TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србинка сподели приказна од Вухан: Луѓето се исплашени, паничат, нема настава во училиштата!

Слободен Печат - 28.01.2020

Напнатоста поради корона вирус се чувствува и во воздухот, вели Србинката А.Г. која речиси две години живее во Шангај. Голем број медиуми вчера објавија дека властите во Шангај размислуваат да го стават градот во карантин, како што е сторено во ...

ВИДЕО: Живот во излоација поради корона вирусот - жителите на Вухан на балконите скандираат и ја пеа химната

Press24 - 28.01.2020

Жителите на централниот кинески град Вухан се затворени во своите станови, па прават се за подобро да се најдат во градот кој е изолиран поради избивање на новиот, опасен вирус. Така на пример, станарите на поедини облакодери во понеделникот вечерта ...

PSA Групацијата ги евакуираше вработените од фабриката во близина на Вухан

24auto - 28.01.2020

Поради Корона вирусот кој веќе неколку недели сее страв во Кина, PSA Групацијата се реши во целост да ги повлече своите вработени кои работат во оваа земја. Поточно, станува збор за вработени кои работат во фабриката на PSA Групацијата во близина на ...

ГРУПА КИНЕСКИ ТУРИСТИ ПРИСТИГНАА ВО СРБИЈА: Немаат корона – вирус, но ќе се надгледуваат

Магазин - 28.01.2020

Кинеските туристи од Вухан, кои изминатите два дена се наоѓаа во Хрватска и БиХ, денеска пристигнаа во Србија. Како што дознава Курир.рс , санитарните инспектори и епидемиолозите од Институтот за јавно здравје на Србија, д-р Милан Јовановиќ-Батут ги ...

Редици пред фабрика за производство на заштитни маски во Кина (ВИДЕО)

Слободен Печат - 28.01.2020

Засега е познато само дека вирусот се пренесува од човек на човек, но медицинските експерти се уште испитуваат на кој начин се пренесува. Огромен број на луѓе во градот Џиуџианг во провинцијата Џангси, која се наоѓа на само 230 километри од ...

САД нуди помош на Кина во борбата против коронавирусот

Р.С.Европа - 28.01.2020

Американскиот секретар за здравство Алекс Азар ги повика кинеските власти да бидат потранспарентни и повеќе да соработуваат во борбата со смртоносниот коронавирус кој продолжува да се шири низ цела Кина, а заразени се и луѓе во други земји.

Следете во живо: Изградба на болници за заразени од корона вирусот

Слободен Печат - 28.01.2020

Во Вухан властите започнаа забрзано со изградба на две болници кои исклучиво ќе се справуваат со корона вирусот. Во кинескиот град Вухан, кој е епицентарот на епидемијата, бројот на заболени се зголемува секој ден.

Отворена првата болница за заразени со коронавирусот - Кинезите ја опремија за два дена

Факултети - 28.01.2020

Првата кинеска болница во која ќе се сместуваат заразени од коронавирусот во близина на Вухан е отворена денеска откако работници и волонтери поминаа два дена во претворање празна зграда во ургентен центар со илјада легла.

Од градот кој е жариште на опасниот вирус побегнале половина жители: Улиците се празни, а низ светот се раселиле 5 ...

Точка - 28.01.2020

Речиси половина од жителите на градот Вухан од кој потекнува епидемијата на новиот корона вирус, го напуштија овој голем кинески град пред да биде затворен. Градоначалникот на Вухан, Џоу Сјанванг изјавил дека во Вухан за време на новогодишните ...

Сообраќајот на брзиот воз Хонг Конг – Кина ќе биде прекинат со цел да се сопре ширењето на вирусот

МКД - 28.01.2020

Лидерката на Хонг Конг Кери Лам изјави дека од 30 јануари привремено ќе биде прекинато сообраќањето на брзиот воз на линија меѓу тој град и остатокот на Кина. Лам на брифинг за новинарите, со зелена маска на лицето, најави дека ќе бидат суспендирани ...

Жителите во карантин пеат од своите балкони: „Вухан, можеш!“ (ВИДЕО)

МКД - 28.01.2020

Додека Кина се бори со сè пораширената епидемија на новиот коронавирус, жителите под карантин во Вухан споделуваат видеа на интернет на кои се гледа како се бодрат себеси и нацијата. Градот, во кој живеат приближно 11 милиони луѓе, е епицентарот за ...

ЕУ ги евакуира своите граѓани од кинескиот град Вухан

+инфо - 28.01.2020

Европската унија, на барање на Франција, го активираше заедничкиот Механизам за цивилна одбрана со цел да обезбеди конзуларна поддршка на граѓаните на ЕУ во кинескиот град Вухан, кој е во карантин заради спречување на ширење на епидемијата на новиот ...

