TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието го изгласа 5-тиот пакет мерки, заразените пратеници со коронавирус обезбедија кворум

ТВ21 - 18.04.2021

Облечена во скафандер и заразена со корона вирус, пратеничката на СДСМ, Бисера Стојчевска на Фејсбук информираше дека ќе учествува во Собранието за усвојување на законите за петтиот пакет економски мерки.

Николовски упати честитки до граѓаните за усвоените закони со кои ќе се реализира петтиот пакет економски мерки

iPortal

Двајцата пратеници во скафандери гласаа според протокол донесен уште во јули, дополнет во ноември

360 степени

Заев на „Фејсбук“ упати честитки до пратениците за изгласувањето на законите од петтиот пакет мерки

Република

Усвоен петтиот пакет антикризни мерки, исплата од утре

Пари

СДСМ: Усвоени законите за петтиот пакет мерки, победи народот

Канал5

Пратениците едногласно го изгласаа петиот пакет мерки, гласаа и позитивни на Ковид-19

Нетпрес

Точка Мета Р.С.Европа Глас на Америка ТВ21 Lider Локално Алсат-М

Со тензии едногласно изгласан петтиот пакет мерки, пратеници со скафандери гарантираа обезбеден кворум

Нова ТВ - 18.04.2021

Собранието едногласно даде поддршка за петтиот пакет економски мерки. Пратениците во полн состав учествуваа на 36. седница, меѓу нив и двајца во скафандери позитивни на корона вирусот како гаранција дека конечно ќе биде донесена помошта за граѓаните ...

Усвоен петтиот пакет економски мерки, гласаа и двајца ковид позитивни пратеници во скафандери

Канал5

Кои се пратениците што облекоа скафандери за да гласаат во Собранието

360 степени

Во Собранието почна 36. седница на која се три закони од петтиот пакет економски мерки

Слободен Печат

Во Собранието почна 36. седница на која се три закони од петтиот пакет економски мерки

Курир

ВИДЕО: „Мора да излеземе во пресрет на граѓаните“ – пратеничката во скафандер и позитивна на Ковид-19 пристигна во Собранието

ТВ21

Статус на денот: А, за Велигден во скафандер, може?

Expres

Бизнис Вести Канал5 Бриф iPortal Frontline Независен Скопје24 Опсервер

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски се прошета во скафандер во полициски час

+инфо - 18.04.2021

Портпаролот бара Јавното обвинителство да се произнесе и да побара кривична одговорност од пратениците позитивни на ковид-19 кои денеска дојдоа во скафандери во Собранието. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски во знак на револт поради ...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ се прошета со скафандер: „Не знам каде сум…“(ВИДЕО)

Локално

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Човек во скафандер на интервју во полициски час во скопско Ново Лисиче

Expres

Наум Стоилковски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, се прошета во скафандер во полициски час

Нетпрес

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски се прошета во скафандер во полициски час

Слободен Печат

Стоилковски се прошета во скафандер во полициски час: Најважно беше да се изгласа Законот за марихуана

Република

Во знак на протест и револт, Наум Стоилковски со скафандер шеташе за време на полициски час

MakPress

Собранието го усвои петтиот пакет мерки, гласаа и позитивни пратеници

Сител - 18.04.2021

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки со поддршка на пратеници од власта и од опозицијата. Иако беше обезбеден кворум со подршката која ја понудија од ВМРО-ДПМНЕ, Левица и Алијанса на Албанците, за мерките гласаа и двајца позитивни ...

Собранието го усвои петтиот пакет економски мерки

Алсат-М

Со пратеници во скафандери и закани за кривична одговорност за загрозување на здравјето, Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки

360 степени

Илиевски: Чуму кршењето на законите кога мерките од петтиот пакет се изгласаа со 115 гласа ЗА

Република

Седницата за гласање на економски мерки се претвори во поле за размена на меѓусебни закани

Нова ТВ

СДСМ: Усвоени законите за петтиот пакет мерки, победи народот, деструкциите на опозицијата одново поразени

iPortal

Едногласно усвоен петтиот пакет, гласаа и позитивните пратеници

+инфо

Р.С.Европа Expres Р.С.Европа 360 степени МКД Независен Слободен Печат Lider

За да нема повеќе вакви сцени мора да има можност за онлајн гласање во Собранието, сметаат експертите

360 степени - 18.04.2021

„Мораме да обезбедиме функционално Собрание во услови на коронакризата“, изјави првиот човек на парламентот Талат Џафери откако на 16. ноември минатата година до своите колеги ги достави предложените измени на Деловникот за работа на Собранието.

