TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Касами: Избори и спроведување на домашните задачи за интеграција во ЕУ

МКД - 20.10.2019

Граѓаните на Република Северна Македонијха остануваат посветени на евроатланскиот пат и кон целосна интеграција во ЕУ и НАТО. Договорен е и терминот за предвремени парламентарни избори, 12 април 2020 година.

Тачи: Договорен е датум за предвремени избори

МКД - 20.10.2019

„За првиот дел и од кабинетот ви соопштија добра вест иако имавме тешка ситуација, но едногласни сме дека треба да се продолжи по патот на ЕУ. Се договоривме на 12 април, следната година да имаме предвремени избори, иако првично имавме предлог да ...

(видео) Предвремени избори на 12-ти април 2020

Телма - 20.10.2019

Предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12-ти април, соопшти премиерот Заев по завршувањето на средбата со политичките лидери кај претседателот Пендаровски. Со ова техничката влада ќе се формира на 3-ти јануари 2020-та.

Заев: На 12 април 2020 предвремени избори

МКД - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. СДСМ побара предвремени парламентарни избори да се одржат на 22 или 29 декември. На ова реагираа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и побара друг термин, во март или април.

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Макфакс - 20.10.2019

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев по денешната лидерска средба што се одржа на Вилата Водно, по иницијатива на претседателот, Стево Пендаровски.

Предвремени парламентарни избори на 12 април

Тера - 20.10.2019

Заврши лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски. Партиите постигнаа согласност предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април, изјави по средбата премиерот Зоран Заев.

Избори на 12 април, Заев оставка на 3 јануари (ВИДЕО)

+инфо - 20.10.2019

Политичките лидери на средбата во Вила Водно постигнале консензус на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори, објави премиерот Зоран Заев по завршувањето на средбата.

Предвремени избори ќе имаме на крајот на март наредната година?

Фокус - 20.10.2019

Предвремени парламентарни избори ќе и се случат на Македонија во текот на наредната година. Според неофицијалните информации на „Фокус“, истите би се случиле на крајот на месец март а исто така предвидено е 100 дена техничка Влада.

Партиските лидери договорија предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април

Мета - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април догодина. Оваа изјава премиерот ја даде по завршувањето на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево ...

Заев:На 12 април ќе се одржат предвремени парламентарни избори

AKO - 20.10.2019

Лидерите на политичките партии на средбата со претседателот Стево Пендаровски договориле со конснзус предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година, изјави премиерот Зоран Заев.

Нови избори со стари проблеми, непрочистен избирачки список, без попис и без изборен законик

ТВ21 - 20.10.2019

Нови избори, со стари проблеми. Аналитичарите за ТВ21 велат дека предвремени избори станаа традиција. И на овие избори според нив најголем проблем ќе биде непрочистениот избирачки список и изборниот законик.

(ВИДЕО) Заев: Договорени избори на 12 април

А1 On - 20.10.2019

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски рече дека нивниот предлог бил 22 декември да има предвремени парламентарни избори, но опозицијата барала сто дена влада.

Падна договор: Предвремени паламентарни избори на 12 април

Press24 - 20.10.2019

Македонија оди на предвремени парламентарни избори на 12 април. Ваков договор паднал на вечерашната лидерска средба кај Претседателот Пендаровски. Информацијата ја соопшти премиерот Зоран Заев во изјава пред Вила Водно која се уште е во тек.

Заев: Предвремени параламентарни избори на 12 април

Press24 - 20.10.2019

По лидерската средба на Вила Водно, премиерот Заоран Заев соопшти дека прдвремените парламентарни избори се закажани за 12 април - Тој датум ќе биде велигден и од тој датум почнуваат и постите за муслиманите, па одлучивме тоа да биде и датумот на ...

Постигнат е договор – На 12 април 2020 ќе се одржат предвремени избори

Алфа - 20.10.2019

12 април 2020 година – ова е датумот кога ќе се одржат предвремените парламентарни избори . По лидерската средба постигнат е договор, Македонија ќе избира нова Влада напролет. СДСМ побарале предвремени парламентарни избори да се одржат пред Нова ...

Избори на 12 април

Либертас - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека на лидерската средба било договорено предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година. Тој кажа дека претходно ќе има техничка влада од 100 дена.

Аирлија избори на 12-ти април 2020

Centar - 20.10.2019

Лидерот на СДСМ премиер на Македонија, Зоран Заев информираше дека договорени се избори на 12 април 2020 година, откако ВМРО ДПМНЕ одбиле брзи избори. Имено според информации на Centar.mk, Социјалдемократите побараа предвремени парламентарни избори ...

