TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Црна Гора излечен првиот пациент, на социјалните мрежи кружи список со имиња на заразени

Макфакс - 03.04.2020

Во Црна Гора денеска се регистрирани 30 нови случаи на инфекција со коронавирус, но и првиот излечен пациент, Михајло Вукиќ од Бар, кој беше отпуштен од болницата во Подгорица и веднаш на „Фејсбук“ објави дека пристигнал дома по 20 дена напорна ...

Италија и Шпанија ја повикуваат Европа да им помогне

Слободен Печат - 03.04.2020

Шпанија, Италија, Франција и уште шест други членки побараа од ЕУ да го подели теретот на европскиот долг Италија и Шпанија побараа помош од ЕУ и од секоја од земјите членки одделно, поради алармантната ситуација во овие две држави како последица од ...

Во Италија денеска 766 лица починаа од новиот вирус

+инфо - 03.04.2020

Италија објави денеска за 766 нови жртви на коронавирусот, со што вкупната бројка на смртни случаи достигна 14.681 лица во земјата, јави ДПА. Вкупниот број заразени лица, вклучително и починатите и опоравените, се зголеми за 4.855 на 119.827, што е ...

21: Капиталните инвестии ќе се реализираат, не починало двегодишно дете, единаесет медицински лица позитивни, дали ...

Frontline - 03.04.2020

Преглед на вести во 21 часот ЗОШТО Мицкоски одби да одговори од која друга сестринска партија обезбедил помош? Според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, помош ќе пристигне од исто така и друга блиска и пријателска држава од претседател на партија која што ...

Стадионот на Борусија Дортмунд станува центар за прегледи за луѓе со симптоми на коронавирусот

Р.С.Европа - 03.04.2020

Германскиот фудбалски клуб Борусија Дортмунд претвори дел од својот ултрамодерен стадион во центар за прегледи од новиот коронавирус. Северната трибина на најголемиот германски стадион, кој има 82 илјади места, ќе биде користена за луѓе за кои ...

Синдикатите во Словенија разочарани од владата за финансиската помош

А1 On - 03.04.2020

Федерацијата на слободни синдикати на Словенија е разочарана од мерките на Владата за помош на работниците и економијата погодени од епидемијата на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Натпреварувањата од Премиер лига нема да продолжат ниту во мај

А1 On - 03.04.2020

Раководството на Премиер лигата соопшти дека натпреварувањето нема да продолжи ниту во мај. На вонредниот состанок денеска, на кој беше разгледана актуелната состојба и прекинот на сите активности поради пандемијата на коронавирус, е заклучено дека ...

Стадионот на Борусија Д. стана медицински центар за борба против Ковид-19

Sport 1 - 03.04.2020

Фудбалскиот клуб Борсија Дортмунд активно се вклучи во борбата против коронавирусот и Северната трибина од стадионот „Вестфален“ (Сигнал Идуна Парк) ја претвори во медицински центар Овој дел од стадионот ќе се користи за третнам на лицата кои се ...

Нема заразени во охридска Трансфузиологија, одделението почнува со работа идната седмица

OhridNews - 03.04.2020

Тестовите на сите вработени во Одделението за трансфузиологија во охридската Општа болница се негативни на коронавирус, дознава OhridNews. На вработена кај која по првото тестирање постоело сомневање за можна изложеност на вирусот Ковид 19, ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

24 Вести - 15.04.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 2.044.865 лица. Од нив починати се 131.393, а оздравеле 505.282 луѓе. Подгорица – Според денешниот извештај за состојбата со новиот коронавирус, Во Црна Гора не е ...

ЕУ се придружува кон повикот на ОН за глобален прекин на огнот за време на пандемијата

А1 On - 03.04.2020

Европската Унија го поддржува повикот на генералниот секретар на Обединетите Нации за глобален прекин на огнот додека трае борбата против пандемијата на коронавирусот, јави дописничката на МИА од Брисел.

Нејмар донираше 880,000 евра во битката со коронавирусот

24Фудбал - 03.04.2020

Првата ѕвезда на францускиот првак ја покажа својата позитивна страна директно приклучувајќи се во битката со пандемијата од коронавирусот, тоа го стори донирајќи во организација чиј е самиот тој промотор.

