TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Првиот Македонец, Димитар Илиевски – Мурато, го освои Монт Еверест и остана на вечна стража на Покривот ...

Денешен - 10.05.2021

Битолчанецот Димитар Илиевски – Мурато е првиот Македонец кој го освои највисокиот врв на светот Монт Еверест, пред 32 години, на 10 мај 1989 година. И, за жал, остана на вечна стража на покривот од светот.

25 искачувања на Монт Еверест – нов светски рекорд

Таратур - 08.05.2021

Легендарниот хималајски водич, Шерпасот Ками Рита, се искачи на највисокиот врв на светот по 25-ти пат, со што го собори својот рекорд за најмногу искачувања на Монт Еверест. Рита и уште 11 други Шерпаси го искачиле врвот вчера во 18 часот по ...