САД испраќаат авиони за евакуација на државјани од области каде има коронавирус

Глас на Америка - 28.01.2020

Здравствените лица во Пекинг потврдија дека бројката на заразени случаи се искачи на 4500. САД, Јапонија и други држави испраќаат авиони да ги евакуираат своите државјани од централниот кинески град Вухан, кој е епицентар на глобалното ширење на ...

Жителите на Вухан од зградите ја пејат химната (ВИДЕО)

Слободен Печат - 28.01.2020

Досега од коронавирусот починале 107 лица, а заразени се речиси 4.600 луѓе. Жителите на кинескиот град Вухан, кои се затворени во своите домови поради епидемијата на коронавирусот, се обидуваат самите да се охрабрат, па синоќа во некои згради се ...

Кинезите во Вухан си дават поддршка едни на други преку прозорците (ВИДЕО)

Канал5 - 28.01.2020

Додека бројот на жртвите од фаталниот коронавирус расте, Светската здравствена организација го крена меѓународното ниво на закана од „умерено“ до „покачено“, со исклучок на Франција, додека во Германија се потврдени два нови случаи.

Научниците на различни начини се обидуваат да дознаат од каде точно тргна коронавирусот

Слободен Печат - 28.01.2020

Додека бројот на нови случаи на коронавирусот се зголемува ширум светот, сите очи се вперени на пазарот за морска храна во кинескиот град Вухан, кој се верува дека изворот на заразата. Но, описот на првите клинички случаи објавени во медицинскиот ...

Граѓаните во Вухан се куражат – издржи, бројот на починати од новиот вирус во Кина достигна 106

Телма - 28.01.2020

Градот Вухан, со 11 милиони жители, каде што е регистриран првиот случај на заболен од коронавирусот, веќе шести ден е под карантин. Жителите на Вухан кои деновите ги поминуваат затворени во своите станови синоќа излегоа на своите прозори и во знак ...

Епидемијата на коронавирусот ќе трае неколку месеци, предупредуваат стручњаците

Нетпрес - 28.01.2020

Новиот смртоносен коронавирус означен со 2019-nCoV, кој избувна кон крајот на декември во градот Вухан, во централната киенска покраина Хубеи, ќе зарази најмалку неколку десетици луѓе и ќе трае неколку месеци, проценија во вторникот експертите врз ...

Кинескиот вирус зеде над 100 жртви, потврден првиот случај во Германија

Канал5 - 28.01.2020

Се претвора ли светот во свет на ѕидови. Хонг Конг стана првата област што ја затвора копнената граница кон Кина. Попладнево лидерката на административниот кинески регион со маска на лицето драматично порача дека ги укинува експресните возови и ...

Корона вирус хистерија: Половина милион Јужнокорејци не сакаат Кинези во нивната земја, Русите ја затвораат границата

Точка - 28.01.2020

Повеќе од половина милион Јужнокорејци ја потпишаа петицијата со која се бара да им се забрани на кинеските државјани влез во Јужна Кореја, пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“.

Овој Кинез сите ги воодушевил: Влегол во полициска станица во Вухан и...

Точка - 28.01.2020

Смртоносниот Корона вирус веќе однел 107 животи во Кина, а жителите носат маски и се трудат да не поминуваат многу време на јавни места. Атмосферата е напната, но покрај сето тоа, се издвојува една симпатична снимка.

Холивудскиот хит има морничави сличности со коронавирусот

Н.Македонија - 28.01.2020

Љубителите на филмот „Зараза“ од 2011 година укажаа на морничави сличности помеѓу епидемијата на коронавирусот со случувањата од овој холивудски филм. Во трилерот, во кој главните улоги ги играат Мет Дејон и Гвинет Палтроу, мистериозниот вирус убива ...

До денеска 106 починати од вирусот, светските влади препорачуваат да не се патува во Кина

МКД - 28.01.2020

Бројот на починатите во Кина од новото вирусно заболување, кое предизвикува загриженост во целиот свет, денеска се зголеми за 25, на најмалку 106, а светските влади се подготвуваат да ги извлечат своите граѓани од затворениот град во центарот на ...

Во Јапонија се појави првиот случај на зараза од вирусот кај човек што не бил во Вухан

МКД - 28.01.2020

Јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като соопшти дека едно лице во Јапонија што воопшто не ги посетило Вухан или Кина е заразено со новиот коронавирус, објави денеска новинската агенција Џиџи.

Актерите на МНТ гостуваа во Пекинг, за среќа се вратија живи и здрави

Република - 28.01.2020

Актерите на Македонскиот народен театар (МНТ) кои играат во претставата „Галеб“ со која гостуваа во Пекинг, за среќа се вратија живи и здрави, без никакви здравствени тегоби. Екипата на МНТ минатата недела се врати од Кина од каде што почна да се ...

