TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Девет години затвор и казна од 450 000 евра за Ѓоко Поповски

Телма - 22.05.2018

Девет години затвор и да врати 450 илјади евра колку што ја оштетил државата. Таква е пресудата за случајот на СЈО Триста во кој осуден е поранешниот заменик министер за јавни набавки во МВР, Ѓоко Поповски.

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во случајот „Триста“ на СЈО

МК News - 22.05.2018

Обвинетиот поранешен помошник министер во МВР Ѓоко Поповски виновен е за кривичното дело злоупотреба на службената положба. Судот го осудува на казна затвор од девет години. Ваквата пресуда денеска во новата зграда на Кривичниот суд ја соопшти ...

Девет години затвор и казна од 450 000 евра за Ѓоко Поповски – прва пресуда за случај на СЈО

Канал5 - 22.05.2018

Судот одлучи. Девет години затвор за поранешниот помошник министер во мвр Ѓоко Поповски. Тој е осуден по обвинение на СЈО за набавката на 300 возила за потребите на МВР. „Обвинетиот Ѓоко Поповски виновен е за кривично дело злоупотреба на службена ...

Случај „Триста“: Девет години затвор за екс функционерот во МВР, Ѓоко Поповски

24 Вести - 22.05.2018

Во дојде во придружба на адвокатите, замина со полициско обезбедување во Шуто Оризари. Некогашниот помошник министер за јавни набавки Ѓоко Поповски денеска беше осуден на 9 години затвор, а веднаш по читањето на пресудата е спроведен во истражниот ...

Од каде почна и како заврши случајот „Триста“ на СЈО

24 Вести - 22.05.2018

„Транспортер носи тотал триста табли кај Тифани“- беше загатката на СЈО со која успеа да ја заинтригира јавноста, а со која на 23 март лани, обелодени 4 нови „Т-истраги“- меѓу нив и случајот „Триста“.

ВИДЕО: Поповски е вознемирен, не сака да ја слушне пресудата за „Тенк“

Нова ТВ - 22.05.2018

Со оглед на денешната пресуда, мојот клиент Ѓоко Поповски е загрижен и порача дека не сака да биде присутен на утрешното изрекување на пресудата за случајот „Тенк“, изјави адвокатот Стерјо Зиков по изрекувањето на пресудата за поранешниот ...

Девет години затвор за Ѓоко Поповски за случајот „Триста“, до правосилност ќе биде во притвор

Сител - 22.05.2018

Поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, пресудата ја слушна во судница. Освен затворската казна, судот бара од обвинетиот да ја надомести и шетата од 450 илјади евра. По барање на специјалното обвинителство, Поповски од судница замина во ...

Зиков: Поповски е загрижен за утрешната пресуда во „Тенк“, побара да не присуствува при изрекувањето

Фокус - 22.05.2018

Адвокатот на осудениот Ѓоко Поповски, Стерјо Зиков, изјави денеска пред судот дека неговиот клиент е загрижен за утрешното изрекување на пресудата во случајот за набавката на луксузниот мерцедес каде исто така е еден од обвинетите.

Поповски бил вознемирен, утре не сака да ја слуша пресудата за „Тенк“

МКД - 22.05.2018

Адвокатот на Ѓоко Поповски, Стерјо Зиков по изрекување на затворската казна и определената мерка притвор најави дека ќе поднесат жалба на одлуката на судот. Адвокатот Зиков додаде дека Поповски бил вознемирен и најавил дека утре не сака да ...

Поповски од суд заминува во затвор, судот му одреди притвор по барање на Фетаи

Фокус - 22.05.2018

Притвор за Ѓоко Поповски, поранешниот помошник министер во МВР, кој денеска беше осуден на 9 години затвор, како обвинет во случајот Триста на СЈО. Со ова Поповски денеска ќе биде спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари.

Девет години затвор за Ѓоко Поповски за случајот „Триста“

Призма - 22.05.2018

Помошник министерот во МВР Ѓоко Поповски е виновен е за злоупотреба на службената положба и се осудува на казна затвор 9 години, пресуди Кривичниот суд. Тој, според судијката Добрила Кацарска, треба да ги надомести трошоците во постапката и да врати ...

