TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шилегов предлага реставрација на Универзална сала, и изградба на нова

Телма - 25.08.2020

Скопје не би било Скопје без Универзална сала и сето она што таа во себе го носи. Во исто време без сомнеж му недостасува нова концертна сала по сите модерни стандарди се ставовите на учесниците на денешната трибина.

Трибина за иднината на Универзална сала

Канал5 - 25.08.2020

Архитекти, организатори на манифестации и претставници од културната фела на трибина организирана од Град Скопје денеска ги соочија ставовите за и против Универзалната сала... Судбината на Универзална сала се уште неизвесна – идеите што да се прави ...

Шилегов предлага изградба на нова Универзална сала и реконструкција на старата

Фокус - 25.08.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната трибина за судбината на Универзалната сала предложи реставрација на постојниот објект на Универзална сала и изградба на нова поголема сала за која веќе одлучил локацијата да биде кај ...

Експертски мислења за судбината на Универзална сала

24 Вести - 25.08.2020

Архитекти, филмски работници, музичари, организатори на настани денеска на едно место заедно со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов дебатираа за судбината на Универзалната сала - симболот на светската солидарност.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов организира фингирана дебата за Универзална сала

Република - 25.08.2020

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје го обвини градоначалникот Петре Шилегов дека организирал фингирана јавна расправа поврзана со Универзална сала. – обвинија советниците. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара од Шилегов тој да изгради ...

Шилегов за Универзална: На нова локација да изградиме нов симбол на градот

360 степени - 25.08.2020

Ќе бидам најсреќен ако можеме да ја рестравираме Универзална сала, меѓутоа многу поважно за мене е пред да почнеме со реставрација да започнеме со изградба на нов објект на нова локација, порача на денешната трибина за Универзална сала, скопскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов со луѓе блиски до власта организираше фингирана расправа за Универзалната сала

Макфакс - 25.08.2020

Петре Шилегов денес организираше фингирана јавна расправа поврзана со Универзална сала, велат од Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, додавајќи дека поголемиот дел од учесниците во неа биле луѓе блиски до власта или луѓе кои имаат ...

Шилегов најави конкурс за реконструкција и предлага нова Универзална сала кај оранжериите на „Паркови и зеленило“

Сакам да кажам - 25.08.2020

Треба внимателно да се пресмета колку би чинела реставрацијата на Универзална сала, но јас сум за тоа што поскоро да почне да се гради нова сала и тоа на местото на оранжериите на „Паркови и зеленило“, рече градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов организираше фингирана јавна расправа за Универзална сала

Канал5 - 25.08.2020

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје смета дека Шилегов организираше фингирана јавна расправа за Универзална сала, ќе го уништува градскиот парк за да градел нова. Петре Шилегов денес организираше фингирана јавна расправа поврзана со ...

Јавна трибина: Потребна ни е нова Универзална сала

Канал5 - 25.08.2020

Градоначалникот на Скопје , Петре Шилегов денеска нагласи дека она што ќе одлучиме сега да го направиме, е судбина на градот во наредните 40 години. Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, ...

ТРИБИНА ЗА ИДНИНАТА НА УНИВЕРЗАЛНА: Што побргу да се започне со реставрација и изградба на нова сала

Слободен Печат - 25.08.2020

Во просториите на Младинскиот културен центар (МКЦ), денеска, во организација на Град Скопје се одржа трибина за иднината на Универзалната сала која се смета за едно од најзначајните културни одбележја на нашата метропола.

Јавна трибина – Потребна ни е нова Универзална сала

Опсервер - 25.08.2020

Скопје, 25 август 2020 () – Град Скопје денеска во МКЦ организираше трибина за идните планови за Универзалната сала. Своите ставови ги изнесоа претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов организираше фингирана јавна расправа за Универзална сала

Нетпрес - 25.08.2020

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје смета дека Шилегов организираше фингирана јавна расправа за Универзална сала, ќе го уништува градскиот парк за да градел ...

(Видео) Шилегов предлага нова локација за Универзална

Независен - 25.08.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на денешната трибина на која се разговараше за судбината на Универзалната сала во Скопје, излезе со личен став, таа да се гради кајоранжериите на „Паркови и зеленило“, кај влезот во градскиот парк.

Дебата за Универзална сала: Да се реконструира или нека се гради нова, само нека биде побрзо

Фактор - 25.08.2020

Влијателни личности од фелата на денешната дебата во Младинскиот културен центар побараа од градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, да ја реконструира постоечката Универзална сала или да изгради нова, ако треба и на друга локација, но само тоа да ...

Шилегов: Мој став е новата локација за Универзална да биде кај сегашните оранжерии на Паркови и зеленила

Слободен Печат - 25.08.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на денешната трибина на која се разговараше за иднината на Универзалната сала во Скопје, го изнесе својот став за идејно решение. Шилегов ги истакна дилемите околу Универзална, а исто така потенцираше и ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

24 Вести - 25.08.2020

Судбината на Универзалната сала едно од најзначајните културни обележја на метрополата денеска ќе се разгледува на трибина во организација на град Скопје. За идните планови за универзалната сала ќе разговараат претставници на државни и културни ...

Аврамчев: Уште утре да се започне со изградба на нова концертна сала во Скопје

Слободен Печат - 25.08.2020

На денешната трибина во Младинскиот културен центар на која се дискутира за иднината на Универзална сала, повеќе организатори на културни настани, архитекти и останати засегнати страни го дадоа својот став за тоа дали е потребно да се руши оваа сала ...