Хонгконг ја затвора границата кон Кина

Макфакс - 28.01.2020

Хонгконг ги објави плановите за намалување на прекуграничното патување помеѓу градот и копното со Кина, бидејќи новиот коронавирус продолжува да се шири. Повеќе од 100 луѓе починаа во Кина, со потврдени инфекции кои достигнуваат над 4500.

Живот во изолација поради Корона вирусот: Жителите на Вухан од прозорци и балкони ја пееја кинеската химна

Точка - 28.01.2020

Жителите на централниот кинески град Вухан кои се затворени во своите станови по сопствен избор или по „налог“, прават сѐ што можат за да го подигнат расоложението во „мртвиот“ град. Така на пример, станарите на некои згради вчера излегоа на ...

Северна и Јужна Кореја со карантин, а Јужна Кореја со петиција против коронавирусот

А1 On - 28.01.2020

Северна Кореја и Јужна Кореја се мобилизираат поради коронавирусот. Како што објави Амбасадата на Русија во Пјонгјанг, Северна Кореја ќе воведе едномесечен карантин за сите посетители кои доаѓаат од Кина со цел да го спречи ширењето на коронавирусот.

Бројот на починати од Коронавирусот во Кина надмина 100, двојно повеќе заразени за еден ден

Сакам да кажам - 28.01.2020

Бројката на починати од новиот коронавирус сега изнесува 106, а случаите на нови заразени речиси двојно се зголемени за еден ден, соопштија кинеските власти. Бројот на вкупно заразени во Кина се искачи на 4.515 на 27 јануари, споредено со 2.835 ден ...

Хистерија од коронавирусот: Повеќе од половина милион луѓе се потпишале на петицијата – Не сакаме Кинези во нашата ...

Локално - 28.01.2020

Повеќе од половина милион Јужнокорејци потпишаа петиција за забрана на пристигнување на кинескиот народ во нивната земја, пренесува Ројтерс. Петицијата, која беше поднесена до претседателската Сина куќа во четвртокот, ја потпишаа повеќе од 530.000 ...

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 106, инфекцијата бргу се шири

Мета - 28.01.2020

Досега 106 луѓе починале од последиците предизвикани од коронавирусот, а бројот на новоинфицирани се зголемува секој ден. Во Кина вчера имало 4.515 инфицирани, што е блиску до двојно повеќе од претходниот ден, кога имало 2.835, јавуваат светските ...

Во Кина над 100 починати и 4.500 заразени од коронавирусот

Р.С.Европа - 28.01.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Кина се зголеми на 106 лица. Во истовреме се забележани 1.770 нови заразени, соопштија денеска кинеските власти. Со тоа во Кина вчера имало над 4.515 потврдени случаи на заболени со коронавирусот.

Прва жртва од коронавирусот во Пекинг – досега 106 мртви и 4.515 заразени

Нетпрес - 28.01.2020

Во Пекинг почина правата жртва од новиот сој коронавирус во Кина, соопштија властите во вторникот, додека бројот на починатите се зголеми за нови 32 случаи на 106 а на заразените 4.547 лица. Во моментов 976 лица се во критична состојба.

Стејт департментот ги предупредува своите граѓани: Избегнувајте патувања во Кина

Слободен Печат - 28.01.2020

Како што се наведува во соопштението од Стејт департментот, патувањето во Кина треба да се преиспита поради новиот вид коронавирус кој првпат се појави во Вухан, истакнувајќи дека во некои области ризикот е зголемен, а кинеските здравствени власти ...

ВИРУСОТ СЕ ШИРИ, ЏАБЕ ВИ Е КАРАНТИН! На дело пострашно сценарио од она во 2003 кога беше САРС!ПОДАТОЦИ БЕЗ ЦЕНЗУРА!

Магазин - 28.01.2020

До вторник наутро се регистрирани над 4.500 заболени луѓе, од кои повеќе од 50 во шеснаесет градови надвор од Кина, а досега повеќе од 100 луѓе починале од компликации предизвикани од вирусот во Кина.

Јапонија со чартер лет ќе врати 200 граѓани од Вухан

Слободен Печат - 28.01.2020

Предвидено е авионот да се врати во Јапонија во среда, изјави министерот за надворешни работи Тошимитсу Мотеги. Јапонија денеска ќе испрати чартер лет кон централниот кинески град Вухан за да врати околу 200 граѓани, соопшти Владата во Токио.

Медицинска сестра од Вухан: Не излегувајте, не одете по забави, не јадете надвор, со коронавирусот се заразени 90.000, ...

Република - 28.01.2020

Кинеска медицинска сестра од Вухан, која носи заштитно одело и маска и се грижи за заразените со корона вирусот во овој град, тврди дека во Кина се заразени веќе 90.000 луѓе, а не 2.700, според официјалните бројки.

