TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бил Гејтс не го сака биткоинот

Пари - 26.02.2021

Биткоин падна под 45.000 долари, откако минатата недела ја достигна највисоката вредност 58.355 долари. Ова се случи откако милијардерот Бил Гејтс рече дека тој „не е љубител на биткоинот“ затоа што претпочита да инвестира во производствени ...

Биткоинот од него направи милионер, има 20 години и кажува: Сè што ви треба е компјутер и добра волја

Фактор - 26.02.2021

Тогаш, едно 11-годишното момче сфати дека не сака повеќе да оди на училиште затоа што не ги сакаше часовите и професорите. Порано имал оценки тројки , а деновите ги минувал играјќи игри. Измачуван бил од лошите прогнози на наставниците кои му велеле ...

БИТКОИНОТ УРНА УШТЕ ЕДЕН РЕКОРД: Како дигиталната валута ги тенчи нервите на инвеститорите

Фактор - 26.02.2021

Најпопуларната крипто валута во светот вчера немаше премногу осцилација на цената, но изненадувањето беше секако дека по значителниот пад во текот на претходните два дена, цената константно се опоравува.

Гејтс: Aко имате помалку пари од Илон Маск, треба да бидете внимателни со биткоинот

Денар - 26.02.2021

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, не инвестираше во биткоини, и со голема веројатност – така и ќе остане. Како што рече во разговор во живо на социјалната мрежа Клубхаус, тој вид инвестиција „не е за него“.

Игор има 25 години и заработи 3.500% од биткоин, ова е неговата приказна за успех

Акцент - 26.02.2021

Игор има 25 години живее во Белград и работи како посредник за британската истражувачка компанија Криптокомпер и не крие дека сериозно заработува од крипто-валути. Тој вели дека за една година заработил 3.500 проценти од една дигитална валтуа.

Гејтс го „сруши“ биткоинот?

Локално - 26.02.2021

Биткоинот падна под 45.000 долари, откако минатата недела ја достигна највисоката вредност – 58.355 $. Ова се случи откако милијардерот Бил Гејтс рече дека тој „не е фан на биткоинот“ затоа што претпочита да инвестира во производствени компании, ...

JPMorgan: Инвеститорите можат да задржат 1% од своите портфолија за биткоин

Локално - 26.02.2021

JPMorgan Chase & Co. е последната банка на Волстрит која зборува за идејата за инвеститори кои користат биткоин како начин за диверзификација на своето портфолио. Стратезите на JPMorgan неодамна ја објавија криптовалутата како начин да се спречат ...

Бил Гејтс: Не го сакам Биткоинот, повеќе сакам да инвестирам во вакцини

Акцент - 25.02.2021

Основачот на компанијата „Мајкрософт“ не е ентузијаст во врска со Биткоинот и криптовалутите, бидејќи тие не произведуваат ништо. Деновиве Бил Гејтс е најпопуларен во областа на филантропијата, но секако најмногу поради неговата улога во борбата ...

Годишно „копањето“ биткоини троши струја колку Финска, Швајцарија или Аргентина

+инфо - 25.02.2021

Според истражувачите, рударењето биткоини користи рекордни 121,36 терават-часови (TWh) електрична енергија годишно, што има силно влијание врз животната средина и го надминува долгиот список на земји во потрошувачката на енергија.

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина

Вечер Прес - 25.02.2021

Ако биткоинот беше држава, ќе трошеше повеќе електрична енергија годишно од Финска, Швајцарија или Аргентина, според анализата на Центарот за алтернативно финансирање при Универзитетот во Кембриџ (CCAF).

Голдман Сакс: Златото и биткоинот не се во судир

Пари - 25.02.2021

Аналитичарите на Голдман Сакс изјавија дека златото и биткоинот не се „канибализираат“ едни со други. „Не гледаме дека овие средства се канибализираат едни со други и гледаме доволно простор за двете“, напишаа четворица аналитичари на Голдман во ...

Ако биткоинот беше држава, ќе трошеше повеќе струја од Финска, Швајцарија или Аргентина

MakPress - 26.02.2021

Ако биткоинот беше држава, ќе трошеше повеќе електрична енергија годишно од Финска, Швајцарија или Аргентина според анализата на Центарот за алтернативно финансирање при Универзитетот во Кембриџ (CCAF).

Бил Гејтс не е фан на биткоинот: Подобро е да инвестирате во вакцини и производство

Локално - 26.02.2021

Деновиве Бил Гејтс е најпопуларен по својата работа во областа на филантропијата, но секако најмногу поради неговата улога во борбата против разни болести, вклучително и маларијата, одредени видови на сипаници и сл.

JPMorgan: Инвеститорите можат да задржат 1% од своите портфолија за биткоин

Вечер Прес - 26.02.2021

JPMorgan Chase & Co. е последната банка на Волстрит која зборува за идејата за инвеститори кои користат биткоин како начин за диверзификација на своето портфолио. Стратезите на JPMorgan неодамна ја објавија криптовалутата како начин да се спречат ...

Гејст: Со биткоинот можете да си играте ако сте богати како Маск - тој вид вложувања не е за мене

Хаштаг - 26.02.2021

Кога станува збор за инвестицирањето, американскиот милијардер предност им дава на компаниите кои произведуваат нешто „конкретно“... Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, не инвестира во биткоин, и со голема веројатност - тој нема.

Таткото на Биткоинот: Моќен, скриен и неверојатно богат

Фактор - 25.02.2021

Сатоши Накамото е името што го користи креаторот / ите на протоколот што се користи во крипто-валутата Bitcoin. Иако името Сатоши Накамото е скоро синоним за Биткоин, физичкото лице што го претставува името никогаш не е пронајдено, што наведува ...

Цената на биткоинот повторно се искачи на 50.000 долари

Вечер Прес - 25.02.2021

Цената на биткоинот повторно летна нагоре по силниот пад во вторникот, искачувајќи се повторно на 50.000 долари. Ова се случи откако американската компанија за електронски и мобилни плаќања „Сквер“ објави дека ја купила оваа криптовалута во вредност ...

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина

Независен - 25.02.2021

Ако биткоинот беше држава, ќе трошеше повеќе електрична енергија годишно од Финска, Швајцарија или Аргентина, според анализата на Центарот за алтернативно финансирање при Универзитетот во Кембриџ (CCAF).

Голдман Сакс: Златото и биткоинот не се во колизија

Денар - 25.02.2021

Аналитичарите на Голдман Сакс тврдат дека златото и биткоинот не се „канибализираат“ едни со други. „Во средина на слабост на доларот и сè уште многу ниските и негативни реални стапки, не гледаме средствата да се канибализираат едни со други и ...