Фетаи побара притвор за Поповски и рече дека може да избега како Грујевски и Бошковски

Фокус - 22.05.2018

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи побара од судот да изрече мерка притвор за осудениот помошник минисер за јавни набавки Ѓоко Поповски. Откако судот ја изрече пресудата Фетаи рече дека Поповски може да се даде во бегство и побара ...

Поповски: Имам повредена сопруга, неподвижна мајка и син кој се школува овде, немам потреба од бегство

Фокус - 22.05.2018

Друга алтернативна држава немам освен оваа, рече осудениот на девет години затвор, Ѓоко Поповски, откако обвинителката Фатим Фетаи, побара од судот да му биде изречена мерка притвор поради опасност од бегство.

Деветгодишна казна затвор за Ѓоко Поповски за незаконската набавка на триста возила

Фокус - 22.05.2018

Екс помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски е осуден за незаконската набавка на триста возила за Министерството за внатрешни работи. Сдуијката Добрила Кацарска рече дека Поповски бил должен да се грижи за средствата на МВР и морал ...

Судијката Кацарска му определи притвор на Ѓоко Поповски

МКД - 22.05.2018

Судијката Добрила Кацарска го прифати предлогот на специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи и му определи притвор на обвинетиот Ѓоко Поповски како мерка за определување на присуство во натамошниот дел од постапката.

Девет години затвор за Ѓоко Поповски, поранешниот помошник министер во МВР во случајот Триста

Фокус - 22.05.2018

Девет години затвор за Ѓоко Поповски, поранешниот помошник министер во МВР во случајот Триста. Оваа пресуда денеска во Кривичниот суд ја соопшти судијката Добрила Кацарска. Судијката му наложи на обвинетиот Поповски и да ја надомести паричната штета ...

Поповски: Ниту можам, ниту сакам, ниту размислувам за бегство

МКД - 22.05.2018

Обвинетиот Ѓоко Поповски пред судот изјави дека ниту има можност, ниту потреба, ниту сака, ниту, пак размислувал за бегство од државата, одговарајќи на барањето на обвинителката Фатиме Фетаи за притвор за обвинетиот, со цел да се спречи негово ...

Поповски се вознемирил, па не сака да ја слуша пресудата за мерцедесот

+инфо - 22.05.2018

По денешната пресуда Ѓоко Поповски беше очигледно загрижен и вознемирен за утрешната пресуда. Тој побара од мене да не присуствува на утрешното читање на пресудата за случајот „Тенк“, рече адвокатот на поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко ...

(Видео) Поповски вознемирен, не сака да ја слушне пресудата за „Тенк“

Макфакс - 22.05.2018

Ѓоко Поповски по денешната пресуд, не сака да ја слушне и утрешната за „Тенк“, каде што исто така е обвинет. По одлуката на судот, неговиот адвокат Стерјо Зиков рече дека казната е превисока за кривично дело кое се случило пред 10 години, по што ...

Осудениот Поповски го чека комбето за Шутка

Сакам да кажам - 22.05.2018

Судијката Добрила Кацарска му определи и мерка притвор на осудениот Ѓоко Поповски од МВР, во траење до почетокот на извршувањето на казната затвор која му ја изрече денеска. За злоупотреба на службената положба и овластувањата со кои како поранешен ...

Ѓоко Поповски доби 9 години затвор за набавката на 300 возила за МВР

МКД - 22.05.2018

Поранешниот помошник министер во Министерството за внатрешни работи Ѓоко Поповски е виновен за злоупотреба на службена положба и овластување и доби казна затвор од 9 години, е пресудата за случајот „Триста“.

Фатиме Фетаи: Бараме притвор за Ѓоко Поповски, поради опасност од бегство

МКД - 22.05.2018

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи, по изрекувањето на пресудата за обвинетиот Ѓоко Поповски во случајот „Триста“ побара мерка притвор заради опасноста од бегство на обвинетиот.

Ѓоко Поповски осуден на 9 години затвор за Триста, СЈО бара притвор до правосилност на пресудата

Телма - 22.05.2018

Скопскиот суд денеска го прогласи за виновен екс помошник-министерот за јавни набавки Ѓоко Поповски, а судијката Добрила Кацарска му одреди затворска казна од 9 години. СЈО веднаш побара Поповски да добие притвор до правосилноста на пресудата.