Британската кралица во недела ќе има ретко обраќање до јавноста

Слободен Печат - 03.04.2020

Ова е дури четврти пат во текот на нејзиното 68-годишно влаеење да им се обрати на граѓаните во текот на некоја криза. Британската кралица Елизабета во недела во 21 часот ќе се обрати во живо од Бакингамската палата поради пандемиајта од коронавирус ...

Во Италија нови 766 починати, вкупно 14.681 жртви на коронавирусот

Канал5 - 03.04.2020

Во Италија загинаа 766 луѓе за еден ден.Пријавени се 4585 нови случаи на коронавирус, што е помалку од претходниот ден, продолжувајќи го трендот на благ пад на бројот на нови случаи во таа земја. Вкупниот број заболени сега е 119.827.

Во Лондон е отворена полска болница со 4 000 кревети за болни од коронавирус

Канал5 - 03.04.2020

Голема теренска болница, подигната за само девет дена во Лондон, денес ја отвори вратата за прием на бран на заразени лица со коронавирус во Велика Британија, поради што кралицата Елизабета Втора ќе им се обрати на граѓаните во недела.

Престана производството на пивото „Корона“

Независен - 03.04.2020

„Корона“ пивото престана со производство. Мексиканскиот производител на одредено време го запира производството поради пандемијата од корона вирусот. Познатиот бренд стана главен предмет на шегување во текот на целата глобална криза заради истото ...

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНА: Одобрени 175,2 милиони евра од ММФ

Фактор - 03.04.2020

Владата ја разгледа и усвои Информацијата според која Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) позитивно одговори на барањето на нашата земја да ѝ биде одобрен Инструментот за брзо финансирање во висина од 175,2 милиони евра, како помош за финансирањето ...

Мицкоски: Oд кога нивниот градоначалник во Куманово молеше за карантин, ни него не го послушаа од владата, таму сега ...

Курир - 03.04.2020

Суштината е како најбезолно да ја поминеме оваа работа со корона вирусот. Бројот на инфицирани од корона вирусот е се поголем. Денес имаме алармантен податок 11 медицински лица се заразени.

Индија: Близнаци родени среде пандемијата добија имиња Корона и Ковид

Бриф - 03.04.2020

Иако пандемијата на коронавирусот на многумина не им донесе ништо добро, еден млад брачен пар од Раипур централна Индија доби близначиња, а заради ситуацијата ги крстија Корона и Ковид. Мајката Прети Верма (27) за „Хиндустан тајмс“ изјавила дека се ...

Канада: Дваесет отсто зголемен бројот на смртни случаи

ТВ21 - 03.04.2020

Речиси 12.000 случаи на заразени од новиот коронавирус се регистрирани во Канада, при што бројот на смртните случаи е зголемен за речиси 20 отсто, според податоците што ги објави денеска државната Агенција за јавно здравје.

Близнаци родени во Индија добија имиња Корона и Ковид

Репортер - 03.04.2020

Близнаци родени во градот Раипур во Индија ги добиле имињата Корона и Ковид, пренесуваат индиските медиуми. Близнаците, момче и девојче, се родија за време на тринеделниот карантин во земјата.

Во Италија уште 766 мртви од КОВИД-19, сѐ повеќе починати и во Велика Британија

Сакам да кажам - 03.04.2020

Втор ден по ред, Италија бележи благ пораст на бројот на починати од КОВИД-19, откако во последните 24 часа оваа болест однесе 766 животи, шест повеќе во однос на вчера. Италија со тоа се ближи кон бројката од 15.000 починати, засега застанувајќи на ...

Пандемијата во Италија однесе уште 766 животи, вкупно починати 14.681

Независен - 03.04.2020

Во Италија во последните 24 часа 766 луѓе умреа од корона вирусот и во таа земја забележани се убедливо најмногу жртви. Според податоците од страницата worldometers, бројот на умрени од корона вирус во Италија е 14.681.

Двајца починати, 46 новозаболени, вкупниот биланс 430

Канал5 - 03.04.2020

Двајца починати и 46 нови случаи на Корона вирусот во земјава за изминатите 24 часа. Ова е и најголем раст на дневната бројка од почеток на ширењето на заразата. Со што вупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 се искачина 430 лица.

Бразилците открија: Нејмар е анонимниот донатор кој издвои 750.000 фунти за борба против „Ковид-19“

Sport M - 03.04.2020

Во медиумите во Бразил протече информација дека Нејмар е анонимниот донатор кој издвоил 750.000 фунти за УНИЦЕФ пред неколку дена за борба против коронавирусот. Нејмар сакаше да остане анонимен во текот на целата оваа приказна, но бразилските ...