Во тек е трибина во врска со идните планови за Универзалната сала

Вечер Прес - 25.08.2020

На трибината учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, архитектурата и др., како и претставници на организатори на фестивали и културни манифестации што се организирале во ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

Опсервер - 25.08.2020

Скопје, 25 август 2020 () – Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

Курир - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

Либертас - 25.08.2020

– Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Градот Скопје на трибина ќе ги претстави идните планови за Универзална сала

MakPress - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзална сала

Frontline - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната сала во Скопје

ММС - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

24Инфо - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

А1 On - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната

Алсат-М - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

Скопје инфо - 25.08.2020

– Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Во паркот на МКЦ: Трибина за иднината на Универзалната сала

Локално - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

Сител - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Град Скопје организира трибина за судбината на Универзална сала

360 степени - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Град Скопје организира трибина за иднината на Универзална сала

Фокус - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

Press24 - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Трибина за иднината на Универзалната сала

iPortal - 25.08.2020

Градот Скопје денеска во паркот на МКЦ ќе организира трибина во врска со идните планови за Универзалната сала. На трибината ќе учествуваат претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, ...

Белопета: На Скопје му треба концертна сала и тоа што побрзо

Локално - 25.08.2020

Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и претставници на организатори на фестивали и културни манифестации денеска разговараа за моменталната состојба во која се ...

Јавна трибина: Потребна ни е нова Универзална сала

24Инфо - 25.08.2020

Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и претставници на организатори на фестивали и културни манифестации денеска разговараа за моменталната состојба во која се ...

Град Скопје со три опции за Универзална: реизградба на истата, целосно нова сала или и двете заедно

А1 On - 25.08.2020

Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и претставници на организатори на фестивали и културни манифестации денеска разговараа за моменталната состојба во која се ...

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов организираше фингирана јавна расправа за Универзална сала, ќе го уништува ...

Курир - 25.08.2020

Петре Шилегов денес организираше фингирана јавна расправа поврзана со Универзална сала. Поголемиот дел од учесниците беа луѓе блиски до власта или луѓе кои имаат придобивки од самата власт.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Шилегов има фикс идеи, сака да го уништува градскиот парк

Слободен Печат - 25.08.2020

Петре Шилегов денес организираше фингирана јавна расправа поврзана со Универзална сала. Поголемиот дел од учесниците беа луѓе блиски до власта или луѓе кои имаат придобивки од самата власт.

Одржана трибина за идните планови околу Универзална сала – без постигнато решение

Радио МОФ - 25.08.2020

Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и претставници на организатори на фестивали и културни манифестации денеска разговараа за моменталната состојба во која се ...

Се разгледуваат три опции во врска со Универзалната сала

Макфакс - 25.08.2020

Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата денеска разговараа за моменталната состојба во која се наоѓа Универзалната сала, за нејзината иднина и за потребите на фелата и на ...

Шилегов е за нова Универзална сала кај оранжериите на „Паркови и зеленило“, иако распиша оглас за реновирање на ...

Нетпрес - 25.08.2020

Треба внимателно да се пресмета колку би чинела реставрацијата на Универзална сала, но јас сум за тоа што поскоро да почне да се гради нова сала и тоа на местото на оранжериите на „Паркови и зеленило“, рече градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на ...

Архитекти и работници од културата со поделено мислење за судбината на Универзална сала

+инфо - 25.08.2020

Град Скопје отганизира трибина од која треба да произлезат идеи за иднината на Универзална сала. Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и претставници на ...

Се разгледуваат три опции во врска со Универзалната сала

Вечер - 25.08.2020

Претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата денеска разговараа за моменталната состојба во која се наоѓа Универзалната сала, за нејзината иднина и за потребите на фелата и на ...

Град Скопје разгледува три опции во врска со Универзална сала

Мета - 25.08.2020

Денеска во просториите на Младинскиот културен центар (МКЦ) во организација на Град Скопје и присуство на Петре Шилегов, претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот и архитектурата, како и ...

Јавна трибина – Потребна ни е нова Универзална сала

Либертас - 25.08.2020

Град Скопје денеска во МКЦ организираше трибина за идните планови за Универзалната сала. Своите ставови ги изнесоа претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, архитектурата, организатори на ...

Соопштение на Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје во врска со Универзална сала

Опсервер - 25.08.2020

Скопје, 25 август 2020 Петре Шилегов денес организираше фингирана јавна расправа поврзана со Универзална сала. Поголемиот дел од учесниците беа луѓе блиски до власта или луѓе кои имаат придобивки од самата власт.

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов организираше фингирана јавна расправа за Универзална сала

Вечер - 25.08.2020

Петре Шилегов денес организираше фингирана јавна расправа поврзана со Универзална сала. Поголемиот дел од учесниците беа луѓе блиски до власта или луѓе кои имаат придобивки од самата власт.

(ВИДЕО) Јавна трибина – Потребна е нова Универзална сала

Frontline - 25.08.2020

Град Скопје денеска во МКЦ организираше трибина за идните планови за Универзалната сала. Своите ставови ги изнесоа претставници на државни и културни институции, здруженија на граѓани од областа на културата, спортот, архитектурата, организатори на ...