TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стартот на преговорите зависи од извештајот за напредокот – новата методологија пред советот за општи работи на ЕУ

ТВ21 - 25.02.2020

Новата методологија за проширување на Европската унија беше ставена на маса пред министрите за надворешни работи на состанокот на Советот за општи и заеднички работи на ЕУ. Еврокомесарот Оливер Вархеи на министрите на земјите членки им го ...

Совет на министри на ЕУ: Постои голема поддршка за отворање на пристапните преговори со Македонија и Албанија

Press24 - 25.02.2020

Советот на министри на Европската унија од состанокот во Брисел го поздравија променувањето на методологијата за процесот на пристапување во Унијата. Од Советот порачуваат дека во март очекуваат позитивни одлуки за продолжување на процесот на ...

Поддршка од земјите членки на ЕУ за новата методологија за проширување

Макфакс - 25.02.2020

Советот за општи работи на ЕУ на состанок во Брисел ја поздрави изменетата методологија на процесот на пристапување во ЕУ и порача дека очекуваат позитивни одлуки во март за да се продолжи со процесот на проширување на Западен Балкан.

Се чекаат извештаите за реформскиот напредок на македонија и Албанија

24 Вести - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи и за европски прашања на ЕУ на состанокот во Брисел ги почнаа подготовките за мартовскиот самит на европските лидери. Европските министри беа брифирани од Европската Комисија за ревидираната методологија за ...

Шефчович: Поддршка од сите земји членки на ЕУ за новата методологија

А1 On - 25.02.2020

Потпретседателот на Европската Комисија, Марош Шефчович, на прес-конференцијата по денешниот Совет за општи работи на ЕУ, посочи дека сите 27 земји членки дале целосна поддршка за новата методологија на ЕУ за пристапни преговори.

Холандија децидна – зелено светло за Македонија, Албанија уште треба да работи

Канал5 - 25.02.2020

Новата методологија за проширување е главна тема на состанокот во Брисел на министрите за надворешни работи на Европската Унија... Холандија го кристализира ставот - зелено светло за Македонија, скептичност за Албанија.

Новата методологија на маса пред министрите за надворешни на ЕУ

Сител - 25.02.2020

На маса денеска во Брисел е новата методологија, но и подготовките за извештајот за Македонија и Албанија кој треба да биде објавен на почетокот на следниот месец. Еврокомесарот Вархеји на министрите за надворешни работи на земјите членки на Унијата ...

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

Канал5 - 25.02.2020

Оптимистички тонови од претставниците на балканските земји, очекувана воздржаност од Франција и Холандија на денешниот Совет за општи работи во Брисел, каде што стана збор и за проширувањето.

Новата методологија за проширување пред телата на ЕУ

Р.С.Европа - 25.02.2020

Советот за општи и заеднички работи на Европската унија на денешниот состанок ќе расправа за новата методологија за пристапните преговори со земјите од западниот Балкан. Хрватската државна секретарка Андреја Метелко- Згомбиќ, во име на претседавач ...

Министрите од ЕУ на состанок за методологијата за проширување

Макфакс - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски работи на ЕУ на денешната средба ќе разговара за новата методологија на процесот на проширување. Методологијата на министрите во Брисел ќе им ја претстави комесарот за проширување Оливер Вархеји.

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

Локално - 25.02.2020

Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека сите преземени активности во делот на проширувањето ќе создадат услови за ...

Ауреску: Новата методологија да не биде оправдување за ново одлагање

CivilMedia - 25.02.2020

Министерот за надворешни работи на Романија, Богдан Ауреску, денеска порача дека новата методологија за пристапните преговори не смее да биде ново оправдување повторно да се одложи отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија.

Преговорите со Северна Македонија и Албанија пред министрите на ЕУ

360 степени - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Слободен Печат - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесрот за проширување Оливер Вархеји.

Дирк Јан Коп: Важен фокус во моментот е организирањето слободни и фер избори

Мета - 24.02.2020

Амбасадорот на Холандија во Македонија, Дирк Јан Коп вели дека новата методологија треба да им ја олесни работата на оние што се вистински посветени на реформскиот процес, а ќе им биде потешко на оние што не се.

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Опсервер - 25.02.2020

– Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесрот за проширување Оливер Вархеји.

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

А1 On - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесрот за проширување Оливер Вархеји.

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

Press24 - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

ММС - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

Frontline - 25.02.2020

На дневниот ред на Советот за општи работи на ЕУ денеска се предвидени опширни дискусии за претстојниот лидерски самит и за преговорите за идното партнерство на ЕУ и Обединетото Кралство. Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе ...

