TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самит на НАТО во Мадрид, Путин доби „натоизација“ на Европа

Алсат-М - 29.06.2022

НАТО ги покани Шведска и Финска за членство во Алијансата, откако блокадата за пристапување за овие две земји реши да ја крене турскиот претседател Ердоган. На Самитот во Мадрид, на кој учествуваат шефовите на држави и Влади на членките, било ...

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

А1 On

Москва: Шведска и Финска ги чека одмазда

МКД

Москва: Негативно гледаме на плановите на Шведска и Финска за влез во НАТО

Локално

ВИДЕО | Андоновиќ: За Русија влезот на Шведска и Финска во НАТО нема никакво значење?

Слободен Печат

Пристигна првата реакција на Москва за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Макфакс

Првата реакција на Русија на влезот на Шведска и Финска во НАТО

Локално

Press24 Точка 24Инфо MTM Centar Нетпрес 24Инфо Опсервер

Шведска најави дека зголемувањето на бројот на екстрадиции ќе зависи од информациите добиени од Турција

А1 On - 29.06.2022

Шведската премиерка Магдалена Андерсон денеска изјави дека секое зголемување на екстрадициите, што произлегуваат од договорот со Турција, како и нејзиното пристапување во НАТО, ќе зависи од информациите добиени од турските власти.

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Опсервер

Андерсон: Нема да дозволам Шведска да стане засолниште за терористи

MakPress

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

MakPress

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

А1 On

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Frontline

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

24Инфо

Во Центар Денешен Република CivilMedia Опсервер Во Центар Република Frontline

Турција даде зелено светло за прием на Финска и Шведска во НАТО

Телма - 29.06.2022

Финска и Шведска потпишаа трилатерален меморандум со Турција пред почетокот на самитот на НАТО алијансата во Мадрид, со кој се обврзаа да ја решат безбедносната загриженост на Анкара поради нивниот став кон терористичките групи ПКК и ФЕТО, за да го ...

Столтенберг: „НАТО се соочува со најголемиот предизвик од Втората светска војна“; „Лидерите денес ќе донесат и историска одлука за Финска и Шведска – членки на НАТО“

Еспресо

Столтенберг: Очекувам брза ратификација на членството на Шведска и Финска во НАТО

МКД

Бербок: Финска и Шведска ќе го зајакнат НАТО

Локално

Лидерите на НАТО се собраа на првиот самит по руската инвазија на Украина

Телма

Столтенберг: Шведска и Финска наскоро ќе влезат во НАТО

Локално

Столтенберг - Русија претставува директна закана за нашата безбедност

Р.С.Европа

Фактор Сакам да кажам А1 On Независен Опсервер Локално Локално Локално