TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ирански командант: Иран би можел да ја преиспита својата нуклеарна политика

МКД - 19.04.2024

Ирански командант навести дека Техеран би можел да усвои нова насока на својата нуклеарна политика во екот на растечките тензии на Блискиот Исток. Фото: ЕПА „Ако Израел се заканува со напад на иранските нуклеарни објекти и планира да врши притисок ...

Иран го предупреди Израел да не напаѓа нуклеарни локации

Глас на Америка

Америка воведе нови санкции кон Иран по нападот на Израел

Глас на Америка

Русија го поддржува нападот на Иран врз Израел

Слободен Печат

САД и Велика Британија воведоа нови санкции кон Иран

Вечер Прес

„ЛАБОРАТОРИИ НА БОЈНОТО ПОЛЕ“ Кој е „тајниот план“ на Русија и на Иран?

+инфо

САД и Велика Британија воведоа нови санкции за Иран поради нападот врз Израел

Р.С.Европа

Zoom Курир +инфо Deutsche Welle Денар Точка Нова ТВ Сакам да кажам

Во израелски воздушни напади загинаа борци на Хезболах во Либан

Глас на Америка - 19.04.2024

Израелската војска соопшти дека извршила воздушни напади низ Појасот Газа насочени кон борците и инфраструктурата на Хамас, како и воздушни напади во кои загинаа двајца милитанти на Хезболах во јужен Либан.

Премиерот на Катар: Преговорите за прекин на огнот и ослободување на заложници во Појасот Газа се заглавени

Слободен Печат

Комплексот „пајажина“ и дебаклот на Израелците: Мистериозни изјави од Иран, по ветувањето доаѓа во прст во око и потсетник за болниот пораз

Точка

Хезболах: Нападнавме израелска воена база како одговор за смртта на неколку нејзини борци

Слободен Печат

Шестмина Израелци повредени во ракетен напад од Либан

Кумановски м.

Израел уби командант на Хезболах

MakPress

Хезболах тврди дека нападнале израелска воена база како одговор за смртта на неколку нејзини борци

MakPress

Поранешен шеф на одбраната на ИАФ: Иран е „суперсила“ во ракети и беспилотни летала – но не и одбрана

Слободен Печат - 18.04.2024

Израел нема да има проблеми да погоди цели во Иран доколку реши директно да возврати за невидените напади со беспилотни летала и ракети, пред се повикувајќи се на застарените воздушни сили на Техеран и системите за воздушна одбрана од домашно ...

Израел го издржа иранскиот напад, ама нема да може уште долго

Оff.net

Дроновите камикази се закана која може да ги банкротира западните војски

Слободен Печат

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на проширување на санкциите против Иран

Слободен Печат

Што се поседува Израел и што користеше против иранските дронови и ракети?

Кумановски м.

Европскиот гас поскапува откако Израел вети одговор на нападот од Иран

ТВ21

Што има Израел и што користел во борбата против иранските беспилотни летала и ракети

4NEWS

Шокантна изјава на поранешниот директор на Мосад! Ова е можен одговор на иранскиот напад, Израелците се подготвени: ...

Во Центар - 18.04.2024

Поранешниот директор на управата за разузнавање на израелската агенција Мосад, Зохар Палти, вели дека таргетирањето на иранските нуклеарни постројки е една од опциите за одговор на нападот врз Израел.

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Макфакс

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Опсервер

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

MTM

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Точка

Поранешниот директор на Мосад за нападот на Иран: Сите опции се „на маса“

Centar

Шокантна изјава на поранешниот директор на Мосад! Ова е можен одговор на иранскиот напад, Израелците се подготвени: „Нема сомнеж, сè e на маса“

Пулс24

САД и Британија воведоа санкции кон Иран, насочени кон производителите на дронови

Макфакс - 18.04.2024

Соединетите држави и Велика Британија денеска воведоа санкции против Иран, насочени кон „иранската програма за беспилотни летала, челичната индустрија и производителите на автомобили“, потег по нападите врз Израел минатиот викенд, соопшти ...