Ѓоко Поповски од судница оди директно во притвор

+инфо - 22.05.2018

Поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски од судница директно ќе биде однесен во притвор додека пресудата од 9 девет години затвор не стане правосилна, одлучи судечкиот совет на чело со судијката Добрила Кацарска во предметот „Триста“ на ...

Случај „Триста“; Девет години затвор за Поповски

Алсат-М - 22.05.2018

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, е осуден на девет години затвор за случајот „Триста“. Тој е осуден за злоупотреба на службената положба и овластување при набавка на 300 возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година.

(Видео) Поповски: Немам алтернативна држава, не размислувам за бегство

Макфакс - 22.05.2018

Немам алтернативна држава, не размислувам да бегам, рече Ѓоко Поповски, поранешен помошник министер во МВР, откако судот го осуди на 9 години затвор за набавката на возила во МВР . По изрекување на пресудата, обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи, ...

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во случајот „Триста“ на СЈО

+инфо - 22.05.2018

Обвинетиот поранешен помошник министер во МВР Ѓоко Поповски виновен е за кривичното дело злоупотреба на службената положба. Судот го осудува на казна затвор од девет години. Ваквата пресуда денеска во новата зграда на Кривичниот суд ја соопшти ...

Зиков: Мојот клиент Поповски е сериозно загрижен и за утрешната пресуда

AKO - 22.05.2018

Адвокатот на осудениот Ѓоко Поповски,Стерјо Зиков, изјави дека не е задоволен од пресудата и од висината на казната. Да се даде 9 години за дело сторено пред 10 години, за јавна набавка и заради различно толкување на прописите, е навистина…рече ...

Ѓоко Поповски од МВР осуден на 9 години затвор и притворен за набавка на возила во случајот „Триста“

Сведок - 22.05.2018

Кривичниот суд во Скопје, во советот со кој претседаваше судијката Добрила Кацарска денеска го осуди Ѓоко Поповски, помошник министер во МВР на 9 години затвор за набавка на возила за МВР во предметот „Триста“.

Фетаи бара притвор за Поповски

Макфакс - 22.05.2018

Обвинителката Фатиме Фетаи од СЈО, поради можноста од бегство и привршување на друг судски предмет, побара судот да обезбеди присуство на осудениот Ѓоко Поповски, поранешен помошник министер во МВР, алудирајќи на бегството на Горан Грујевски и ...

9 години затвор за Ѓоко Поповски од МВР за набавката на полициските возила

Сакам да кажам - 22.05.2018

Поранешниот помошник-министер во МВР Ѓоко Поповски е осуден на 9 години казна затво, за незаконска набавка на 300 возила за МВР и да му ја надомести штетата на МВР од 28 милиони денари во рок од 15 дена во предметот на СЈО „Триста“.

ВИДЕО: 9 години затвор за Ѓоко Поповски

А1 On - 22.05.2018

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, е осуден на 9 години затворска казна за случајот „Триста“ за незаконска набавка на 300 полициски возила за МВР во периодот од 2008 до 2012 година.

Ѓоко Поповски осуден на ефективна казна затвор од 9 години

Либертас - 22.05.2018

Обвинетиот е виновен за злоупотреба на службената положба и овластување и согласно законските одредби е осуден на казна затвор од девет години. Поранешниот помошник министер за внатрешни работи е осуден за злоупотреба на службената должност при ...

Судот му одреди притвор на Ѓоко Поповски

AKO - 22.05.2018

Во живо, со вклучени камери, судечкиот судија Добрила Кацарски ја прочита објавата дека е прифатено барањето на СЈО за определување мерка притвор за поранешниот помошник во МВР, Ѓоко Поповски.

Ѓоко Поповски доби девет години затвор за случајот „Триста“

ТВ21 - 22.05.2018

Првообвинетиот во случајот „Триста“ за набавка на автомобили за МВР, Ѓоко Поповски доби деветгодишна затворска казна и висока парична казна. Според СЈО, Поповски незаконски доделил договори за купопродажба и одржување возила на Порше Македонија ...

