TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НА ИЗРАЕЛ МУ СЕ ЗАКАНУВААТ НЕЗАМИСЛИВИ САНКЦИИ! Најбруталната воена единица на мета на Америка, Нетанјаху бесен!

4NEWS - 23.04.2024

Според NYT, Белата куќа размислува за воведување санкции против една од најбруталните израелски воени единици. Вашингтон сериозно ја разгледува можноста за воведување санкции за неколку припадници на израелските воени единици обвинети за кршење на ...

Израелскиот министер за одбрана се сретна со членовите на баталјонот „Нецах Јехуда“

Слободен Печат

САД ќе воведат санкции на израелска воена единица за кршење на правата

Денар

Ганц побара од Блинкен да го преиспита воведувањето санкции за баталјонот на ИД

Вечер Прес

САД ќе воведат санкции за израелската воена единица поради кршење на човековите права против Палестинците

Во Центар

САД ќе воведат санкции за израелската воена единица поради кршење на човековите права против Палестинците

Пулс24

Стејт Департмент: Војната во Појасот Газа значително ги наруши човековите права

Канал5 - 22.04.2024

„Војната меѓу Израел и Хамас, во која загинаа десетици илјади Палестинци во Газа и доведе до сериозна хуманитарна криза, имаше „значително негативно влијание врз ситуацијата со човековите права во областа“.

Десет клучни моменти во војната помеѓу Израел и Хамас

Слободен Печат

Лапид го повика Нетанјаху да поднесе оставка поради нападот на Хамас врз Израел

Рацин

Нетанјаху вети дека ќе го зголеми воениот притисок врз Хамас во наредните денови

Локално

Лапид го повика Нетанјаху да поднесе оставка поради нападот на Хамас врз Израел

Телма

Лидерот на израелската опозиција го повика Нетанјаху да поднесе оставка поради нападот на Хамас врз Израел

Слободен Печат

Лапид бара од Нетанјаху да поднесе оставка поради нападот на Хамас врз Израел

Вечер Прес

CivilMedia Либертас Zoom Курир +инфо Рацин MakPress MakPress

Поради нападот на Хамас - оставка на шефот на военото разузнавање на Израел

Deutsche Welle - 22.04.2024

Пред половина година исламистички Хамас го изненади Израел со напад без преседан. Сега Ахарон Халива, шеф на израелската воена тајна служба, поднесе оставка поради тоа. Шест месеци по терористичкиот напад на исламистички Хамас врз Израел, шефот на ...

Шефот на израелското воено разузнавање поднесе оставка поради нападот на Хамас во октомври

Глас на Америка

Шефот на израелското разузнавање поднесе оставка

360 степени

Шефот на военото разузнување на Израел поднесе оставка поради нападот на Хамас

Независен

Шефот на израелското воено разузнавање поднесе оставка поради нападот на Хамас

Р.С.Европа

Шефот на израелската воена разузнавачка служба поднесе оставка поради неуспехот да го предвиди нападот на Хамас

Во Центар

Шефот на разузнавањето на ИДФ поднесе оставка поради дебаклот на 7 октомври

Нетпрес

ТВ21 Макфакс Мета Бизнис Вести Опсервер MTM Точка CivilMedia

Хезболах објави видео од соборувањето на израелскиот дрон Хермес 450 над Либан

24Инфо - 22.04.2024

Либански Хезболах објави видео од соборувањето на израелското беспилотно летало Хермес 450 над градот Ал Ашија во јужен Либан синоќа околу 22:50 часот по локално време. Хезболах, исто така, гаѓаше две згради што ги користеа израелските војници во ...

Соборено израелско беспилотно летало на либанска територија

Фокус

Израелски дрон соборен над Либан

Слободен Печат

ИДФ: Израелски дрон соборен над Либан

Бизнис Вести

Израелски дрон соборен на територијата на Либан

МКД

ИДФ: Израелски дрон соборен над Либан

Канал5

Израел доби зелено светло за продолжување на војната против Хамас

Скопје1 - 22.04.2024

Началникот на израелскиот генералштаб Херзи Халеви ги одобри плановите за продолжување на војната против Хамас во Појасот Газа, соопштија израелските одбранбени сили (ИДФ). „Денеска, началникот на Генералштабот, потполковник Херзи Халеви, ја оцени ...

Командантот на израелската армија го одобри нападот на Рафах

Макфакс

Командантот на израелската армија го одобри нападот на Рафах

Опсервер

Началникот на израелскиот воен штаб одобри продолжување на војната во Газа

Бизнис Вести

Началникот на израелскиот воен штаб одобри продолжување на војната во Газа

Независен

Началникот на израелскиот воен штаб одобри продолжување на војната во Газа

Слободен Печат

Началникот на израелскиот воен штаб одобри продолжување на војната во Газа

24Инфо

Сител MTM Р.С.Европа Либертас 24 Вести Frontline Канал5 Нова ТВ

Нетанјаху вети дека наредните денови ќе го зголеми „воениот притисок“ врз Хамас

Нетпрес - 21.04.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во неделата им вети на Израелците дека ќе го засили „воениот притисок“ врз Хамас „во следните денови“, неспоменувајќи го нападот врз пренатрупениот град Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, за кој тој ...

Нетанјаху: Наскоро ќе му зададеме дополнителни и болни удари на Хамас

ТВ21

Нетанјаху се закани: Ќе му зададеме на Хамас нови тешки удари

Вечер Прес

Нетанјаху планира да го нападне Рафах: „Ќе му нанесеме нови тешки удари на Хамас“

Макфакс

Нетанјаху планира да го нападне Рафах: „Ќе му нанесеме нови тешки удари на Хамас“

Опсервер

Нетанјаху планира да го нападне Рафах: „Ќе му нанесеме нови тешки удари на Хамас“

MTM

Нетанјаху планира да го нападне Рафах: „Ќе му нанесеме нови тешки удари на Хамас“

Точка

Centar