Ковид-19 во Грција: 99 нови случаи и шест нови жртви

Курир - 03.04.2020

Во изминатите 24 ласа во Грција уште шест лица го загубија животот од коронавирусот, со што вкупниот број на жртви се зголеми на 59, додека пак регистрирани се 99 нови случаи на заразени со Ководи-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Тетово: Полицаец и медицинска сестра позитивни – 20 полицајци и 6 лица од медицинскиот персонал во карантин

ТВ21 - 03.04.2020

Полицаец од СВР Тетово е заразен со Ковид-19. ТВ21 дознава дека полицаецот користел боледување поради други здравствени причини, меѓутоа поради одредени лични обврски се пријавил во полициската станица каде имал контакти со неколку колеги.

МАКЕДОНИЈА „ТАНЦУВА“ СО КОРОНАТА: Убедливо имаме најголем број заразени во однос на сите соседи на милион жители

Денешен - 03.04.2020

Состојба со заразени од Ковид 19, вкупен број и број на заразени на еден милион жители Македонија 430 вкупно 215 заразени на еден милион жители Србија 1476 вкупно 169 заразени на еден милион жители Грција 1613 вкупно 155 заразени на еден милион ...

Бројот на заболени од корона вирус во светски рамки надмина 1 милион луѓе

24 Вести - 03.04.2020

Бројот на заболени со ковид 19 во светот надмина еден милион. Најмногу заразени има во САД, Италија и Шпанија каде бројот на починати и заболени секојдневно расте. Само во последните 24 часа, во соединетите американски држави починаа 1.169 лица, што ...

Уште еден црн ден во Италија: Во последните 24 часа починале 766 лица

Локално - 03.04.2020

Во Италија починале 766 луѓе од коронавирус во последните 24 часа, со што во таа земја е забележан најголем број жртви од пандемијата. Според податоците на сајтот „Wordlometers“, бројот на починати од коронавирус во Италија е 14.681 лица.

Велешанец плукал крв и кашлал, во болницата прашале зошто сте го донеле

24 Вести - 03.04.2020

78 годишен велешанец пред три дена починал, откако бил на преглед на инфективното одделение во велешката болница и се жалел на симптоми слични на оние на коронавирус. Откако лекарката која го прегледала му кажала дека симптоми нема и дека нема да ...

18: Посебен полициски час во Куманово, Чулев никаде го нема ама прв е за сликање, притвор за тепачите, тешко дека ќе ...

Frontline - 03.04.2020

Преглед на вести до 18 часот СО пристапот „трговија без контакт“ непречен извоз во и од Турција. На компаниите им е дадена можност за замена на приколка, полуприколка или контејнер, а оние што нема да го почитуваат пристапот „трговија без контакт“ ...

Франција бележи рекорд по смртни случаи за еден ден од коронавирусот

Алсат-М - 03.04.2020

Во Франција вчера беше најцрниот ден од почетокот на пандемијата со Ковид 19. Сите очи сега се вперени кон оваа држава каде за 24 часа, починале 1355 лица од коронавирусот, од кои повеќето во старски домови.

Лицата кои останале без работа поради коронавирусот, стануваат дел од системот за социјална заштита

Алсат-М - 03.04.2020

Лицата кои останале без работа или биле дел од неформалната економија по брза постапка стануваат дел од системот за социјална заштита. Ова е една од новите мерки поради ново- настанатата ситуација со пандемијата Ковид 19.

Близнаци родени среде пандемија, ги добиле имињата Корона и Ковид

Канал5 - 03.04.2020

Иако пандемијата на коронавирус не им донесе ништо добро на повеќето луѓе, млади родители од централниот дел на индиската покраина Раипур решија да ги именуваат своите близнаци Корона и Ковид.

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

А1 On - 03.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.043.762 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 55.304, а оздравеле 222.332 луѓе. Шпанија со 117.710 заразени со коронавирус ја надмина Италија, каде има 115.242 ...

Репортажа за Вухан: Како смртоносната епидемија се разви во глобална вонредна состојба (ВИДЕО)

МКД - 03.04.2020

Австралиската државна телевизија Еј-би-си на крајот на февруари емитуваше 45-минутна репортажа за избивањето на епидемијата на коронавирусот во кинескиот град Вухан и како од тоа настана глобалната пандемија.

