TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Индексот на Волстрит на најниско ниво во речиси две години, што велат аналитичарите?

Фактор - 28.09.2022

На Волстрит, индексот S&P 500 падна шести ден по ред во вторникот, спуштајќи се на најниското ниво во речиси две години, бидејќи инвеститорите стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки на американската централна банка ќе предизвика ...

Остар пад на азиските берзи, цените на нафтата и британската фунта

Нетпрес - 28.09.2022

На азиските берзи цените на акциите во средата остро паднаа бидејќи вложувачите стравуваат дека растот на трошоците на задолжувањето ќе предизвика глобална рецесија, додека вредноста на американскиот долар кон кошницата валути достигна ново ...

Волстрит шести ден продолжува со пад

Нетпрес - 28.09.2022

На Волстрит во вторникот индексот S&P 500 падна шести ден со ред, нурнувајќи се на најниското ниво во две годни, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal Reserve ...

Алчност или реална криза – Има ли крај на екстремната инфлација?

Фактор - 28.09.2022

Инфлација до плафон до крајот на годинава, догодина пониска но, и натаму повисока отколку трендот во последните пет години. Ова се барем основните проекции за растот на цените кои не се паметат на европско тло, единствено со исклучок на Источниот ...

Пад на Волстрит петта недела по ред, рецесијата демне

Кајгана - 27.09.2022

Берзанските индекси на Волстрит вчера паднаа петти по ред трговски ден, при што и Dow Jones падна во подрачјето „мечка“ бидејќи инвеститорите стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки од страна на американската централна банка ќе ...

Волстрит падна петти ден со ред

Нетпрес - 27.09.2022

а Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти ден со ред, при што Dow Jones потона во областа на „мечката“, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal ...

Неточно се тврди дека инфлацијата во Германија е над 45 отсто

Мета - 27.09.2022

Објавата шири невистини дека реалната инфлација во Германија е над 45 отсто, а како „доказ“ е прикажана илустрација на која се гледа дека еден економски индекс за април изнесува 45,8 отсто.

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Кајгана - 26.09.2022

Цените на нафтата минатата недела паднаа на најниско ниво на глобалните пазари, четврти пат по ред, бидејќи централните банки подигнуваат каматни стапни поради високата инфлација, што би можело да предизвика рецесија, а со тоа и пад на побарувачката ...

Волстрит падна петти ден со ред

Точка - 27.09.2022

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти ден со ред, при што Dow Jones потона, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal Reserve (Fed) ќе ја ...

Најмоќната берза во пад петти ден по ред

Банкарство.мк - 27.09.2022

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти ден со ред, при што „Dow Jones” потона, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal Reserve (Fed) ќе ја ...

Волстрит на најниско ниво во речиси две години

Кајгана - 28.09.2022

Индексот S&P 500 на Волстрит падна шести ден по ред во вторникот, спуштајќи се на најниското ниво во скоро две години, бидејќи инвеститорите стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки на американската централна банка ќе предизвика ...