TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: Одлуката на ЕУ да не почне преговори со Македонија и Албанија негативно ќе влијае врз дијалогот на Белград и ...

МКД - 22.10.2019

Косовскиот политички лидер Аљбин Курти за Гардијан кажа дека одлуката на ЕУ да не ги почне преговорите со Македонија и Албанија негативно ќе влијае врз можноста за постигнување на договор меѓу Белград и Приштина.

Емисија 200, Курти: Не треба да има замена за ЕУ

Алсат-М - 22.10.2019

Кандидатот за премиер на Косово во интервјуто за Алсат, вели дека за регионот не треба да има никаква замена за ЕУ. Според него, балканските земји треба да соработуваат со единствена цел, поскорешно зачленување во ЕУ.

Курти: Регионот нема алтернатива освен членство во ЕУ

Локално - 22.10.2019

Регионот не треба да има замена за Европската унија, порача Албин Курти, кандидат за премиер на новата косовска Влада во интервју за Алсат ТВ . Повика на тесна меѓусебна соработка на балканските земји со единствена цел – што поскоро членство во ЕУ.

Размената на територии неприфатлива и за Србите

Н.Македонија - 22.10.2019

За граѓаните на Србија косовското проблем и натаму е емотивно и болно прашање, кое е поврзано со зборот „предавство“, а признавањето на независноста е неприфатливо за 78,5 отсто од анкетираните лица, покажало истражувањето на Центарот за општествен ...

Курти: Нобелот за Хандке е награда за адвокатот на геноцидот

Опсервер - 22.10.2019

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да го добие мандатот за состав на новата Влада на Косово откако неговата партија победи на изборите одржани на 6 октомври, оцени денеска дека годинешната Нобелова награда за ...

Харадинај го смета Албин Курти за измамник, а Белград за политичар од минатото

Слободен Печат - 22.10.2019

Харадинај смета дека Курти се обидува преку популизам и ефтини политички изјави да се здобие со доверба кај косовските граѓани, Харадинај смета дека Курти се обидува преку популизам и ефтини политички изјави да се здобие со доверба кај косовските ...

Харадинај: Курти е еден добар измамник

Локално - 22.10.2019

Премиерот во оставка и лидер на Алијансата за идинината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека не му верува на претседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти кога тврди дека како иден премиер нема да го признае Специјалниот суд за ...

Албин Курти раскажа за сообраќајката во Тирана и со какви повреди се здобил

Слободен Печат - 22.10.2019

Курти ги раскажа околностите, а рече дека го повредил само лактот Лидерот на Сомоопределување Албин Курти за прв пат зборуваше за сообраќајката која се случи во неделата навечер во Албанија, односно на автопатот Тирана-Драч.

Курти за Макрон: Европа е многу важна, не може да ја води еден човек

Слободен Печат - 21.10.2019

Тој изјави дека ЕУ и Балканот се важни едни за други и Париз со Берлин треба добро да го знаат тоа. “Европската Унија е формирана како одговор на фашизмот, но сега таа е исплашена од лицето на популизмот и фашизмот“, вели Албин Курти, победникот на ...

Курти: Блокирајки ја Северна Македонија ЕУ ги уништува шансите на Србија и Косово за договор

Локално - 21.10.2019

Новоизбраниот премиер на Косово Албин Курти во интервју за Гардијан ја осуди одлуката на ЕУ да го запре понатамошното проширување на Балканот,потенцирајќи дека со тоа западните лидери демонстрирал дека ги заборавиле лекциите на двете светски војни и ...

Курти доживеа сообраќајна незгода во Албанија (ФОТО)

МКД - 21.10.2019

Движењето Самоопределување соопшти дека на патот Тирана – Драч во Албанија се случила помала сообраќајна незгода во која учествувал автомобилот во кој се возел лидерот Аљбин Курти. Во сообраќајката нема повредени.

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Фактор - 21.10.2019

Одлуката на ЕУ да не започне преговори со Северна Македонија и Албанија негативно ќе влијае на можноста за постигнување договор меѓу Белград и Приштина, вели Курти. Лидерот на косовското самоопределување и најверојатно новиот премиер, во интервју за ...

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

Независен - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Возилото на Курти се судрило со полициско, па следувал судир на уште три возила

+инфо - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Курти имал сообраќајка во Тирана, нема повредени

Р.С.Европа - 21.10.2019

Возилото со кое бил лидерот на движењето Самоопределување Албин Курти имало сообраќајна несреќа во Тирана, пренесуваат косовските медиуми. Според нивните наводи, автомобилот на Курти удрил во задниот дел на еден автомобил на албанската полиција.

Курти по победата на Косово, прославуваше и во Тирана

Либертас - 21.10.2019

Лидерот на Самоопределување Албин Курти кој е победник на парламантарните избори на Косово вечерва победата ја прослави и во Тирана . Курти кој се очекиува да биде и нов премиер на Косово во Тирана изјави дека победата во Албанија ја прославува ...

