TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали некој разбра кога и колку ковид вакцини ќе добие Македонија?!

Република - 27.02.2021

Знам дека видеово е долго, ама ве молам слушнете ги сите изјави на министерот Филипче и пробајте да разберете кога и колку вакцини против ковид ќе добиеме, јас не успеав да разберам… Ова прашање го постави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ...

Мал е интересот за вакцинирање меѓу возрасното население во гостиварскиот регион

24Инфо

Мала заинтересираност за вакцинација на луѓето над 70 години во Гостиварско

Телма

Јовица Ангелковиќ – меѓу првите македонски граѓани кои добија сертификати за вакцинација

Канал5

Пандемијата се шири, власта се правда, вакцини нема

Алфа

Гостиварци не сакаат да вакцинираат против ковид-19

Република

Над 100 илјади луѓе во земјава се заразија со ковид-19 за една година

Р.С.Европа

ТВ21 24 Вести МКД Сител Курир Press24 PressingTV MakPress

Ранливите групи не се пријавуваат за вакцинација, Ковид 19 ја зголемил смртноста лани

24 Вести - 27.02.2021

Министерот за здравство ги повика матичните лекари да ги пријавуваат пациентите кои им се над 70 години и со хронични болести за вакцинација против КОВИД. Филипче вели дека според списоците кои ги добиле дел од матичните лекари во некои региони не ...

Филипче од Гостивар: Апелирам до матичните лекари да ги пријавуваат луѓето над 70 години за вакцинација

ММС

Филипче разочаран од слабиот одѕив за вакцинирање во Гостиварско

+инфо

Филипче: Матичните лекари да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Сител

Само 1.500 луѓе над 70 години се пријавени за вакцинирање против ковид-19 од Гостиварскиот Регион, Филипче апелира до матичните лекари да ги пријавуваат

Сакам да кажам

Повозрасните гостиварци немаат интерес за актиковид вакцина

Gostivarpress.mk

Останува системот за пријавување за вакцинација преку матичните лекари

Курир

Press24 Frontline Независен Опсервер ТВ21 Канал5 Press24 Centar

Во следните денови ќе се знае кога пристигнуваат руските и кинеските вакцини

Скопје инфо - 27.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека во текот на следните денови точно ќе се знае кога ќе пристигнат и руските и кинеските вакцини против коронавирусот. – Не би сакал сега да шпекулирам, сакам да бидам прецизен тогаш кога точно ...

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

ТВ21

Филипче: Во следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини

Сител

Јагма за руските и кинеските вакцини, Филипче соопшти кога ќе пристигнат

Слободен Печат

ФИЛИПЧЕ ЗА „КИНЕСКА И РУСКА НОВА ГОДИНА“: Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат вакцините од Кина и Русија

Денешен

Филипче: Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини

Фокус

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини

Независен

Канал5 Пулс24 24Инфо 360 степени CivilMedia iPortal Frontline Република

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

24 Вести - 27.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во видео порака по повод една година од првиот регистриран Ковид случај во земјата вели дека здравствениот ситем покажал дека има знаење и искуство да се носи со најголемиот здравствен предизвик во поновата ...

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам

Н.Македонија

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Независен

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Сител

Филипче: Здравствените работници ја заслужуваат целата почит и благодарност

Фокус

Филипче: Докажавме и покажавме дека здравствениот систем има сили, знаење и искуство да се справи со коронавирусот

Курир

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Република

МКД Вечер Прес 24Инфо Канал5 iPortal Скопје инфо Frontline Алсат-М

Преку кампања ќе им се подигнува свеста на граѓаните кои не сакаат да се вакцинираат

Курир - 27.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека со интензивна комуникација преку матичните лекари, преку кампањата која што следи треба да се подигне свеста кај оние граѓани кои не сакаат да вакцинираат.

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини можеби ќе се прологнира

Мак. Весник

Пристигнувањето на вакцините од Кина можеби ќе се пролонгира?

