TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Општина Битола: Превентивни мерки за намалување на загаденоста на воздухот

Слободен Печат - 22.01.2021

Општина Битола почна со превентивни мерки за намалување на загадувањето на воздухот. Последните два дена, вредноста на суспендирани честички со големина од десет микрометри (PM10) ги надмина дозволените 100 микрограми на метар кубен .

Ковид 19 во комбинација со загаден воздух - сезона на опасно живеење во Скопје

Скопје инфо - 22.01.2021

Што е поопасно, корона или загаден воздух? Скопјани на мака. Секоја година една иста приказна. Загадување на воздух, од месец октомври, па се до март, април. Оваа година плус на товар ја имаат и короната.

Утрово најзагадено Лисиче: Граѓаните секојдневно се трујат, а власта освен празни ветувања нема помрднато со прст ...

Курир - 22.01.2021

Како и секое зимо така и ова, граѓаните со исти маки- загадениот воздух се повеќе ги труе жителите на речиси сите градови во нашата земја. Слична е ситуацијата и ова утро каде најзагадена општина во Скопје е Лисиче со 218 ПМ 10 честички на метар ...

Зголемено загадување на воздухот вечерва во речиси цела Македонија

ТВ21 - 21.01.2021

Зголемено загадување на воздухот е регистрирано речиси низ сите градови во земјава вечерва. Сите мерни станици во Скопје регистрираат екстремно присуство на ПМ10 честички, а ништо не е подобра ситуацијата ниту во другите градови.

Загаденоста во Скопје и Кавадарци неколкукратно над дозволениот максимум

Алсат-М - 21.01.2021

Повторно се гушиме во загаден воздух. Кавадарци синоќа беше најзагаден град. Таму нивото на аерозагадување беше дури 10 пати повеќе од дозволените граници, со измерени 526 ПМ10 честички во воздухот.

АЛАРМАНТНО: Граѓаните и вечерва во Битола, Куманово и Тетово дишат отров

Вечер - 21.01.2021

Секој ден се повеќе се зголемува концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички по градовите низ Македонија. А, пак власта и министерството за животна средина не превземаат ништо и молчат.

Загадување има постојано, воздухот е почист само кога има ветер

Фокус - 21.01.2021

Иако за време на празниците воздухот не беше толку загаден, последниве денови повторно се чувствува загадувањето на воздухот, а тоа го покажува и апликацијата на Министерство за животна средина и просторно планирање за квалитетот на воздухот.

Кампања „Обединет Балкан за чист воздух“: Живееме во отровен облак

Мета - 21.01.2021

Со цел подигнување на свеста за последиците од загадениот воздух, еко организации од сите балкански земји ја започнуваат кампањата „Обединет Балкан за чист воздух” . Како што велат тие, земјите од Западен Балкан имаат најлош квалитет на воздух во ...

На Западен Балкан живееме во отровен облак: Почнува нова кампања

Фактор - 21.01.2021

Земјите од Западен Балкан имаат најлош квалитет на воздух во Европа, поради што ние, претставувајќи ја кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“, ги повикуваме надлежните државни институции и граѓаните во регионот, да спречат до 13.500 предвремени ...

Претставена кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“

Smartportal - 21.01.2021

Во Западен Балкан живееме во отровен облак Земјите од Западен Балкан имаат најлош квалитет на воздух во Европа, поради што ние, претставувајќи ја кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“, ги повикуваме надлежните државни институции и граѓаните во ...

Почнува кампања „Обединет Балкан за чист воздух”, во соработка со еко-организации од сите балкански земји

еМагазин - 21.01.2021

Земјите од Западен Балкан имаат најлош квалитет на воздух во Европа, поради што еко-организации од сите балкански земји , претставувајќи ја кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“, ги повикуваат надлежните државни институции и граѓаните во ...

На западен Балкан живееме во отровен облак

Окно - 21.01.2021

„Земјите од Западен Балкан имаат најлош квалитет на воздух во Европа, поради што ние, претставувајќи ја кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“, ги повикуваме надлежните државни институции и граѓаните во регионот, да спречат до 13.500 предвремени ...

Кампања „Обединет Балкан за чист воздух“: Живееме во отровен облак

Иновативност - 21.01.2021

Со цел подигнување на свеста за последиците од загадениот воздух, еко организации од сите балкански земји ја започнуваат кампањата „Обединет Балкан за чист воздух”. Како што велат тие, земјите од Западен Балкан имаат најлош квалитет на воздух во ...

Алармантно: Граѓаните во Битола, Куманово и Тетово и вечерва дишат отров, а власта се крие

Курир - 21.01.2021

Секој ден се повеќе се зголемува концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички по градовите низ Македонија. А, пак власта и министерството за животна средина не превземаат ништо и молчат.