Универзитетски професор по сообраќајката тврди: Доколку му се случи нешто на Албин Курти, ќе има последици за земјата

Слободен Печат - 21.10.2019

Аналитичарот Пачаризи изјавил дека Курти и луѓето околу него треба да бидат внимателни, бидејќи што и да му се случи на него, според Пачаризи, ќе има тешки последици за земјата. Автомобилот во кој се наоѓаше лидерот на Движењето Самоопределување, ...

Сообраќајка на автомобилот на Курти во Тирана

Либертас - 21.10.2019

Вечерва во Тирана , автомобилот на лидерот на Самоопределување Албин курти, кој беше придружуван од уште две дриги возила претрпе сообракајка. Албанските медиуми јавија дека во сообракајката Курти не е повреден.

Курти имал сообраќајка во Тирана

Кумановски м. - 21.10.2019

Движењето Самоопределување извести дека имало мала сообраќајна несреќа на патот Тирана-Драч во Албанија, во која учествувал автомобилот на Албин Курти. Нема повредени во сообраќајна несреќа. loading...

Албин Курти вечерва имал сообраќајна несреќа во Тирана

Република - 20.10.2019

Лидерот на Самоопределување, Албин Курти бил дел од сообраќајка во Тирана, на патот на Ринас, при што за среќа не се здобил со повреди, јавува Топ Чанел. Истиот медиум дознава дека возилото со кое Курти патувал се судрило со полициско возило.

Курти имал сообраќајка во Тирана, нема повредени

Алсат-М - 21.10.2019

Возилото со кое бил лидерот на движењето Самоопределување Албин Курти имало сообраќајна несреќа во Тирана, пренесуваат косовските медиуми. Според нивните наводи, автомобилот на Курти удрил во задниот дел на еден автомобил на албанската полиција.

Курти имал сообраќајка во Тирана

Нетпрес - 21.10.2019

Возилото со кое бил лидерот на движењето Самоопределување Албин Курти имало сообраќајна несреќа во Тирана, пренесуваат косовските медиуми. Според нивните наводи, автомобилот на Курти удрил во задниот дел на еден автомобил на албанската полиција.

Албин Курти имал сообраќајка во Тирана

Фокус - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Во Тирана: Возилото на Курти се судрило со полициско возило

PressingTV - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Возилото на Албин Курти дел од сообраќајка во Тирана

Локално - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Возилото на Албин Курти дел од сообраќајка во Тирана

А1 On - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Возилото на Албин Курти дел од сообраќајка во Тирана

Сител - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Возилото со кое патувал Курти се судрило со полициско возило а потоа се судриле уште три возила

iPortal - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Возилото на Албин Курти се судри со полициско во Тирана

Независен - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медиуми, возилото со кое патувал Курти се судрило ...

Kурти жали: Нанесена им е неправда на Македонија и Албанија

Република - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

Сител - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

Фокус - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Македонија.

Курти: Мислам дека е неправедно што Албанија и Северна Македонија не ги започнуваат преговорите

PressingTV - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Возилото на Албин Курти дел од сообраќајка во Тирана

Опсервер - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Македонија

Опсервер - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда

Press24 - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

24Инфо - 21.10.2019

– Лидерот на Движењето „Самоопределување” Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

4NEWS - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

CivilMedia - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија, јавува МИА .

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

А1 On - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Возилото на Албин Курти дел од сообраќајка во Тирана

MakPress - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

Возилото на Албин Курти дел од сообраќајка во Тирана

Вечер - 21.10.2019

Возилото во кое се наоѓал лидерот на косовското Движење „Самоопределување“, Албин Курти синоќа било дел од сообраќајка на автопатот Тирана – Драч, во која за среќа нема повредени. Според албанските медуми, возилото со кое патувал Курти се судрило со ...

И Курти смета оти одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Македонија

Нетпрес - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Македонија

Либертас - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Македонија

MakPress - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Македонија.

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

МКД - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

И Курти смета оти одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Македонија

Точка - 21.10.2019

Лидерот на Движењето „Самоопределување“ Албин Курти, од Тирана ја коментираше негативната одлука на Европскиот совет, да не се даде датум за започнување на преговори со Албанија и Северна Македонија.

Новоизбраниот премиер на Косово Курти ја осуди одлуката на ЕУ за Северна Македонија

iPortal - 21.10.2019

Новоизбраниот премиер на Косово Албин Курти во интервју за Гардијан ја осуди одлуката на ЕУ да го запре понатамошното проширување на Балканот,потенцирајќи дека со тоа западните лидери демонстрирал дека ги заборавиле лекциите на двете светски војни и ...

Харадинај: Курти е еден добар измамник

24Инфо - 22.10.2019

Премиерот во оставка и лидер на Алијансата за идинината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека не му верува на претседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти кога тврди дека како иден премиер нема да го признае Специјалниот суд за ...

Харадинај: Курти е еден добар измамник

Република - 22.10.2019

Премиерот во оставка и лидер на Алијансата за идинината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека не му верува на претседателот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти кога тврди дека како иден премиер нема да го признае Специјалниот суд за ...