TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАПАДНЕ ЛИ ИЗРАЕЛ, АМЕРИКАНСКИТЕ БАЗИ ЌЕ СТАНАТ ЦЕЛИ НА ИРАН Иранскиот амбасадор во Белград вели дека Израелците ...

+инфо - 17.04.2024

Амбасадорот на Иран во Белград, Рашид Хасанпур Баеи, не ја исклучува можноста Израел во иднина да одговори на иранските напади. Амбасадорот на Иран во Белград, Рашид Хасанпур Баеи, го кажа своето мислење за конфликтот меѓу Израел и Иран по ...

Израел ќе се брани, вели Нетанјаху, додека Западот повикува на воздржаност

CivilMedia

Нетанјаху до Камерон: Израел сам одлучува за одговорот на иранскиот напад

Нетпрес

„ДОЗВОЛЕТЕ ГО НАПАДОТ, СИМБОЛИЧЕН Е!“ Американците го молеле Иран, а Израел сам ќе одлучи?!

+инфо

САД побарале од Техеран да дозволи „симболичен напад“ на Израел на иранска територија, Иран одбил

МКД

ИДФ најави дека ќе возврати на нападот на Иран, светот повикува на воздржаност

Кумановски м.

Нетанјаху зборуваше за следните чекори на Израел по нападот од Иран

Кумановски м.

Бизнис Вести Н.Македонија МКД Глас на Америка Слободен Печат Глас на Америка А1 On Сител

Зад затворени врати: САД му пристапиле на Иран, барајќи дозвола за Израел да изврши „симболичен удар за зачувување на ...

Lider - 17.04.2024

Тајниот дипломатски дострел на Вашингтон, чија цел е смирување на тензиите меѓу Израел и Иран, излезе на виделина, расветлувајќи ги напорите зад сцената за ублажување на ризикот од понатамошна ескалација во регионот, но и спасување на лицето на ...

САД го молат Иран да му дозволи на Израел „симболично да го нападне“ за да си го спаси образот

Вечер Прес

Нетанјаху вели дека Израел сам ќе одлучи како да се брани

Р.С.Европа

Иран е на чекор од производството на нуклеарно оружје?

Кумановски м.

Кризата на Блискиот Исток го засени самитот на ЕУ посветен на економијата

Нова ТВ

Кремљ: Русија одржува конструктивен дијалог и со Иран и со Израел

Нетпрес

Иран: Дури и најмала инвазија од страна на Израел би предизвикала голем и остар одговор

Кумановски м.

Глас на Америка Слободен Печат Рацин Фактор ТВ21 Пулс24 Слободен Печат Канал5

Комплексот „пајажина“ и дебаклот на Израелците: Мистериозни изјави од Иран, по ветувањето доаѓа во прст во око и ...

Точка - 17.04.2024

Претседателот на Иран Ебрахим Раиси денеска изјави дека операцијата „Искрено ветување“, нападот на Исламската република на Израел, го разбила митот за непобедливоста на израелскиот режим и докажала дека нивната моќ е како пајажина.

Заврши ерата на „удри и бегај“, одбраната им е послаба од пајажина! Страшна закана на иранскиот генерал: „Дефинираме нови правила“

Точка

Хезболах: Нападнавме израелска воена база како одговор за смртта на неколку нејзини борци

Слободен Печат

Шестмина Израелци повредени во ракетен напад од Либан

Кумановски м.

Возвратниот напад покажа дека израелската одбрана е послаба од пајажина, порача иранскиот генерал Хејдари

Н.Македонија

Хејдари: Нападот на Иран го скрши табуто за Израел и покажа дека одбраната им е послаба од пајажина

365

Хејдари: Возвратниот напад врз Израел покажа колку им е слаба одбраната

MakPress

Пулс24

Челниците на ЕУ на првиот ден од самитот за надворешна политика и продолжување на санкциите кон Иран

Нетпрес - 17.04.2024

Челниците на земјите-членки на Европската унија се собраа во средата во Брисел на дводневниот вонреден самит на кој ќе разговараат за актуелните надворешнополитички прашања, како и за единствениот пазар и конкурентноста на европската економија.