Научниците се сложни: Поради брзината на ширење, контролата на новиот коронавирус е тешка

Panacea.mk - 28.01.2020

Дали епидемијата ќе се шири со оваа брзина зависи од ефикасноста на мерките на контрола, велат научниците кои ги спровеле истражувањата. С о сегашното темпо на ширење на коронавирусот , секоја личност заразена со новиот коронавирус просечно ја ...

Кина: Бројот на починати од коронавирусот се зголеми на повеќе од сто, речиси 5.000 заболени

ММС - 28.01.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Кина се зголеми на 106, а регистрирани се 1.770 нови заразени, со што заклучно со вчера вчера имало повеќе од 4.500 потврдени случаи на заболени со коронавирусот, потврдија надлежните кинески органи.

Маж од Вухан пристигнал во Пекинг и починал: Прв смртен случај од корона вирусот во кинеската престолнина

Точка - 28.01.2020

Во Пекинг, главниот град на Кина, вчера е забележан првиот смртен случај од новиот корона вирус, јавува државната ТВ станица C CTV. Станува збор за 50-годишен човек, кој престојувал во Вухан, жариштето на вирусот.

Во Јапонија возач кој не бил во Кина заразен со коронавирусот, во Турција пак сомнителни 12 лица

Скопје1 - 28.01.2020

Јапонскиот министер за здравство соопшти дека едно лице во Јапонија што воопшто не ги посетило Вухан или Кина е заразено со новиот коронавирус, објавуваат јапонските медиуми. Пациентот е на возраст од шеесетина години.

(ВИДЕО) Порака на надеж во Вухан, градот жариште на коронавирусот

Фактор - 28.01.2020

Во кинескиот град Вухан, каде зема замав епидемијата на новиот коронавирус, е организирано светлосно шоу, а на зградите беа проектирани зборовите „Напред, Вухан“. Пораката е за да се охрабрат жителите на кои не им било дозволено да заминат во ...

Кина го одложи почетокот на второто полугодие во училиштата и факултетите

Курир - 28.01.2020

Кина, поради епидемијата на коронавирусот, го одложи почетокот на второто полугодие во училиштата и факултетите до неопределено, соопшти кинеското Министерство за образование. Пекинг вчера соопшти дека распустот за кинеската Нова година ќе го ...

Онлајн мапа го открива обемот на коронавирусот

Локално - 27.01.2020

На интернет се појави онлајн карта што покажува ширење во реално време на коронавирусот. Епидемијата еруптираше во градот Вухан, провинцијата Хубеи, а заразени лица веќе се регистрирани и во други земји низ целиот свет.

Кина во живо ја пренесува изградбата на болницата која треба да биде готова за неколку дена (ВИДЕО)

МКД - 27.01.2020

Во градот Вухан во Кина, жариштето на епидемијата на коронавирусот забрзано се градат две болници за лекување на заразените. Роковите се пет до десет дена за едната, и две недели за втората болница.

Вухан го осветли небото со порака на надеж (ВИДЕО)

МКД - 27.01.2020

Низ целиот Вухан, кинескиот град што е во епицентарот на епидемијата на новиот коронавирус, беше организирано светлосно шоу - а на зградите беа проектирани зборовите „Напред, Вухан“. Пораката е за да се охрабрат жителите на кои не им било дозволено ...

Се зголеми бројот на починати од новиот вирус во Кина

Телма - 27.01.2020

Празниците за кинеската нова година се продолжени од 30-ти јануари до 2-ри февруари. Целта е луѓето да останат дома, и заразата од короноворисот да стивне, откако денеска билансот на жртвите е 81.

Прв смртен случај од новиот вирус регистриран во Пекинг

Телма - 27.01.2020

Властите во Пекинг денеска потврдија за прв смртен случај во кинескиот главен град од новиот смртоносен вирус што брзо се шири низ целата земја, каде досега живот загубија повеќе од 80 луѓе и предизвика глобален аларм.

Првиот човек на СЗО во Кина, ЕУ делегација го координира извлекувањето на европските граѓани

24 Вести - 27.01.2020

Светските здравестени власти ги засилуваат напорите за да се спречи ширењето на смроносниот корона вирус. Првиот човек на СЗО е во Пекинг каде со Кинеската влада ќе одлучат во однос на следните чекори кои ќе ги преземат за да се сопре напредокот на ...

Пекинг стана град на духови, улиците се празни заради корона вирусот (Галерија)

Слободен Печат - 27.01.2020

Поради мерките на претпазливост, кинеската влада затвори десетина градови од кои луѓето не треба да заминуваат, нуту да влегуваат. Властите во Пекинг денеска потврдија за прв смртен случај во кинескиот главен град од новиот смртоносен вирус што брзо ...