TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пронајдете си точак во Амстердам со новата апликација на Горјан Јовановски

IT.mk - 13.06.2018

Bike Seeker – Rent bikes in Amsterdam е апликација која им овозможува на сите во Амстердам да го пронајдат велосипедот кој најмногу им одговора. Ова можеби и не е некоја вест, ако креатор на апликацијата не беше Горјан Јовановски, автор на ...

Со велосипед или пешки посакаа да го допрат сонцето

Н.Македонија - 13.06.2018

Мирјана Мукаетова Околу илјада вљубеници во планинскиот велосипедизам и исто толку планинари минатиот викенд пристигнаа во селото Мрежичко за да бидат дел од третото издание на манифестацијата „Допри го сонцето – АЛШАР 2018“, во организација на ...

Потребни се повеќе велосипедски патеки

Н.Македонија - 13.06.2018

Од ден на ден по скопските улици и булевари како сѐ повеќе да се зголемува бројот на моторните возила, а тоа го потврдуваат сѐ подолгите колони од автомобили. Ваквиот сообраќаен метеж ги прави возачите нервозни, бидејќи во синџирот од возила секој ...

Велика Британија: три четвртини од жените не возат велосипед

Радио МОФ - 12.06.2018

Приближно три четвртини од жените во седум британски градови никогаш не возеле велосипед како превозно средство, иако имаат позитивен став за велосипедизмот, покажува нова анкета. Повеќе од 7 700 жителки на Белфаст, Бирмингем, Бристол, Кардиф, ...

ПРИЛЕП: Патека за контејнери или патека за велосипеди (ФОТО)

Маркукуле - 12.06.2018

Булевар “Aлександар Македонски” ја има една од малкуте велосипедски патеки во Прилеп, ама “џабе” кога на контејнериве од толку простор баш тука им е местото. ФОТО: Јордан ...