Пратениците од опозицијата влегоа во собраниската сала – треба да се носат законите за помош на граѓаните

Centar

Со скафандери во Собранието, антикризните мерки изгласани со тензии

Телма - 18.04.2021

Антикризните мерки се изгласаа за само неколку минути, откако во Собранието влегоа и пратеници позитивни на Ковид-19, облечени во скафандери. Мирослав Богдановски дојде со сопствено возило, додека Бисера Костадинова од Битола пристигна со возило на ...

Собранието ги донесе антикризните мерки - гласаа и пратеници позитивни на ковид-19

МКД

По два месеца драми и инает конечно донесен петтиот пакет антикризни мерки

Фокус

Изгласани скафандер-законите од 36 седница

Денешен

По два месеци конечно донесен петтиот пакет антикризни мерки

Либертас

По два месеца драми и инает конечно донесен петтиот пакет антикризни мерки

24 Вести

Собранието ги изгласа антикризните закони, гласаа и двајца пратеници во скафандери

Lider

Република Centar ММС Скопско Ехо PressingTV Р.С.Европа 24 Вести Фактор

Продолжи собранискиот театар, пратеници од мнозинството заразени со ковид, гласаа во скафандери

Алфа - 18.04.2021

Заразени со ковид,во скафандери и заштитна опрема двајца пратеници од мнозинството влегоа во собранието и во посебни кабини гласаа за точките на дневниот ред.Бисера Костадиновска-Стојчевска од СДСМ која на Фејсбук има поставено слика со порака Седи ...

Пратениците позитивни на ковид-19 го следеа протоколот од Џафери и препораките од Комисијата за заразни болести

Слободен Печат

(Фото) Двајца пратеници со Ковид-19 во Собранието гласаа во скафандери од кабина

еМагазин

Двајца пратенци болни од ковид во скафандери дојдоа во Собрание, гласаа од посебни кабини

Канал5

Собранието го изгласа 5. пакет мерки за финансиска поддршка

ТВ21

(ФОТО) Почна 36-та седница, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ влегоа во салата

360 степени

(ФОТО) Собранието ја почна 32-та седница, двајца пратеници со ковид гласаат од кабините

360 степени

Власта не е заразена. Власта е заразна!

Република - 18.04.2021

Власта не е заразена. Власта е заразна! Ќе се најде лек, не може ова лудило вечно да трае- Коментира денеска актерот Владо Јовановски откако денеска во Собранието, пратениците на владејачката коалиција, Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ и ...

Двајца заразени пратеници се во Собрание изолирани во посебни кабини, од СДСМ велат дошле со дозвола од инфектолози

Скопје24

Комисијата за заразни болести објави протокол за присуство во Собрание на пратеници болни од Ковид – 19

Нова ТВ - 18.04.2021

Комисијата за заразни болести го објави протоколот според кој под одредени услови и преземени превентивни мерки пратениците кои се суспектни на ковид 19 и на кои одредена им е домашна самоизолација, а немаат симптоми на вирусот, ќе може да ...

Постои јасен протокол одобрен од Комисијата за заразни болести за позитивните пратеници

Frontline

Пратеници во скафандери и здравствени протоколи

Телма - 18.04.2021

Собранието во ноември од Министерството за здравство побарало да може пратеници кои се во домашна самоизолација да можат да присуствуваат на собраниска седница и да го остварат своето право за гласање.

Пратеници во скафандери и здравствени протоколи

Скопје24

СДСМ: На 32. седница на Собранието без ВМРО-ДПМНЕ донесовме важни закони

МКД - 18.04.2021

На 32. седница на Собранието парламентарното мнозинстви усвои важни закони за граѓаните и државата - Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси 2021-2025 година, што е важен документ во борбата против високата корупција.

Пратениците во скафандери го прекршија протоколот за заштита од заразни болести

Телма

СДСМ се пофали: Болни од Ковид излегоа за да гласаат важни закони од 32-та седница

Lider

Пратеници позитивни на ковид-19 денеска ќе се појават во Собранието, се очекува почеток на 32 и 36 седница

Алсат-М

За граѓаните едни закони за пратениците од власта други: Според кои протоколи позитивни се носат во Собрание?