САД и Британија воведоа санкции кон Иран, насочени кон производителите на дронови

Опсервер

САД и Британија му воведоа санкции на Иран, целта се производителите на дронови

Канал5

САД и В.Британија воведоа санкции кон Иран

24Инфо

САД и Израел ќе одржат виртуелен состанок за Рафа

Глас на Америка - 18.04.2024

Високи американски и израелски претставници денес ќе одржат виртуелен состанок за плановите на Израел за градот Рафа во јужниот дел на Газа, додека Вашингтон бара алтернативи за израелската офанзива, изјави американски официјален претставник.

Додека ескалира конфликтот меѓу Иран и Израел, арапските земји остануваат на своето

Р.С.Европа

Нетанјаху се откажа од нападот врз Иран по телефонскиот повик

Денар

Kaмерон: Израел одлучи да дејствува по нападот на Иран

Мета

НАПАДНЕ ЛИ ИЗРАЕЛ, АМЕРИКАНСКИТЕ БАЗИ ЌЕ СТАНАТ ЦЕЛИ НА ИРАН Иранскиот амбасадор во Белград вели дека Израелците реагираат емотивно

+инфо

САД го молат Иран да му дозволи на Израел „симболично да го нападне“ за да си го спаси образот

Вечер Прес

Нетанјаху вели дека Израел сам ќе одлучи како да се брани

Р.С.Европа

Lider Нетпрес +инфо МКД CivilMedia Кумановски м. Кумановски м. Кумановски м.

Израелскиот министер Смотрич повика на „несразмерен напад“ врз Иран

Во Центар - 18.04.2024

– Израелскиот министер за финансии од крајната десница, Безалел Смотрич, повика на „несразмерен напад“ врз Иран. Смотрич за израелското радио говореше за тензиите со Иран. Тој порача дека официјален Тел Авив мора да возврати на минатонеделниот напад ...

Блискиот исток останува во центар на вниманието: Нетанјаху дециден во ставовите

Lider

Западот повикува на деескалација на тензиите на Блискиот исток и подготвува санкции за Иран

Телма

Ердоган: Нетанјаху е единствениот одговорен за тензиите на Блискиот Исток

MakPress

Ердоган: Нетанјаху е единствениот виновен за тензиите на Блискиот Исток

Пулс24

Самитот на ЕУ засенет од актуелната криза на Блискиот Исток

Глас на Америка

Израелскиот министер Смотрич повика на „несразмерен напад“ врз Иран

Пулс24

Бербок повика Иран да се стави во изолација за да се спречи дополнителна ескалација

Рацин - 18.04.2024

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок, денеска повика на построг став кон Техеран по иранскиот беспилотен и ракетен напад врз Израел, истовремено повикувајќи да не се дозволи конфликтот да се прошири, јави ДПА.

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Бизнис Вести

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Рацин

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Макфакс

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Опсервер

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

Точка

Министрите за надворешни работи на Германија и Велика Британија го повикаа Израел да се воздржи од ескалација

24Инфо

Канал5 Нетпрес Centar MakPress Независен 365 MakPress

Генерал Хагталаб: Иран може да ја ревидира својата нуклеарна доктрина

Рацин - 18.04.2024

Поради израелските закани за масовен воен одговор Иран може да ја ревидира својата „нуклеарна доктрина“ предупреди денеска Ахмад Хагталаб, висок командант на иранскиот корпус на исламската револуционерна гарда, задолжен за нуклеарната безбедност, ...

Генерал Хагталаб: Иран може да ја ревидира својата нуклеарна доктрина

MakPress

Нетанјаху се договори со Америка!? Арапите тврдат дека тој добил согласност за операцијата во Рафах доколку нема голем ...

