TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот на Перу соборен од власт откако објави дека ќе го распушти Конгресот

360 степени - 07.12.2022

Како што пренесува Би-би-си, соборениот претседател на Перу, Кастиљо бил забележан во полициска станица, но засега нема инфрмации дали е уапсен. Перуанската полиција, како што јавува британскиот радиодифузен сервис, на Твитер објавила фотографии од ...

Перу: Претседателот сакаше да го распушти Конгресот, а тој него го смени

Независен - 07.12.2022

Претседателот на Перу беше сменет од Конгресот во средата, откако тој се обиде да го распушти законодавното тело и да преземе еднострана контрола врз владата, предизвикувајќи тешка уставна криза.

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Макфакс - 07.12.2022

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните сили. Во исто време, полицијата официјално го именуваше шефот на државата како поранешен претседател.

Сменет е претседателот на Перу, ја злоупотребил положбата

Канал5 - 07.12.2022

Парламентот на Перу гласаше за импичмент на претседателот Педро Кастиљо неколку часа откако претседателот рече дека ќе го распушти законодавниот дом со декрет, што ќе предизвика уставна криза во земјата.

Перуанскиот претседател Кастиљо нареди распуштање на Парламентот

Бизнис Вести - 07.12.2022

Перуанскиот претседател Педро Кастиљо нареди распуштање на Парламентот, неколку часа пред Собранието да се состане нза да дебатира за нов предлог за негово отстранување од претседателската функција, пренесоа светските агенции.

Перуанскиот претседател го распушти Парламентот пред пратениците да гласаат за негов инпичмент

24Инфо - 07.12.2022

Перуанскиот претседател Педро Кастиљо нареди распуштање на Парламентот, неколку часа пред Собранието да се состане за да дебатира за нов предлог за негово отстранување од претседателската функција, пренесоа светските агенции.

Перуанскиот претседател Кастиљо нареди распуштање на Парламентот

Курир - 07.12.2022

Перуанскиот претседател Педро Кастиљо нареди распуштање на Парламентот, неколку часа пред Собранието да се состане нза да дебатира за нов предлог за негово отстранување од претседателската функција, пренесоа светските агенции.

Перуанскиот претседател Кастиљо нареди распуштање на Парламентот

А1 On - 07.12.2022

Перуанскиот претседател Педро Кастиљо нареди распуштање на Парламентот, неколку часа пред Собранието да се состане нза да дебатира за нов предлог за негово отстранување од претседателската функција, пренесоа светските агенции.

Перуанскиот претседател Кастиљо нареди распуштање на Парламентот

Опсервер - 07.12.2022

Перуанскиот претседател Педро Кастиљо нареди распуштање на Парламентот, неколку часа пред Собранието да се состане нза да дебатира за нов предлог за негово отстранување од претседателската функција, пренесоа светските агенции.

Претседателот на Перу падна во рацете на полицијата

Press24 - 07.12.2022

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните сили. Во исто време, полицијата официјално го именуваше шефот на државата како поранешен претседател.

Претседателот на Перу уапсен откако се обиде да го распушти парламентот

Н.Македонија - 07.12.2022

Перуанската полиција го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во соопштението на безбедносните сили, во која шефот на државата е именуван како поранешен претседател. – Во исполнување на нашите обврски пропишани со законот за националната ...

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Точка - 07.12.2022

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните сили. Во исто време, полицијата официјално го именуваше шефот на државата како поранешен претседател.

Уапсен претседателот на Перу

Либертас - 07.12.2022

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните сили. Во исто време, полицијата официјално го именуваше шефот на државата како поранешен ...

Уапсен претседателот на Перу откако го распушти Парламентот, обвинет е за бунт

24Инфо - 07.12.2022

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните сили. Во исто време, полицијата официјално го именуваше шефот на државата како поранешен претседател.

Перуанскиот претседател Кастиљо нареди распуштање на Парламентот

MakPress - 08.12.2022

Перуанскиот претседател Педро Кастиљо нареди распуштање на Парламентот, неколку часа пред Собранието да се состане нза да дебатира за нов предлог за негово отстранување од претседателската функција, пренесоа светските агенции.

Парламентот на Перу гласаше за импичмент на претседателот Кастиљо

MakPress - 08.12.2022

Парламентот на Перу гласаше за импичмент на претседателот Педро Кастиљо неколку часа откако претседателот рече дека ќе го распушти законодавниот дом со декрет, што ќе предизвика уставна криза во земјата.