Алармантна состојбата со аерозагадувањето вечерва во Битола, Куманово и Тетово

Нетпрес - 21.01.2021

Секој ден се повеќе се зголемува концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички по градовите низ Македонија. А, пак власта и министерството за животна средина не превземаат ништо и молчат.

Граѓаните во Битола, Куманово и Тетово и вечерва дишат отров, а власта се крие

Република - 21.01.2021

Секој ден се повеќе се зголемува концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички по градовите низ Македонија. А, пак власта и министерството за животна средина не превземаат ништо и молчат.

„Обединет Балкан за Чист Воздух“

Порта 3 - 22.01.2021

Започнува на балканската кампања за чист воздух наречена „Обединет Балкан за Чист Воздух”, во соработка со еко организации од сите балкански земји, со цел подигнување на свеста за последиците од загадениот воздух.

(ФОТО) Лисиче најзагадено утрово, а граѓаните секојдневно се трујат, а власта со прст не мрднала

Нетпрес - 22.01.2021

Како и секое зимо така и ова, граѓаните со исти маки- загадениот воздух се повеќе ги труе жителите на речиси сите градови во нашата земја. Слична е ситуацијата и ова утро каде најзагадена општина во Скопје е Лисиче со 218 ПМ 10 честички на метар ...

Утрово најзагадено Лисиче: Граѓаните секојдневно се трујат

Скопје инфо - 22.01.2021

Како и секое зимо така и ова, граѓаните со исти маки- загадениот воздух се повеќе ги труе жителите на речиси сите градови во нашата земја. Слична е ситуацијата и ова утро каде најзагадена општина во Скопје е Лисиче со 218 ПМ 10 честички на метар ...

Превентивни мерки од Општина Битола за намалување на загаденоста на воздухот

MakPress - 22.01.2021

Општина Битола почна со превентивни мерки за намалување на загадувањето на воздухот. Последните два дена, вредноста на суспендирани честички со големина од десет микрометри (PM10) ги надмина дозволените 100 микрограми на метар кубен.

Кампања „Обединет Балкан за чист воздух“: Трансформацијата на енергетскиот систем е клучна за намалување на ...

360 степени - 21.01.2021

„Обединет Балкан за чист воздух“ е мотото на кампањата што ја започна Европскиот фонд за Балкан преку која се повикуваат надлежните институции од Западен Балкан и граѓаните со заеднички сили да спречат 13 500 предвремени смртни случаи годишно кои, ...

Кампања „Обединет Балкан за чист воздух“, живееме во отровен облак

МКД - 21.01.2021

Земјите од Западен Балкан имаат најлош квалитет на воздух во Европа. Ги повикуваме надлежните државни институции и граѓаните во регионот, да спречат до 13.500 предвремени смртни случаи секоја година.

ФОТО: Македонија и утрово се гуши - загаден воздухот во неколку градови

Press24 - 21.01.2021

Во Скопје утринава повторно е регистрирана висока загаденост на воздухот. Мерните станици во Центар, Карпош, Лисиче, Ѓорче Петров Маџир Маало и Црниче покажуваат висока концентрација на штетните ПМ10 честички во воздухот.

Да работиме уште посилно на одговорноста на граѓаните за чиста животна средина!

Н.Македонија - 21.01.2021

Оваа зима се чини дека загаденоста е за некој процент намалена, иако тоа не значи дека воопшто немавме загадени денови кога ПМ-честичките достигнуваа енормно високи бројки штетни за здравјето на човекот.

Отровен воздух дишат скопјани - загаденоста многу над дозволеното

Скопје инфо - 21.01.2021

Воздухот во Скопје вчера беше опасен, па така, на апликацијата мој воздух речиси сите мерни станици се обоени во виолетово. Највисоки вредности на штетните ПМ 10 честички можеа да се забележат на источната страна на главниот град.

Во шест македонски града воздухот синоќа беше екстремно загаден

Скопје1 - 21.01.2021

Во шест града воздухот синоќа беше екстремно загаден. Ова го покажуваат податоците од мерните станици на Министерството за животна средина. Скопје, Куманово, Битола, Тетово, Гостивар и Битола се градови со многу високо загаден воздух.

ФОТО: Скопје се гуши, утринава висока загаденост во главниот град

Курир - 21.01.2021

Во Скопје утринава повторно е регистрирана висока загаденост на воздухот. Мерните станици во Центар, Карпош, Лисиче, Ѓорче Петров покажуваат висока концентрација на штетните ПМ10 честички во ...

Намалувањето на загадувањето може да спречи околу 50.000 смртни случаи во Европа

MakPress - 21.01.2021

Ограничување на загадувањето на воздухот до препорачаните нивоа на СЗО може да спречи 50.000 предвремени смртни случаи годишно во Европа, се наведува во студијата објавена во списанието Лансет Планетари Хелт (Lancet Planetary Health).