TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски за Алфа: Граѓаните имаат право да изберат дали ќе се попишат

Алфа - 22.01.2021

Граѓаните имаат право да одлучат дали ќе им отворат врата на попишувачите или ќе апстинираат од пописот, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во разговор за Aлфа. Според Mицкоски откако законот за пописќе излезе во службен весник партијата ...

Мицкоски - Секој граѓанин има право да избере дали ќе се попише

Р.С.Европа

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Слободен Печат

Мицкоски: Власта веќе ги има договорено процентите од пописот, ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански потписи за укинување на фалсификат пописот

Курир

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Сител

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански потписи за укинување на фалсификат пописот

Нетпрес

Независен ММС Press24 24Инфо Локално Скопје1 МКД MakPress

Спасов: Срамно е оние кои потрошија 16 милиони евра за попис и го поништија сега да се сомневаат

iPortal - 22.01.2021

Не знаеме колку сме ниту дали токму сме Спроведувањето попис на населението,без оглед на заканите од тоа кој го признава а кој не, е мерило за способноста на власта и на функционалноста на државата.

Петровска: Попис ќе има и пратениците ќе го набљудуваат

Р.С.Европа

Тешко на државава кога амнестиран криминалец како Заев ќе организира фалсификуван попис, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо со проекти владее со плаќање концесии, стоп за пописот кој ќе биде фалсификат

Курир

СДСМ: Усвоен е Законот, по цели 19 години Македонија ќе спроведе попис

Канал5

СДСМ: По цели 19 години Република Северна Македонија ќе спроведе попис

iPortal

СДСМ: По цели 19 години Република Северна Македонија ќе спроведе попис

Граѓански збор

Република 365 Акцент 24Инфо Сител Нетпрес Локално Канал5

СДСМ: По 19 години ќе спроведеме попис согласно сите меѓународни стандарди

Канал5 - 22.01.2021

Парламентарното мнозинство го усвои Законот за попис на населението. Сега, создадени се сите нормативни услови за спроведување на оваа важна статистичка операција, по сите меѓународни стандарди и по прописите на Евростат.

Димовски: Партиите од власта ОДНАПРЕД СЕ ИМААТ ДОГОВОРЕНО ЗА ПОЛИТИЧКИ ПОПИС

Вечер

СДСМ: Граѓаните да бидат спокојни, пробниот попис беше поздравен од Европската комисија

Локално

Николовски ја поздрави одлуката на пратениците – Усвоен законот за попис

Centar

Мнозинство пратеници гласаа за Законот за попис

AKO

Николовски: Со усвојувањето на Законот за попис создадени се услови да се реализира оваа важна статистичка операција после 19 години

24Инфо

Николовски: Ќе имаме попис по меѓународни стандарди

Локално

Нова ТВ Граѓански збор Канал5 Слободен Печат Сител ТВ21 MakPress Press24

Симевски по донесувањето на Законот за попис: Лесно е да се провери колку време е некој во странство

360 степени - 21.01.2021

Според директорот на Заводот за статистика, директните и индиректните проверки во базите на податоци ќе покажат дали некој навистина е во странство до една година или подолго Апостол Симевски, директорот на Државниот завод за статистика, изјави ...

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

Либертас

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

iPortal

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

Независен

Симевски: Лицата кои не се во државата ќе бидат попишани во посебна категорија

Press24

Симевски: Лицата кои се подолго отсутни од земјата нема да влезат во вкупниот број на населението

МКД

Симевски: Никој нема да има корист од евентуланиот бојкот на пописот

+инфо

Опсервер MakPress Либертас Вечер Прес Frontline 24Инфо Локално Локално