Скопје инфо

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини во Македонија може да се пролонгира за неколку денови

Сител

Филипче: Кинеските вакцини ќе пристигнат во пролонгиран период од неколку дена

Локално

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини можеби ќе се прологнира

Република

Филипче: Порастот на новозаболени од ковид-19 не е како што беше во ноември, но не е исклучена можноста за нови рестрикции

Press24

Република Нетпрес Фокус Независен Фактор

ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, одговорност мора да има

Сител - 27.02.2021

На лагите на Венко Филипче им нема крај. По една година од корона во Македонија слушаме само како кажува вакцините само што не дошле, ама вакцини во државава никако да стигнат. Крај на февруари, на прагот е март во Македонија нема ни една вакцина, ...

ВМРО-ДПМНЕ :На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Немаме ни една вакцина, а веќе сме на прагот на март

Локално

ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, одговорност мора да има

Република

ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ниту една вакцина

ММС

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да има

Опсервер

Курир Вечер Прес Алсат-М Скопско Ехо MakPress Centar

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101 762 случаи во КОВИД-годината

Опсервер - 27.02.2021

– Со статистиката од вчера за новите 554 заразени, корона-годината во земјава е заокружена со 101 762 дијагностицирани. Од ланскиот 26 февруари, кога беше откриен првиот случај и е почеток на епидемијата кај нас, направени се 516 169 тестирања за ...

Зголемен бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Независен

За една година во Македонија се регистрирани 101.762 заразени со ковид-19

МКД

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Сител

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Скопје инфо

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101 762 случаи во КОВИД-годината

24Инфо

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101 762 случаи во КОВИД-годината

iPortal

Курир Либертас Кајгана Вечер Прес OhridNews Press24 MakPress Денешен

Потпишан договор за руската вакцина, „Фајзер“ и „Синофарм“ ќе доцнат неколку дена

4NEWS - 26.02.2021

Потпишан договор за руската вакцина. Сто илјади дози од „Спутник“ треба да стигнат во земјава. Американски „Фајзер“ и кинески „Синофарм“ ќе доцнат неколку дена – објави министерот за здравство Филипче.

Во тек се разговори за вакцината „Спутник ви“, пристигнувањето на кинеските се одложува за неколку дена

Независен

Во тек се разговори за вакцината „Спутник V", пристигнувањето на кинеските се одложува

Канал5

Во тек се разговори за вакцината „Спутник В“, вели Филипче

Сител

Во тек се разговори за вакцината „Спутник”, пристигнувањето на кинеските се одложува за неколку дена

24Инфо

Потпишан договор за набавка на „Спутник ви“, пристигнувањето на кинеската се одложува за неколку дена

ММС

Рокот е „здравје боже“: Kои вакцини ќе дојдат побрзо-кинеските или руските

PressingTV

iPortal Опсервер Денешен MakPress Скопје инфо 360 степени Frontline

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со Ковид-19

24 Вести - 26.02.2021

Анализата на вирусот, односно на геномската секвенца, покажа дека 70 проценти од вкупниот број новодијагностицирани случаи на инфицирани со Ковид-19 се заразени со т.н. британски сој на вирусот.

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со ковид-19, 70 отсто од новите случаи се со британски сој

ММС

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со Ковид-19, 70 отсто од новите случаи се со британски сој

Frontline

Филипче- се прават анализи, па ќе се одлучи дали ќе се преземат дополнителни мерки

Р.С.Европа

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со Ковид-19, 70 отсто од новите случаи се со британски сој

Граѓански збор

Филипче: 70 отсто од новите случаи се заразени со британскиот сој

Кајгана

Филипче: Лесно зголемување на бројот на заразени со Ковид-19, 70 отсто од новите случаи се со британски сој

iPortal

Опсервер MakPress ТВ21 24Инфо

Британскиот сој на корона брзо се шири во државата, Заев игра „руски рулет” со пописот

Република - 26.02.2021

Британскиот сој брзо се шири во државата. Тоа е и главната карактеристика на овој вид корона. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека зголемениот број на заразени лица со Ковид-19 во последниве неколку дена се должи на присуството на ...

Британскиот сој зема замав, нови мерки засега нема

Пулс24

Британскиот сој зема замав, нови мерки засега нема

Слободен Печат