TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лекар обвинет за ширење смртоносен менингитис приведен во Мексико

Нетпрес - 08.02.2023

Мексиканската полиција привела лекар обвинет дека користел заразени лекови кои би можело да се причината за мистериозното избувнување на менингитис во сојузната држава Дуранго, откако оваа болест усмрти 35 жени последните неколку месеци.

Во Мексико уапсен лекар обвинет за ширење менингитис

Сител

Мексикански лекар намерно ширел менинигитис кој уби 35 жени

Кумановски м.

Мексико: Уапсен доктор поради ширење на смртоносен менингитис

Локално - 08.02.2023

Полицијата во мексиканската држава Дуранго уапсила лекар и уште две лица осомничени дека предизвикале епидемија на менингитис, која во последните месеци однесе животи на најмалку 35 жени, додека 79 лица се хоспитализирани со симптоми на инфекција.

Триесет и пет луѓе ги загубија животите во Мексико од мистериозна епидемија на менингитис

Опсервер - 07.02.2023

Мексиканските владини претставници во северниот дел на земјата објавија дека уште едно лице починало од мистериозна епидемија на менингитис, со што бројот на жртви од болеста се искачи на 35.

Триесет и пет луѓе ги загубија животите во Мексико од мистериозна епидемија на менингитис

Бриф

Триесет и пет луѓе ги загубија животите во Мексико од мистериозна епидемија на менингитис

24Инфо

Триесет и пет луѓе ги загубија животите во Мексико од мистериозна епидемија на менингитис

А1 On

Мистериозна епидемија на менингитис, починаа 35 луѓе во Мексико

Курир

Триесет и пет луѓе ги загубија животите во Мексико од мистериозна епидемија на менингитис

Фокус

Триесет и пет луѓе ги загубија животите во Мексико од мистериозна епидемија на менингитис

Сител

Скопје1 Либертас Пулс24 Канал5 Алсат-М MakPress Република Во Центар