TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов земјотрес во Хрватска, најмногу почувствуван во Сисак

360 степени - 24.01.2021

Попладнево Хрватска ја потресе уште еден змејотрес со јачина од 3,5 по Рихтеровата скала. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, земјотресот се случил во 16:54 часот, а најмногу го почувствувале граѓаните во Сисак.

„Цела куќа се тресеше како граната да експлодира“: Нов силен земјотрес кај Петриња

Слободен Печат - 24.01.2021

Нов земјотрес пред неколку минути ја погоди сисачко-мославинската жупанија во Хрватска. Според податоците на Сеизмолошката служба, потресот бил со јачина од 3.5 степени, а епицентарот бил кај Петриња.

Се вклучи алармот во Хрватска ! Нов земјотрес во Петриња !

Во Центар - 24.01.2021

Нов земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала го потресе подрачјето околу Петриња денес во 16:54 часот. Според ЕМСЦ, епицентарот бил на седум километри северозападно од Сисак.

Повторно се тресеше Петриња. Граѓаните тврдат: Целата куќа се тресеше како да експлодирала граната

Во Центар - 24.01.2021

Пред неколку минути, нов земјотрес ја погоди сисачко-мославичката жупанија. Според податоците на Сеизмолошката служба, земјотресот бил со јачина од 3,5 степени, а епицентарот бил во близина на Петриња.

Два послаби потреси кај Петриња и Сисак

Макфакс - 24.01.2021

Два послаби земјотреси утрово го потресоа регионот кај Петриња и Сисак. Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, објави Индекс.хр.

Петриња повторно се тресеше: Уште два земјотреси во централна Хрватска

А1 On - 24.01.2021

Регионот кај Петриња и Сисак беше потресен утрово од два послаби земјотреси. Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, објави Индекс.хр.

Земјотрес почувствуван во Охрид, епицентарот во Охридско езеро

ТВ21 - 24.01.2021

Земјотрес со јачина од 2,7 степени по рихтер регистриран е синоќа во охридскиот регион. Според податоците од ЕМСЦ, земјотресот е регистриран во 01 часот и 24 минути после полноќ, со епицентар во Охридското езеро, на длабочина од 2 километри.

Два послаби земјотреси во Петриња и во Сисак

Независен - 24.01.2021

Подрачјето на Петриња и Сисак во Хрватска утрово го потресоа два послаби земјотреси. Околку осум часот бил почувствуван земјотрес со јачина од 2,6 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 17 километри северозападно од Сисак, пренесе Индекс.

Утрово нови два земјотреси во Сисак и Петриња

ММС - 24.01.2021

Областа Петриња и Сисак беше потресена утрово од два послаби земјотреси. Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, пренесува Индекс.хр.

Нови земјотреси утрово ги вознемирија граѓаните на Петриња и Сисак

Слободен Печат - 24.01.2021

Подрачјето на Петриња и Сисак утрово го погоди земјотрес од 2,6 степени по Рихтер. Потресот се случи неколку минути пред осум часот. Епицентарот бил на 17 километри северозападно до Сисак. По неколку минути се почувствувал уште еден потрес.

Земјотрес ги вознемири охриѓани, епицентарот во Охридското Езеро

+инфо - 24.01.2021

На социјалните мрежи на големо се пишува дека причина за земјотресот е намалениот водостој на Охридското езеро за неколку сантиметри, но тоа научно досега не е потврдено. Земјотрес со јачина од 2,7 степени по Рихтер регистриран е синоќа во ...

Земјотрес почувствуван во Охрид, епицентарот во Охридското езеро

iPortal - 24.01.2021

Земјотрес со јачина од 2,7 степени по рихтер регистриран е синоќа во охридскиот регион. Според податоците од ЕМСЦ, земјотресот е регистриран во 01 часот и 24 минути после полноќ, со епицентар во Охридското езеро, на длабочина од 2 километри.

Два послаби потреси кај Петриња и Сисак

Вечер - 24.01.2021

Два послаби земјотреси утрово го потресоа регионот кај Петриња и Сисак. Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, објави Индекс.хр.

Тлото во Петриња не престанува да се тресе- денеска нов земјотрес

Курир - 24.01.2021

Два послаби земјотреси утрово го потресоа регионот кај Петриња и Сисак. Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, објави Индекс.хр.

Два послаби потреси кај Петриња и Сисак

24Инфо - 24.01.2021

Два послаби земјотреси утрово го потресоа регионот кај Петриња и Сисак. Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, објави Индекс.хр.

Два послаби потреси кај Петриња и Сисак

Точка - 24.01.2021

Два послаби земјотреси утрово го потресоа регионот кај Петриња и Сисак. Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, објави Индекс.хр.

Петриња се тресеше и попладнево

Независен - 24.01.2021

Во попладневните часови, нов земјотрес ја погоди сисачко-мославичката жупанија во Хрватска. Според податоците на Сеизмолошката служба, земјотресот бил со јачина од 3,5 степени, а епицентарот бил во близина на Петриња.

„Целата куќа се тресеше“: Попладнево нов силен земјотрес кај Петриња

Скопје24 - 24.01.2021

Во попладневните часови, нов земјотрес ја погоди сисачко-мославичката жупанија во Хрватска. Според податоците на Сеизмолошката служба, земјотресот бил со јачина од 3,5 степени, а епицентарот бил во близина на Петриња.

Нови 13 дупки се појавиле во близина на силниот земјотрес во Хрватска

ТВ21 - 23.01.2021

Во областа околу селото Мечечанин во Хрватска, се отвориле нови 13 дупки во текот на последните неколку дена, а досега на тоа подрачје се регистрирани 51 отвор. Тоа е областа неколку километри јужно од Петриња и Сисак, област кој на 29.