TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски: шансите за членство во ЕУ никогаш не биле поголеми од денес

Р.С.Европа - 30.01.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека очекува нов исчекор во евроинтеграциите во 2023 година и оти верува дека може да се постигне европско парламентарно мнозинство во Собранието, што ќе обезбеди европски перспективи.

(ВИДЕО) Ковачевски: Во Бугарија се подготвуваат избори, поединци сакаат преку националистичка реторика да добијат видливост

360 степени

(ВИДЕО) Ковачевски: Во Бугарија се подготвуваат избори, поединци сакаат преку националистичка реторика да добијат видливост

Либертас

Во „годината на нови можности“ Владата повика да се усвојат уставните измени

Независен - 30.01.2023

Преку повеќе панели Владата денеска ја започна конференцијата за одбележување на нејзината прва годишнина што ќе трае два дена – целта е преку дискусија да се направи пресек на она што е направено во 2022 година и да се дадат насоки и визии за 2023 ...

Ковачевски: Националистичката реторика на поединци во Бугарија е резултат на претстојните избори, нема да дозволиме никој да ја загрози нашата европска иднина

МКД

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака деескалација

Бизнис Вести

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака деескалација

24Инфо

Добро е што Софија сака деескалација, смета Ковачевски

Н.Македонија

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака деескалација

Press24

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака деескалација

Опсервер

Слободен Печат PressingTV 365 Република

Ковачевски: Годинава имаме шанса да ги забрзаме преговорите и да станеме членка на ЕУ до 2030

Бизнис Вести - 30.01.2023

Дали ќе ги отвориме поглавјата во рамки на преговарачкиот процес е нешто што зависи од нас. Во оваа, 2023 година, ја имаме најголемата шанса досега, да ги забрзаме преговорите и до 2030-та година, објективно и реално, Република Северна Македонија да ...

Ковачевски: Годинава имаме шанса да ги забрзаме преговорите и да станеме членка на ЕУ до 2030

Телма

Ковачевски: Годинава имаме шанса да ги забрзаме преговорите и да станеме членка на ЕУ до 2030

Опсервер

Ковачевски: Годинава имаме шанса да ги забрзаме преговорите и да станеме членка на ЕУ до 2030

Бриф

Ковачевски: Годинава имаме шанса да ги забрзаме преговорите и да станеме членка на ЕУ до 2030

Сител

Годинава имаме шанса да ги забрзаме преговорите и да станеме членка на ЕУ до 2030, истакна Ковачевски

Н.Македонија

Ковачевски: Имаме шанса до 2030 година да станеме членка на ЕУ

Слободен Печат

Денешен Вечер Прес Во Центар MakPress

Ковачевски: Дали ќе ги отвориме поглавјата во преговарачкиот процес зависи од нас

Centar - 30.01.2023

„Ние сме во фаза на билатерален скрининг, којшто успешно се одвива и којшто треба да го завршиме оваа година. Дали ќе ги отвориме поглавјата во рамки на преговарачкиот процес е нешто што од нас зависи.

Ковачевски: Дали ќе ги отвориме поглавјата во преговарачкиот процес зависи од нас

Бриф