Во Центар - 18.04.2024

Египетските власти изјавија за катарските медиуми дека САД го прифатиле планот на Израел да започне операција во градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, доколку се воздржи од извршување на голем напад врз Иран како одмазда за ракетниот напад ...

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

Макфакс

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

Опсервер

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

MTM

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

24Инфо

БЕСОТ ЗА ИРАН ЌЕ БИДЕ ИСТУРЕН ВРЗ ГАЗА Вашингтон дал зелено светло за новата израелска офанзива во Рафах

+инфо

„Тајмс оф Израел“: Америка ја прифати операцијата на Израел во Рафах, доколку Израел не го нападне Иран

Точка

Centar Пулс24

Тајмс оф Израел: Америка прифаќа операција на Израел во Рафа доколку Израел не го нападне Иран

МКД - 18.04.2024

Соединетите Американски Држави го прифатија планот на Израел за копнена операција во градот Рафа во јужниот дел на Газа, во замена за неизвршување на голем напад врз Иран, како одговор на невидениот напад од Техеран, изјавија египетските власти за ...

Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Либертас

„Тајмс оф Израел“:САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Канал5

„Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Frontline

Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

Рацин

„Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

MakPress

„Тајмс оф Израел“: САД се согласија на израелска операција во Рафа ако Израел не го нападне Иран

365

Пулс24

Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

MakPress - 18.04.2024

Израел разгледуваше опции да изврши напад врз Иран како одмазда за нападот без преседан минатиот викенд, но потоа ги откажале плановите, јавија израелски и американски медиуми. Иран лансираше повеќе од 300 беспилотни летала и проектили против Израел ...

Американски и израелски медиуми: Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

Бизнис Вести

Израелските власти наводно разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

Слободен Печат

Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот, тврдат медиуми во Израел и САД

Телма

Американски и израелски медиуми: Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

Либертас

Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад врз Иран, но се повлекле од планот

24Инфо

Американски и израелски медиуми: Израелските власти разгледувале опции за одмазднички напад

Канал5

Рацин Zoom

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

MakPress - 18.04.2024

Лидерите на членките на Унијата вечерва има добра дебата за состојбата на Блискиот Исток и се усогласија за осуда на нападот на Иран врз Израел и за воведување санкции кон иранските компании поврзани со развој и производство на дронови и проектили, ...

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

Frontline

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили

Рацин

Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Макфакс - 17.04.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел сам ќе донесе одлуки. „Сите тие имаат различни предлози и совети. Јас го ценам тоа. Но, сакам да биде јасно – ние самите ќе ги донесеме нашите одлуки, а израелската држава ќе направи се што е ...

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Н.Македонија

Премиерот на Израел до Германија и Британија: Сакам да бидам јасен – одлуките ќе ги носиме сами

Кумановски м.

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Курир

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Либертас

Бенјамин Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Опсервер

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Во Центар

Фокус 24Инфо Точка Локално Пулс24 Денешен Република MakPress

Израел го остава Иран во неизвесност во врска со нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Макфакс - 17.04.2024

Ставот на израелскиот воен кабинет е дека Иран треба да продолжи да погодува каков ќе биде одговорот на Израел на иранскиот напад, изјавил неименуван израелски функционер за „The Times of Israel“.

Израелски функционер вели дека планот е Иран да погодува кога ќе биде одговорот од Израел

MakPress

Израел го остава Иран во неизвесност околу нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Опсервер

Израел го остава Иран во неизвесност околу нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Точка

Израел го остава Иран во неизвесност околу нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

MTM

Израел го остава Иран во неизвесност околу нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Centar

Израел го остава Иран во неизвесност околу нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

24Инфо

Нетанјаху по средбата со Бербок и Камерон – сами ќе донесеме одлука

Слободен Печат - 17.04.2024

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху по средбите со шефовите на дипломатиите на Велика Британија и Германија, Дејвид Камерон и Аналена Бербок изјавил дека државата сама ќе си донесе свои одлуки.