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

+инфо - 25.02.2020

Останува неизвесно како ќе се постават Холандија, Данска и Франција, кои се противат на проширувањето засега. Холандија и Данска имаат посебно резерви кон Албанија, но со оглед на тоа дека Франција, но и други земји, одбиваат одвојување на Скопје и ...

Преговорите со Македонија и Албанија пред министрите на ЕУ

Фокус - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Новата методологија за пристапни преговори пред министрите на ЕУ

Телма - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

Опсервер - 25.02.2020

– Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на ...

Преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

А1 On - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Преговорите со С. Македонија и Албанија на дневен ред на министерскиот состанок на ЕУ

24Инфо - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

Сител - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Република - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесрот за проширување Оливер Вархеји.

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Вечер - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесaрот за проширување Оливер Вархеји.

Преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

Вечер - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Шефовите на дипломатиите на ЕУ денеска за новата методологија, а заклучоци по извештаите за Македонија и Албанија

МКД - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

CivilMedia - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Министрите на ЕУ денес за новата методологија за проширување

Expres - 25.02.2020

Шефовите на диполоматиите на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК). Сепак, не се очекува да бидат донесени заклучоци додека не се објават извештаите ...

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Локално - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесрот за проширување Оливер Вархеји.

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

MakPress - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесрот за проширување Оливер Вархеји.

Преговорите со Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

4NEWS - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

Опсервер - 25.02.2020

– Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека сите преземени активности во делот на проширувањето ќе создадат услови за ...

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека сите преземени активности ќе создадат услови за отворање на преговори со Северна ...

Слободен Печат - 25.02.2020

Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека сите преземени активности во делот на проширувањето ќе создадат услови за ...

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

Frontline - 25.02.2020

Министрите за надворешни и европски прашања денеска ќе ја слушаат презентацијата на Европската Комисија за ревидираната методологија за пристапни преговори како и за реформскиот напредок на Северна Македонија и Албанија во пресрет на објавувањето на ...

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

Република - 25.02.2020

Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека сите преземени активности во делот на проширувањето ќе создадат услови за ...

Министрите на ЕУ ќе разговараат за методологијата на проширување

Либертас - 25.02.2020

– Советот на министри за општи и европски прашања на Европска Унија на денешниот состанок ќе ја разгледа новата методологија на проширување. Методологијата пред министрите во Брисел ќе ја претстави комесрот за проширување Оливер Вархеји.

Неизвесни позициите на Холандија, Данска и Франција! Преговорите и методологијата денеска пред министрите од ЕУ

Алсат-М - 25.02.2020

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на Скопје ...

Преговорите со Северна Македонија и Албанија на дневен ред на министрите на ЕУ

Либертас - 25.02.2020

– Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за новата методологија за пристапни преговори предложена од Европската Комисија (ЕК), но нема да носат заклучоци додека не се објават извештаите за реформскиот напредок на ...

Министрите од ЕУ на состанок за методологијата за проширување

Н.Македонија - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски работи на Европска Унија на денешната средба ќе разговара за новата методологија на процесот на проширување. Методологијата на министрите во Брисел ќе им ја претстави комесарот за проширување Оливер Вархеји.

Министрите од ЕУ на состанок за методологијата за проширување

24Инфо - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски работи на ЕУ на денешната средба ќе разговара за новата методологија на процесот на проширување. Методологијата на министрите во Брисел ќе им ја претстави комесарот за проширување Оливер Вархеји.

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

Press24 - 25.02.2020

Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека сите преземени активности во делот на проширувањето ќе создадат услови за ...

Министрите од ЕУ на состанок за методологијата за проширување

Точка - 25.02.2020

Советот на министри за општи и европски работи на ЕУ на денешната средба ќе разговара за новата методологија на процесот на проширување. Методологијата на министрите во Брисел ќе им ја претстави комесарот за проширување Оливер Вархеји.

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

Либертас - 25.02.2020

– Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека сите преземени активности во делот на проширувањето ќе создадат услови за ...

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

CivilMedia - 25.02.2020

Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека сите преземени активности во делот на проширувањето ќе создадат услови за ...

Метелко-Згомбиќ: Се надеваме дека се создадени условите за отворање преговори

iPortal - 25.02.2020

Хрватската државна секретарка за европски работи, Андреја Метелко-Згомбиќ, пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел денеска, изјави дека се надева дека сите преземени активности во делот на проширувањето ќе создадат услови за ...