(ВИДЕО) Избори на 12 април, Заев предложил декември

360 степени - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека предвремените избори ќе се одржат на 12 април. Тоа е финалниот договор од лидерската средба што вечерва се одржа во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

Заев: Парламентарни избори на 12 април

Слободен Печат - 20.10.2019

Премиерот изјави дека 100 дена пред датумот за вонредни парламентарни избори државата ќе има техничка влада. Премиерот Зоран Заев по лидерската средба што се одржа во вила Водно на барање на претседателот на Македонија Стево Пендаровски изјави дека ...

Заев од 3 јануари нема да биде премиер на Македонија, избори на 12 април

Нетпрес - 20.10.2019

Македонија добива техничка влада веднаш по Нова година, поточно на 3 јануари, а предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април в година, било договорено вечерва на лидерската средба, дознава НетПрес.

Предвремени избори на 12 април идната година

ТВ21 - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот Стево Пендаровски рече дека сите лидери се договориле предвремените избори да бидат на 12 април, односно од 3. јануари да биде формирана техничка ...

Заев: Избори на 12 април

Локално - 20.10.2019

Не прифаќаме замена за ЕУ, аспирациите остануваат, рече премиерот Зоран Заев по лидерската средба и додаде дека очекува Европската Унија да ја прими Северна Македонија како членка. „Имавме дискусија сите, имав чест како премиер да го дадам предлогот.

Заев: Предвремени избори на 12 април

CivilMedia - 20.10.2019

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите од лидерската средба во вилата „Водно“ изјави дека е постигнат консензус околу предвремените избори кои ќе се одржат на 12 април 2020 година. Што се однесува до пописот кој беше предвиден да се спроведе во ...

Избори на 12 април

Денешен - 20.10.2019

Лидерската средба заврши, а според тоа што било договрено, изборите ќе се одржат на 12 април 2020 година. Техничка Влада од 3 ...

Заев заминува од премиерската позиција за Нова година, избори во март в година

Нетпрес - 20.10.2019

Зоран Заев се согласил на барањето на Христијан Мицкоски, 100 дена пред датумот одреден за вонредни парламентарни избори Македонија да има техничка влада, дознава НетПрес од извори на лидерската средба.

Договорен датумот за избори: 12-ти април 2019

MakPress - 20.10.2019

Лидерската средба во Вила Водно заврши а во изјавата која ја даде Премиерот Зоран Заев истакна дека консензус за изборите е постигнат. Предвремените парламентарни избори ќе се оддржат на 12-ти април 2019 ...

Одлучено: предвремени избори на 12-ти април 2020 година!

Магазин - 20.10.2019

Премиерот Заев после лидерската средба рече дека предвремени парламентарни избори ќе се одржат на 12 април 2020 година. Владата даде предлог за 22 или 29 декември да се оди на избори, меѓутоа на тоа реагираа претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и побараа ...

Заев заминува од Илинденска!?

Expres - 20.10.2019

На лидерската средба премиерот Зоран Заев прифатил 100 дена техничка влада и заминување од премиерската позиција. –Добиени се 100 дена техничка влада, Заев си оди од премиерско место, во игра избори крајот на март или април.

Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари 2020 – Избори на 12 април

Скопје1 - 20.10.2019

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари наредната година. Лидерите на политичките партии се согласија дека наредната година треба да се спроведе и пописот, но по ...

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Фактор - 20.10.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски вели дека не е негово да каже дали и кога треба да има предвремени избори. Но, тој смета дека најдобро би било тоа да се случи по пристапувањето во НАТО, бидејќи е потребен функционален Парламент кој ќе ...

Лидерите се договорија: Избори на 12 април

Курир - 20.10.2019

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април. Техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари наредната ...

Лидерска средба: Европските интеграции и предвремените избори на агендата кај Пендаровски

24 Вести - 20.10.2019

По црвеното светло од Брисел, прва лидерска средба кај шефот на државата. Се очекува Пендаровски на маса да го стави предлогот – во иднина да не се прифаќа алтернатива на полноправното членство или евроинтеграции од втора категорија.

Избори во Април

Курир - 20.10.2019

Добиени 100 дена техничка влада, премиерот Зоран Заев си оди од премиерско место, а во игра избори крајот на март или април, е последната информација која ја добивме од лидерската средба која се одржува во Вила ...

Опозицијата очекува вечерва да биде договорен датум за предвремени парламентарни избори

Сител - 20.10.2019

Договор за датум за предвремени избори, ваков исход очекува опoзицијата од вечерашната лидерска на Вила Водно, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски по средбата со граѓаните на Автокоманда.