Република

Гаши: Ќе овозможиме кворум и за 32-ра седница и ќе гласаме за 5-от пакет

CivilMedia

ФОТО: Пратеничка позитивна на коронавирус со скафандер доаѓа во Собрание, бидејќи Власта нема кворум

4NEWS

Парламетнатното мнозинство усвои важни закони од 32. седница на Собранието додека пратенциите од опозицијата беа надвор ...

24Инфо - 18.04.2021

На 32. Седница на Собранието на Република Северна Македонија, парламентарното мнозинстви усвои важни закони за граѓаните и државата. Се усвои Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси 2021-2025 година, што претставува ...

СДСМ: Парламетнатното мнозинство усвои важни закони од 32. седница на Собранието додека пратенциите од опозицијата беа надвор од салата трошејќи ги парите од граѓаните

Либертас

СДСМ: Парламетнатното мнозинство усвои важни закони од 32. седница на Собранието додека пратенциите од опозицијата беа надвор од салата трошејќи ги парите од граѓаните

Centar

СДСМ: Парламентарното мнозинство усвои важни закони додека пратенциите од опозицијата беа надвор од салата трошејќи ги парите од граѓаните

iPortal

Митрески: Пратениците со ковид дојдоа со дозвола од инфектолог, ќе гласаат во посебни простории

360 степени - 18.04.2021

Се работи за двајца пратеници кои се уште се во изолација и кои со посебни возила, со претходен преглед и со дозвола од инфектолог се дојдени во Собранието и во посебни простории ќе гласаат за да има кворум, соопшти денеска координаторот на ...

Митрески: Пратениците со ковид-19 дојдоа со дозвола од инфектолог, ќе гласаат во посебни простории

Слободен Печат

Митрески: Пратениците со ковид дојдоа со дозвола од инфектолог, ќе гласаат во посебни простории

Либертас

Митрески: Пратениците со ковид дојдоа со дозвола од инфектолог

Lider

Митрески: Пратениците со ковид дојдоа со дозвола од инфектолог, ќе гласаат во посебни простории

Сител

Митрески: Пратениците со дозвола од инфектолог се дојдени во Собранието

Локално

Митрески: Пратениците со ковид-19 дојдоа со дозвола од инфектолог, ќе гласаат во посебни простории

CivilMedia

Двајца заразени пратеници се во Собрание изолирани во посебни кабини

Фокус - 18.04.2021

Петтиот пакет на мерки ќе бидат изгласани денеска и без опозицијата и помошта ќе стигне до граѓаните, порача денеска координаторот на пратеничката група, Јован Митревски. Тој рече дека заразените пратеници дошле во Собрание со целосно испочитуван ...

Двајца заразени пратеници се во Собрание изолирани во посебни кабини

24 Вести

Заразените пратеници се во Собрание изолирани во посебни кабини – ВМРО-ДПМНЕ не влезе во салата

Нова ТВ

Двајца заразени пратеници се во Собрание изолирани во посебни кабини

Либертас

Двајца пратеници дошле со корона, еден со скршеница

+инфо - 18.04.2021

Присуството на пратениците кои се болни од ковид-19 е според сите протоколи. Тие нема да бидат присутни во салата со сите пратеници туку со посебен лифт и по ходниците ќе бидат спроведени во кабини од каде ќе гласаат и потоа по истиот протокол ќе си ...

Двајца пратеници со коронавирус и еден со скршеница дошле на собраниска седница

Нетпрес

Не еден, тука двајца пратеници со корона вирус дошле во Собранието, а еден пратеник со скршеница

Денешен

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Фактор - 18.04.2021

Владеачкото мнозинство ја започна денешната клучна седница за гласање со обезбеден кворум од 62 пратеници во Сонранието, од кои 60 во салата и двајца во изолација во кабината, каде една пратеничка дојде во скафандер како позитивна на Ковид-19 ...

Започна 32-та седница-СДСМ собра мнозинство, 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

ММС

За околу половина час заврши спорната седница, ВМРО-ДПМНЕ се врати во собраниските клупи – се очекува да се гласаат ...

Фокус - 18.04.2021

За околу половина час заврши спорната 32. седница за којашто ВМРО-ДПМНЕ не сакаше да присуствува и да обезбеди кворум барајќи да почне седницата на која треба да се гласаат антикризните мерки, со присуство и гласови на двајцата заразени пратеници ...