Западот повикува на деескалација на тензиите на Блискиот исток и подготвува санкции за Иран

Телма

Камерон и Бербок го повикаа Израел на воздржаност

Бизнис Вести

ЕУ планира да ги прошири санкциите против Иран

Deutsche Welle

Европската унија сака да ги прошири санкциите кон Иран по нападот врз Израел

Нова ТВ

САД И европска Унија планираат да воведат нови санкции за Иран

Сакам да кажам

САД подготвуваат нови санкции за Иран

Р.С.Европа

А1 On Deutsche Welle MakPress Локално Рацин Макфакс Опсервер Точка

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Н.Македонија - 17.04.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Израел сам ќе донесе свои одлуки. – Сите имаат различни предлози и совети. Јас го ценам тоа. Но, сакам да биде јасно – ние самите ќе ги донесеме нашите одлуки и израелската држава ќе направи ...

Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Макфакс

Премиерот на Израел до Германија и Британија: Сакам да бидам јасен – одлуките ќе ги носиме сами

Кумановски м.

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Курир

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Либертас

Бенјамин Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Опсервер

Нетанјаху до Бербок и Камерон: Израел сам ќе ги носи своите одлуки

Во Центар

Фокус 24Инфо Точка Локално Пулс24 Денешен Република

Претседателот на Иран му се јави на Путин

МКД - 17.04.2024

Иранскиот претседател Ибрахим Раиси телефонски разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, соопшти Кремљ. Фото: ЕПА Двајцата претседатели детално разговарале за ситуацијата на Блискиот Исток, по израелскиот напад и одговорот на Иран.

Путин ги повика сите страни на Блискиот Исток да се воздржат од нови судири кои би имале катастрофални последици

360 степени

Путин го повика Блискиот Исток да се воздржи од нови конфликти

Р.С.Европа

Путин разговараше со иранскиот претседател Раиси по нападот на Техеран врз Израел – повик од Кремљ за воздржаност од сите страни за да се спречи понатамошна ескалација

Lider

Путин разговараше со иранскиот претседател

Макфакс

Путин и Раиси разговараа за ситуацијата на Блискиот Исток

Бизнис Вести

Путин разговараше со иранскиот претседател

Опсервер

Точка Канал5 Република 365 MakPress Пулс24

Израел го остава Иран во неизвесност во врска со нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Макфакс - 17.04.2024

Ставот на израелскиот воен кабинет е дека Иран треба да продолжи да погодува каков ќе биде одговорот на Израел на иранскиот напад, изјавил неименуван израелски функционер за „The Times of Israel“.

Израелски функционер: Планот е Иран да погодува кога ќе биде одговорот од Израел

Слободен Печат

Воениот кабинет на Нетанјаху поделен околу одговорот на Иран

Фокус

ИЗРАЕЛ НАЈАВИ ОДГОВОР НА ИРАНСКИТЕ НАПАДИ Откриен еден од плановите за контранапад

+инфо

Израелски функционер вели дека планот е Иран да погодува кога ќе биде одговорот од Израел

Либертас

Израелски функционер вели дека планот е Иран да погодува кога ќе биде одговорот од Израел

MakPress

Израел го остава Иран во неизвесност околу нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Опсервер

Точка MTM Centar 24Инфо

Јордан: Нетанјаху се обидува да го сврти вниманието од Газа со ескалацијата со Иран

МКД - 16.04.2024

Јорданскиот министер за надворешни работи, Ајман Сафади, кажа дека меѓународната заедница треба да го спречи израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во обидот да го украде вниманието од Газа со ескалацијата на својата конфронтација со Иран, пренесува ...