НСДП е против брзи избори, ако мора да бидат најрано во јуни

+инфо - 20.10.2019

Политичката партијата НСДП, која е дел од владејачкото мнозинство, смета дека големите политички партии треба да ја прекинат праксата на предвремени избори туку да се користи целиот мандат.

(ВИДЕО)Николоски: Зоран Заев е минато и останува на најцрните страници на македонската историја

Опсервер - 20.10.2019

Денес сме во Автокоманда, во Општина Гази Баба во рамки на редовните активности кои што ги има ВМРО-ДПМНЕ за обнова на Македонија. Интерактивно од граѓаните ги собираме идеите и предлозите, за новата програма која што ја спремаме за сега веќе ...

Заев и Мицкоски денес ќе го договараат датумот за предвремени избори со техничка влада

Сакам да кажам - 20.10.2019

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба во претседателската вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Лидерите на партиите на средба за предвремени парламентарни избори

Локално - 20.10.2019

Организирање предвремени парламентарни избори ќе биде во фокусот на лидерската средба закажана за попладне во 17 часот во претседателската резиденција „Вила Водно“, иницирана од претседателот Стево Пендаровски, откако државава не доби датум за ...

Предвремени парламентарни избори: Го чека ли и Заев истата судбина како на Ципрас

еМагазин - 20.10.2019

Политичките лидери денеска на средба кај претседателот Стево Пендаровски ќе одлучуваат кога точно ќе има предвремени парламентарни избори, откако истите вчера ги најави премиерот Зоран Заев.

Дали Заев сака брзи избори со скратена пржинска влада?

PressingTV - 20.10.2019

Откако вчера премиерот ја фрли ракавицата и побара предвремени параламентарни почнаа партиските калкулации за вистинските намери на Заев по дебаклот за добивање на датум за преговори. Според поголем дел од партиите, понудата на Заев е неискрена и ...

Заев и Мицкоски денес очи во очи пред Пендаровски: Ќе се договори ли датумот за предвремени избори со техничка влада?

Магазин - 20.10.2019

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски во вила Водно, треба да го договорат датумот за одржување на предвремените парламентарни избори.

Груевски: Заев обидувајќи се да ја демонизира опозицијата ќе моли за поддршка во изборите пред меѓународниот фактор

24Инфо - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски со статус на Фејсбук го коментира потегот на Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори. -Вистинската причина заради која Заев се одлучи на брзи избори по неуспехот со почетокот на ...

Груевски: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната “сламка за спас

PressingTV - 19.10.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски со статус на Фејсбук го коментира потегот на Зоран Заев да побара избори по неуспехот да добие датум за преговори.Според Груевски, Заев е свесен дека ја нема поддршката од народот но се надева на поддршка од ...

„Заев е свесен за грешките и за поразот кој доаѓа“, вели Мицкоски – Ахмети вели дека најдобро решение се изборите

ТВ21 - 19.10.2019

По недобивањето датум за преговори, премиерот Зоран Заев побара што е можно поскоро земјата да оди на предвремени парламентарни избори. Првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, вели дека барањето на Заев за избори е морален чин.

Мицкоски: Очекувам да се постигне договор за предвремени избори

Канал5 - 19.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски очекува на утрешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски да се постигне договор за распишување на предвремени парламентарни избори. Тој денеска од Гостивар нагласи дека нема да го прифати ...

Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме

Канал5 - 19.10.2019

Ден откако Европскиот Совет не донесе одлука за отпочнување на пристапни преговори на Македонија со ЕУ, премиерот Зоран Заев со предлог – да се оди на брзи предвремени избори. Одлуката ја донел како што рече како чин на негова одговорност поради ...

Владата на Албанија не чувствува потреба за оставка

Алсат-М - 19.10.2019

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, вели дека Владата на Еди Рама не чувствува потреба да поднесе оставка поради недобивањето датум за почеток на преговорите со ЕУ. Коментирајќи го предлогот за предвремени избори во Северна ...

Заев побара брзи избори - Мицкоски не прифаќа без почитување на Пржинските услови

Сител - 19.10.2019

Брзи предвремени парламентарни избори. Ова е одлуката на премиерот Заев по епилогот од Брисел, каде што Македонија не успеа да добие датум за почеток на преговори со Европската Унија. Оваа опција Заев утре ќе им ја предложи на лидерите на ...

Заев предлага предвремени парламентарни избори

Алсат-М - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев предлага предвремени парламентарни избори што е можно поскоро. Предлогот на премиерот доаѓа еден ден откако земјата не успеа да добие одлука за почеток на преговори за членство во ЕУ.