Фетаи бара притвор за Поповски

А1 On - 22.05.2018

Фатиме Фетаи, поради можноста од бегство и привршување на друг судски предмет, побара судот да обезбеди негово присуство, алудирајќи на бегството на Грујевски и Бошкоски во Грција. Васко ...

9 години затвор за Ѓоко Поповски за набавката на возила во МВР во случајот ,,Триста“

AKO - 22.05.2018

Поранешниот помошник министерот во МВР, Ѓоко Поповски според судот е виновен за злоупотреба на службената положба и се осудува на казна затвор во траење од 9 години. Судијката Добрила Кацарска, рече дека тој треба да ги надомести трошоците во ...

Поповски во притвор до правосилноста на пресуда

Независен - 22.05.2018

Притвор за поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски, до правосилноста на пресудата за предметот „Триста“. Вака одлучи судечкиот совет по барањето на Специјалното јавно обвинителство, на Поповски да му биде одреден притвор ...

Во живо: Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

Макфакс - 22.05.2018

Пресуда за поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски за случајот „Триста“ во кој е обвинет за незаконска набавка на полициски ...

„Триста“: Поповски ќе ја чека правосилноста на пресудата во притвор

Канал 77 - 22.05.2018

Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски кој денеска беше осуден на 9 години затвор во случајот Триста на СЈО ќе биде во притвор до издржување на затворската казна. Обвинителката Фатиме Фетаи претходно побара судот, на Поповски да му ...

Ѓоко Поповски доби 9 години затвор за случајот „Триста“

Стандард - 22.05.2018

Поранешниот помошник-министер во Министерството за внатрешни работи, Ѓоко Поповски беше прогласен за виновен за злоупотреба на службена положба и овластување и доби казна затвор од 9 години за случајот „Триста“ покренат од Специјалното јавно ...

Девет години затвор за Ѓоко Поповски

Локално - 22.05.2018

Обвинетиот Ѓоко Поповски виновен е за делото злоупотреба за службената положба при набавка за возила за Министерството за внатрешни работи во случајот „Триста“ на СЈО. Девет години казна затвор му одреди судијата и да ги надополни трошоците за ...

Девет години затвор за Ѓоко Поповски

Канал 77 - 22.05.2018

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, за случајот „Триста“ е осуден на девет години затвор за незаконска набавка на 300 возила во периодот од 2008 до 2012 година, при што не ги почитувал законските прописи за јавна набавка.

Денеска пресуда за случајот „Триста“

Алсат-М - 22.05.2018

Денеска ќе биде изречена пресудата за случајот на Специјалното обвинителство под кодно име – „триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски. Се товари за злоупотреба на службената положба при набавката на возила за ...

Денеска пресуда за случајот на СЈО „Триста“

Канал5 - 22.05.2018

Денеска ќе биде изречена пресудата за случајот на Специјалното обвинителство под име триста во кој обвинет е поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Тој се товари за злоупотреба на службената положба при набавката на 300 возила во МВР.

Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

Макфакс - 22.05.2018

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски денеска во кривичниот суд во Скопје ќе ја чуе пресудата за случајот „Триста“ во кој му е обвинет за незаконска набавка на полициски возила.

Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

24Инфо - 22.05.2018

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски денеска во кривичниот суд во Скопје ќе ја чуе пресудата за случајот „Триста“ во кој му е обвинет за незаконска набавка на полициски ...

Денеска пресуда за “Триста“ утре за „Тенк“

Press24 - 22.05.2018

Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска ќе ја чуе пресудата за случајот Триста во кој по обвинение на Специјалното јавно обвинителство му се суди за набавка на 300 автомобили за полицијата.

Ѓоко Поповски денес ќе ја чуе судската одлука за „Триста“, утре за „Тенк“

МКД - 22.05.2018

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски денес ќе ја чуе одлуката за Основниот суд Скопје 1 за случајот „Триста“ во кој му се суди за набавка на возила во МВР, а утре за случајот „Тенк“ во кој заедно со поранешниот премиер, Никола ...

Пресуда за Поповски за случајот „Триста“

Локално - 22.05.2018

Во Кривичниот суд денеска ќе биде соопштена пресудата за предметот „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавната набавка на 300 возила.