TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шилегов: Реконструкцијата на Универзална сала готова во 2021 година

Независен - 07.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, очекува следната концертна сезона Универзалната сала да биде готова за одржување на концерти. Пред започнување на реконструкција на Универзалната сала, Шилегов истакна дека во текот на 2021 година ...

Шилегов најави официјален почеток на процесот за реконструкција на Универзална сала

ТВ21 - 07.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес конференција официјално го најави почетокот на процесот за реконструкција на Универзалната сала. „Со усвојување на ребалансот на Буџетот за 2020 година Владата на Северна Македонија, ...

Шилегов: Реконструкцијата на Универзална сала е разумно решение, но мора нова сала во Скопје!

Фокус - 07.11.2020

Култната Универзална сала во Скопје ќе биде реконструирана и тоа е моментално најдоброто разумно решение за овој објект. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, сепак рече дека во главниот град мора да биде изградена нова сала што поскоро.

(Во живо) За реконструкција на Универзалната сала

Независен - 01.03.2021

Почнува реконструкцијата на Универзалната сала во Скопје, а денеска во 11 часот премиерот Зоран Заев заедно со градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и Бујар Муча од архитектонското биро „Мегарон”, ќе дадат изјави за медиумите пред ...

Не е само Вардариште депонија, туку целото корито на Вардар кон Јурумлери и излезот на Скопје

Мета - 07.11.2020

Поранешната депонија Вардариште, која и денеска е горлива еколошка точка за граѓаните на општините Аеродром и Гази Баба, ги скара скопскиот градоначалник Петре Шилегов со опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во град Скопје: Скопје тоне во смет, воздухот е загаден, а Шилегов не си ја работи ...

Курир - 06.11.2020

– Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој капитален проект.

Дали Шилегов го смени Скопје? Не одговори дали повторно ќе се кандидира за градоначалник

ТВ21 - 06.11.2020

Петре Шилегов на дебатната емисија Клик плус не одговари директоно дали ќе се кандидира повторно за градоначалник на Град Скопје. Вели дека прашањето е релевантно. Додава дека го сменил градот и гледа разлика во начинот на поквалитетно управување со ...

ВИДЕО: Град Скопје нема да го спасува Вардар-Шилегов нема намера да ги изложува на трошоци скопјани

Sport M - 06.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека нема намера да ги изложува граѓаните на трошоци за фудбалскиот клуб Вардар. -Вардар е даден како што е даден, со десет годишен договор во кој што ...

„Универзална сала“ конечно ќе се реконструира со 2 милиони евра

Студенти - 06.11.2020

По префрлањето на парите на наменската сметка, ќе се распише тендер за изведувач и до крајот на годинава ќе стартуваат работи. Градоначалникот Шилегов вели дека со реконструкцијата Универзална сала ќе се задржи автентичноста.

Шилегов: Две од трите галии ќе бидат тргнати

Во Центар - 06.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека две од трите галии кои се сместени на реката Вардар ќе бидат отстранети. „Во тек сме на отстранување на две од три галии, таму сме во постапка“, вели Шилегов.

Скопје тоне во смет, воздухот е загаден, а Шилегов не си ја работи работата

24Инфо - 06.11.2020

Соопштение до јавноста од Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во град Скопје: Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скопјани и годинава ќе се трујат, затоа што Шилегов не си ја врши работата

Слободен Печат - 06.11.2020

Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој капитален проект, реагираат од Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ на Град ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје тоне во смет, воздухот е загаден

Канал5 - 06.11.2020

Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој капитален проект, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје тоне во смет, воздухот е загаден

Press24 - 06.11.2020

Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој капитален проект, велат од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ: Скопјани и оваа година ќе се трујат затоа што Шилегов не си ја работи работата

Вечер - 06.11.2020

Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој капитален проект.

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје тоне во смет, воздухот е загаден

Вечер Прес - 06.11.2020

Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој капитален проект.

Скопјани и оваа година ќе се трујат затоа што Шилегов не си ја работи работата

Нетпрес - 06.11.2020

Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој капитален проект.

Скопјани и оваа година ќе се трујат затоа што Шилегов не си ја работи работата

Република - 07.11.2020

Скопје е метропола, главен град кој треба да биде огледало на државата, а Скопје со Шилегов тоне во смет, а кога ќе се исчисти градот, Шилегов се фали како да направил некој капитален проект.

Шилегов: Универзална сала ќе се реконструира, но на Скопје му треба нова сала!

Слободен Печат - 07.11.2020

Култната Универзална сала во Скопје ќе биде реконструирана и тоа е моментално најдоброто разумно решение за овој објект. Сепак, во главниот град мора да биде изградена нова сала што поскоро, истакна денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре ...

Шилегов: Реконструкцијата на Универзална сала готова во 2021

CivilMedia - 07.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, очекува следната концертна сезона Универзалната сала да биде готова за одржување на концерти. Пред започнување на реконструкција на Универзалната сала, Шилегов истакна дека во текот на 2021 година ...

Шилегов: Универзална сала ќе ја обновиме, но во Скопје ни треба и изградба на нова модерна

Денешен - 07.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, очекува следната концертна сезона Универзалната сала да биде готова за одржување на концерти. Пред започнување на реконструкција на Универзалната сала, Шилегов истакна дека во текот на 2021 година ...

Шилегов: Две од трите галии ќе бидат тргнати

Скопје инфо - 06.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека две од трите галии кои се сместени на реката Вардар ќе бидат отстранети. „Во тек сме на отстранување на две од три галии, таму сме во постапка“, вели Шилегов.

Шилегов: И кога не се почитуваат мерки во ЈСП, контролорите не можат да симнат патник кој платил карта

Скопје инфо - 06.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов во дебатното издание „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека инцидентни се случаите кога во јавниот превоз не се почитуваат мерките. „Има случаеви дека се појавуваат автобуси каде има поголем број на патници од ...

Шилегов: Според Комисијата формирана од Владата, Триумфалната порта е дивоградба

4NEWS - 06.11.2020

Првиот човек на Град Скопје, Петре Шилегов во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 разговараше и за последната одлука според која Владата побара од општина Центар да ја избрише маркицата за Порта Македонија.

Скопје ќе биде Smart City и дигитализиран – Шилегов открива што тоа значи

4NEWS - 06.11.2020

Првиот човек на Град Скопје, Петре Шилегов во „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека за Smart city е завршен тендерот и отворени се понудите. „За Smart city е завршен тендерот, отворени се понудите, во фаза се евалуација на понудите и мислам дека до нова ...

Шилегов за каранфилите на ДПМНЕ пред Влада: Ако ги почитуваа семејствата кои изгубија луѓе, немаше да го направат тоа – ...

4NEWS - 06.11.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 разговараше и за каранфилите со црни панделки кои беа оставени пред Владата во знак на помен на починатите од коронавирус од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов: Не можеме да симнеме патник кој платил карта, а кој при тоа не ги почитува мерките за заштита од ширењето на ...

Поглед - 06.11.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во вечерашниот дебатен магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочува дека не може да се симне патник кој платил карта, а при тоа не ги почитува мерките за заштита од ширењето на коронавирусот.