Јордански министер: Нетанјаху се обидува да го префрли фокусот од Газа на конфликтот со Иран

24Инфо

Сафади: Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот со Иран

365

Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот со Иран, кажа шефот на јорданската дипломатија

Н.Македонија

Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот со Иран

Пулс24

Сафади: Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот со Иран

Либертас

Сафади: Нетанјаху се обидува фокусот од Газа да го префрли на судирот со Иран

CivilMedia

Zoom Макфакс Опсервер Точка MakPress

Претседателот на Иран: Ќе возвратиме жестоко на секоја акција против нашите интереси

Глас на Америка - 16.04.2024

Иран ќе одговори на секоја акција против неговите интереси, изјави иранскиот претседател Ебрахим Раиси, според иранската студентска новинска агенција, еден ден откако Израел предупреди дека ќе одговори на нападот на Техеран со беспилотни летала и ...

Израелците најавија одговор кон Иран, официјален Техеран со порака – „да не сте помислиле“

Телма

Иранскиот претседател му се заканува на Израел со „остра реакција“ дури и за „најмала акција“

Deutsche Welle

Израел се заканува дека нападот од Иран нема да остане без одговор, сојузниците апелираат на воздржаност

МКД

ИЗРАЕЛ ОДЛУЧИ КАКО ДА ГО ОДВРАТИ ИРАН ОД ПОНАТАМОШНИ НАПАДИ: Началникот на Генералштабот во посета на базата Неватим

Фактор

Иран се закани дека каква било акција против него ќе наиде на сериозен одговор

Бизнис Вести

Шефот на ИДФ вели дека иранскиот напад „ќе биде проследен со одговор“

MakPress

Локално Сител Н.Македонија +инфо Телма CivilMedia Нетпрес Канал5

Саудиска Арабија и ОАЕ, наводно, го одбиле барањето на САД за користење на нивниот воздушен простор при ирански напад

Независен - 16.04.2024

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, според Волстрит журнал, го одбиле барањето на САД да го користат нивниот воздушен простор за пресретнување ирански ракети, иако споделувале разузнавачки информации.

„Iron Dome“ не направил ништо? Како Израелците всушност го спречиле иранскиот меганапад?

Локално

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Макфакс

Портпаролот на ИДФ: Ќе направиме се што е потребно за да го заштитиме Израел

Пулс24

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Опсервер

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: Група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Кајгана

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: Група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Точка

MTM Кумановски м. 4NEWS

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон вечерва пристигнува во Израел

Слободен Печат - 16.04.2024

Британскиот министер за надворешни работи, лордот Дејвид Камерон во текот на ноќта треба да пристигне во еднодневна посета на Израел. Како што е најавено тој треба да се сретне со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, министерот за надворешни ...

Камерон утре во еднодневна посета на Израел

Рацин

Камерон утре во еднодневна посета на Израел

CivilMedia

Камерон утре во еднодневна посета на Израел

Zoom

Гроси: Загрижен сум дека Израел би можел да гаѓа ирански нуклеарни објекти

МКД - 16.04.2024

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, рече дека е загрижен оти Израел може да гаѓа ирански нуклеарни објекти, но додаде дека инспекциите на МААЕ на иранските нуклеарни постројки ќе продолжат денеска.

Гроси е загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

360 степени

Шефот на МААЕ загрижен поради можeн напад на Израел врз иранските нуклеарни постројки

Нетпрес

Дали Иран и Израел имаат нуклеарно оружје?

Скопје1

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Бизнис Вести

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

24 Вести

Гроси загрижен поради можноста Израел да ги нападне иранските нуклеарни постројки

Телма

Слободен Печат Независен Н.Македонија Курир 24Инфо Frontline Бриф Денар

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Слободен Печат - 16.04.2024

Иранските државни медиуми објавија детали за оружјето користено во нападот без преседан врз Израел за време на викендот меѓу кои и проектили со голем дострел способни да прелетаат речиси 2.000 километри – двојно повеќе од растојанието потребно за да ...

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Бизнис Вести

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Либертас

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Независен

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Курир

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Бриф

Иран објави детали за ракетите и дроновите користени во нападот врз Израел

Сител

24 Вести 24Инфо Канал5 MakPress

Нетанјаху по средбата со Бербок и Камерон – сами ќе донесеме одлука

Слободен Печат - 17.04.2024

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху по средбите со шефовите на дипломатиите на Велика Британија и Германија, Дејвид Камерон и Аналена Бербок изјавил дека државата сама ќе си донесе свои одлуки.