување на ЕУ

Алсат-М - 09.12.2019

Непопуштањето на францускиот претседател Емануел Макрон во однос на проширувањето на ЕУ го зголемува стравот дека ниту следната пролет нема да има датум за отворање на преговорите со Скопје и Тирана.

(Видео) Интервју со Башеску: Без проширување, ЕУ ќе остане без кредибилитет

Нова ТВ - 09.12.2019

Г-дине Башеску, како искусен политичар и поранешен Претседател на Романија, како го коментирате ставот на Макрон за проширувањето? „Најпрво, не се работи само за Макрон. Холандија и Данска се солидаризираа со Макрон во барањето за одложување на ...

Туск: Реформата за проширување на ЕУ не треба да биде штетна за Западен Балкан

Сител - 07.12.2019

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), донеодамнешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск му забележа на францускиот претседател Емануел Макрон за односот кон Западен Балкан и предупреди дека процесот за проширување не смее да биде ...

Туск: Реформата за проширување на ЕУ не треба да биде штетна за Западен Балкан

4NEWS - 07.12.2019

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), донеодамнешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск му забележа на францускиот претседател Емануел Макрон за односот кон Западен Балкан и предупреди дека процесот за проширување не смее да биде ...