22 вработени во СВР во карантин поради заразениот полициски службеник,ковид-19 дијагностициран и кај медицинска сестра ...

Алфа - 03.04.2020

Полицијата испитува каде и со кого се движел полицискиот службеник од Тетово, кој е позитивен на ковид-19, и колку луѓе довел во опасност од можно заразување со коронавирус.Вирусот кај службеникот е дијагностициран пред два дена.Пред тестирањето, ...

Гутереш: Најлошо допрва доаѓа „за земјите кои се во конфликт“

А1 On - 03.04.2020

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го повтори повикот за глобален прекин на огнот, повикувајќи ги сите страни во конфликтите низ светот да го остават оружјето и да им дозволат на земјите уништени од војни да се борат со пандемијата на ...

3 април, вонредна состојба, ден 16: Декларација на членките на НАТО, нови 46 случаи на КОВИД-19, во Куманово цел викенд ...

CivilMedia - 03.04.2020

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО по завршување на вчерашниот состанок објавија заедничка Декларација во која се поздрави влезот на Северна Македонија како 30 членка на НАТО.

Стадионот во Дортмунд станува скрининг центар за лица со симптоми на коронавирус

А1 On - 03.04.2020

Германскиот фудбалски клуб Борусија Дортмунд дел од ултрамодерниот стадион го претвори во центар за прегледи за време на пандемијата на коронавирусот. Северната трибина на најголемиот германски стадион, со вкупно 82.000 места, ќе се користи за ...

Македонец од САД: Aтмосферата поради коронавирусот е нереална и брзо може да излезе од контрола

Канал5 - 03.04.2020

Корона вирусот продолжува да коси во САД, земјата го регистрираше најцрниот ден до сега со над 1.000 починати, што е и најголем број на мртви досега во една земја од почетокот на пандемијата.

Шпанија ја надмина Италија според бројот на заболени , само денеска починале 932 луѓе

Канал5 - 03.04.2020

Објавени се нови податоци за болни и смртни случаи во Шпанија. Во последните 24 часа загинаа 932 луѓе. Во моментов Шпанија има повеќе заразени од Италија и е прва земја во Европа по бројот на заразени и втора во светот, веднаш зад САД.

Во Велика Британија над 600 починати од коронавирус

Макфакс - 03.04.2020

Бројот на починати од коронавирус во Велика Британија порасна денеска за 684 на 3.605, што е пораст од 23 проценти во однос на претходниот ден. Британските научници велат дека ќе биде добро ако бројот на смтни случаи во оваа земја биде под 20.000, ...

Ковид-19: И покрај затворените училишта, сиромашната Танзанија има одлична образовна алтернатива

Deutsche Welle - 03.04.2020

„Смартклас“ е платформа за едукација преку интернет, која ги поврзува учителите со учениците во африканската држава Танзанија. Системот е создаден во јануари 2019 година и значително помага за учењето за време на пандемијата на коронавирус.

Сингапур ги затвора училиштата и компаниите по вториот бран на коронавирусот

Нетпрес - 03.04.2020

Сигнапур, кој успеа да ја сузбие епидемијата на коронавирусот така што ги откриваше патиштата на неговото пренесување, мораше да ги затвори училиштата и компаниите повикувајќи го населението да остане во домовите, соопшти во петокот Ли Хсиен Лонг, ...

Не е познато дали првата почината кумановка ги заразила лекарите

Кумановски м. - 03.04.2020

Засега не е познато дали првата пациентка позитивна на коронавирусот во Куманово, кај која присуството на вирусот беше потврдено посмртно, ги заразила лекарите во болницата. Како што рече министерот за здравство Венко Филипче, првиот здравствен ...

Нови 305 заразени со коронавирус во Србија, вкупно 1.476

Макфакс - 03.04.2020

Според најновите податоци од српското министерство за здравство, регистрирани се нови 305 случаи на коронавирус во Србија. Во последните 24 часа бројот на позитивни случаи на коронавирусот се зголеми од 1.117 на 1.476.

Вухан претпазливо се буди (ВИДЕО)

МКД - 03.04.2020

Кинескиот коронавирусен епицентар Вухан претпазливо повторно се отвора откако се намалија новите случаи на коронавирус. Франс прес бил во градот на денот кога почна карантинот, 23 јануари, и сега дава компаративен изглед по повеќе од два месеци ...